Čo je to house sitting? Tí z vás, ktorí ste na cestách dlhšie alebo častejšie, ste už isto počuli o tom, ako sa dá lacno ubytovať vo svete. Píšem “lacno”, lebo podľa mňa žiadne ubytovanie nie je zadarmo. Niekto musí zaplatiť za jedlo, ktoré vám ponúkne, za elektrinu a vodu, ktorú spotrebujete, alebo aj za čas, ktorý s vami strávi.

Cestujete dlhodobo, popritom pracujete online a potrebujete sa po mesiacoch cestovania zastaviť a makať za počítačom? Chcete spoznať miestnu kultúru inak než behaním po pamiatkach s bedekrom Lóunli Plenit a spať v hoteloch? Chýbajú vám na cestách domáce zvieratá, ktoré ste museli kvôli cestovaniu nechať doma? House sittingujte.

Osobne mám za sebou 20 house sittingov: 5 týždňov s mačkou v Anglicku, 8 týždňov s 5 mačkami a obrovskou záhradou a olivovou plantážou v Portugalsku, 2×3 mesiace v Turecku, 2.5 mesiaca v New Orleans, pár dní v New Yorku, Saigone, vyše mesiaca v Taliansku, Mexiku, dva týždne v Kolumbii, 2 týždne na belgickom vidieku, kde sme mali na starosti psa, dve mačky, tri sliepky, akváriové i sladkovodné rybky v rybníku na dvore, 10 dní vo Francúzsku, dva týždne v Singapure a štyri house sittingy vo Vietname.

VŠETKO, ČO POTREBUJEŠ VEDIEŤ: 

KOMPLETNÝ SPRIEVODCA HOUSE SITTINGOM

KÚPIŤ E-BOOK alebo KNIHU

sprievodca house sittingom

Čo je to house sitting

V skratke, house sitting (alebo housesitting) je stráženie domu, bytu, vily, farmy vašim známym alebo úplne cudzím ľuďom vo svete. Ak je v tom zahrnuté aj zvieratko, volá sa to pet sitting, čiže stráženie zvierat a domu alebo bytu vrátane.

Princíp house sittingu je jednoduchý. Majitelia domov, ktorí cestujú na dovolenku, resp. sa vracajú zo svojho letného alebo zimného sídla domov a nechcú ho nechať prázdny,si vyberú niekoho zodpovedného, kto sa im postará o dom, zvieratá, alebo aj záhradu.

Dá sa to minimálne troma spôsobmi:
1. Dom, byt na stráženie si nájdeš cez známých a kamarátov, ktorí budú hľadať niekoho, kto mu doma všetko postráži, nakŕmi a poleje.
2. Strážiť dom a zvieratá môžeš cez niektorú (prípadne viac) oficiálnu stránku house sittingu (ODPORÚČAM.)
3. Náhodne sa na Facebooku v skupinách komunít expatov v rôznych destináciách objavujú inzeráty na house sitting. Riziko je, že si nemáte ako overiť jeden druhého.

Zaregistruj sa na TrustedHousesitters.com a dostaneš odo mňa 25% zľavu. Klinkni sem

Vo všetkých troch prípadoch platí, že na to, aby ti niekto zveril do opatery svoj majetok, a svojich domácich miláčikov ti musí dôverovať. To isté platí opačne. Vždy sa uisti, že sa s majiteľom aspoň raz stretneš, alebo zavoláš cez Skype (viac dole v článku.)

Majitelia ti za stráženie domu a zvierat zväčša neplatia, nejedná sa teda o zárobkovú vec, i keď sa objavujú aj takí záujemcovia, ktorí si za opateru o dom a domácich miláčikov od hostiteľov pýtajú peniaze. Šance, že si ťa niekto vyberie na stráženie svojho domu, rapídne znižujú, pokiaľ si za to budeš chcieť dať zaplatiť.

Predtým, než si povieme, ako funguje house sitting, pár kontrolných otázok pre koho je a pre koho nie je house sitting.

House sitting je určite viac než len bývanie u niekoho zadara. Je to obrovská zodpovednosť, a je to dosť špecifická forma ubytovania, ktorá nie je pre každého. Pýtaš sa, či by to bolo pre teba?

