Thajsko bez cestovky

Papierové, elektronické, audioknihy. Knihy sú droga, balzam.

Bez nich by sme mali menej hrdinov, fantázie, a možno aj odvahy.

Ak si aj ty vyrastal-a medzi policami kníh, či si si obľúbil-a čítanie až na škole, na dovolenke, alebo čítaš len vo vlakoch a sem tam večer pred zhasnutím lampy, verím, že ťa tento článok so zoznamom tých naj cestovateľských kníh inšpiruje. Nakopne pozrieť sa von zistiť, aké je to tam naozaj.

Prozaická poznámka: odkazy v tomto článku sú afiliáty, čo znamená, že kúpou knihy z tohto blogu prispeješ na jeho fungovanie bez toho, že by si za knihu zaplatil-a čo i len o cent naviac. 

Osobný #1

Šantaram / Gregory David Robert

Neskutočná kniha, a skutočný príbeh autora, ktorý po úteku z austrálskeho väzenia strávi osem rokov v indickej Bombaji. Podsvetie, slumy, láska, i hľadanie zabudnutých citov. Úžasné rozprávanie, zapletená zápletka a mnoho kultúrnych info o Indii medzi riadkami. Povinné čítanie pre každého cestovateľa.

Top cestovateľské knihy zo Slovenska a Čiech

Okolo sveta s palcom hore / Peter Hoferek

Peter Hoferek alias Hogy je macher na lacné cestovanie, stopovanie, stanovanie. Kniha je skvelá ak hľadáš spôsob, ako na cestách ušetriť, alebo aj ako na cestu nazbierať dostatok financií. Dobré rady s množstvom užitočných odkazov a Hogyho pozitívnym prístupom k životu. Objednaj si na tomto odkaze.

Láska k Aziatkám

Lubo strávil v Ázii pár rokov, a toto je jeho spoveď o vzťahu s dievčatami. Neviem, nečítala som, ale vraj je to pikantné. Však kukni aj sem.

 

Travel Bible / Matouš Vinš a Petr Novák

Nájdeš tu premakané rady ako sa na cestu pripraviť, ako letieť lacnejšie, naučia ťa hľadať ubytko, čo si zbaliť, čo nie, poradia aj ako si na cestách zarobiť… Viac v knihe!

Veľkým bonusom je VIP členstvo na ich webe pre tých, ktorí si kúpia knihu. Ponúkajú v ňom množstvo užitočných rád ku konkrétnym destináciám i šikovné rady pre tých, ktorí si už kufre zbalili, ale stále sa chcú učiť niečo nové.

Ako cestuje Travelistan / Marta Rajková a Martin Navrátil

Nájdeš tu rady ako vybaviť víza, ako nájť dobré letenky, ubytovanie, ako zjednávať, či ako sa zorientovať v krajine, ktorej jazyk nepoznáš. To všetko pretkané vlastnými skúsenosťami. Príručka pre tých, ktorí sa chcú vydať za vlastným dobrodružstvom a hľadajú, kde začať. Odporúčam sledovať aj ich web. Kvalitné informatívne texty.

 

Papuánske srdce (Cez Indonézske Sulawesi za životom domorodcov v Papue-Novej Guinei) / Michal Knitl

Ak si bol-a na niektorej Miškovej cestovateľskej prezentácii tak vieš, že jeho cesty sú výnimočné, rovnako ako jeho rozprávanie o tom, čo zažil.

V Papuánskom srdci sa dočítaš o tom, ako sa trekovalo v Papua-Novej Guinei s domácimi, ktorí ho nepustili samého ani na krok, ako a či našiel ľudí žijúcich na stromoch, a ako zvládol cestu na územie, kde pred 100 rokmi bielych nepoznali. No a tie fotky v knihe!

Lada Svetom – Z Horného Vadičova do Libérie. Cestovanie na žobráka / Marián Grofčík

Nuž, ako by som to? Majo vás navnadí na knihu sám:
“Cestovanie na žobráka nie je len podnázov knihy. Je to drsný a nebezpečný štýl našich ciest. Prepotené sedačky v žigulíku, smradľavé tričká a ponožky, spávanie na zemi pri aute, špina až za ušami. Varíme na ohni a kakáme zásadne do trávy, nejeden okresný hygienik by zaplakal. Príbeh o našej africkej ceste je skoro obyčajný denník, každodenné zápisky z cesty. Maroko, Západná Sahara, Mauretánia, Senegal, Guinea, Libéria a Pobrežie Slonoviny. To všetko na tridsaťročnej ilegálnej Lade 2105, zvanej Vasiľ.”

Sledovať chalanov môžeš na webe Lada svetom, alebo Facebook stránke.

Cestuješ na Filipíny? Tu je všetko, čo potrebuješ vedieť.

Top cestopisy

Paměti mojí babičce / Petra Hůlová

Vynikajúci cestopis, ktorý priblíži mongolskú realitu tak, ako ju spoznala Petra na jej cestách do krajiny. Životné príbehy troch generácii miestnych žien sú plné slangu, mongolských tradícií a autentického Mongolska. Viac pravdivé momenty sa dajú zažiť už len vycestovaním do Mongolska. Veľmi doporučujem.

