Papierové, elektronické, audioknihy. Knihy sú droga, balzam. Bez nich by sme mali menej hrdinov, fantázie, a možno aj odvahy.

Ak ste aj vy vyrastali medzi policami kníh alebo ste si obľúbili čítanie až na škole, na dovolenke, alebo knihu otvoríte len vo vlakoch a sem tam večer pred zhasnutím lampy, verím, že vás tento zoznam cestovateľských kníh inšpiruje.

Prozaická poznámka: odkazy v tomto článku sú afiliáty, čo znamená, že kúpou knihy z článku prispejete na fungovanie tohto blogu bez toho, aby ste za knihu zaplatili čo i len cent naviac. 

Cestovateľské knihy

1. Šantaram / Gregory David Robert

Môj osobný favorit. Neskutočná kniha, skutočný príbeh autora, ktorý po úteku z austrálskeho väzenia strávi osem rokov v indickom Bombaji. Podsvetie, slumy, hľadanie zabudnutých citov. Úžasné rozprávanie, zápletka a mnoho kultúrnych info o Indii medzi riadkami. Povinné čítanie pre každého cestovateľa.

Tlačená kniha:
Audiokniha:

.

2. Slon na Zemplíne / Andrej Bán

Ako dobre poznáte Slovensko? Andrej Bán veľmi dobre. V zbierke reportáží nám približuje krajinu cez príbehy, ktoré sa inokedy dejú vo vedľajšej ulici bez toho, aby sme o nich tušili. Ak ste sledovali autorove reportáže v časopise .týždeň, Slon na Zemplíne nesklame. Pre mňa jedna z najlepších reportážnych slovenských publikácií.

Tlačená kniha:
E-kniha:

.

3. Krok za krokom po Himalájach / Marta Rajková

cestovateľské knihy

Výborná príručka pre tých, ktorí sa chystajú do Nepálu. Marta to vraj na túrach ženie rýchlym tempom, ale knihu si môžete užiť doma na gauči a s čajom v ruke sa pripraviť na výstupy nepálskych štítov.

Kniha má veľmi prehľadnú štruktúru, dobre sa to číta hlavne vďaka Martinmu štýlu písania, ktorý je ideálnou kombináciou praktických rád a vtipných príhod, i keď v daný moment jej do smiechu zrejme nebolo. Z knihy sála Martina láska k Nepálu, jej pokora k horám a nadšenie cestovať, ktorým vás „nakazí“ už v úvodných stránkach.

Tlačená kniha: Krok za krokom po Himalájach
E-kniha: Krok za krokom po Himalájach

.

4. Planéta Kaukaz / Wojciech Górecki

Čím tajomnejší región, tým väčšia výzva pre poľských reportérov. Pozorovací talent Wojciecha Góreckieho ocenia hlavne tí, ktorí sa snažia porozumieť rozdielnostiam jednotlivých krajín Kaukazu a ich ľuďom.

Tlačená kniha:
E-kniha:

.

5. Mongolsko a Sibír / Zuzana Remišová a Martin Remiš

Je to napinák, je to sranda, a popritom sa veľa dozviete o Mongolsku i Sibíri. Hacka a Remo sa pôvodne vybrali Broncom na svadobnú cestu, ktorá sa zvrtla na adrenlínovú expedíciu, kde občas išlo o život.

Kniha vás prevedie celou cestou počnúc prípravou. Nebudú k tomu chýbať ani fotky, ktoré sú neraz dôkazom, že títo dvaja mali buď obrovské šťastie, alebo sa veľa modlili. Odporúčam pre všetkých fanúšikov road tripov.

Tlačená kniha: 

.

6. Polnoc v Černobyli / Adam Higginbotham

Či už máte napozeraný populárny seriál, alebo ste v Černobyli boli na skupinovej prehliadke a máte po nej viac otázok ako odpovedí, táto kniha vám ich môže ponúknuť.

Detailná rekonštrukcia príbehu noci 26. apríla 1986. Nebojte sa nudných detailov a nezrozumiteľnej terminológie. Polnoc v Černobyle je písaná formou príbehov hlavných hrdinov, s množstvom dialógov, ktoré sú prepletené reportážnymi časťami. Výborné!

Tlačená kniha: 

.

7. Pěšky mezi buddhisty a komunisty / Ladislav Zibura

Knihy Ladislava nie sú každému po chuti. Pre niekoho príliš obyčajné, pre iného nadmieru sarkastické… Každopádne, táto kniha o putovaní Nepálom a Čínou je nenútene vtipná, a medzi riadkami sa dozviete aj čo-to o kultúre. Ázijskej, a napokon i tej českej.

Tlačená kniha:  
E-kniha:
Audiokniha:

.

8. Kitchen Confidential /Anthony Bourdain

Tento počin by sa dal opísať aj v troch slovách: sex, drugs and rock ‘n’ roll. Ale je to predovšetkým o ceste Bourdaina ako fanatika do jedla. Ako a kde vznikla jeho vášeň k jedlu, čím si prešiel ako šéfkuchár v New Yorku.