Nuž, ak:
– si zodpovedný
– máš rád zvieratá a ideálne máš aj osobnú skúsenosť so starostlivosťou o ne
– si poriadkumilovný-á
– ti nevadí práca v záhrade
– si flexibilný presunúť sa z krajiny do krajiny kedykoľvek

Ak si na na prvé tri otázky odpovedal áno, tak house sitting JE pre teba a choď do toho.

Ak však:
– pravidelne strácaš kľúče od bytu
– dvakrát do roka vytopíš susedov
– vadí ti, ako pradie mačka
– neznášaš ako slintá pes
– neprežili u teba ani kaktusy,

buď realista a skús iný typ ubytovania vo svete.

House sitting je pre sólo cestovateľov, páry, ale aj rodinky a ľudí na dôchodku. Hodí sa pre tých, ktorí cestujú dlhodobo, ale aj pre tých, ktorí síce majú vlastný byt, dom, ale z času na čas si chcú odbehnúť do sveta a skúsiť niečo iné. House sittingovať sa dá dnes prakticky všade vo svete: v mestách, v odľahlých usadlostiach, strážia sa vily, malé byty, opatrujú sa mačky, psy, alebo aj ovce, kone, hydina a pod. To, na ako dlho sa rozhodneš robiť house sitting, je len na tebe. Niekto potrebuje house sittera len na 2-3 dni, niekto na pár týždňov, ale stane sa, že nájdeš ponuky aj na pol roka lebo na rok.

DÔLEŽITÁ POZNÁMKA
Na to, aby si sa uchádzal-a o house sitting nepotrebuješ vlastniť vlastný dom. Nejde o výmenu tvojho domu alebo bytu za ten, o ktorý sa budeš starať. To sa volá “house swap” alebo “home exchange”, a ide o úplne iný koncept. Paradoxne, mnohí house sitteri nemajú stály domov, byt, ani auto, ako v mojom prípade, kedy som na cestách takmer štyri roky.

Ako funguje house siting? 

19 tipov ako sa stať house sitterom

1. Vyber si webstránku, prípadne viac, kde sa zaregistruješ zadarmo, alebo za ročný poplatok.

2. Vytvor si KVALITNÝ profil.
Ak sa chceš uchádzať o pet sitting, teda starať sa aj o dom, aj o zvieratká, vyber si do profilu fotku so psom, mačkou, alebo iným zvieraťom, kde pôsobíte obaja prirodzene. Fotka so žirafou v ZOO sa veľmi nehodí. S tým, že dobrá profilová fotka jednoznačne pomôže, má skúsenosť aj Marta Rajková z blogu MartaRajkova.com, ktorá si našla housesit cez stránku HouseCarers.com.

“Dosť nám pomohol výber fotky – s mojím labradorom Benym. Spočiatku sa nám akosi neozývali ľudia, zlomilo sa to po zmene fotky. Dva týždne sme strážili dom a jednu mačku Oli, s ktorou neboli takmer nijaké starosti. Sem-tam sme poliali záhradu, inak sme nemali žiadne veľké úlohy. Aj pre domácich to bol prvý housesit, aj pre nás samých. Všetko super dopadlo, aj sme si, podľa mňa sadli, takže sme u nich ešte chvíľku aj ostali po tom, ako sa vrátili z dovolenky. Bolo to super, lebo sme housittovali počas Vianoc, takže sme si tam mohli vyvárať a piecť slovenské dobroty,” spomína Marta na skúsenosť z Austrálie.

Profil by nemal byť veľmi stručný. Potencionálny hostiteľ bude chcieť o tebe vedieť viac než len meno a odkiaľ si. Napíš do profilu, prečo si zaregistrovaný na house sittingu, či si mal-a v minulosti vlastných domácich miláčikov, aká je tvoja skúsenosť so strážením zvierat, prípadne kde pracuješ, akú sú tvoje koníčky. Ak vlastníš blog, uveď ho do profilu. Rovnako odporúčam uviesť aj link na svoj profil na CouchSurfingu, v prípade, že si zaregistrovaný aj tam. To pomôže hlavne na začiatku, keď budeš potrebovať spoľahlivé a pozitívne referencie.

