Thajsko je síce pre Európanov primárne plážová destinácia, ale ak sa vyberiete na sever či do stredu krajiny, pribaľte si aj trekové topánky a bundu, čo neprefukuje. Zídu sa na trekoch. V tomto článku máte odo mňa 19 tipov kam do Thajska. Ak hľadáte základné informácie o krajine, skočte na článok Cestovanie do Thajska bez cestovky: čo potrebuješ vedieť.  

Kam do Thajska

V Thajsku som strávila vyše rok a pol, precestovala som ho zo severu na juh v rôznych ročných obdobiach, a tu je výber mojich obľúbených miest spolu s troma tipmi od známych, ktorí sa podelili o menej populárne, no o to exkluzívnejšie mestá a ostrovy. 

Pozrieme sa na tieto miesta zo severu na. juh:

Chiang Mai

kam v Thajsku

Modlitba pri chráme Wat Chedi Luang.

Začnem svojou srdcovkou. Ak by som mala odporúčiť jediné miesto v Thajsku okrem Bangkoku, ktoré rozhýri všetky vaše zmysly a budete ho chcieť vidieť znovu, tak jednoznačne Chiang Mai. Mesto historických chrámov (je ich tu cez 300!), perfektných masáží (luxusné i pre nižší rozpočet), pouličných trhov, kaviarní s výberovou kávou pestovanou v regióne.

Chiang Mai je svetové centrum digitálnych nomádov a začiatočný bod na treky do okolitých hôr a návštevu vysokohorských etnických komunít. Je lacnejší ako Bangkok, a prejdete ho bez problémov peši, alebo na lokálnej minidodávke songthaew, ktorá funguje ako taxi.

O Chiang Mai pripravujem detailný článok, ak by som vám však mala dať päť tipov čo v meste nevynechať, tak to bude:

  • 1. chrám Wat Chedi Luang, hlavne po západe slnka
  • 2. nedeľný nočný trh s jedlom a suvenírmi, ktorý začína v centre o 4-5 poobede, no naj je to po zotmení
  • 3. masáž tok sen v kombinácii s thajskou masážou
  • 4. kávová scéna so špičkovou výberovkou v centre a štvrti Nimmanhaem
  • 5. hodinová túra chodníkom mníchov na horu Doi Suthep.

 

Wat Rong Khun v Chiang Rai

miesta v Thajsku

Vstup do Bieleho chrámu.

Táto bizarná stavba (v preklade Biely chrám) sa exteriérom podobá na budhistický chrám, no vnútro má k pobožnosti veľmi ďaleko. Za nápadom stojí umelec Chalermchai Kositpipat, ktorý počíta s tým, že ho počas svojho života nedokončí, a tak si na pomoc prizval ďalších výtvarníkov, ktorí pokračujú v projekte v rovnakom duchu, v akom bol postavený. Pripravte sa na symboliku hraničiaciu s gýčom a množstvo premakaných detailov. 

 

Chrám Wat Umong s tunelom

Ak budete v Chiang Mai viac dní, vyberte sa aj za mesto. Šesť kilometrov z centra sa nachádza nezvyčajný “jaskynný” budhistický chrám, ktorý dnes slúži hlavne pre tých, ktorí absolvujú meditačné pobyty v neďalekom centre. Mne sa tu podarilo prísť pred 10 ráno, kedy sa tu prechádzali len dvaja miestni v meditácii. 

 

Vysokohorské kmene

kam do Thajska

Trek k vysokohorskému etniku Bielych Karenov.

V bedekroch a na blogoch o severnom Thajsku sa okrem miest najčastejšie spomínajú vysokohorské kmene. Dlhokrké. Cestovky v Chiang Mai a Chiang Rai vyzývajú k “autentickej” návšteve etnika. Či je až také autentické je otázne. Ženy v krojoch so zlatými kovovými prstencami okolo krku sa po odchode turistov, ktorých privezú v mikrobuse, prezlečú do obyč zástery a teplákov. Niečo málo zarobia z toho, že turistom ukážu, ako tkajú. Ak sa im podarí predať koberček, tak hurá, ale inak sa im z prehliadky ich “dediny” neujde nič, keďže väčšina peňazí zo vstupného končí vo vrecku agentúry. 

