Že cestovať do Indie nie je med lízať už asi vieš z článku Ako sa (nedá) pripraviť na cestu do Indie. Ako sa tam dostať, za koľko, čo si dať pod zub a kde hlavu zložiť sa dozvieš v Cestovanie do Indie: praktické tipy. Veľkou dilemou ale ostáva otázka kam do Indie. Preto som dala dokopy svoje odporúčania a tipy kamarátov a skúsených cestovateľov, ktorí teda riadne odbočili z klasických turistických miest v Indii. Inšpirujte sa!

Kam do Indie

Miesta sú zoradené podľa lokácie, zo severu na juh, orientovať sa môžeš aj podľa mapky dole.

Mapa Indie

Amritsar, štát Pandžáb

Tip od Joža a Hanky z Cestujeme spolu. Nájdeš ich na Instagrame a Facebooku.

Kam do Indie Amritsar

Ikonický Zlatý Chrám.

Amritsar je typické a zároveň tak trocha netypické indické mesto. Leží iba kúsok od večne znepriateľeného Pakistanu, avšak práve z Amritsaru môžete vyraziť na hranicu a prezrieť si vojenskú parádu na oboch stranách.

Amritsar je však zároveň najposvätnejším miestom Sikhov a Zlatý Chrám je ikonickým miestom tohto náboženstva. Dôkazom mierumilovnosti Sikhov je najväčšia bezplatná jedáleň pre chudobných (Langar, nakŕmia tu denne takmer 100 000 ľudí) – bude to najlepšie thali, ktoré v živote ochutnáte. Inak, zlatý chrám je skutočne pokrytý zlatom a v celom chráme je tak úžasný pokoj.

Rishikesh, štát Uttarákhand

Svetové centrum jógy, miesto pre fanušíkov Beatles. Rishikesh je rozdelený na niekoľko častí, pričom ty ako cestovateľ sa budeš chcieť zdržiavať v tej turistickej, kde sú centrá na výuku jógy, ašrámy, kde sa dá ubytovať i meditovať. Ak si bol vo Varanasi a pamätáš si farbu rieky Ganga, tu ju nespoznáš. Tyrkysovo modrá farba rieky v Rishikeshi hypnotizuje, v lete sa v nej dá aj kúpať. Môžeš tu aj trekovať, ale len so sprievodcom. Beatles maniaci – hľadajte opustený Maharishi Mahesh Yogi’s Ashram.

Haridwar, štát Uttarákhand

Haridwar je jedno zo siedmych najdôležitejších posvätných miest v Indii, kde sa každoročne schádzajú milióny hinduistických pútnikov počas festivalu Kumbh Mela. Ak chceš zažiť neskutočný každodenný obrad Ganga Aarti, prídi k Har Ki Pauri Ghat skoro ráno alebo večer. Presný čas nájdeš na tejto stránke, mení sa každý mesiac. Haridwar je tiež skvelým miestom na streetfood. Ulička so stánkami a malými reštauráciami je len pár krokov od miesta ceremónie, nevynechaj miestne špeciality pripravené rovno pred tebou.

Údolie Ziro, štát Arunáčalpradéš

Tip od Marty Rajkovej z blogu MartaRajkova.com. Nájdeš ju na Instagrame a Facebooku.

Jedna z najunikátnejších vecí aké som kedy videla nielen v Indii, ale celkovo počas môjho cestovania, bolo údolie Ziro v štáte Arunáčalpradéš. Ženy z kmeňa Apatani sú tam známe tým, že majú v nosoch veľké čierne štuple a na tvárach tetovania.

V minulosti sa takto úmyselne zohyzďovali, aby ich neuniesli nepriateľské kmene. Dnes sa to už nerobí. Bolo úžasné vidieť takéto čosi na vlastné oči, navyše nás pozvali aj na miestnu svadbu. Ak si chce človek spomínané ženy odfotiť, mal  by mať miestneho guida alebo sa nejakým spôsobom infiltrovať medzi obyvateľstvo ako sa pošťastilo aj nám. V opačnom prípade sa veľmi neradi fotia.