3. Nazbieraj si čo najviac referencií od bývalých alebo terajších šéfov, kolegov, spolubývajúcich, kamarátov, majiteľov, ktorí ti prenajímali byt, susedov. Uveď link na CouchSurfing profil, viď bod vyššie.

čo je to house sitting

Raňajky v Portugalsku.

4. Vyber si destináciu, kde by si chcel robiť house sitting, a rovnako i časové obdobie kedy si k dispozícii, a začni surfovať na stránke, kde si zaregistrovaný, či náhodou nejaký majiteľ nehľadá house sitterov.

5. Vyber si taký inzerát, ktorý ti sadne najviac, a s takými požiadavkami, o ktorých, si si istý-á, že ich zvládneš. Neuchádzaj sa o dom s koňom, pokiaľ netušíš, ako sa o ňho postarať. V skratke, poriadne si prečítaj popis inzerátu, dávaj pozor na detaily ako či je v dome internet (hlavne ak budeš potrebovať pracovať online), ako ďaleko budeš od obchodov, či budeš potrebovať vlastné auto, či zvieratá potrebujú špeciálnu starostlivosť, ako sa to stalo napríklad Michel Struhárovej z blogu The One Who Wanders:

“K house sittingu som sa dostala úplnou náhodou cez skupinu na FB, kde jedna kočka hľadala niekoho, kto sa postará o jej 2 mačky. Jedna z nich bola po operácii labky, takže bolo nutné dávať jej lieky a vziať ju k veterinárovi. Nemala som k dispozícii žiadne referencie, vôbec sme sa nepoznali, iba sme sa raz stretli a o pár dní som sa už sťahovala do jej apartmánu v Seminyaku na Bali. Ostala som tam 3 týždne, keď bolo treba, vždy mi odpísala na správu a mne to vykrylo obdobie v sťahovaní medzi dvoma ubytovaniami. Takže win-win situácia.”

6. Kontaktuj hostiteľa, predstav sa, napíš, prečo reaguješ na jeho/jej inzerát, prečo máš záujem starať sa o jeho zvieratká, a navrhni, že v prípade akýchkoľvek otázok to môžete prebrať cez Skype rozhovor.

KNIHA “KOMPLETNÝ SPRIEVODCA HOUSE SITTINGOM”

kniha house sitting7. V prípade, že si ťa majiteľ vyberie do užšieho kola uchádzačov, ozve sa ti späť. Objasní ti viac detailov ohľadne house sittingu, čo presne od teba bude potrebovať (pokiaľ to nebolo uvedené už priamo v inzeráte, na ktorý si reagoval), a dohodnete sa na termíne na Skype rozhovor alebo na osobnom stretnutí, pokiaľ je to možné.

8. Skype rozhovor. Okrem tvojho profilu na stránke je to jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré rozhodnú o tom, či house sit dostaneš alebo nie. Odporúčam dopredu si pripraviť otázky, tzv. check-list, čo všetko sa budeš chcieť majiteľa opýtať ohľadne domu, zvierat… (sleduj tento blog, kde čoskoro zverejním detailný zoznam otázok, ktoré ti pomôžu prejsť Skype pohovorom.) Tento rozhovor je dôležitý hlavne pre majiteľa, ktorý bude chcieť vidieť, komu zverí svoj dom a miláčikov. Preto buď prirodzený, nič nezatajuj, ale ani sa nepreceňuj. Ak je v house sittingu zahrnutá opatera korytnačky a psa, ale ty si v živote korytnačku v akváriu nevidel, neboj sa to povedať. Dodaj ale, že nemáš problém dodržiavať inštrukcie hostiteľa a starať sa o ňu. Teda, pokiaľ si s tým naozaj v pohode.

čo je to house sitting

Zváž, s ktorými zvieratami sa budeš dobre cítiť.

Samozrejme, ty sám musíš zvážiť, s akými zvieratami ti to nebude robiť problém stráviť pár dní, alebo aj mesiacov. Nie je nič horšie ako sa hrať na veľkého milovníka zvierat a robiť zo seba veterinára, a neskôr v praxi zlyhať. Nielenže tým ublížiš zvieratám a raníš majiteľov, ale si tým aj pohoršíš reputáciu na house sittingovej webstránke a znížiš šance na house sitting v budúcnosti, keďže majitelia po ukončení tvojho pobytu ti napíšu hodnotenie, ktoré je verejné.

