Kolumbia maká. Tvrdo maká na tom, aby pritiahla viac turistov. Pomáha si reklamou na panenskú prírodu, zvýšeným počtom bezpečnostných hliadok, dostupnosťou na miesta, kam by sa ešte pred pár rokmi nevybral ani ozbrojený policajt.

Pribúdajú vnútroštátne nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré nás majú ušetriť od celodennej cesty autobusom. Cestovanie po Kolumbii je dnes “in” a ľudí nevystraší ani nevydarený seriál na Netflixe či nepríjemné zážitky iných cestovateľov.

“Kolumbia, to ti nie je Peru, kde dnes lieta každý. Kolumbia je iná.” Tieto a podobné povzbudenia som počula pred cestou od mnohých známych. Netuším, aké je Peru, ale Kolumbiu treba zažiť na vlastnej koži. Zakúsiť všetky jej plusy, ale aj pocit strachu, trmácajúce sa busy, či najhoršiu kávu.

Ak nevieš čo a prečo, prečítaj si môj článok 

9 dôvodov prečo cestovať do Kolumbie práve teraz.

Cestovanie po Kolumbii

Letenky do Kolumbie

Južná a Stredná Amerika nie sú lacné Thajsko, preto počítaj s vyššími cenami.

Lacné letenky do Kolumbie môžeš skombinovať takto:

Bratislava – Madrid s Wizzair: 15 €
Madrid – Bogota s Iberia (priamy let): 367 €
alebo z Madridu cez Boston, Panamu 329 €
Je to o 40 € lacnejšie ako priamy let, ale s 2 prestupmi a 12 hodinovým prestupom v USA, kde potrebuješ ESTA potvrdenie, aj keď to bude len prestup.

Madrid – Bogota s AirEuropa (priamy let) 399 €
Madrid – Medellín za 372 € s Iberiou alebo 399 € s AirEuropa

cestovanie po Kolumbii

Priame lety z Madridu do Bogoty a Medellínu pod 400 eur.

Ceny leteniek sú orientačné, vyhľadané s 2-mesačným predstihom.
Odporúčané vyhľadávače: Skyscanner, Letenkyzababku (sledujete aj ich FB stránku s najnovšími ponukami).

Tip: Letenky je často výhodnejšie objednávať priamo u prepravcu.

Víza do Kolumbie

Jednoduché, stručné. Slováci majú s Kolumbiou bezvízový styk. V krajine môžeš ostať 90 dní. Pokiaľ sa chystáš pobudnúť dlhšie, je treba žiadať o víza na konzuláte.

Poznámka: ak budeš odchádzať z krajiny po 60 dňoch, priprav sa na poplatok pri odlete (departure tax), ktorý sa mení v závislosti od kurzu (68 000 pesos/19 € plus manipulačný poplatok). Viac info na tejto stránke.

Ubytovanie v Kolumbii

V Kolumbii platí zlaté pravidlo, ktoré budú milovať hlavne backpackeri: čím turistickejšie miesto, tým lacnejší nocľah. V populárnom Guatapé alebo Cartagene zoženieš posteľ v slušnom hosteli aj za 4 €.
Hostel v Bogote a Medellíne: od 5 €.
Minca od 10 €, v Santa Elene, Santa Marte od 15-20 €.

Kvalita ubytovania je fajn. Ako inde vo svete, dostaneš to, za čo si zaplatíš. Hostely za pár eur nie sú vždy ideál a pohodlné (aj keď sa nájdu výnimky), izby za 15-20 € majú všetko, čo potrebuješ a sú čisté.

Ceny sú orientačné, pri objednávke s 2-mesačným predstihom.

cestovanie po Kolumbii

Airbnb v Mince, 12 eur.

Ja som v Kolumbii veľakrát využila Airbnb (ak nie si zaregistrovaný-á, tu je kupón na 26 € pri prvom bookingu), a mala som len dobrú skúsenosť.

Pokiaľ máš chuť vyskúšať iný typ ubytovania, kde sa môžeš starať o domáce zvieratká majiteľov, ktorí sú zatiaľ na dovolenke, skús house sitting. Mne sa podarilo nájsť 2-týždňový sit v horách neďaleko Medellínu. Jeden z top zážitkov v Kolumbii!

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Jedlo v Kolumbii

Nemastná-neslaná. Presne takáto kolumbijská kuchyňa nie je. Soli a masti nájdeš v každom jedle viac než dosť.

