Bulharská kuchyňa sa môže pri pohľade na hlavné jedlá v menu javiť ako raj pre mäsa chtivých. Kým si nepozriete predjedlá. Tie sú až na výnimky rýdzo vegánske, porcie celkom slušné, nehovoriac o chuti. Bulhari vás ako vegánov nebudú trápiť tým, žeby vám dali na tanier dva zvädnuté listy s nakrájanou paradajkou a nazvali to šalát. Vedia, ako svoju super čerstvú a chuťovo podmanivú zeleninu spracovať.

Čo ochutnať v Bulharsku

V Bulharsku som cestovala a žila ako vegánka, vegetariánka i tá, čo si dopraje mäsové chody. Tu sú moje tipy čo ochutnať v Bulharsku. Nezávisle na tom, do akého regiónu sa vyberiete, zo zeleniny bude dominovať paradajka, paprika, tekvica a kôpor. Z mäsa baranina, bravčové, hovädzie, jahňacie, kuracie, v niektorých oblastiach i koňacina. No a syr. Veľa syru. 

Bulharské raňajky

Bulhari raňajkujú buď v talianskom alebo balkánskom štýle. Ten prvý znamená “cigárko, káva, ponáhľam preč”, ten druhý, balkánsky, je kaloricky nabitejší. V jedle i nápojoch.

Boza alebo ajran

Oba nápoje nájdete v každej bulharskej pekárničke. To preto, lebo bez jedného alebo druhého z nich neodíde s čerstvým pečivom takmer žiaden Bulhar. Boza je hustý fermentovaný nápoj svetlohnedej farby, vyrobená z pšenice, prosa alebo raže, osladená cukrom. Veľmi špecifická chuť. Ak nie ste zvyknutí na sladké nápoje, toto bude výzva. Ak nemusíte sladké, zachráni vás ajran, vodou riedený jogurt s mierne slanou chuťou.

Kto sa nedotkne v Bulharsku bozy či ajranu, nevie, čo sú to bulharské raňajky.

Banica

Ak ste boli v iných balkánskych krajinách, banica vám pripomenie burek – pečivo z vrstveného cesta plnené špenátom, hubami, cibuľou, tekvicou, v Bulharsku najčastejšie slaným syrom. Nájdete v pouličných stánkoch, obchodíkoch v podchodoch i supermarketoch. Predáva sa buď ako kus, niekde dokonca i na váhu, kedy vám odkroja kus zo špirálovitej banice. Najlepšia je čerstvo upečená. Inak je cesto stvrdnuté a chuť syru nie je ono.  

Cena: od 0.60 leva

Plánujete cestu po Bulharsku?

Mekica

Každý stánok s banicou ráno predáva i mekicu, sladkosť veľkú ako dlaň. Je to vyprážáne cesto v tvare mini langoša. Žiadna plnka. Cukor si na to sypete pri okienku sami.

čo ochutnať v Bulharsku
Tak čerstvá, až z nej ešte olej kvapká.

Čo ochutnať v Bulharsku ako vegán/vegetarián

Do Bulharska môžete smelo aj keď nejete mäso. Predjedlá vás nasýtia. Pripravte sa na kombináciu papriky a paradajok. Dusených, grilovaných, s korením. 

Ľutenica / лютеница

Ľutenica je bulharská klasika, možno vám pripomenie ažvar. Je to pomazánka z grilovanej papriky, paradajok, mrkvy, baklažánu a cesnaku. Podáva sa k nej pečivo a často i surová červená cibuľa. I v najmenších potravinách nájdete minimálne 5 druhov ľutenice. 

Porcia: 1.5-2 leva

Čušky / чушки

Plnené papriky s ryžou a mäsom, sú aj vege verzie s hubami a cibuľou. Verzia z Banska (na fotke) mala aj paradajkovú omáčku. Bezmäsité olúpané papriky na grile s cibuľou a kôprom alebo grilované zelené papriky pripomínajúce čili papričky sú ďalšia papriková alternatíva mäsa. 

Porcia: 4-5 leva

Miš-maš / миш-маш

Paradajka, paprika, cibuľa, vajíčko. Ako naše lečo. S vylepšením balkánskeho syru. Výborné. 

Porcia: 2-3 leva

Vyprážané cukety v cestíčku (тиквички)

Tekvicu nájdete v Bulharsku plnenú, zapekanú, krúžky v trojobale, alebo jednoducho opražené na oleji.

