Thajsko bez cestovky

 

Sedela som v thajskej dodávke songthaew na ceste do divokej džungle a snažila sa udržať v sebe raňajky. Pár známych sa ma pýtalo, či je bezpečné sedieť v aute bez dverí a nebyť pripútaná. Nuž, na jazdu bez pásov sa dá zvyknúť. Na ostré zákruty už menej. Ešte že sa okná na dodávke nezatvárajú, takže ako sme uháňali po diaľnici, horúci vzduch sa menil na vánok, ktorý pomohol zvládnuť zmysel pre adrenalín pána vodiča.

Krajina za zmenila do 15 minút ako sme opustili centrum Chiang Mai. Nevedela som sa dočkať, kedy sa stratia z dohľadu mega nákupné centrá, ktoré väčšinou zívajú prázdnotou a bez dlhých rukávov tam vydrží len otužilec.

Prečo nejazdiť na slonovi v Thajsku?

V jednom okamihu som uvidela slonov medzi stromami pri rieke a napadlo mi, ako im je dobre, že si môžu skočiť do vody a osviežiť sa. Až po ďalšej zákrute, keď sme sa k nim viac priblížili, som si všimla, že tie slony nie sú sami. A že sa v tej vode zrejme tak skoro nevykúpu.

Mahuti (sloní tréneri), ktorých mali slony na chrbtoch, stískali v dlaniach ankus – drevenú palicu s kovovým hákom na konci a popoháňali ním zvieratá dopredu. Bežný nástroj na ovládanie slona v Ázii. Bohužiaľ, mnohí turisti sediaci za mahutom palicu ani hák nevidia, keďže ich počas jazdy zakrývajú uši slona, za ktoré tréner zviera ťahá a tým ho kontroluje.

Prečítaj si viac mojich článok k téme zodpovedného turizmu:

Čomu sa v Thajsku vyhnúť

Veľa z vás sa ma posledné mesiace pýtalo, čo robiť na dovolenke v Thajsku, kam ísť, ako ísť, čo vidieť. Nikto sa nepýtal, čomu sa v Thajsku vyhnúť, čo je normálne. Na cestách si chceme všetci užívať a plánujeme výlety tak, aby sme sa vrátili s naj zážitkami z naj miest s naj plážami, kde boli naj ľudia.

Tento článok bude menej romantický ako predošlý. Nedávno som si zo zvedavosti prešla ponuky slovenských cestovných agentúr (niežeby ma lákalo cestovať so zájazdom), ktoré ponúkajú výlety do Thajska a ako jednu z naj atrakcií v ázijskej krajine propagujú jazdy na slonoch – zážitok, počas ktorého sľubujú naučiť sa so slonom “komunikovať”.

Nie je to záležitosť len slovenských cestoviek. Po prílete do Thajska (a iných krajín v juhovýchodnej Ázii) vám budú jazdu na slonoch ponúkať na každom kroku: v reštauráciách, penziónoch, hosteloch, taxíkoch, miestni agenti na uliciach…

prečo nejazdiť na slonovi

Za posledný rok navštívilo Thajsko vyše 29 miliónov turistov. Číslo, ktoré jednoznačne dokazuje rast turistického priemyslu v krajine aj napriek nedávnym nepokojom. To, pochopiteľne, využívajú turistické agentúry, hotely a miestni obchodníci.

A hoci zvyšujúci sa počet turistov v Thajsku prináša zisk jednotlivcom alebo firmám, menej optimisticky to vyzerá pre zvieratá, ktoré sú súčasťou top 10 turistických atrakcií, ktoré ”musíš” v Thajsku zažiť.

Drsná koža, drsné chlpy

Presne si pamätám na pocit, keď som sa dotkla slona poprvýkrát. Drsná koža, dlhé hrubé chlpy. A múdre oči, ktoré ticho sledovali pomalé pohladenia. Z mohutného tela vyžarovalo toľko pokoja, až bolo ťažké uveriť, ako niekto dokázal týrať slonicu cele desaťročia, posadiť na ňu okolo 150kg ľudskej masy, ktorá sa nevedela dočkať, až si na nalomenom chrbte zvieraťa urobí selfíčko na vydupanej ceste v džungli.