Nebudem prvá ani posledná, kto si nad kolumbijskou kuchyňou len povzdychne. Mäso, ryža, fazuľa, banán, vajíčko, avokádo. Ako exotika to prvé dni môže chutiť zaujímavo. Do momentu, kedy zistíš, že 90% jedál v Kolumbii sa skladá minimálne z polovice spomenutých ingrediencií.

cestovanie po Kolumbii

Kolumbijská mäsová i bezmäsitá klasika.

Streetfood je fajn pokiaľ miluješ vyprážané. Plnené empanadas (mäso, syr, huby alebo zelenina) nájdeš v celej krajine. Rovnako ako syrové buñuelos.

Vegáni, vegetariáni – veľké mestá a niektoré alternatívne dediny ako Santa Elena vás potešia. Bogota a Medellín sú plné skvelých reštík a bistier, kde sa dá dobre najesť. Horšie to bude v menších provinčných mestách, kde poznajú zeleninu len ako prílohu.

Vo väčších mestách sa dobre naješ v malých reštauráciách, alebo v gastronomických tržniciach aka food courtoch, ktoré tu volajú mercado.

Doprava v Kolumbii

Dôležitá poznámka na úvod. Kolumbia je MEGAOBROVSKÁ. Píšem to preto, lebo mnohí cestovatelia majú veľké oči, málo info, a ešte menej času. Chcú vidieť všetko, stihnúť čo najviac, byť všade.

Viem, o čom hovorím. Tiež som mala plány kde všade sa počas dvoch mesiacov vyberiem. Kým som nevidela mapu a vzdialenosti v kilometroch.

Zo severu na juh je to v Kolumbii cca 1800 km. 1800. To je vzdialenosť Košice-Londýn. Štreka, počas ktorej prejdeš 7 európskych krajín. Počítaj s tým pri plánovaní cesty. Mapa je zradná. Kolumbia sa síce tvári, že je menší “fľak” v Južnej Amerike, logisticky dá však zabrať.

cestovanie po Kolumbii

MHD v Medellíne.

Najbežnejšia doprava: autobusy a lietadlá. Ak sa bojíš lietať, ver mi, že pri ceste autobusom v Kolumbii prestaneš, a radšej si kúpiš letenku. Mnohé cesty v krajine nie sú v top stave. Ani vodičské schopnosti pánov za volantom.

Lístky na autobus sa kupujú priamo na stanici, resp. u vodiča. Busy sú pohodlné, vysoko klimatizované, hrá ti do toho buď reggaeton alebo telenovela. Často do autobusov počas zastávok nastupujú hudobníci a predavači občerstvenia.

Dôležitá poznámka: maj so sebou na cestách autobusom pas. Je bežné, že autobusy zastavuje kvôli kontrolám cestná polícia.

Na kratších trasách fungujú minidodávky, tzv, colectivos, ktoré fungujú na systéme “vyrazíme, až sa naplníme.”

Raritou sú farebné autobusy chivas, podobné filipínskym jeepneys.

Vnútroštátne lety: pozri si nízkonákladovky Viva Air (najlacnejšie), LATAM alebo Avianca.

Vlaky v Kolumbii: žiaľ, jediné vlakové spojenie v Kolumbii je medzi Bogotou a m.Zipaquirá (42 km).

Metro: len v Medellíne. Dostaneš sa ním aj do vzdialenejších komún. Pozor na osobné veci, hlavne počas poobedňajšej “plnky” a víkendov.

Doprava v mestách: s Google Maps nájdeš najlepšie spojenie, číslo autobusov a zastávky veľmi jednoducho. Autobusy do vzdialenejších štvrtí majú často odchod až vtedy, keď sa naplnia. Dajú sa zastaviť podobne ako maršrutky – mávnutím ruky, resp. stačí poprosiť šoféra, kde chceš vystúpiť.

Uber vs. Beat vs. taxi: cenovo sú na tom pribižne rovnako. Beat môže mať najlepšie ceny, ale najmenej vodičov, preto si občas počkáš na auto aj 10 minút. Bežné taxi som použila vo viacerých mestách, všetci bez problémov zapli taximeter, dokonca aj v Cartagene, ktorá je známa tým, že tu z turistov miestni vyžmýkajú aj posledné pesos. Nie raz sa stalo, že taxi bolo lacnejšie ako Uber.

Viac cestovateľských článkov:

Ľudia v Kolumbii

Kolumbijčania mi pripomínajú trochu Portugalcov. Tí si tiež na začiatku môžu držať odstup, ale keď si ťa oťukajú a zistia, že si v pohode, a že sa úprimne zaujímaš o ich krajinu bez toho, aby si sa vypytoval-a na pikošky ohľadne ich povestného gangstra alebo diskutoval “ten” seriál na Netflixe, – Kolumbijčania sa vedia otvoriť a opätovať tvoju zvedavosť.

cestovanie po Kolumbii

Santiago s dcérou vo štvrti Comuna 13, Medellín.