Práve jeho spomienky na Big Apple, aj keď nie vždy lichotivé, predstavia americkú metropolu a zákulisie reštauračnej kultúry ako ich nepoznáme.

Tlačená kniha (anglická):

.

9. Okolo sveta s palcom hore / Peter Hoferek

Peter Hoferek alias Hogy je macher na lacné cestovanie, stopovanie, stanovanie. Kniha je skvelá ak hľadáte spôsob, ako na cestách ušetriť, alebo aj ako na ňu nazbierať financie. Dobré rady s množstvom užitočných odkazov a Hogyho pozitívnym prístupom k životu.

Tlačená kniha: 
E-kniha:

.

10. Ďalší deň života /Ryszard Kapuściński

Klasika poľskej reportážnej školy, ktorú odporúčam aj tým, ktorých neláka Afrika. Kapuściński je tentokrát v Angole v čase, kedy vypukne občianska vojna. Neuteká, neskryje sa. Vyberie sa priamo na front, kde bojuje so strachom, ale i, prekvapivo, pocitom osamelosti. Porozorovací talent Kapuścińského je výnimočný, nenechajte si Ďalší deň života ujsť.

Tlačená kniha: 
E-kniha:

.

11. Travel Bible / Matouš Vinš a Petr Novák

Premakané rady ako sa na cestu pripraviť, ako letieť lacnejšie, ako hľadať ubytko, čo si zbaliť, čo nie… Viac v knihe!

Veľkým bonusom je VIP členstvo na ich webe pre tých, ktorí si kúpia knihu. Ponúkajú v ňom množstvo užitočných rád ku konkrétnym destináciám i odporúčania pre tých, ktorí si už kufre zbalili, ale stále sa chcú učiť niečo nové. Ak by ste hľadali inšpiráciu ako si na cestách zarobiť, Matouš Vinš tiež napísal skvelú knihu TRAVEL JOBS.

Tlačená kniha aktualizované vydanie 2019: 

.

12. Paměti mojí babičce / Petra Hůlová

Vynikajúci cestopis, ktorý priblíži mongolskú realitu tak, ako ju spoznala Petra na jej cestách do krajiny. Životné príbehy troch generácii miestnych žien sú plné slangu, tradícií a autentického Mongolska. Viac pravdivé momenty sa dajú zažiť už len vycestovaním tam. Veľmi odporúčam!

Tlačená kniha:

Chceš sa pozrieť na staré znám edestinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta

cestopisy zo sveta U váz zjem všetko.

13. Deväť životov / William Dalrymple

India ako ju nepoznáte. Deväť nevšedných príbehov Indov, ktorí sa rozhodli ísť svojou cestou. Práve ich životy vám priblížia súčasnú Indiu i to, aké miesto v nej majú náboženské tradície. Pripravte sa na pútavé reportáže o tanečníkoch, mníške, prostitútkach a ďalších, ktorých spája jedna pre nich podstatná vec. Aká? Dozviete sa v knihe.

Tlačená kniha: 

.

14. Povedal mi veštec / Tiziano Terzani

Autor je pôvodom z Talianska, pracoval ako ázijský korešpondent pre Der Spiegel. V knihe popisuje svoje cesty po Ázii po tom, ako ho veštec varoval aby necestoval lietadlom, lebo inak zomrie. Ako sa to Terzanimu podarilo, zistíte v jeho knihe.

Tlačená kniha:
E-kniha:

.

15. Dědeček Oge / Pavlína Brzáková

Ak vás zaujíma kultúra a život šamanov, toto je kniha, ktorá poteší. Autorka cestovala na Sibír nespočetne krát, venovala sa tam etnologickým výskumom. Vďaka tomu, že so šamanmi žila, živo opisuje sibírske tradície. Príbeh o tom, ako sa z “obyčajného” chlapca stane kmeňový liečiteľ. Živý jazyk, rituály. Veľmi dobré čítanie.

Tlačená kníha:
Audiokniha:

.

16. Vitajte v raji. Reportáž o turistickom priemysle / Jennie Dielemans

Vynikajúca reportáž o odvrátenej stránke turizmu. Trefné úvahy o tom, ako môže masový turizmus miestu poškodiť, či ho totálne zdehonestovať. Povinné čítanie pre všetkých dovolenkárov a cestovateľov.

Tlačená kniha:

.

17. Hearing Birds Flying / Louisa Waugh

Vtipný a pútavý cestopis Britky, ktorá sa rozhodne učiť angličtinu v mongolskom Ulanbátare, ale napokon sa rozhodne spoznať pravé Mongolsko a presunie sa do zapadnutej dedinky nomádov Tsengel.

Príbeh o tom, ako sa pasuje s tvrdými podmienkami miestnych, ich bežnými starosťami, zvykmi, ale i osobnými zaláskovanými situáciami. Knihu si užijú tí, ktorí milujú ironický britský humor a zaujímajú sa o kultúru nomádov. Dostupná len v angličtine.

.

18. Vagabonding / Rolf Potts

Bez tejto knihy by som zrejme naďalej chodila do práce v nemeckom Frankfurte a grilovala v lete párky v parku.