Sombat, slepá a chromá 75-ročná slonica o ktorej píšem, zomrela nedávno v záchrannom thajskom centre, kde si ju s ďalšími slonmi vzali do opatery dobrovoľníci z Thajska a zahraničia. Škoda, že si tých pohladení nemohla užiť viac.

prečo nejazdiť na slonovi

Je ťažké uviesť presné číslo, ale viac zdrojov sa zhoduje na tom, že v Thajsku ostalo už len okolo 3500 slonov ázijských. Viac než polovica z nich žije v zajatí a pracuje v turistickom priemysle. Pre porovnanie – v minulom storočí ich bolo okolo 100 000. Smutná štatistika.

Ako ju zmeniť? Jednoducho. Vyhni sa jazde na slonovi a akejkoľvek turistickej atrakcii, ktorá zneužíva zvieratá a opýtaj sa sám/sama seba, či je normálne, aby slon maľoval obrazy, hral futbal, aby sa opica bicyklovala, hrala na klavíri, aby tigre žmúrili oči a jemne sa k tebe túlili, zatiaľ čo ich predné končatiny sú v okovách, ktoré im nedovoľujú pohnúť sa.

Ak kempy uvidia, že záujem o ich slonie atrakcie klesá, buďto centrá zatvoria a zvieratá predajú záchranným organizáciám, alebo v lepšom prípade zmenia postoj k zvieratám a budú ponúkať mierumilovnejšie aktivity, ktoré nevyžadujú žiadny drsný tréning.

Šéfovia a pracovníci kempov sa často obraňujú argumentom, že ak zrušia jazdy na slonoch, prídu o prácu. Situácia so sloními atrakciami v Thajsku sa však za posledné dva roky výrazne zmenila k lepšiemu práve vďaka tomu, že viac a viac kempov si berie príklad z kolegov, ktorí namiesto jázd na slonoch začali ponúkať kŕmenie a kúpanie sa so slonmi.

Takto si všetci udržia pracovné miesta, a zároveň ušetria slonov ukrutnej bolesti a zranení.

“Prečo slony nevypustia do divokej prírody?”, pýtate sa. Väčšina slonov je v zajatí od malička a stratili základné schopnosti prežitia vo voľnej prírode. Tým, že si ich záchranné centrá nechajú vo svojej opatere, im zachránia život.

Čo vám v agentúre (ne)povedia

“Naše slony máme radi, nikto im nikdy neubližuje! Ich koža je hrubá a odolná, necítia žiadnu bolesť!” Tieto a podobné vety budete počuť v každom kempe, ktorý ponúka jazdy na slonoch. To, že majú “svoje” zvieratá radi, je možno pravda. Tomu, že im nikto neubližuje, neverím.

Na prvý pohľad môže popis výnimočného zážitku so slonmi pôsobiť vcelku nevinne. (“Naučíte sa základné frázy komunikácie so slonom, naučíte sa ako ovládať slona a ako na ňom jazdiť… kŕmením slona ovocím sa s ním spriatelíte…”. Za “pozvánkou” vydať sa do džungle na slonovi je však viac sĺz, doráňaných sloních uší, zlomených kĺbov a bolesti ako si vieme predstaviť.

prečo nejazdiť na slonovi

Slony sa do centier vo väčšine prípadov dostávajú násilím. Pytliaci kradnú sloníčatá (ľahšie sa trénujú) od svojich matiek, ktoré pri zásahu často zabijú spolu s ďalšími členami stáda, ktoré sa snaží sloníča zachrániť.