The Great Railway Bazaar / Paul Theroux

Cestovateľská klasika pre tých , ktorí milujú cesty vlakom a dobrý humor. Theroux má neskutočný pozorovací zmysel, dobré oko, a vie, ako opísať cesty Transsibírskou magistrálou či Orient Expressom tak, že máš pocit, že v tom vlaku drnkoceš spolu s ním.

Obrovská škoda, že jeho diela nie sú preložené do slovenčiny, ak ti však nerobí problém angličtina, Great Railway Bazaar ľahko zoženieš na Amazone.

 

Deväť životov / William Dalrymple

India ako ju nepoznáš. Deväť nevšedných príbehov Indov, ktorí sa rozhodli ísť svojou cestou. Práve ich životy ti priblížia súčasnú Indiu i to, aké miesto v nej majú náboženské tradície. Priprav sa na pútavé reportáže o tanečníkoch, mníške, prostitútkach a ďalších, ktorých spája jedna pre nich podstatná vec. Aká? Dozvieš sa v knihe.

 

Ještě jedna jízda na kolotoči / Tiziano Terzani

Cestopisy Terzaniho sú mojimi obľúbenými. Obrovská škoda, že väčšina jeho kníh vyšla len v nemčine a taliančine. Autor, pôvodom z Talianska, pracoval ako ázijský korešpondent pre nemecký Der Spiegel. V češtine nájdeš tento titul, korý je spoveďou Terzaniho o tom, ako sa vyrovnáva s diagnózou rakoviny, i ako ide hľadať liek do západných i východných krajín.


Ak ti nerobí problém čítať v angličtine alebo taliančine, VEĽMI doporučujem prečítať si Terzaniho knihu “A Fortune-Teller Told Me: Earthbound Travels in the Far East”, v ktorej popisuje svoje cesty po Ázii po tom, ako ho veštec varoval aby necestoval lietadlom, lebo inak zomrie. Či sa to Terzanimu podarilo, zistíš v jeho knihe.

Dědeček Oge / Pavlína Brzáková

Ak ťa zaujíma kultúra a život šamanov, toto je kniha, ktorá poteší. Autorka cestovala na Sibír nespočetne krát, venovala sa tam etnologickým výskumom, so šamanmi žila, a toto je jedno z diel, ktoré sa venuje sibírskym tradíciám. Príbeh o tom, ako sa z “obyčajného” chlapca stane kmeňový liečiteľ. Živý jazyk, nevšedné tradície, veľmi dobré čítanie.

Umění cestovat / Alain de Botton

Trochu iná cestovateľská literatúra.
Ak miluješ cestovanie, ale nevieš presne popísať, prečo je tomu tak, Alain de Botton ti to možno objasní. Autor je filozof, knihu teda nezhltneš za jeden ani dva večery. Avšak, budeš mať šancu hlbšie sa zamyslieť nad zmyslom cestovania, ako sa počas túlania sa po svete tešiť viac, a nenechať sa vtiahnuť do konzumného štýlu spoznávania krajiny.

Vitajte v raji. Reportáž o turistickom priemysle / Jennie Dielemans

Vynikajúca reportáž o odvrátenej stránke turizmu. Trefné úvahy o tom, ako môže masový turizmus miestu poškodiť, či ho totálne zdehonestovať. Povinné čítanie pre všetkých dovolenkárov a cestovateľov ako radšej NEcestovať.

Hearing Birds Flying / Louisa Waugh

Vtipný a pútavý cestopis Britky, ktorá sa rozhodne učiť angličtinu v mongolskom Ulanbátare, ale napokon sa rozhodne spoznať pravé Mongolsko a presunie sa do zapadnutej dedinky nomádov Tsengel. Príbeh o tom, ako sa pasuje s tvrdými podmienkami miestnych, ich bežnými starosťami, zvykmi, ale i osobnými zaláskovanými situáciami. Veľmi doporučujem všetkým, ktorí milujú ironický britský humor i ktorí sa zaujímajú o kultúru nomádov. Dostupná v angličtine.

Walden / Henry David Thoreau

Kniha je síce napísaná pred 160 rokmi, dotýka sa však dnes veľmi aktuálnej témy kontaktu človeka s prírodou. Thoreau sa vybral žiť do lesa, kde ostal takmer dva roky. Býval v drevenom zrube, ktorý si sám postavil. Reflexie o pestovaní si skromnosti či sebestačnosti sú balzamom na dušu. Slovenský preklad na Martinuse je vypredaný, skúste originál v angličtine.

 

Divočina / Cheryl Strayed

Autobiografický príbeh. V momente, kedy má Cheryl pocit, že život už nemôže byť bolestivejší, sa po smrti matky a rozpadnutom vzťahu vydá s ruksakom liečiť smútok i samotu do prírody. Bez toho, aby mala čo i len trochu vedela o tom, ako prežiť v divočine, sa vrhne do toho, a šľape v snehu i drastickom teple vyše 1770 km z Kalifornie do Washingtonu. Kniha bola aj sfilmovaná, a, ehm, nájdeš to aj na YouTube, ehm.