Ak by ste chceli zažiť nozajstný vysokohorský vidiek, kam vedie prašná cesta a elektrina funguje len pár hodín denne, o interente môžete leda snívať, tam, kde sa spí na bambusových podložkách a kde môžete pozorovať farmárov na ryžových políčkach, tak je to možné. So sprievodcom, ktorý berie ohľad na podmienky kmeňa. Zavedie vás iba k rodinám, ktoré súhlasia s ubytovaním pocestných.

Žiadna šou, žiadne umelé kostýmy. Ja som mala šťastie na sprievodcu Georga. Ak plánánujete trek, pokojne mu napíšte priamo na FB alebo cez jeho stránku. Perfektne hovorí anglicky, a ukáže vám cesty, ktoré nie sú značené. Plus čiastočne ovláda jazyk Bielych Karenov, ku ktorým vás zavedie. Trek trvá dva dni, aj s prespaním. Môžete si priplatiť za rafting na bambusvej plti a bicyklovú túru cez ananásové farmy.

O alternatívach cestovania, ktoré nezneužíva komunity a zvieratá som napísala v článku Turistické atrakcie: čomu sa vyhnúť, prečo a aké sú alternatívy.

Mesto Nan

Tento tip je od svetobežníka Hogyho. Nan nie je bežne v itinerári miest, kam by zavítali turisti, ale postupne sa otvára tým, ktorým sa žiada zmena po Chiang Mai a Pai. Nerušene si tu môžete vychutnať návštevu chrámov, starobylé centrum, alebo si to vyšľapať hore na vrchol so sochou Budhu, odkiaľ je výhľad na mesto. 

Národný park Doi Inthanon

kam do Thajska

Po ceste do parku Doi Inthanon.

Thajsko má cez sto národných parkov. Do niektorých odporúčam len so sprievodcom, keďže nie sú značené a predsa len, je fajn mať niekoho, kto sa vyzná v teréne a pozná zvieracie nástrahy. Zopár parkov je ľahko dostupných, s turistickými chodníkmi, ako Doi Inthanon. Patrí medzi tie najkrajše v Thajsku, často sem jazdia domáci i zahraniční turisti na motorke, autom z Chiang Mai (vzdialenosť 90 km). Podobne ako po ceste do Pai, pripravte sa na množstvo zákrut. 

Nachádza sa tu najvyšší vrch krajiny (2565 m.n.m), preto park nazývajú „Strecha Thajska“. Čaká vás tu ikonický budhistický chrám, a pokiaľ krajina nie je práve pod oparom z dažďa, tak aj superské výhľady. Neďaleko sú i vodopády a spomínané turistické chodníky.  

 

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami? 

256 strán, 12 reportáží zo sveta 

cestopisy U vás zjem všetko

Kaňon Pha Chor

Ak vás bude na severe baviť jazda na motorke, 42 km od Chiang Mai nájdete kaňon v Národnom parku Mae Wang. Je tam kratší značený chodník a pohľad na sklanaté útvary z platformy vám ukážu iné Thajsko. Podobné útvary s názvom Pha Singh Leaw sa nachádzajú aj 109 km od Chiang Mai.

Viac originálnych tipov kam v Thajsku nájdete v mojom praktickom 150 stranovom ebooku Thajsko bez cestovky.

Bangkok

kam do Thajska

Pohľad na Wat Arun z rieky Chao Phraya.

Bangkok si nemusíte zamilovať hneď na prvú šupu. Ja som bola z neho po prvej návšteve dosť paf, a nielen v pozitívnom slova zmysle. Čím častejšie som sa sem však vracala, tým viac som si toto bláznivé veľkomesto zamilovala. Hlavne preto, lebo som začala objavovať menej známe miesta.