Následne ich predajú za pár desiatok tisíc eúr sloniemu centru, kde začína krutý proces tréningu phajaan, tzv. “breaking spirit”, kedy sloníčatám priväzujú všetky končatiny k hrubým kolíkom, čo im znemožní akýkoľvek pohyb.

Mahuti ich takto cvičia poslúchať na povely s palicami a kovovými hákmi, ktorými ich ťahajú za uši. Popritom slony nechávajú hladovať, vystavujú ich spánkovej deprivácii.

To všetko preto, aby si zvykli na to, že sú odteraz odkázaní len na trénerov a jedlo i oddych si musia zaslúžiť. Tie slony, ktoré sú súčasťou show v cirkusoch a zábavných programoch, často oslepnú kvôli neznesiteľnému osvetleniu.

Čo sa týka hrúbky kože slona, neverte tomu, že zvieratá nič necítia. Určité partie slona sú natoľko tenké, že ľahko krvácajú aj z uštipnutia hmyzu.

Ako môžeš pomôcť slonom v Thajsku a inde vo svete?

1. Ignoruj jazdu na slonoch.
2. Uisti sa, že centrum, ktoré chceš navštíviť, slony netýra a neponúka jazdy ani žiadne show.
3. Staň sa dobrovoľníkom v záchrannom centre.
4. Vyhni sa ”kvázi” záchranným centrám (viac v časti o “greenwashingu”).
5. Prispej na zbierky dôveryhodným nadáciám a záchranným centrám, nie slonom žobrajúcim na ulici.
6. Povedz o tom svojim známym.

Múdrosť v očiach, rozvážnosť pohybov

Tiež som sa kedysi chcela povoziť na chrbte slona thajskou džungľou. Po tom, ako som začala na internete čítať články o tom, čím si zvieratá musia prejsť, aby si zvykli na povely mahutov, som bola vďačná, že som si na slona nikdy nesadla. A nesadnem.

Asi mesiac po tom, ako som vehementne zháňala informácie o tom, do ktorého centra sa vybrať a uvidieť nádherné sivé ušaté bytosti naživo, sa nám ozval známy, ktorý nás spojil s neziskovkou Bring The Elephant Home, ktorá hľadala dobrovoľníkov, ktorí by nafotili a natočili malý dokument o svojom projekte v záchrannom centre so slonmi spolu s vyše 20 deťmi z medzinárodnej školy v Bangkoku. Váhali by ste?

prečo nejazdiť na slonovi

Štyri dni sme s priateľom cvakali, točili, pomáhali čistiť lesy od suchého lístia a konárov a vytvárali tým v lese hranice, aby sa oheň v prípade požiarov počas suchého obdobia nešíril ďalej. Stavali sme priehrady na riekach, v ktorých sa mohli slony vykúpať a napiť, sadili sme sadenice stromov, ktoré mali byť posadené o pár mesiacov neskôr na miestach, kde bol les vyrúbaný alebo zhorel.

Inštalovali sme skryté kamery v džungli na monitoring slonov, ale aj pytliakov v okolí. Vykopávali sme malé jazierka a sypali sme do nich soľ a iné minerály, ktoré slony potrebujú v období sucha a kúpali sa so slonmi v rieke po tom, čo sme ich nakŕmili stovkou kíl banánov a cukrovou trstinou. To všetko bez toho, aby sme sa na nich posadili. Viac si môžete pozrieť v tomto videu.

Aj ty môžeš mať rovnaký alebo podobný zážitok. Stačí vybrať si správnu zodpovednú agentúru/centrum, kde im na slonoch záleží.

Čo je to “greenwashing”

Niektoré slonie centrá sa preorientovali na “ekocentrá” a na svojich stránkach uvádzajú, že svojim príspevkom pomôžete záchrane zvierat, presvedčivo opisujú aktivity so slonmi ako priateľský kontakt, pričom sú zvieratá týrané rovnako ako v “normálnom” centre. Najčastejšie ako upútavku na “eco-friendly” jazdu používajú fakt, že si na slona sadneš bez ťažkého sedadla (tzv. “bareback riding”) a týmto slonovi až tak neublížiš. Pravdou je, že mahuti kontrolujú týchto slonov rovnako ako tých, ktorí majú na sebe ťažké kovové sedadlá, t.j. s ankusom.