9. Zapisuj si poznámky zo Skype rozhovoru.

10. Pošli tieto poznámky emailom hostiteľovi aby to doplnil, prípadne opravil nejasnosti z rozhovoru. Týmto si budú obe strany isté, že súhlasia s podmienkami, na ktorých sa dohodli. Mnohí hostitelia si po Skype rozhovore vyžiadajú kópiu tvojho OP alebo pasu e-mailom. Ide o bežný postup.

Prečítaj si môj detailný článok Ako dostať prvý housesit? Detailný návod.

11. Počkaj si na konečné rozhodnutie výberu.

12. Ak dostaneš kladnú odpoveď, vytešuj sa a začni sa pripravovať. Ak je house sit, ktorý si práve dostal, už o pár dní, dohodni sa s hostiteľom ako sa tam dostaneš, prípadne či môže pre teba prísť na stanicu, na letisko… Ak je to až o pár mesiacov, priebežne udržuj s majiteľov komunikáciu emailom alebo cez správy na oficiálnych stránkach house sittingu.

 

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta

kniha U vás zjem všetko

13. Doraz na miesto house sittingu načas. Väčšina majiteľov preferuje, aby house sitter prišiel aspoň jeden deň pred ich odchodom z domu. To je super na to, aby ti ukázal čo ako v dome funguje, prezradil, kde sa skryjú zvieratá, ak ich neuvidíš pol dňa, kde sa vypína voda, elektrina, kde nájdeš náhradné kľúče v prípade, že sa nebodaj vymkneš, ako a čo zalievať a podobne.

14. Spoľahlivý majiteľ by mal mať pre teba pripravený podrobný zoznam tvojich povinností, t.j. ako často máš koho nakŕmiť, aké sú zvyky jednotlivých zvierat, ako často vyberať poštu, kedy postaviť smetné koše pred dom. Plus, zoznam by mal obsahovať aj telefóne čísla majiteľa, suseda, prípadne inej kontaktnej osoby v prípade núdze, rovnako aj kontakt na veterinára, ale aj elektrikára a vodára, ak si na house sittingu dlhšie.

čo je to house sitting

Hlavne to nepopliesť. House sitting v Belgicku.

Vedz, že ak nastane situácia, kedy ti vyhodí v celom dome poistky, budeš to musieť vyriešiť ty sám. Mne sa to stalo v Turecku po silnej búrke, kedy som ostala bez elektriny dve hodiny sama v dome pod lesom. Našťastie, majitelia mi nechali číslo telefónu na suseda, ktorý mi pomohol vykomunikovať súrne elektrikára o 10 večer. Nepodceňuj preto detaily ako telefónne čísla použiteľné v urgentných prípadoch.

15. Vo väčšine prípadov, hlavne ak sú to house sittingy na pár dní a jeden mesiac, výdavky za elektrinu, vodu platí majiteľ. Buďto ti nechá peniaze a pošle ťa s účtenkou na poštu, alebo sa o to postará online bez toho, aby ťa s tým obťažoval. Ak budeš na dlhodobejšom house sitte, počítaj s tým, že za vodu a elektrinu budeš platiť zo svojho. Aj keď, je to veľmi individuálne.

Počas môjho dvojmesačného house sittu v Portugalsku sme za vodu i energiu zaplatili po tom, ako sa majitelia vrátili. Počas trojmesačného house sittu v Turecku sa o všetky výdavky postarali majitelia. Toto je však niečo, na čom sa musíš dohodnúť s majiteľmi dopredu.

POZNÁMKA: aj keď sa s hostiteľom dohodneš, že výdavky za domácnosť pokryje on, ujasni si, čo v prípade, ak nastanú nečakané výdavky (opravy, elektrikár, veterinár, ak sa minie jedlo pre zvieratá). Niektorí majitelia ti nechajú hotovosť, ktorú použiješ a necháš im účtenku. Iní ťa zase požiadajú, aby si vo výnimočnej situácii zaplatil zo svojho, a oni ti to vykompenzujú po návrate. Z osobnej skúsenosti musím povedať, že je omnoho jednoduchšie pre všetkých, ak ti hostiteľ nechá peniaze na nepredvídateľné situácie.