 Jazero Kecheopari, štát Sikkim

Tip od Magdalény Vaculčiakovej, novinárky na voľnej nohe a autorky sprievodcu Indonéziou pomaly. Nájdeš ju na Instagrame a Facebooku.

Kam do Indie Sikkim

Trekovanie poriadne preverí vašu kondičku.

Sikkim je najmenej obývaný štát Indie, ktorý sa celý rozkladá na kopcoch Himalájí. Zažijete tu pokojné trekovanie pomedzi samoty a políčka miestnych, ktoré ale poriadne preverí vašu kondičku. Trekovať môžete v 2000 m.n.m., ale aj v dvojnásobnej výške.

Nad svätým jazerom Kecheopari prevádzkuje homestay bývalý kuchár Dalajlámu, Pala, so svojou rodinou. Dedinka na kopci s jedným malým kláštorom a pár domčekmi ponúka to najlepšie prostredie na meditáciu, jogu, pozorovanie života miestnych či prechádzky v okolitých lesoch.

Poznámka: Povolenie do celého štátu získate zadarmo v Dárdžilingu. Čím severnejšie v Sikkime idete, tým viac budete na trekovanie potrebovať sprievodcu. K jazeru Kecheopari sa však pokojne dostanete bez neho.

Majuli, štát Ásam

Tip od Magdalény Vaculčiakovej, novinárky na voľnej nohe a autorky sprievodcu Indonéziou pomaly. Nájdeš ju na Instagrame a Facebooku.

Kam do Indie Assam

V kláštore veriacich višnuistov

Majuli na rieke Brahmaputra pretekajúcej cez indický Ásam je jeden z najväčších obývaných riečnych ostrov sveta. Ubytujte sa v jednom z miestnych kláštorov (sátry), aby ste sa dozvedeli čosi o višnuizme. Prívrženci tohto náboženského hnutia veria, že jediným mužom na Zemi je Krišna, my všetci sme ženského rodu.

Požičajte si bicykel a premávajte sa skoro prázdnymi cestami pomedzi polia, zastavte sa pri tkajúcich ženách a navštívte novootvorenú Komunitnú detskú knižnicu, ktorú založilo centrum Maati. V ich obchodíku v hlavnom meste Ásamu Guwahati si môžete nakúpiť suveníry od miestnych umelcov.

Agra, štát Uttarpradéš

Kam do Indie Taj Mahal

Dá sa aj bez davov.

Ak by si mal-a vidieť len jedinú turistickú pamiatku v Indii, tak odporúčam Taj Mahal v Agre. Mesto Agra samo o sebe nie je nič moc, pohybujú sa tam dosť nástojčiví tuk-tukári, každý ťa bude chcieť sprevádzať po bájnej pamiatke. Taj Mahal je ale magický, hlavne skoro ráno. Nevynechaj.

Varanasi, štát Uttarpradéš

Kam do Indie Varanasi

Ranné Varanasi.

Za mňa jedno z najunikátnejších miest Indie. Strávila som tu 9 dní vrátane jedného z naj festivalov Dev Divali, zažila ranné očistné ceremónie, večerné Ganga Aarti, previezla sa dvakrát pred východom slnka po rieke, ešte dlho som si pamätala vnútorne zemetrasenie pri pohľade na rituálne spaľovanie tiel a stratila sa nespočetne krát v zamotaných uličkách mesta, ktoré sú farebnejšie ako dúha. Do toho si pridaj ranný opar nad Gangou, dym z kadidiel a ulice tak úzke, že tam prejde buď krava, alebo motorka, nikdy nie oboje naráz.