Predtým, než sa vyberiete do kempu so slonmi, opýtajte sa (cez telefón, emailom), odkiaľ slony pochádzajú, čo robia počas dňa, či sa voľne pohybujú alebo či sú priviazané. V prípade, že ide o “sloniu kliniku”, spýtajte sa, čo robia s “vyliečenými” slonmi. Stalo sa mi, že som náhodou šla na skútri okolo novej “slonej nemocnice”, o ktorej som dovtedy nepočula.

Zastavila som sa a začala sa pýtať viac na ich sloních pacientov, s akými zraneniami k nim prídu, ako a kto ich lieči a kam idú slony po vyliečení. Bohužiaľ, aj v tomto prípade išlo o falošné centrum, kde si slony len požičiavali z neďalekého kempu, kde sa na slonoch prevážajú tisícky turistov denne.

Zvieratá sú tak zničené a dobodané, že si ich “klinika” vezme na pár dní k sebe. To už prichádzajú turisti, ktorí v dobrej vôli chcú chudákom slonom pomôcť a tak zaplatia za to, že pre nich pripravia medicínu z miestnych byliniek, nakŕmia ich a vykúpu ich v rieke. Nejazdia na nich a odídu z centra s dobrým pocitom.

Avšak, ako nám povedal chlapec, ktorý v “záchrannom centre” pracuje, po tom, ako sa slonom zahoja rany, posielajú ich späť do kempu, kde na nich opäť posadia turistov a takto slony rotujú medzi jazdiacim kempom a “klinikou”.

“Veď len raz v živote!”

Toto si hovorí veľa turistov, ktorí sa vyberú na exotickú dovolenku. Áno, pre nich je to len “raz v živote”, že sa na hodinku-dve posadia na kovové sedadlo na slonovi a na druhý deň odletia späť domov. Takých, ktorí chcú podobný zážitok, sú však milióny. Slonov, ktorí ostali nažive, už len pár tisíc.

Nádherných sivých obrov môžete vidieť, pohladiť a vyšpliechať sa s nimi vo vode aj bez toho, aby ste podporili kruté techniky ich výcviku.

Alternatívy centier, kde môžete byť v kontakte so slonmi bez jazdenia alebo sa stať dobrovoľníkom:

Elephant Nature Park
Boon Lott’s Elephant Sanctuary
Wildlife Friends of Thailand
BEES Elephant Sanctuary
Elephant Haven Thailand

Dúfam, že ti článok pomohol rozhodnúť sa, ako podporíš zvieratá na ceste do Thajska. Ak je niečo, čo si v tomto článku nenašiel/la, pokojne sa ozvi v komentároch alebo emailom.

Tí, ktorí hľadáte možnosti ako cestovať ohľaduplnejšie k okoliu, alebo hľadáte parťáka na kempovanie, pridajte sa do tejto skupiny na Facebooku: Ekologické cestovanie, kempovanie, zoznamovanie.

Viac si o téme zvieracieho turizmu môžeš prečítať aj v článku Veroniky z blogu She Makes Me Travel: Zvieracie atrakcie: ktorým sa vyhnúť a prečo