Kniha je o dlhodobom cestovaní, o tom, ako sa na tento životný štýl pripraviť bez ohľadu na to, či bude trvať mesiac, roky, alebo… večnosť. Nájdete tu praktické informácie, odkazy, ale hlavne povzbudenie, že to dokážete, a že v pochybnostiach, či sa kvôli cestovaniu vzdať takmer všetkého, nie ste sami. Zatiaľ len v angličtine.

.

19. Fulmaya / Dorota Nvotová

Kniha na odľahčenie. Nehľadajte v tom cestopis, ani životopis Doroty. Hoci, prezradí na seba celkom dosť. Ak nepoznáte jej príbeh, vo Fulmayi vysvetlí mnoho vecí zo svojho života. Napríklad to, ako sa dostala k práci v sirotinci a založeniu cestovky v Nepále. No a medzitým sa rozvedie a bezhlavo zamiluje.

Tlačená kniha:
E-kniha:
Audiokniha:

.

20. Eli, Eli / Wojciech Tochman

Ak ste absolvovali cestu na filipínske pláže s krátkou prestávkou v Manile, viete, že táto časť krajiny nevyžaruje veľa pozitivity. Tochman sa vyberá do slumov, vidí tam to, čo sprievodcovia turistom radšej zatajujú.

V niektorých častiach som mala z jeho myšlinekových pochodov zmiešané pocity, ale vy jeho postrehy môžete brať inak. Odporúčam pridať si k Eli, Eli aj Vitajte v raji (viď vyššie).

Tlačená kniha: 
E-kniha:

.

21. Kompletný sprievodca house sittingom / Ivana Grešlíková

cestovateľské knihy

Ako cestovať po svete a ušetriť na ubytovaní? Ak sledujete moje cesty dávnejšie, možno ste postrehli, že som v posledných rokoch prepadla house sittingu – starostlivosti o zvieratká počas toho, ako sú ich majitelia odcestovaní.

Po piatich rokoch house sittingovania a množstva emailov od vás som dala dokopy komplet info o tom, ako s house sittingom začať, na čo sa pripraviť, ako si poradiť s domom i zvieratami počas toho, ako vám niekto “len tak” odovzdá kľúče od svojho bytu či vily. Podrobnosti o knihe a ukážku nájdete tu.

Tlačená kniha: Kompletný sprievodca house sittingom
E-kniha: Kompletný sprievodca house sittingom

.

22. Vylúčení / Artur Domosławski

Ťažšia kniha na strávenie, ale potrebná na to, aby sme mohli reflektovať o problémoch menšín medzi nami. Je to zbierka príbehov ľudí, ktorí sa pasujú v spoločnosti, ktorá ich neprijíma.

Aj keď Domosławski priamo neponúka riešenie problémov, uvedomenie si, ako ľahko je urobiť niekoho iným, odsúdeným a nepovšimnutým, stojí za prečítanie.

Tlačená kniha:
E-kniha:

.

23. I’m a Stranger Here Myself: Notes on Returning to America After 20 Years Away / Bill Bryson

Aké je to narodiť sa v USA, žiť 20 rokov v Británii a následne sa vrátiť do rodnej krajiny? Pre koho ako. Bryson vás pobaví kritickými pripomienkami, ako to v USA (ne)funguje.

Prečítajte si, ako a či vôbec sa dokázal znova prepojiť s krajinou, odkiaľ pochádza. V slovenčine titul nevyšiel, no v kníhkupectvách nájdete jeho ďalšie knihy, ktoré stoja za to.

.

24. Dom vo dne, deň v noci / Olga Tokarczuk

Toto nesadne každému. Ale posúvam to ako tip na poľský magický realizmus. Olga Tokarczuk je pre mňa jedna z top súčasných autoriek v Poľsku. V roku 2019 obdržala Nobelovu cenu za literatúru. Do slovenčiny bola preložená aj táto zbierka príbehov, ktorá môže vo vás zanechať pocit “čože? ako?”. Ale o to v magickom realizme ide.

Tlačená kniha: 

.

25. Thajsko bez cestovky / Ivana Grešlíková

150-stranový detailný sprievodca Thajskom, ktorý vám ušetrí čas, peniaze a nervy. Materiál knihy som zbierala počas niekoľkých ciest do rôznych častí krajiny.

Nájdete tu všetko od tipov kam ísť na severe, v strede i na juhu krajiny, čo ochutnať, kedy sa sem vybrať v závislosti od počasia a unikátnych festivalov, kde sa ubytovať, na čo si dať tam pozor. Thajsko bez cestovky je praktická kniha, ktorá vám pomôže s plánovaním dovolenky v Thajsku bez agentúry.

E-kniha: Thajsko bez cestovky

Ďalšie blogy, kde nájdete recenzie cestopisov:

SLOVAK TRAVELER a Zdenkove detailné recenzie

Ak sa chystáte na cesty a hľadáte rady od skúsenejších, alebo máte chuť zdielať svoje zážitky s ostatnými, pridajte sa do môjho diskusného fóra na Facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.