Okrem populárnych budhistických chrámov, kde si v hlavnej sezóne (október – február) vystojíte dlhú radu, odporúčam plavbu po rieke Chao Phraya, návštevu riečnych trhov alebo drink v jednom z desiatok barov na streche mrakodrapov. Okrem toho sa v Bangkoku chodí na populárny box Muay Thai, alebo nakúpiť lacnú elektroniku v niektorom z mega nákupnych centier. Prípadne ujdite z centra na horu Golden Mountain s peckovým výhľadom na metropolu.

Detailný článok o Bangkoku som spísala tu

Kanchanaburi

Kto má rád históriu, nemal by vynechať Kanchanaburi. Z Bangkoku sa sem dostanete autobusom, miniautobusom alebo vlakom za tri hodiny. Ak zvolíte poslednú možnosť, vyhnete sa silnej klimatizácii, užijete si výhľady a prejdete známou trasou tzv. Železnice smrti (Death Railway), ktorú postavili Japonci medzi Thajskom a Mjanmarskom počas Druhej svetovej vojny. Ja som cestu absolvovala vlakom z mesta Udon Thani pri hraniciach s Laosom, a tiež to bol zážitok.

Samotné Kanchanaburi neprekypuje pamiatkami, ale ak vás zaujíma história Druhej svetovej vojny a okupácia Thajska Japoncami, zájdite do Jeath War Museum. Neďaleko sa nachádza známy most cez rieku Kwai.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o dejinách výstavby železnice, pri ktorej zahynulo cez 100 000 robotníkov, Death Railway Museum ponúka slušný prierez touto kapitolou dejín. Inak je Kanchanaburi hlavným začínajúcim bodom na návštevu národných parkov (napr. Erawan, Sai Yok atď.)

STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

Pozri si časť e-booku zblízka nech vieš, čo kupuješ a začni plánovať svoju cestu do Thajska bez cestovky!

Sukhotai 

O sto rokov staršie miesto v porovnaní s Ayutthayou, menej populárne, ale zato s komornejšou atmosférou. Sukhotai bolo úpne prvé hlavné mesto Thajska. Dnes sa tu nachádza historický park s komplexom chrámov a sôch Budhu z 13. storočia. Park je otvorený od 6 rána (skvelé ak sa chcete vyhnúť horúčavám) do 6 večera, cez víkend do 8. Najlepšie je ho objavovať vlastným tempom a podobne ako v Ayutthai, aj tu si môžete prenajať bicykel a pohybovať sa po komplexe bez sprievodcu. Prípadne si môžete prenajať tuk-tuk. 

Historický park je rozdelený na päť časti a do každej budete potrebovať zvlášť vstupenku za 100 THB (2.60 €). Prenájom bicykla vás vyjde na 10 THB. 

Prespať sa dá v starej aj novej časti Sukhotai. Ak sa pýtate, či Ayutthaya alebo Sukhotai, záleží, kde sa budete nachádzať. Ak v Bangkoku alebo na juhu Thajska, Ayutthaya je bližšie. Zo severu to budete mať praktickejšie do Sukhotai. 

Koh Lanta

kam do Thajska

Biele pláže Koh Lanty.

Keď príde reč na ostrovy v Thajsku, je to veľká dilema. Všetko záleží od troch vecí: vášho 1. rozpočtu, 2. komfortu, 3. spoločnosti. Prvý bod je jasný. Niktoré ostrovy sú drahšie čo sa týka ubytovania, alebo zaplatíte viac už len aby ste sa tam dostali, keďže sú ďalej od pevniny. Druhý bod sa týka hlavne toho, čo od ostrovova očakávate.

Ak chcete hotel s bazénom, požičovňu áut, bary, a nemáte chuť na nocľah v bambusových chatrčiach, je lepšie zvoliť turistickejšie ostrovy ak Koh Samui, Phuket, Koh Phangan. Tretí bod, spoločnosť , sa týka toho, s kým na ostrove budete. Ak plánujete rodinný výlet s deťmi, tak Koh Phangan s párty náladou bude priveľa. Hoci, jedna časť Koh Phanganu je dnes populárne pre raw food a jogové pobyty.