Porcia: 3 leva

Hríby na masle

Ideálne dať si to na jeseň, kedy budete mať istotu, že hríby sú čerstvé, nie polročné z mrazáku. Ja som sa ich počas 5 mesiacov v horskom meste Bansko nevedela dojesť. Pripravujú sa na masle, často len s čiernym korením.

Porcia: 7-9 leva

Syr. Veľa syru

Ak je niečo, čo na trhoch a v supermarketoch Bulharska vedie v rebríčku počtu druhov toho istého tovaru, tak je to syr. Okrem slaného tvrdého syru sirene, ktorý sa pridáva do šalátov a plní sa ním banica, populárny je i kaškaval. Zrelejší žltý syr, ktorý sa najčastejšie robí v trojobale, alebo v cornflakes, kedy sa k tomu podáva i džem z čučoriedok. Jedna porcia trojuholníkového kaškavalu riadne zasýti. Stačí k tomu šalát a obed je vybavený.

Porcia: 3-4 leva 

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

kniha U vás zjem všetko

Šopský a iné šaláty

Šopský šalát, alebo “šopák” je vizitkou bulharskej kuchyne. Pritom sa “udomácnil” v kuchárkach nie tak dávno. V 50. rokoch, počas kampane, ktorá mala prezentovať Bulharsko v zahraničí, sa v dnešnom letovisku Sv. Konstantin a Elena pri Varne zišli kuchári, ktorí pripravili šesť rôznych šalátov z rozličných regiónov. Šopský nesie meno z oblasti Šopluk v západnom Bulharsku, hraničiaci so Srbskom a Severným Makedónskom. Ťažko povedať, či “šopák” vyhral pre svoje farby, ktoré pripomínali bulharskú vlajku, súdruhovia ho však vybrali ako reprezentačný kulinársky počin krajiny. 

Dnes sa šopským šalátom začína každé jedlo, hostina, a to so štamperlíkom rakije. Šalát pozostáva z paradajok, uhoriek, papriky, červenej cibule a výdatne sa posype nastruhaným soľankovým syrom. V prípade, že sa pridá šunka, vajíčko a olivy, vznikne pastierky šalát. 

Porcia: 2.60-4 leva

Prlenka to istí

K polievkam sa v Bulharsku často automaticky prinesie biely chlieb. Ja však odporúčam ísť do prlenky – chlebová placka dochutená soľou s kmínom. Výborná verzia je s cesnakom alebo roztopeným syrom. 

Porcia: 2-3 leva 

Jej výsosť polievka

Bulharsko je polievkový raj. Vyberám pe vás tie najchutnejšie a najpopulárnejšie. Bulharsky sa polievka povie чорба, čo pomôže pri výbere v menu. Okrem všadeprítomnej kuracej polievky si môžete vybrať z týchto: 

Tarator / таратор

Polievková klasika, ktorá sa hodí viac v letných mesiacoch, keďže je studená a vynikajúco osvieži. Tarator je z riedkeho jogurtu (kiselo mľako), nastrúhanej uhorky, dochutený kôprom, cesnakom, posypaný drtenými vlašskými orechami.

Porcia: od 1.5 leva

Fazuľová / боб чорба

Tradičná bulharská polievka, ktorú nájdete v horských chatách i mestských reštauráciach. Na rozdiel od slovenskej fazuľovej sa do nej pridávajú aj paradajky alebo paradajkový pretlak, takže ma nielen iné zafarbenie, ale i chuť. Tajomstvo bulharskej fazuľovej je ešte v saturejke a niekto dokonca pridáva i mätu (sušenú alebo čerstvú), čo  minimalizuje potiaže s trávením. Podobne je na tom i šošovicová polievka, rovnako obľúbená u Bulharov i turistov v horách. 

Porcia: 2.5 leva

Držková / шкембе чорба

Je to tu hit, a priznávam, že k tej klasickej držkovej na Slovensku má chuťovo ďaleko. Výrazné chute korenín, a k tomu drtený cesnak s octom, ktorým sa obslúžite sami zo sklenenej alebo keramickej nádobky. Robí divy. Toto skvelé dochucovadlo si inak môžete pridať i do šošovicovej alebo fazuľovej.

Porcia: 3 leva

Rybacia / рибена супа / nepýtajte sa, prečo sa jej nehovorí čorba, ale supa.

Viete si ju objednať aj vo vnútrozemí. Zemiaky, mrkva, a k tomu citrón. Neskutočná chuť. 

