Zoznam miest kam v Bulharsku je dlhý. Preto ho rozdeľujem na dve časti: vnútrozemie a pobrežie. Ak už teraz viete, že tu chcete len trekovať, skočte rovno na článok Treky v Bulharsku: pre menej i viac náročných.

Medzi jednotlivými mestami je najlepšie pohybovať sa vlastným autom. Odľahlé dediny i menšie mestá sú buď bez, alebo s veľmi obmedzenými spojmi. Medzi veľkými mestami spoľahlivo fungujú vlaky, autobusy. Pre vás, čo máte času nazvyš, je tu úzkokoľajka so slimačím tempom. Má to svoje čaro. Len sa pripravte v lete na vagóny bez klímy. Ak cestujete po svete za gastronómiou, toto je pre vás: Čo ochutnať v Bulharsku: pochúťky pre vegánov i mäsa chtivých.

Kam v Bulharsku vo vnútrozemí

Vyberieme sa sem:

Belitsa, Blagoevgrad, 2780, Bulgaria

Skobelevo, Pavel Bania, Stara Zagora, 6148, Bulgaria

Staro Zhelezare, Hisaria, Plovdiv, Bulgaria

Kosovo, Asenovgrad, Plovdiv, Bulgaria

Ortsevo, Belitsa, Blagoevgrad, 2785, Bulgaria

Avramovo, Yakoruda, Blagoevgrad, 2795, Bulgaria

Rila Monastery, 107, Rila Monastery, Rila, Kyustendil, 2643, Bulgaria

Starosel, Hisaria, Plovdiv, 4175, Bulgaria

Kostandovo, Rakitovo, Pazardzhik, 4644, Bulgaria

Kalofer, Karlovo, Plovdiv, Bulgaria

Tryavna, Triavna, Gabrovo, 5350, Bulgaria

Melnik, Sandanski, Blagoevgrad, 2820, Bulgaria

Veliko Tarnovo, Bulgaria

Bansko, Blagoevgrad, Bulgaria

Shumen, Bulgaria

Stara Zagora, Bulgaria

Sofia, Bulgaria

Plovdiv, Bulgaria

Plovdiv

Veľká srdcovka. Nielen moja. Ak sa opýtate mladých Bulharov, kam by sa chceli presťahovať, Plovdiv je jednoznačná odpoveď. Oproti Sofii je útulnejší, centrum kompaktnejšie, veľmi príjemná (a najdlhšia v Európe) pešia zóna. Stopy socializmu sú v architektúre rozmiestnené tak akurát.

Na každom kroku narazíte na vrstvy ruín z rôznych období. Na. Každom. Kroku. V centre, za centrom na vyhliadkových miestach, v nákupných centrách. K tomu štvrť Kapana, kde to žije hudbou, umením a dobrým jedlom. Zážitok z hudby (jazz, vážna hudba aj rock) budete mať aj na akusticky špičkovom rímskom amfiteátri. Fanúšikovia graffiti – Plovdiv je pre vás!

Pozrite si moje video z Plovdivu, a budete vedieť, o čom hovorím. 

3 tipy na “musíte vidieť” miesta v Plovdive: 

* Biskupská bazilika Philippopolisu, jej mozaiky a zachovalé ruiny obydlí. Nevynechajte.  

* Amfiteáter z 1. storočia. TU si pozrite harmonogram koncertov.

* štvrť Kapana. Počas dňa kúpite pekné umelecké výrobky, večer hudba a dobré jedlo.

Sofia

Ak ste o nej počuli od známych, ktorí tu boli pred 10 a viac rokmi, asi vás ich dojmy nenadchnú. Sofia ale dosť pokročila čo sa týka dopravy, gastra, ubytka aj atrakcií. O mesto je dobre postarané, centrum je čisté. Pamiatky pochodíte pešo za jeden deň. Ak si chcete popri nich užiť aj parky, ktorých je tu v každej štvrti požehnane, dajte si na hlavné mesto minimálne 2-3 dni. To stihnete aj atrakcie za centrom a menšiu túru na Vitošu alebo k vodopádom Bojana.

Viac tipov som pre vás spísala v detailnom článku Čo si pozrieť v Sofii a v tomto videu.