Koh Lanta sa hodí keď sem prídete ako rodina s malými deťmi, pár, alebo sólo. Ak potrebujete spoločnosť, radi šnorchlujete, potápate sa, tak Koh Tao.

Dostať sa na Koh Lantu trvá dlhšie ako na Krabi, a aj preto je tu menej turistov. Z Krabi sa sem dostanete loďou do 2.5 hodín. Koh Lanta vyniká čistými a plytkými plážami, čo ocenia hlavne rodičia. Pláží je tu jedenásť. Na niektorých máte bungalovy, hotely, niekde je to “na Robinsona”.

Ostrov nie je kopcovitý ako napr. Koh Phangan, preto sa tu aj lepšie pohybuje na skútri. Koho baví jóga, je tu štúdio Oasis Yoga a Lanta Yoga.

Kto by chcel urobiť dobrý skutok, na Koh Lante má základňu záchranné centrum Lanta Animal Welfare, kde sa dobrovoľníci a odborníci starajú o psíkov a mačky z Koh Lanty a susediaciach ostrovov. Pomôcť môžete finančným príspevkom po tom, ako vám dobrovoľník urobí 45-minútovú obhliadku centra, alebo môžete zobrať psíka z útulku na prechádzku.

Ak máte chuť na zážitok, ktorý si odnesiete domov, odporúčam kurz varenia Cooking With Mon alebo Time For Lime, ku ktorej patrí aj pár bungalowow pri pláži a reštaurácia na ostrove. 

Mojou obľúbenou bola pláž Klong Nin, čistá voda, veľa miestnych reštaurácií na výber, masáže a žiadne hlučné párty.

PS: Koh Lanta je výborná aj pre digitálnych nomádov vďaka co-working priestoru KoHub (otvorený len počas hlavnej sezóny od 15. októbra do 15. apríla).

Koh Phayam

Tip od kamarátky, kávovej špecialistky Resi, ktorá sa sem vracia, a furt je z ostrova rovnako nadšená. Prečo? Lebo je tu ako na iných ostrovoch pred dvadsiatmi rokmi. Dostanete sa sem loďou z mesta Ranong do dvoch hodín. Ak máte silnejšie žalúdky, ste tu aj do 45 min na speedboate.  

Na Koh Phayame zaviedli nonstop elektrinu len pred troma rokmi, je tu len päť pláží, najdlhšia Aow Yai má 2 km, žiadne rezorty a hlučné bary. Okrem pohody na pláži si môžete pozrieť okolité mangrovové lesy na kajaku. 

Pikoška: ešte pred rokom tu nebol žiaden bankomat. Zmenáreň áno, ale lepšie je priviezť si so sebou cash a v hoteli si dopredu zistiť, či môžete platiť kartou.

Koh Poda

Tento tip je od cestovateľa Tomáša Kubuša z blogu Streetfoodhunters.com. Koh Poda je malý ostrov vzdialený od Ao Nangu 25 minút loďkou (300 THB / 7.80 € za spiatočnú cestu), alebo si môžete prenajať na pol dňa loď so súkromným kapitánom za 1700 THB / 44 €. Za vstup na ostrov sa platí 400 THB (10 €). Počítajte s tým, že sa tu nedá prespať, takže to bude skôr jednodňový výlet z Krabi, resp. Ao Nangu. Koh Poda je o plážovom relaxe, na pláži je pár stánkov s občerstvením a wécko.

 

Toto boli moje tipy kam v Thajsku. Ak sa máte chuť podeliť o to, kde sa páčilo v krajine vám, dajte vedieť v komentároch. Ak vám článok pomohol a chcete podporiť tento blog, môžete tak urobiť kúpou knihy Thajsko bez cestovky, zbierkou cestopisov U vás zjem všetko, alebo originálnych cestovateľských fotografií na vysoko-kvalitnom fotopapieri. Prijímam aj pozvanie na virtuálny čaj

Šťastnú cestu, užívajte Thajsko a držím palce, nech sa vám podarí objaviť miesta, ktoré nie sú na mape

 

Viac článkov z Ázie: 

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.