Jaipur, štát Rádžastan

Kam do Indie Jaipur

Palác Hawa Mahal. Foto: Gianni Bianchini

Tzv. ružové mesto, kde si to užijú hlavne architekti. Chodí sa sem hlavne kvôli pamiatkam a neďalekej pevnosti Amber (tu odignoruj jazdu na slonovi hore k pevnosti). Po ceste z nej sa zastav pri Panna Meena ka Kund schodovitej studni. Tu na turistov len tak nenatrafíš. Odporúčam aj fantastický kurz varenia a homestay u Indky Payal v tichej a bezpečnej štvrti neďaleko centra.

Pushkar, štát Rádžastan

Kam do Indie Pushkar

Ranný rituál v Pushkare.

Mnohí síce kývnu rukou, že je turistický, ale mne sa Pushkar ľúbil. Najmä skoro ráno, kedy sme šli na prechádzku pozrieť sa na kúpacie obrady miestnych. Centrum je ultra turistické, ale dá sa zvládnuť. Ide skôr o jednu dlhú ulicu plnú suvenírov z drahých kameňov, príveskov, oblečenia, kníh a CD s indickou hudbou a stánkami s falafelom. Sem môžeš prísť na 10-dňový kurz vipassana meditácie. Prečítaj si viac o tom, aké je to zažiť 10 dní v tichu, bez rozprávania, čítania a učenia sa byť so sebou.

Jodhpur,štát Rádžastan

Kam do Indie Jodhpur

Pevnosť Mehrangarh. Foto: Gianni Bianchini

Jodhpur má dve totálne odlišné tváre. Nájdeš tu turistický štandard s pevnosťou, suvenírmi, masami návštevníkov. Stačí vzdialiť sa z hlavného námestia a ocitneš sa v modrých uliciach s kozami, pobehujúcimi deckami, uličkami, kde si každý páli smeti pred domom. Lokál jak má byť. Ak nemáš chuť na pamiatky, odporúčam Rao Jodha Desert Rock Park, odkiaľ je inak perfektný výhľad na ikonickú pevnosť Mehrangarh.

Bundi, štát Rádžastan

Tip od Aďa Matiáša a Marušky Slezákovej z blogu Marushka.sk. Nájdete ich na Instagrame a Facebooku.

Kam do Indie Bundi

Bundi bude hitovka!

Pri slove Rádžastan väčšine cestovateľov naskočí dajaké mesto začínajúce na “j” – čo je chyba. Krajina púštnych ľudí totiž ponúka o veľa viac a aj tu sa oplatí byť kus pankáč. Ak túžiš pocestovať v čase, stratiť sa v úzkych modrých uličkách pod hviezdnou pevnosťou, či objavovať stále doposiaľ nikde nepopísané stupňovité studne Baori tak Bundi bude hitovka! A ozaj, ale bude to naše tajomstvo – ak si chcete vychutnať západ slnka s deluxe výhľadom na mesto tak pevnosť Taragarh má hore pri vysielači zadný vchod. Psst!

Udaipur, štát Rádžastan

Kam do Indie Udaipur

Modrá Udaipuru.

Síce sa to tu vie zaplniť turistami, ktorí si to smerujú k pevnosti, Udaipur je aj napriek tomu veľmi fajn mesto, kde sa dá len tak túlať v centre bez toho, aby ťa otravovali sprievodcovia a tuk-tukári na každom rohu. Za výnimočným výhľadom na mesto choď lanovkou na vrch Machla Magra.

Štát Gudžarát

Tip od Tomáša Kubuša zo StreetFoodHunters.com. Nájdeš ho na Instagrame a Facebooku.

Kam do Indie Champaner

Mešita v m. Champaner.

Indický štát Gudžarát leží južne od známeho Radžastanu. Kým v ňom nájdete turistov na mnohých miestach, stačí prísť do Gudžarátu a budete sami. Unikátna časť Indie plná skvelých pamiatok, ktoré svet ešte nepozná, ale vy si ich zamilujete. Ahmedabad má svoju divokú atmosféru, Modhera historický klenot v podobe Slnečného chrámu a Champaner staručké mešity zapísané v UNESCO, kde sa budete hodiny túlať úplne sami. Toto človek zažije málokde.