16. Informuj hostiteľa o tom, čo sa deje v dome, ako sa darí zvieratám. Priebežne pošli majiteľovi počas house sittingu krátku správu, pár fotiek, nech vie, že je všetko OK.

17. V prípade, že niečo rozbiješ, zlomíš, a pod., nahraď to takým istým predmetom ak sa dá, prípadne navrhni majiteľovi, že za to zaplatíš. Niektorí majitelia budú od teba pýtať zálohu. Tým sa poistia, aby boli pokryté prípadné škody, straty, alebo ak by museli náhodou urgentne priletieť z dovolenky kvôli tomu, že ty musíš bezodkladne ukončiť house sitting. Ja som nechala v Portugalsku zálohu 300 eur na dva mesiace, po návrate z toho majiteľka odpočítala výdavky za vodu a elektrinu a zbytok nám vrátila.

POZNÁMKA: Niektorí majitelia sa budú chcieť poistiť a podpísať dohodu o tom, že sa zaväzuješ k starostlivosti o ich zvieratá a majetok. Prejdite si spolu dohodu predtým, než odídu, aby nedošlo k žiadnym prekvapeniam. Podpíšte dve kópie, jedna bude pre teba.

18. Nechaj dom, byt, záhradu v rovnakom stave, ako si ho našiel, prípadne v ešte lepšom.
Tip: odporúčam uvariť dobrý obed, večeru, vypucovať dom, dať na stôl čerstvé kvety, upiecť koláč, vyčesať zvieratá. Proste privítať hostiteľov vo veľkom štýle.

čo je to house sitting

Čakáme na návrat majiteľov.

19. Po ukončení house sittingu požiadaj o referenciu, a urob to isté aj ty pre majiteľa. Ak je hostiteľ spokojný s tým, ako si sa staral o jeho dom a zvieratá alebo záhradu, je dosť možné, že sa dohodnete ďalšom house site. Nám sa stalo, že pár, ktorému sme v Brightone strážili mačku, nás zavolal house sittingovať aj o rok neskôr. Taktiež rodina v Portugalsku, kde sme sa starali o ich 5 mačiek a záhradu, nás pozvali na ďalší dvojmesačný house sit.

A rovnako aj majitelia vily v Turecku nám navrhli, aby sme sa tam vrátili o pol roka neskôr. Odviesť dobrú prácu v starostlivosti o dom aj domácich miláčikov sa preto oplatí. Ak majitelia vidia, že sú ich štvornohé lásky happy a zdravé, a dom nebol nikdy čistejší, nie je dôvod aby ťa nepozvali znova, ak budú potrebovať.

Aj to najlepšie má svoje háčiky, vrátane house sittingu. Tu sú postrehy zo štyroch house sittingov, ktoré mám za sebou:

čo je to house sitting

 

Chceš si na cestu zbaliť zaujímavú knihu? Tu je super zoznam cestovateľských kníh, cestopisov, a príručiek.

 

Kde sa zaregistrovať na house sitting

Keď som začala cestovať v 2013, webov na house sitting bolo pomenej, keďže nebol taký populárny. Dnes je ich kopa, líšia sa ročnými poplatkami, ale aj lokalitou a počtom ponúk. Osobne už viac než dva roky používam stránku TrustedHousesitters.com. Nájdem tam najviac ponúk z celého sveta ktoré sú prehľadné, dá sa filtrovať územie, časový interval, typ zvierat, o aké sa chcem starať. Stránka navyše ponúka nonstop veterinárnu linku počas house sittingu.
Ak sa rozhodneš zaregistrovať práve na Trusted Housesitters, dostaneš odo mňa 20% zľavu z ročného členského, stačí kliknúť na tento link.