Váhate, v ktorom meste stráviť viac času? Článok Sofia vs. Plovdiv pomôže rozhodnúť sa.

3 tipy na “musíte vidieť” miesta v Sofii: 

* Podzemie a areál metra Serdika

* Štátne múzeum histórie (za centrom)

* Múzeum socialistického umenia

Stara Zagora

O nej by sa malo počuť viac. Mesto s vyše 7000 ročnou históriou. Na prvý pohľad si to možno v porovnaní s ruinami prešpikovaným Plovdivom ani nevšimnete. Ale stačí odbočiť z hlavnej promenády, a máte pod nohami pozostatky rímskeho mesta, amfiteátru. Priamo pod budovou štátnej opery z roku 1925. Centrum s pešou zónou, kde by človek uvítal menej betónu. Mesto na pol ceste medzi Sofiou a Varnou-Burgasom, fajn na jednodňovú zastávku.

3 tipy na “musíte vidieť” miesta v Starej Zagore: 

* Ruiny antického mesta a amfiteátru

* Regionálne múzeum histórie (bude baviť, aj keď nemusíte múzea)

* Memoriálny komplex obrancov Starej Zagory 1877 (ďalej od centra ale oplatí sa).

Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?

12 reportáží zo sveta, 256 strán


kniha U vás zjem všetko

Šumen

Keď poviete Bulharom, že sa sem chystáte, pravdepodobne prevrátia očami. Šumen ňe bars šumny, ako by povedali na východe (nič pekné, v preklade). Jeden deň stačí. Kasína kam oči dovidia. K tomu centrum, ktoré som mala pocit, že trpí. Nálož betónu. Nedokončené stavby z 80. rokov, s ktorými nik nepohne. Nie je divu, že mesto dostalo prezývku Mordor.

Vy sem ale chcete prísť z iného dôvodu. Pozrieť si neskutočný pomník postavený pri 1300. výročí založenia Bulharska a ruiny za mestom. Vedie k nim chodník cez les. Vraj. Nie je však dobre značený. Ja som to vzdala a strihla to cez les strmým kopcom. Ďalšia možnosť: autom. 

3 tipy na “musíte vidieť” miesta v Šumene: 

* Pomník zakladateľov Bulharska a jeho symbolických 1300 schodov

* Ruiny pevnosti s výhľadom do okolia 

* Neútešné centrum (varovala som vás).

Veliko Tarnovo 

Chodí sa sem na otočku zo Sofie (3 hoďky po diaľnici) alebo Varny, ale dajte si tu aj dva dni. Bývalé hlavné mesto Bulharska má pomalé tempo, pozostatky pevnosti, ktorú uvidíte na každej pohľadnici Bulharska, uličku remesiel, kde môžete pozorovať majstrov priamo pri práci a turistické chodníky v okolí. Staré centrum je postavené na strmom úpätí, najlepšie to uvidíte zdola, od rieky Jantra, od pomníka Asenovcov. Viac si prečítajte v článku Veliko Tarnovo: bývalé hlavné mesto Bulharska.

3 tipy na “musíte vidieť” miesta vo Velikom Tarnove:

  • Pevnosť Carevec
  • Pomník Asenovcov a výhľad na Staré mesto
  • Ulička remesiel Samovodska Čaršija (Самоводската чаршия).

Trjavna

Hodinu vlakom z Velikeho Tarnova je jeho kópia čo sa týka remeselníkov a obchodov s tradičnými suvenírmi. Viac než 2-3 hodiny nemáte v Trjavne čo robiť, ale ak ste autom, alebo vám je dlho vo Velikom Tarnove, a chcete nakuknúť do múzea afrického umenia (dary miestneho), dať si výbornú Indiu v reštaurácii Savoya Spice, medzitým zájsť do niektorého z malých pravoslávnych chrámov v centre a nakúpiť bulharské suveníry či si dať ich pochúťku – lisované plátky sušených sliviek pestil s kávou robenou na piesku – tak Trjavna je pre vás.

Chystáš sa pocestovať Európu? 