Porcia: 4 leva

Žihľavová / супа от коприва

Na záver jedna dobrota pre vegánov. Žihľavová polievka je skôr rarita, ale sem-tam sa objaví v menu. Ja som ju ochutnala v pohorí Rodope. K nakrájanej žihľave, ktorá samozrejme v uvarenom stave nepáli, sa pridá biela ryža, mrkva a saturejka. Fantastické.

Hlavné jedlá v Bulharsku

Hlavné jedlá pozostávajú väčšinou z mäsa, výnimkou je musaka, ktorú možno poznáte z Grécka. V bulharskej verzii sa však namiesto baklažánu použijú zemiaky. Ďalšou zemiakovou dobrotou, ktorá zasýti ako hlavné jedlo, je patatnik – zemiaková placka populárna hlavne v pohorí Rodope. Patatnik je zmes nastrúhaných zemiakov, cibule, vajíčok a syra. 

Porcia: 3-5 leva

Kavarma

Dusené mäso (bravčové, hovädzie, baranina) so zeleninou. celé sa to pripravuje v hlinenom kastróliku gjuveč. Chuťovo podobné gulášu. Ďalšou variantou sú mäsové kuličky zapečené so syrom a zeleninou, nájdete v menu ako гювече с кюфтета.

Porcia: 7-10 leva

Kjufte a kebabče

Kjufte – mleté mäso v tvare fašírky so saturejkou a kmínom. Najčastejšie na grile.
Kebabče –  to isté, len v tvare čevabčiči. Oba nájdete v reštauráciách, ale aj na tržniciach, kde vám k tomu dajú kus chleba, a na výber kečup alebo horčicu. 

Porcia: 0.70 leva

Ak ste v podniku viacerí, odporúčam objednať si gril mix zo všetkého, nájdete pod názvom mešana skara – мешана скара.

Tácka pre 2-3 osoby: 22 leva

Ryby

Ak sa nechystáte k moru, nezúfajte, lebo na fantastickej rybe si pochutnáte aj vo vnútrozemí, kde sa chovajú v blízkosti horských prameňov. Napríklad v meste Bansko i okolí je fariem s kaprami a pstruhmi niekoľko. Ryby sa v Bulharsku účtujú často na váhu, ale viac než 10-12 leva som za porciu s opekanými zemiakmi neplatila. A celú rybu ani nedojedla pre jej veľkosť.

čo ochutnať v Bulharsku
Vyprážaný kapor v cestíčku.

Bulharské dezerty

Sladké je tu v niečom podobné Turecku a východnej Európe. V praxi sa tak môžete tešiť na skvelú baklavu, kadaif, katmer alebo chalvu. Z tradičných bulharských dôbrôt odporúčam jogurt s čučoriedkami (nájdete i mrazený v keramickej nádobke), tortový koláč garaš z vlašákov a čokolády, slávny tykvennyk (tekvicový koláč s vlašákmi a cukrom), no a v pekárni nájdete známe kifličky – pečivo v tvare kysnutých rožkov. Plnené čokoládou alebo džemom.

Čím to v Bulharsku zapiť

Káva a čaj je tu základ. Pokiaľ nie ste v kaviarni so specialty coffee, tak od objednanej kávy čakajte hustejšieho turka. Často narazíte aj na kávu pripravenú na piesku.

Čaj Bulhari môžu, pijú hlavne bylinkový – билков чай. Mojim najobľúbenejším, ktorý inak dostať aj na Slovensku (Zdravá výživa v Prešove – ste super!) je čaj mursala. Je to taká bulharská panacea, ktorá funguje ako antidepresant, antioxidant, ako viagra, a údajne ho pili pri tréningu aj sovietski kozmonauti v 70. rokoch. O tom, z akého dôvodu, sa nikde nehovorí. 

Alko v Bulharsku

Okrem piva a vína sa v Bulharsku pripíja pálenkou rakija (pália sa slivky, hrozno alebo marhule) či mastikou (likér s chuťou anízu). Chuťovo má blízko k ouzo, pije sa s ľadom.

Kde sa najesť v Bulharsku

Tradičné jedlo v Bulharsku nájdete v pouličných stánkoch, reštauráciách, alebo tzv. mechanách s bohatou tradičnou výzdobou, kde sa často konajú aj mini hudobné a tanečné vystúpenia, alebo budete svedkami tradície nestinarstva – prechodu po žeravom uhlí.

Dobrú chuť a šťastné cesty! Ak ste v Bulharsku boli, čo vám najviac chutilo?

Viac cestovateľských článkov:

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.