Ako spomínam, tak spomínam – nenapadá mi ani jedna zlá skúsenosť s ľuďmi v Kolumbii. Všetci počnúc taxikármi, čašníkmi, majiteľmi ubytovania alebo predavačmi boli neskutočne milí.

Bezpečnosť v Kolumbii

Ak by som mala začať tým najhorším, tak napíšem, že nám do týždňa po prílete naklonovali bankovú kartu. Ak tým najlepším, tak by to bolo vydýchnutie si, že sa nám nič vážne nestalo. Hlavne preto, lebo sme sa vyhýbali pochybným štvrtiam, počúvali rady miestnych a večer sa pohybovali len na miestach plných ľudí a jazdili po zotmení Uberom alebo Beat.

cestovanie po Kolumbii

Menej turistov, viac bezpečia.

Niekto by si pomyslel, že tam, kde sú turisti, tam je bezpečne, lebo polícia, lebo veľa ľudí… Opak je však pravdou. Zlodeji a vreckári sa pohybujú práve na miestach, kde je čo ukradnúť. Resp. tam, kde sa veľa pije a ľudia po pár drinkoch stratia orientáciu, pud sebazáchovy, peňaženku, alebo všetko dohromady.

Vždy si over v hoteli, kde je to OK v danom meste, a kde radšej nechodiť. Nebála by som sa v malých provinciách, kde je pohybovať sa ako turista bezpečné.

Očkovanie pred cestou do Kolumbie

Žiadne špeciálne očkovanie do Kolumbie nepotrebuješ, aj keď sa odporúča mať vakcínu proti hepatitíde A, B a brušnému týfusu. Ak cestuješ do Amazonas na juhu krajiny, ber na vedomie, že je tu zvýšené riziko malárie.

Dôležitá poznámka: ak sa chystáš pricestovať do Kolumbie z Brazílie, Konga, Ugandy alebo Angoly, musíš byť povinne zaočkovaný proti žltej zimnici min.10 dní pred vstupom do Kolumbie.

Potrebuješ poradiť, aké lieky si zbaliť na cesty? Prečítaj si článok Ľubky a Tomáša Cestovná lekárnička dvoch doktorov na cyklotúre Amerikami.

Cestovné poistenie

Ja sa bez cestovného poistenia nepohnem ani do Poľska. Takže áno, radím poistiť sa pred cestou do Kolumbie, ale aj všade inde. Používam už 6 rokov komerčné cestovné poistenie True Traveller a som veľmi spokojná. Dá sa tam nastaviť čo presne potrebuješ poistiť, v akých krajinách a na ako dlho. Doteraz mi pokryli všetky výdavky za vyšetrenia alebo urgentné zákroky v zahraničí.

Internet a SIM-karta v Kolumbii

Ako kde, ako kedy. V mestách je signál silnejší, v menších dedinách a horách je to slabšie. Operátorov je viac, pre turistov sa odporúča Claro. Ja som si u nich kúpila mesačný plán 2.5 GB za 42 900 pesos (12 €) a každý mesiac si ho predlžila za 14 € na ďalších 30 dní.

Tu si môžeš pozrieť ceny iných operátorov na porovnanie. Claro má však najlepšie pokrytie, takže ak plánuješ stráviť čas v odľahlejších oblastiach, odporúčam.

Poznámka: občas je Claro lotéria. Aj keď sa zaregistruješ v oficiálnej predajni (budeš potrebovať pas alebo kópiu), stáva sa, že ti príde po cca týždni sms-ka, aby si urgentne kontaktoval-a predajňu a potvrdil-a, že tvoj mobil nie je ukradnutý. Akokoľvek absurdne to znie, je to realita.

Neviem, ako ty, ale ja si účtenky z nákupu spred 2 rokov neodkladám. Trvalo mi 2 hodiny, aby mi predajca v Claro nanovo zaregistroval moju SIM a zaručil systému, že môj mobil je môj mobil. Bez účtenky. Ako sa tomu vyhnúť? Vraj sa podobné situácie nestávajú, ak si kúpiš SIM-ku v obyčajnom mini-obchode s potravinami (tienda). Držím palce.   

Peniaze v Kolumbii

V krajine sa platí kolumbijským pesom, na turistických miestach je bežná platba kartou. Bankomaty nájdeš takmer všade, v menších dedinách a na niektorých odľahlých ostrovoch môžeš mať problém.

Maximálny výber hotovosti vo väčšine bankomatov je 600 000 – 700 000 pesos (170-190 €).