Bansko

Európska mekka digitálnych nomádov. Keď sa pred dvoma rokmi zatvorili hranice do juhovýchodnej Ázie, kam to mali namierené mnohí (hlásim sa!), hľadali sa alternatívy. Jedna z najatraktívnejších čo sa týka cien, prírody a komunity, bola Bansko.

Dedinka pod pohorím Pirin, kde je dnes zo 4-5 co-workingov, ubytko od 180 eur na mesiac, komunita nomádov z rôznych krajín sveta. No a k tomu to najlepšie: je to na skok na treky do hôr. Viac v detailnom článku Treky v Bulharsku. Inak je Bansko populárne lyžiarske stredisko, v lete zase perfektný začiatočný bod trekov na štíty a k jazerám Pirinu.

Avramovo

Zastávka na poslednej úzkokoľajke v Bulharsku  – moslimská dedinka Avramovo. Leží na populárnej trase Septemvri – Dobrinište. Celú 124 km trasu vám potrvá prejsť vlakom 5 hodín. Užijete si to však aj na trase Bansko – Avramovo (1 hod 40′).

Železničná stanica Avramova je najvyššie položenou stanicou na Balkáne (1267 m.n.m). Ak máte chuť na trochu dobrodružstva, zo stanice sa dá vybrať neznačeným chodníkom cez polia hore kopcom po tom, čo prejdete cez hlavnú cestu. Dostanete sa do dedinky, kde nenájdete žiadne pamiatky, ale má to fajn dedinskú atmo s mešitou a zvedavými miestnymi. 

Orcevo

Už keď sme pri bulharských naj, tak Orcevo je zase navyššie položenou dedinou v Bulharsku. Známe je hlavne pre svojho miestneho predavača, pána Musu. Má “potraviny-bistro-kaviareň-krčmu” v jednom. Vie vám urobiť i čaj s domácim medom. Bulhari sem okrem trekov chodia k nemu do obchodu aj po domáce zaváraniny, nakladané mäso…

Musa je rozprávač, ukáže vám na mape i trasy v okolí. Veľmi fajn miesto. Žiadne busy, vlaky, jedine autom. Z Banska je to hodina. V Orceve sa dá i ubytovať u domácich, ak by ste sa vydali na nejaký trek v okolí. 

Melnik

Hodinu a pol autom z Banska, veľmi obmedzená hromadná doprava. Ale. Oplatí sa sem z dvoch dôvodov. Za dobrým vínom, ktoré sa tu pestuje. A pozrieť si Melnické “pyramídy”, aka vápencové útvary. Dedinka má i ubytká, ak by vám zachutilo víno, a potrebovali by ste vyrovnať hladinu alko v krvi. 

Starosel

Víno si s Bulharskom veľa ľudí nespája, ale ak už na ňho príde reč, treba spomenúť i Starosel. Trochu komerčná cesta ako predstaviť turistom domáci produkt, ale je to len hoďka autom na sever z Plovdivu. Komplex Starosel má i ubytko, wellness, no a po prehliadke (na mňa prirýchla, info všeobecné) si môžete dopriať aj ochutnávku lokálnych vín. I keď, úprimne, mne tie v taverne Molerite v Bansku chutili omnoho viac. 

Kosovo

Dostanete sa sem len autom. Hodinu z Plovdivu, v pohorí Rodope, je schovaný tento poklad. Zachránila ho bulharská rodina, ktorá sa rozhodla obnoviť tri tradičné domy, urobili z nich penzióny, a vy si tu môžete oddýchnuť a užiť si bulharskú dedinu v plnej paráde. 

Vhodné pre tých, ktorých bavia miesta, kde sa nič nedeje. V Kosove si viete zájsť na túru po značených chodníkoch, alebo k bačom za dedinu, ak vás tam zoberie niekto z penziónu alebo ak budete mať šťastie na niekoho z 9 stálych obyvateľov dedinky. 

Video z bulharského Kosova si pozrite TU. 

Kalofer

Ak sem prídete počas roka, Kalofer bude obyč dedinka. Ale, ak si to naplánujete na 6. januára, zažijete originálny rituál Troch kráľov. Miestni muži a chlapci sa počas východu slnka vyberú do ľadovej rieky. So spevom, bubnami, tí nad 18 aj so štamperlíkom na zohriatie. Je to zážitok.

