Prečo cestovať do Kolumbie, keď o nej nepočujeme samé lichôtky? Možno preto, že naše “zaručené” zdroje informácií v Kolumbii nikdy neboli.

Dva a pol mesiaca bolo málo na to, aby som Kolumbiu spoznala dokonale. Ale dosť na to, aby som sa ňou nechala príjemne prekvapiť a chcela sa tam vrátiť. Aby som sa zas a znova konfrontovala s predsudkami voči miestu, ktoré si to nezaslúži.

Prečo cestovať do Kolumbie 

1. Aby ste zabudli všetko, čo viete o Kolumbii

Prečo cestovať do Kolumbie

Šťvrť Comuna 13, free walking tour s Pablom a miestni pouliční hudobníci v Medellíne.

Hlavne aby ste zabudli na seriál, ktorý kŕmi svet pokriveným obrazom Kolumbie, kde sa plechovky od kávy plnia bielym práškom.

Kolumbijčania majú z toho, ako sa ich krajina v seriáli prezentuje, vyrážky. Ušetrite sa kožných problémov a vycestujte do Kolumbie sami, bez toho, aby ste si ten seriál pozreli. V očiach miestnych vzbudíte ignoráciou Netflix bludov rešpekt.

Choďte sa presvedčiť o tom, že nie každý s menom José, Carlos, Luis či Manuel je díler. O tom, že tu autá nevybuchujú na dennom poriadku. O tom, že Kolumbia je viac než pláže, palmy a neisté štvrte vo veľkomestách.

Ako na to?
V Medellíne VEĽMI odporúčam free walking tour s Real City Tours, alebo Chapinero Waking Tour v Bogote, kde vám miestni sprievodcovi dajú excelentný výklad dejín a súčasnosti mesta.

Nedajte sa zlákať Narcos turizmom v Medellíne, kde sa chodí pozrieť jeho dom, hrob, pristávacia dráha pre vrtuľníky a pod. Fotiť sa a huliť na hrobe “toho, koho meno nevyslovíš” je viac než neúctivé. Navyše, na daných miestach sa žije ďalej. Miestnym na šťastí nepridá, keď sa im pod oknami nonstop fotia skupinky zvedavcov hľadajúcich senzáciu, ktorá znamená pre Medellínčanov len bolesť.

Hľadáš praktické info ohľadne Kolumbie?

Prečítaj si môj článok Cestovanie po Kolumbii: všetko, čo potrebuješ vedieť

2. Aby ste si vážili jedlo doma i vo svete

Prečo cestovať do Kolumbie

Chicharrón, placky arepas, vyprážané banány, buñuelos a empanadas.

Baví vás na cestách ochutnávať miestnu kuchyňu? Nuž, v Kolumbii síce ochutnáte niečo nové, ako napríklad kombináciu ryže, vyprážaného bravčového sadla chicharrón, banánu i avokáda s vajíčkom. Problém je, že v tomto bode výber jedál tak trochu končí a spomenuté ingrediencie sa vo väčšine kolumbijskej kuchyne budú opakovať.

Vegáni, súcitim s vami. Točiť banán, avokádo, fazuľu a kukuricu dokola nie je sranda. Pokiaľ necestujete s prenosným varičom a ešúsom, alebo si nevaríte “doma”, v Airbnb. Vo väčších mestách sú fajn vegánske miesta, v odľahlejších oblastiach to nie je žiadna sláva. Vegetariánov možno zachránia empanadas a buñuelos – vyprážané kalorické gule plnené syrom. Či to zachráni vašu postavu, už nie je isté.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

3. Lebo si všetci potrebujeme posunúť hranicu komfortu

prečo cestovať do Kolumbie

Políciu uvidíte vo veľkých mestách na každom rohu. Aj pred predajňou lístkov na autobus. Lokálne puby a ulice Medellínu – dajte na tipy miestnych kam sa vybrať.

Bojíte sa Kolumbie, lebo ste niečo počuli? Bojíte sa, že to bude presne také, ako vás strašia doma, v telke? Čo ak vám ale spolu s ďalšími cestovateľmi, ktorí si krajinu zamilovali, poviem, že Kolumbia nie je hororové pole, kde sa len bojuje a obchoduje s drogami, ale že je to krajina, ktorá robí všetko preto, aby ukázala svetu, že má na to vítať zahraničných turistov a dať im pohodu, ukázať pohostinnosť a dokázať, že minulosť je minulosť.