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

18 Responses

  1. KLIK

    Ivanka a preco ste sa rozhodli vlastne zachranovat slonov? K turistickym atrakciam patria – JAZDA NA SOMARIKOVI, JAZDA NA PSTROSOVI, JAZDA NA PONIKOVI… preco si myslite ze niekolkotonovy slon trpi zo vsetkych tychto zvierat najviac?.-)) Su krajiny, kde dokonca turistov nakladaju na lode a z lode samotni domorodci, ktorym si sadnete na plecia a oni vas odnesu na lod aj z lode, lebo nemaju molo…Toto sa deje v Gambii, na Filipinach , na Haiti….A vy zachranujete to najtazsie zviera- doslova NAKLADNE AUTO medzi zvieratami?….Nie je to smiesne? ANO IVANKA- je doba , kedy zvieratka su dolezitejsie ako ludia. V niekolkych domacnostiach som uz videl ako na seba ludia stekaju asko psi, ale na toho psika co maju doma sa vsetci usmievaju….a teraz mi povedzte ze to tak nie je….INAK OK, PEKNE CLANKY, MYSLITE TO DOBRE, STE PEKNA ZIENKA .-)

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Poukazujem na veci, s ktorými som prišla do styku na cestách, a nehnevajte sa, ale témy textov na svojom blogu si vyberám podľa vlastného výberu a presvedčenia. Ak vám tu chýbajú nejaké informácie, skúste hľadať inde. V online rešeršoch sa orientujete celkom dobre, ako vidím.
      Nesnažím sa zachraňovať len slony, ak to formulujete takto. Píšem a robila som prednášky o zvieracom turizme na Slovensku, ktoré neboli len o slonoch:https://www.aktuality.sk/clanok/478532/9-zvieracich-atrakcii-ktorym-sa-vyhnut-na-cestach/
      A že vám to príde smiešne, vaša voľba. Nikde však netvrdím, že zvieratá sú dôležitejšie než ľudská bytosť.

      Reply
  2. uujj

    Mila Ivanka, podpisovat sa radsej nebudem, lebo mi pridete vyskriabat oci…

    K tomu vycviku slona a noseniu ludi…no drezura je mozno tvrda…ale stale ako ratam tak ratam….pozrel som si vahu slona na wikipedii_: AFRICKY 6 ton, AZIJSKY 5 ton , PRALESNY 3 tony…Ivanka- aku ” inu stavbu kostry ” moze mat taky slon?? Ta jeho kostra nesie cele tie jeho tony!!! Ako moze citit 5 tonovy slon 100 kg cloveka??? Ivanka nebudte smiesna…. 5000 kg nesie na chrbte cca 150 kg / dvaja ludia..Ivanka….citi to vobec taky slon?…Keby som ja Vas musel nosit na krku, asi by som to po chvilke citil, ale asi preto, lebo by medzi nami bol rozdiel 20 kg vahy a nie 4850 kg….

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Skúste sa na to spýtať biológa alebo si to nájdite v dostupnej literatúre, moje slová vás zrejme nepresvedčia, ak opakujete svoje otázky aj po prečítaní tohto textu.
      Uujj, viete o mne viac než ja o vás, takže neviem, kto tu má mať obavy z vyškriabaných očí.

      Reply
  3. Adela

    Chystame sa do thajska a chceli sme aj ako jednu z atrakcii vyskusat zajazdit na slonovi , ale po precitani thoto prispevku som si to rozmyslela mate uplnu pravdu v ziadnom pripade take nieco podporovat nebudem

    Reply
    • uujj

      Ach jaj dievcata…..to akoze naozaj si myslite ze ked si sadne 60 kg zienka na krk slona,ktory vazi tonu- ze to ho noazaj trapite???.-))Ved nebudte smiesne..na krku nosim obcas aj ja moju 60 kg priatelku a viete co, nemam z toho ziadnu traumu a ani ine zdravotne problemy!! ( ano uznavam, mozno drezura a priprava slonov je bolestiva, ale samotne nosenie ludi….neblaznite prosim vas.)) To aby sme si uz ani nesadali ani na kone ze…