Aby si mal-a lepší prehľad o ďalších možnostiach house sittingu vo svete, tu je prehľadná tabuľka:

stránkyza koľko?priemerný počet inzerátovkde?
106 € / rok1000-1500 / deňsvet
zdarma prvé 3 house sitty
74 € / rok
29 € / 3 mesiace
400-500 / deňsvet, hlavne francúzsky hovoriace krajiny
zdarma - limitovaný prístup k inzerátom
inak 45 € / rok
200 - 300 / deňsvet, mnohé v USA, Austrálii
35£ / rok (limitovaný účet)
78 - 100 € / rok
300 - 400 / deňEurópa, Karibik, Austrália
17 € / rok 200-250 / deňsvet, mnohé v UK
20 € / rok neurčitý
(ťažko sa to zisťuje kvôli obmedzeným filtrom)
svet, hlavne USA

Dobré ponuky sa dajú nájsť na house sittingových stránkach jednotlivých krajín, resp. kontinentov: House Sitters UK, Housesitters America, Aussie Housesitters, Homesit NZ, Kiwi Housesitters.

Iné stránky, ktoré nie sú vyslovene venované house sittingu, ale nájdeš tam aj inzeráty na staranie sa o dom či zvieratko: SabbaticalHomes.com, alebo aj www.workaway.com.

Nuž, to je v skratke všetko, čo by ti mohlo ujasniť čo je to house sitting, a ako to funguje.

Sleduj tento blog, alebo Facebook stránku, kde nájdeš aktuálne info z mojich ciest vrátane house sittov. Zatiaľ čauko a happy house sitting!

Ak máš vlastnú skúsenosť s house sittingom vo svete, prípadne ťa zaujíma niečo konkrétne, čo som v článku nespomenula, ozvi sa dole v komentári, budem sa tešiť.

Pomohol vám článok? Ak máte chuť podporiť ďalšie užitočné texty na tomto blogu, môžete tak urobiť pozvaním na virtuálny čaj, alebo kúpou mojej najnovšej knihy či printom fotografií na vysoko kvalitnom archívnom fotopapieri.

11 Responses

 1. Monika

  Dobrý deň, robíte house sitting/pet sitting aj na Slovensku? Respektíve poznáte niekoho kto to robí s dobrými referenciami? Dlhodobo zháňam niekoho pre opateru 6 mačiek + stráženie domu.

  Reply
 2. Marek

  Ma niekto skusenosti s takymto cestovanim s rodinou s 2 detmi?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Marek, osobne skúsenosť nemám, ale poznám rodiny, ktoré takto s deťmi house sittingovali. len sa treba pripraviť na to, že tých ponúk bude o niečo menej, keďže nie všetci majitelia akceptujú rodiny s deťmi. Ale ak si vyberiete house sit na vidieku, resp. vo veľkom dome, kde bude dostatok miesta a zvieratá budú zvyknuté na deti, tak nie je problém 🙂

   Reply
 3. Silvia Holmik

  Znie to super, obdivujem ludi ako si ty. Palec hore

  Reply
 4. Milan Bez Mapy

  Pekne si to zhrnula. Pri tom Workaway by som ešte pridal, že tam zaplatíš jednorazový poplatok a vyberáš si inzeráty z celého sveta. Známejší WWOOF sa platí poplatok za každú krajinu zvlášť.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Dík. Hej, pamätám si na tie samostatné poplatky pri WWOOFingu, keď som sa tam šla registrovať pred 5 rokmi v Nemecku. Netušila som, že aj tam už ponúkajú house sitting. Dobre vedieť. Pozdravujem!

   Reply
   • Jana

    Pracujem v oblasti hotelingu Superiore a rada by som skusile uz nieco nove.Tieto informacie mi celkom prevracaju mysel,sla by som do toho,nakolko som slobodna a bezdetna,no rada by som vedela,ako je to aj so zarobkom. Dakujem. Jana

   • Ivana Grešlíková

    Ahoj Janka, myslíš zárobok na cestách? Mňa osobne živí cestovateľský portál http://nomadisbeautiful.com/, ktorý máme spolu s priateľom.
    Ako spomínam v článku, s house sittingom sa zarobiť nedá, teda určite nie na to, aby ti to pokrylo výdavky na jedlo, cestovanie, poistenie, keďže je to v 90% nezárobková činnosť. Maj sa pekne!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.