Stačí pohybovať sa počas dňa tam, kde vám to poradia miestni a pamätať na zlaté kolumbijské pravidlo NO DAR PAPAYA, po našom – “nebuď blbec a riaď sa selským rozumom.” Kolumbijský výraz znamená, aby ste sa dobrovoľne nevystavovali situáciám, kde riskujete.

Napríklad: nepochodovať s mobilom v ruke po meste. Ani za bieleho dňa. Nesedieť na teraske kaviarne v nie najlepšej štvrti s jablkovým laptopom. Odložiť šperky od snúbenca, babky a kamaráta na hoteli. Obliekať sa nenápadne, správať sa sebavedome. A dať na intuíciu.

Možno vás prekvapí množstvo policajtov v turistických oblastiach. Berte to ako plus.

Netvrdím, že Kolumbia je mega bezpečná krajina. Je ale lepšie nechať paranoju doma a cestovať po krajine s otvorenými očami a srdcom. Ako napokon všade inde vo svete.

Hľadáš knihu na cesty? Inšpiruj sa mojim zoznamom cestovateľských kníh

4. Aby ste ochutnali tú najhoršiu kávu

prečo cestovať do Kolumbie

Jedinečná káva v Rituales a vold brew v Café con Mucho Amor. Obe v Medellíne.

Áno, čítate dobre. To, že je Kolumbia tretím najväčším výrobcom kávy vo svete ešte neznamená, že tu v reštikách nájdete len výberovú kávičku. V mnohých podnikoch používajú najlacnejšie, rozumej najhoršie, zrná. Tie, čo by nekúpil žiadny solídny distribútor zo zahraničia. Lebo práve tam končia top zrná Kolumbie – za mlákou.

Avšak, ak si dáte námahu, nájdete a okoštujete kávu v maličkých kaviarniach, ktoré nie sú v každom bedekri, a kde majú kvalitné zrná z okolitých fariem – vyhrali ste, a je dosť pravdepodobné, že pár balíkov café colombiano pocestuje s vami domov.

Ak chcete posunúť svoje kávové dobrodružstvo v Kolumbii na vyšší level – choďte sa pozrieť na kávovú plantáž, kde vám ukážu ako sa káva pestuje, spracuje a zistíte, že pokiaľ tu nechcete piť odpad – je fajn priplatiť si euro-dve v lepšej kaviarni.

Mestá Salento, Manizales, Minca alebo okolie Bogoty a Medellínu sú na to ako stvorené.

5. Lebo viac čokolády znamená viac lesov a menej kokaínu

prečo cestovať do Kolumbie

Zažite výrobu čokolády od momentu, kedy sa odtrhne kakaový plod po vyformovanú čoko, ktorú si sami vyrobíte.

Viete, ako to chodí. Keď je na Instáči populárne avokádo, vyrubujú sa lesy v Mexiku. Keď sú v móde vily na Bali s hojdačkou, pľundrujú sa ryžové políčka domorodcov. Kolumbia je iná. Čokoládou zachraňuje svoje lesy.

Pred pár rokmi sa totiž pridala ku Ghane a Côte d’Ivoire, ktoré podporujú pestovanie kakaovníka bez toho, aby rúbali vzácnu zeleň. Lebo sranda srandou, ale v týchto dvoch afrických krajinách sa v rokoch 1988 až 2007 kvôli čoko závislákom vo svete vyrúbalo 2.3 hektárov dažďového pralesa. Až sa hanbím za každú Milku, čo som kedy zjedla v tomto období.

Vláda dnes v Kolumbii dokonca ponúka farmárom, ktorí sa rozhodnú namiesto koky pestovať kakao, nižšie dane a dotácie.

A preto, diéta-nediéta, bikini-nebikini, čokoládu v Kolumbii musíte ochutnať! A ešte lepšie – vyrobte si ju. Dá sa to napríklad v mestečku Minca na severe, prípadne v okolí Medellínu.

Tip: V Mince kontaktujte sochára Andresa, ktorý vás naučí ako na to. Žiadne skupinové túry. Toto bude súkromná lekcia, a môžete sa i ubytovať v jeho eko domčeku, ktorý prenajíma. Kontakt: WhatsApp: +57 322 4974633, guest house sa volá Ei Mox Muica Minca.

Prečítajte si tipy kam cestovať, aby vás neprevalcovali turisti

6. Lebo tu sa v dedinách pije pivo na koňoch

prečo cestovať do Kolumbie

Kovboji v Jerico, ulice a výhľady v Guatapé.

“Bogota – Medellín – Cartagena – Tayrona – možno Salento, ak stihneme.” Najčastejšia trasa cestovateľov v Kolumbii. Vrátane mňa.