Tip: ak ste bez auta a chcete v Kalofere prenocovať pred ranným rituálom, ubytko si treba objednať. Všetky penzióny sú na slávnosť obsadené týždne dopredu.

Video z kaloferských Troch kráľov TU

Staro Železare

Nie je dedina ako dedina. A nie sú graffiti ako graffiti. V obci Staro Železare, 40 km od Plovdivu, vás čakajú desiatky nástenných umeleckých počinov. Dedinu prezývajú “Dedina osobností”. Na stenách domov, verejných záchodov či kostola sú vyobrazené svetové osobnosti z kultúry, politiky, náboženstva spolu s portrétmi domácich, ktorý k nim majú blízko či už výzorovo alebo povahovo.

Má to tu šťavu, vtip. Postaral sa o to umelecký manželský pár Katarzyna a Venci Pirjankovi. V Staro Železaroch majú aj malý obchodík, kde si viete kúpiť všetko od plagátu, obrazu, trička, po malý suvenír.  Fidel Castro s Obamom na lavičke? Jedine v Staro Železaroch.

Na cesty vám stačí správna kniha

Kostandovo

Keby len v tom Buckinghamskom paláci vedeli, kde vznikajú ručné vyrábané koberce, po ktorých sa prechádza ich výsosť… V Kostandove, 10 kilometrov od welness mesta Velingrad. Miestne ženy pracne zapracujú vlnu popri tom, ako sledujú nákresy, vlnu si farbia sami, bez chemikálií. A vy ich pri tom môžete vidieť za symbolický poplatok. Ak môžete ručné remeslá, toto bude zážitok. 

Damascena, Skobelevo 

O bulharskom ružovom oleji ste zrejme počuli. Raz ročne sa v Bulharsku koná známy festival ruží. Trvá tri týždne, pričom vrcholí prvý júnový týždeň. Vtedy sa vo vybraných dedinách koná zber ruží, súťaž o kráľovnu ruží.

Vy si ilustračný proces výroby môžete pozrieť aj mimo sezóny zberu. Napríklad v súkromnom etnografickom komplexe Damascena v dedine Skobelevo. Na mňa to bolo dosť komerčné, ale ako ukážka výroby, keď nestihnete festival fajn. Komplex má aj miestnu reštiku, kde si viete dať cappuccino s ružovou príchuťou. 

Rilský kláštor

Ikona Bulharska. Ak by ste si mali vybrať zo stoviek kláštorov v krajine, tak tento je jeden z najpôsobivejších. Rilský kláštor postavený v 10. storočí v pohorí Rila sa nachádza v nadmorskej výške 1147 m. Čo je v lete fajn osvieženie. Okrem nádhernej architektúry vás tu čakajú ukážky ikon zo 14.–19. storočí.

 

EXTRA TIP:

Záchranné centrum medveďov Dancing Bears v Belici 

Aj keď názov centra evokuje skôr cirkus, ide o veľmi pekný počin. Centrum sa nachádza v divokej prírode pohoria Rila. V roku 1999 nadácia Bridgitte Bardot a Four Paws zachránila 20 medveďov-tanečníkov v Bulharsku. V tom čase tu bolo vlastníctvo zvierat za zábavným alebo komerčným účelom v Bulharsku nelegálne. V roku 2007 centrum v Belici odkúpilo posledné medvede od rodín, ktoré zvieratá vlastnili.

Vy sa môžete po parku v Belici prejsť chránenými koridormi, ktoré vás oddelia od zvierat. Možnosť komentovanej prehliadky. Žiadne kŕmenie.

Ktoré miesto v Bulharsku je vaše obľúbené? Dajte vedieť dole v komentári.

Moje aktuálne cesty po Bulharsku môžete sledovať na Instagrame, Facebooku a videá z ostatných krajín si pozrieť aj na YouTube.

Pomohol vám článok s plánovaním cesty? Ak máte chuť podporiť ďalšie užitočné texty na tomto blogu, môžete tak urobiť pozvaním na virtuálny čaj, alebo kúpou mojej najnovšej knihy či printom fotografií na vysoko kvalitnom archívnom fotopapieri.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.