Bombaj, štát Maháraštra

Kam do Indie Bombaj

Stanica Bandra v Bombaji.

Chaotický Bombaj má svoj šarm hlavne vďaka koloniálnej architektúre, ale aj ľudom, ktorí mi prišli omnoho ústretovejší v porovnaní s Dilí. Ak si čítal-a Šantaram, Bombaj nesmieš vynechať. Menej šarmu, viac tvrdej reality zažiješ v jednom z troch najväčších slumov vo svete – Dharavi.

Bijapur (Vijayapura), štát Karnataka

Tip od Tomáša Kubuša zo StreetFoodHunters.com. Nájdeš ho na Instagrame a Facebooku.

Kam do Indie Bijapur

Bez turistických príkras.

Unikátne a málo známe mesto v centrálnej Indii patrí medzi historické skvosty Indie. Agru, Jaipur či Varanási pozná každý, ale keď sa povie Bijapur, nikto ho nevie zaradiť. Budete tu takmer jediní turisti a pri okázalých pamiatkach nebudete chápať prečo tu nikto nie je. Je to krásna, surová India bez turistických príkras a o to viac si ju vychutnáte.

Bangalore, štát Karnataka

Kam do Indie Bangalore

Bangalore má všetko čo by človek od Indie chcel.

Mnohí tomuto miestu nevedia prísť na meno a odmietnu ho s tým, že je príliš moderné a neindické. Po niekoľkých prežitých týždňoch v tomto meste som si ho zamiloval a viem, že má všetko čo by človek od Indie chcel a potreboval. Ak ju chce chaotickú, špinavú a hlučnú, Bangalore mu ju ukáže. Ak ju chce krásnu, vznešenú a koloniálnu, Bangalore má takú v zálohe. A ak milujete pouličné indické jedlo, tak Bangalore je dokonalou foodie destináciou.

Prečítaj si: Top 10 jedál z indickej kuchyne od Tomáša Kubuša, ktorý dal tip na Bangalore. Viac o exotickom jedle z celého sveta nájdeš na StreetfoodHunters.com a tiež na ich Instagrame a Facebooku.

Andamanské ostrovy, Bengálsky záliv

Tip od Martina Navrátila z portálu Travelistan. Nájdeš ho na Instagrame a Facebooku

Kam do Indie Andamanské ostrovy

Nečakaj, kým raj Andamanských ostrovov objaví svet.

India a krásne more s bielym pieskom, ktorý konkuruje Maldivám? Že nepredstaviteľné? Andamanské ostrovy sa prednedávnom otvorili svetu a ponúkajú luxusný pocit, kde si sám na krásnej bielej pláži. Tak nečakaj, kým ten raj objaví svet a ty len budeš ticho závidieť tým, ktorí tu boli pred tebou. Prečítaj si aj Martinove praktické tipy o Andamanských ostrovoch.

Mysore, štát Karnataka

Tip od Zdenka Somorovského z blogu The First Travel Step. Nájdeš ho na Instagrame a Facebooku.

Indické trhy boli už od pradávna miestami, kde sa miešali a navzájom ovplyvňovali cudzie kultúry a národy. A práve v meste Mysore nájdete geniálny indický trh Devaraja. Je to mikroorganizmus žijúci vlastnými pravidlami, kde sa cestovateľ cíti ako vášnivý  pozorovateľ. Okrem toho je tu krásny maharadžov palác Ambavilas. Mysore to je nádherná  a rôznorodá paleta  pouličných ľudských príbehov.

 

Je z čoho vyberať, že? Šťastnú cestu a ak by si potreboval-a poradiť viac ohľadne Indie, pridaj sa do môjho diskusného fóra na Facebooku.

Inšpiruj sa ďalšími článkami z Ázie:

 

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.