Kedy cestovať do Kolumbie

Bogota

Zima v Kolumbii.

Darmo budeš hľadať obdobie, ktoré by bolo ideálne pre návštevu celej krajiny. Kolumbia je tropická krajina s nepredvídateľnými zrážkami, priprav sa na to hlavne ak chceš trekovať.

Tip: vyhni sa cestovaniu po Kolumbii v decembri, januári a počas Veľkej noci (Semana Santa). Kolumbijčania neskutočne radi a veľa cestujú, preto v daných obdobiach sú ceny leteniek, hotelov a atrakciií 2-3x vyššie ako inokedy.

Ideálne mesiace na cestu do Kolumbie sú február, marec, koniec novembra. Vtedy je v krajine menej dažďov aj turistov.

Počasie v Kolumbii

Kolumbia má dve ročné obdobia – leto (suché a horúce obdobie) a zimu (obdobie dažďov).

Leto v Kolumbii: december – január, júl – august (super čas na trekking)
Zima v Kolumbii: apríl – máj, október – november, v Karibiku dažde začínajú už v septembri.

Priprav sa na to, že mestá ako Medellín, Manizales a Bogota sú chladnejšie a prehánky tu nie sú nič výnimočné. Naopak, severná Cartagena, Barranquilla, Santa Marta sú známe svojim vlhkým horúcim vzduchom, kde sa potíš už len keď sa nadýchneš.

Kam cestovať v Kolumbii?

Podrobné tipy prečo a kam cestovať v Kolumbii nájdeš v osobitnom článku čoskoro.

FAQ | Často kladené otázky

Potrebujem spiatočnú letenku?
Na mnohých cestovateľských portáloch sa uvádza, že áno, odo mňa ju nik nepýtal, aj keď som ju mala. Letela som do Bogoty z Mexico City.

Je bezpečné chodiť po ulici s mobilom?
Nie je. Aj keď uvidíš miestnych s mobilmi v niektorých komerčných častiach veľkomiest, neriskuj. Pokiaľ si potrebuješ pozrieť Google Maps alebo zavolať Uber, urob tak v kaviarni, alebo vojdi do obchodu. Na ulici buď suverénny-a, nedaj na sebe vidieť, že nevieš, kam máš ísť.

Odporúčam sa opýtať majiteľa hotelu, Airbnb na štvrte, kde je to bezpečné, a kde menej.

Majú v Kolumbii UBER?
Majú, a nie je legálny. Uber vodiči tu kvôli tomu mierne stresujú, posadia ťa na predné sedadlo, aby to bolo menej nápadné, a dajú ti inštrukcie, aby si povedal, že ste kámoši, ak by vás náhodou zastavila hliadka. Na letiskách a staniciach nemajú dovolené parkovať, preto ťa často budú čakať na najbližšom parkovisku.

O tom, že to nie je v Kolumbii s Uberom sranda, napísala Nika v článku Uber a Kolumbia: Ako využívať jeho služby a nenechať sa chytiť.

Sú Kolumbijčania veriaci?
A akí! V kostoloch stretneš všetky generácie, a to nielen v nedeľu. Sošky Panny Márie nájdeš na miestach, kde to nečakáš, kríž bude visieť takmer v každom taxíku, autobuse, alebo na barovom pulte.

cestovanie po Kolumbii

Vstup na toaletu, Medellín.

Dohovorím sa v Kolumbii anglicky?
Vo väčších mestách áno, aj keď pouliční predavači anglicky nespeakujú. V malých mestách zabudni na angličtinu. Ruky-nohy môžu stačiť, odporúčam naučiť sa aspoň základné frázy v španielčine.

Je Kolumbia lacná? 
Závisí od tvojho komfortu a náročnosti. Ak si nepotrpíš na luxus a nemusíš vidieť všetko, dá sa tu cestovať aj s menším rozpočtom. Podrobné info o cenách v Kolumbii v článku čoskoro.

Kolumbia mi prišla drahšia ako Mexiko, hlavne čo sa týka jedla a aktivít. Treky so sprievodcom a vstupy do národných parkov nie sú najlacnejšie, čo môže byť frustrujúce, pokiaľ sa sem vyberieš práve za prírodou.

Je bezpečné cestovať do Kolumbie bez cestovky?
Je. Výlety do veľkomiest a populárnych turistických oblastí ako Tayrona Park, Guatape, Jardín alebo Jerico sú v poriadku, aj niektoré ľahšie túry v Cocora Valley alebo Mince, kde nepotrebuješ sprievodcu.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Máš viac otázok ohľadne Kolumbie? Pridaj sa do môjho diskusného fóra a spýtaj sa skúsených cestovateľov. 

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.