Pokiaľ chcete niečo viac než klasický itinerár, odskočte si do okolitých dedín. Tam, kde sa predávajú zelené platanos na námestí s kostolnými zvonmi v pozadí. Kde si večer kovboji dajú pivo na koňoch bez toho, aby sa unúvali vojsť do baru. Kde sa dostanete po tak kľukatých a rozbitých cestách, že na divoký výlet v ázijskom tuk-tuku budete spomínať s láskou.

Farebné Guatapé je fajn, ale plné turistov. Skúste maličké Jerico alebo Jardín.

7. Lebo chcete ten adrenalín, keď sa stratíte v lese

prečo cestovať do Kolumbie

Lesy v Santa Elene a Mince.

Aj keď populárne treky v Kolumbii sú buď značené alebo sa tam dostanete len so sprievodcom, niektorým náhodným odbočkám nejde odolať a vy chcete zažiť ten pocit, keď v lese nie je žiadny signál, blúdite v kolečkách so susedovým psom, čo tiež nevie, kade sa ide domov, a došla vám voda.

K tomu len jedna praktická rada: vyberte sa do Kolumbie mimo sezónu dažďov. Trekovať v pršiplášti a kontrolovať správy, či v dedine, kam sa chystáte, sa nezosúva pôda, nie je nič moc.

Ja som si Kolumbiu vybrala aj kvôli house sittingu v lese, kde sme sa starali o dom a dve mačky, práve na prelome marca-apríla. Vtedy v krajine začínajú dažde, a veľa som toho v prírode nestihla. Avšak, po tom, čo som videla neďaleko Medellínu (Santa Elena), alebo v Mince, viem, že sa do krajiny rada vrátim a pochodím viac.

Tu je skvelá inšpirácia od Ľubky a Tomáša, ktorí to valili v Kolumbii na bicykloch s dvoma havkáčmi:
Cykloturistika v Kolumbii a tipy na najkrajšie trasy.

Praktické rady, ako sa zbaliť na cesty minimalisticky

8. Aby ste videli, ako vyzerá legalizované graffiti

prečo cestovať do Kolumbie

Medellínske a bogotské kúsky.

Žiaľ, príbeh za tým, prečo sa Kolumbia rozhodla legalizovať graffiti, nie je veselý. Po tom, čo v roku 2011 polícia zastrelila umelca počas toho, ako sa podpisoval pod svoj výtvor v Bogote, sa verejnosť začala búriť. Starosta mesta dal grafiťákom viac slobody, začali sa sprejovať dovtedy zakázané budovy. Čo sa až tak nepáčilo miestnym. Nie všetky kúsky boli umenie.

Aby toho nebolo málo, o dva roky nato si to do Bogoty namieril Justin Bieber. Áno, ten. Došiel k stene s policajnou ochrankou a suverénne si tam nasprejoval javorový a marihuanový list. K čomu sa bogoťácki umelci postavili ako správni rebeli a začali sprejovať Bogotu jedna radosť. S tým, že požadovali rovnakú ochranu, akú dopriali policajti spevákovi.
Ps: umelecký skvost kanadskej “hviezdy” Bogoťania presprejovali, pochopiteľne.

9. Lebo Mágia

prečo cestovať do Kolumbie

Stan, v ktorom prebehla ceremónia temazcal (indiánska sauna).

Teraz sa nehrám so slovíčkami. Kolumbia je magická, a vy to môžete vidieť na vlastné oči. Či už počas treku Amazónskym pralesom, nevšedným ekosystémom paramó, alebo počas liečivej ceremónie s ayahuascou či temazcalu (liečivá indiánska sauna). Hľadajte, hľadajte viac, až kým nenájdete dôveryhodného šamana, šamanku, ktorí vás mágiou rastlín a prírody povedú.

Podobné ceremónie sú posvätné, netreba si ich mýliť s Full Moon party na Koh Phangane alebo magic mushroom koktejlami a pizzou v Kambodži.

Dôvodov, prečo cestovať do Kolumbie, je pochopiteľne viac. Ale to už musíte objaviť vy sami. V malých i veľkých mestách, s chicharrónom, horkou kávou či bez, ale hlavne bez predsudkov.

Viac článkov o Kolumbii od slovenských travel blogerov:

ourway.sk

posveteposvojom.com

www.veronikaelmundo.com

hereisnika.sk

milimundo.com

www.elmundo.sk

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Potrebujete viac informácií o Kolumbii a iných krajinách? Pridajte sa do môjho diskusného fóra na Facebooku, kde vám poradia skúsení cestovatelia. Alebo vy im.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.