      Reply
      • Ivana Grešlíková

        Zdravím, uujj??
        Nezvyknem podobné komentáre odsúhlasiť, keďže ich považujem za číru agresiu a kritiku, ktorá nemá žiadne racionálne opodstatnenie.
        Ale hovorím si, možno je takých viac. Takých, ktorí neveria, resp. ignorujú fakt, ako sa taký divožijúci slon dostane k tomu, aby vozil turistov.
        Vyzerá, že o tom niečo viete, citujem, “uznavam, mozno drezura a priprava slonov je bolestiva”. A pri tomto by som aj skončila. Pre lepšiu ilustráciu, tu je video, ako sa taký slon “pripravuje” na jazdy.
        Takže drezúra je v poriadku. To, že na slonovi sedíte a mahut má nonstop pri sebe ankushu (palica s hákom), ktorú používa na navigovanie slona, čo vy ako turista ani nepostrehnete, je podľa vás zanedbateľné…

        Čo sa týka koňa a slona, to sa nedá ani porovnať. Už len kvôli tomu, že obe zvieratá majú úplne odlišnú kostru tela.

        To, že udržíte svoju priateľku na krku bez týrania, hladovania a kovového háku za ušami a zviazanými nohami lanom a reťazami, ma veľmi teší. Skúste sa na to pozrieť trochu triezvejšie. A majte aspoň gule podpísať sa.

  4. NADA

    Rada jsem si precetla vas clanek o slonech byla jsem v Thajsku 6x,ano jednou jsem jela na slony ale pro me to bylo hned jasne ze to je tyrani,ano rikam to vsem co do Thajska jedou je tam spousta jinych atrakci,slonum je treba pomahat pri dalsich navstevach jsem je uz hladila a krmila nadawolfova@seznam.cz

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Dakujem za feedback, Nada. Nuz, chvalabohu, situacia v Thajsku sa zlepsuje. Viac a viac turistickych operatorov sa snazi uplne prestat s jazdami na slonoch, a niektorym sa to aj dari. Chce to cas a hlavne dat vediet znamym a kamaratom, ktori sa do Thajska chystaju, co vsetko je za “obycajnou” jazdou na slonovi. Lebo vela ludi, ktori si na zviera sadnu, maju vlastne zvierata radi, len netusia, co vsetko si slony musia prezit, len aby sa oni mohli na hodinku previezt dzunglou, v horsom pripade po rozpalenom asfalte.
      Majte sa pekne!

      Reply
  5. Dan

    Ahoj Ivo, jsem rád , že jsem narazil na Tvůj článek. Rád se s přáteli pojedu podívat do ElephantsWorld v Kanchanaburi. Je škoda, že si to neuvědomuje více lidí. Hlavně na všem vydělat za každou cenu, že za chvíli nebude na čem vydělávat, už nikdo nevidí.
    Rád se v listopadu znovu ozvu, až se vrátím.
    Měj se fajn

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Čauky Dan, wow, nádhera, ElephantsWorld vyzerá naozaj dobre, aspoň teda z reakcií návštevníkov.
      Chválabohu, situácia sa mení a čoraz viac turistov a cestovateľov si uvedomuje cenu, ktorú zvieratá platia za naše “potešenie”. Rovnako viac centier už neponúka jazdu na slonoch ako to bolo pred ešte pred troma rokmi. Teším sa, ako k tomu pristupuješ a určite sa po návšteve centra ozvi, som zvedavá na tvoje dojmy. Budem sa tešiť 🙂 Šťastnú cestu!

      ps: ak by si si chcel prečítať o ďalších atrakciách, ktorým sa vyhnúť na cestách, tu je jeden môj nedávny článok:
      http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/20179/9-zvieracich-atrakcii-ktorym-sa-vyhnut-na-cestach/

      Reply
  6. Patrik

    Veľmi zaujímavý a osvietujuci článok. Tiež by som sa však chcel spýtať podobne ako komentár nado mnou na takéto zariadenia V Indonezii : Java, Sumatra, pripadne Bali. Diki moc 🙂