 

Motivačné knihy (nielen) pre cestovateľov

Vagabonding / Rolf Potts

Bez tejto knihy by som zrejme naďalej chodila do práce v nemeckom Frankfurte a grilovala každé leto párky v parku.

Kniha je o dlhodobom cestovaní, o tom, ako sa na tento životný štýl pripraviť, bez ohľadu na to, či bude trvať mesiac, roky, alebo… večnosť. Nájdeš tu nielen praktické informácie a kopec odkazov, ale hlavne povzbudenie, že to dokážeš, a že v pochybnostiach či s tým všetkým prasknúť a začať od začiatku nie si sám. Lebo nie si. Zatiaľ len v angličtine.

Ps: keď už sme pri tých životných zmenách a dojatiach, mne srdce bilo dva metre do stropu, keď sme úplnou náhodou dostali email od asistentky Rolfa Pottsa, ktorá nás pozvala urobiť rozhovor na jeho web asi rok po tom, čo nás jeho kniha motivovala k dlhodobému cestovaniu. Rozhovor si môžeš prečítať na tomto odkaze.

 

Sila prítomného okamihu / Eckhart Tolle

Kniha, ktorá vie zmeniť život. Fantastická príručka o tom, ako vnímať moment prítomnosti. Bez ohľadu na to, či je to moment šťastia, alebo zúfania. Jednoduchý jazyk bez spirituálneho zastrašovania, praktické tipy meditácií, reálne príklady toho, ako nám upínanie sa na minulosť či snívanie o budúcnosti urobia v hlave čistý bordel. Kniha je písaná veľmi láskavým tónom, s radami ako urobiť svoj aj život tých druhých kvalitnejší a šťastnejší.

A Million Miles in a Thousand Years: How I Learned to Live a Better Story / Donald Miller

Introspektívny román nájdeš len v angličtine, definitívne však stojí za to. Donald dopíše memoár, a keď po ňom dvaja producenti chcú, aby ho sfilmoval, príde na to, že jeho život bol vlastne dosť veľká nuda. Inšpirácia pre všetkých, ktorí sa vyhovárajú na blbé podmienky, počasie, či nešťastie.

To, aký príbeh si v živote vytvoríme, je na nás samých častejšie ako si myslíme. Donald sa doslova preberie z dní, kedy len spal, nasadne na bicykel, aby na ňom prešiel Ameriku, dá sa dokopy, čelí strachu zo vzťahov, ale to už prezrádzam veľa. Prečítaj si, aké je to napísať si vlastný scenár života.

 

Ženy, ktoré behali s vlkmi (Mýty a príbehy o archetype Divokej ženy) / Clarissa Pinkola Estés

Kniha pre ženy, ktoré zabudli, čo hľadajú. Veľmi dôležité pripomenutie toho, aká dôležitá je pre nás ženy intuícia, tvorivosť, ale i prítomnosť muža. Čítanie, ktoré pohladí dušu a dodá energiu.

Cesta k finančnej slobode / Lukáš Čech

Mnohí máme trochu pokrivený vzťah k peniazom. Bojíme sa ich mať veľa, ale sťažujeme si, keď ich nemáme dostatok. Ako získať finančnú slobodu, ako šetriť, investovať, či ako pasívne i aktívne zarábať sa dozvieš práve v Lukášovej knihe napísanej na základe jeho vlastných skúseností. Články o alternatívnom cestovaní nájdeš na blogu Lukáša Po Svete Po Svojom.

https://gumroad.com/a/1072247923/HVLXJ

Surová strava a cestovanie: Ako byť fit nielen pri cestovaní / Alexandra Kováčová

Alex je vegánka už niekoľko rokov, v tejto e-knihe sa dočítaš, ako so surovou stravou začať, aké to má pozitíva či možné negatíva, pýta sa viacerých cestovateľov ako sa urdžať fit na cestách, a poradí aj s týždňovým menu surovej stravy na týždeň.

 

Príjemné čítanie, a daj vedieť, ktorý je ten tvoj obľúbený cestopis alebo príručka ako sa vydať do sveta.

Ak sa chystáš na cesty a hľadáš rady od skúsenejších, alebo máš chuť zdielať svoje zážitky s ostatnými, pridaj sa do môjho diskusného fóra na Facebooku.

Prečítaj si, ak …

Plánuješ cestu do Vietnamu

Plánuješ cestu do Thajska

Potrebuješ poradiť ako sa zbaliť na cesty

Chceš vedieť viac o house sittingu

O autorovi

Ivana Grešlíková žije v zahraničí vyše desať rokov. Od roku 2013 cestuje po svete s priateľom, 10kg batohom a chuťou objavovať seba a iné kultúry. Ak nepíše pre tento blog, tak sedí nad článkom pre NomadIsBeautiful.com, popíja pu-erh alebo si naťahuje svaly pri jóge.

Súvisiace príspevky

Nechaj odkaz

Vaš email nebude verejný

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.