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Ahoj Patrik, vďaka za prečítanie! Bohužiaľ, necestovala som do krajín, ktoré spomínaš a čo sa týka Bali, o ničom podobnom som nepočula za mesiac, kedy som tam žila.
      So Srí Lankou to bolo jednoduchšie, lebo som si pamätala, že tam cestovala kamarátka, ktorej záleží na tom, aby podporovala iba zodpovedné centrá.
      Skús sa prehrabať Googlom a TripAdvisorom, kde by som hľadala “responsible elephant sanctuary in XYZ” a čítala si aj tie najhoršie recenzie na TripAdvisori. Tam sa človek dozvie veľa vecí, ktoré na weboch tých záchranných centier často nie sú. Maj sa krásne a daj vedieť, ak by sa ti podarilo niečo zaujímavé.

      Reply
  7. tania

    ZDRAVIM, dost sa v posled om case pise o slonoch…Mna chytilo v thajsku konkretne ostrove Koh Chang, strasne vela premnozeny h tulavych psov. Tie psi emaju zlu povahu na ludi. Ale je ich cim viac a v noci sa elutostne biju o svoj rajon. Potom su dohrzeni strasne a hladaju pomoc u ludi. Nikto im vsak nepomoze. Exsistuje v thajsku ejaka organizacia kt. Lieci chorych tulavych psov a sterilizuje ich? Co by sa dalo pre to urobit aby s.e tymto tulavym psom pomohli zdravotne aj so sterilizaciou? Ved to vyzera ako vo velkom ciganskom tabore plnom psov.

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Ahoj Tania, súhlasím, na thajských ostrovoch sú túlavé psy problém. Je to následok toho, že si hotely počas hlavnej sezóny donesú šteniatka a mačiatka, aby sa s nimi mohli zákazníci pomaznať a keď je po sezóne, zvieratá končia na ulici. Dospelé psy to majú tiež ťažké. Keď sa stavia hotel, reštaurácia, majú ich tam na nočné stráženie, často ich bijú a týrajú tým, že na nich lejú horúcu vodu, smolu atď. Keď sa stavba skončí, psy sú zranené, nedôverujú ľuďom a sú bez domova… Našťastie, na ostrove Koh Lanta je jedna fantastická neziskovka, Lanta Animal Welfare (http://www.lantaanimalwelfare.com/). Je to záchranné centrum, kde sa starajú o mačky a psy, sterilizujú ich, návštevníci môžu venčiť psov, majú tam kopec dobrovoľníkov a ponúkajú aj zahraničnú adopciu. Bola som tam pred dvoma rokmi, fakt skvelá iniciatíva!

      Reply
  8. martin malinda

    Zdravim moc hezky napsano :)mam dotaz nevite prosim vas o nejakem dobrem sirotcinci na Sri Lance?jedeme tam a chceme si dat treba tri dni takto se slonama ,pomahat k,koupat je,krmit a samozrejme i nejak pohladit ale zasadne odmitame jizdu a cokoliv jineho mame opravdu zajem pomoci a zaroven citit tu krasu byt s tak krasnym tvorem .
    Dekuji Martin

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Ahoj Martin, ďakujem za prečitanie! So Srí Lankou nemám skúsenosť, ale z toho, čo som našla na nete, tak sa skús pozrieť na http://www.elephantfreedomproject.com/en/, kde majú momentálne len jednu slonicu, o ktorú sa môžeš prísť postarať.
      Na nete nájdeš tých centier omnoho viac, všetky však buďto ponúkajú jazdenie, alebo slony bijú palicami počas návštev turistov, lebo inak ich nevedia “zvládnuť”.
      Odporúčam vyhnúť sa známym centrám Pinnewala Elephant orphanage, Elephant Transit Home a Millenium Elephant Foundation, kde sa takto k slonom správajú.
      Čo keby ste namiesto záchranného centra šli do národného parku a pozorovali slony v divokej prírode? Mrkni sa na tento článok, možno pomôže:
      http://monkeysandmountains.com/best-place-sri-lanka-see-elephants
      Daj vedieť, ak by si našiel niečo iné 🙂

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.