Ak ťa predošlý článok Ako sa (nedá) pripraviť na prvú cestu do Indie neodradil a máš chuť objaviť krajinu vlastnými očami a všetkými zmyslami, tu sú praktické tipy na cestovanie do Indie.

V Indii som cestovala len dva mesiace, videla len zlomok (5 štátov z 29) článok bude postupne doplňovaný a aktualizovaný, až sa tam vyberiem znova. Raz.

Zatiaľ sa inšpiruj článkom Kam do Indie: skvelé miesta zo severu na juh a tipmi v tomto článku.

Cestovanie do Indie: praktické tipy

Kedy cestovať do Indie

cestovanie do Indie

Schodovitá studňa neďaleko Jodhpuru. Foto: Gianni Bianchini.

India je obrovitánska, sever, juh, východ a západ sa líšia nielen kultúrou, ale ja klímou. Mysli na to pri bookovaní lacnej letenky.

Stručný prehľad mesiacov a tipy na miesta, kam sa vydať:

 • január – apríl: Dillí, Bombaj, Agra, Goa, Kerala, štát Tamil Nadu na juhu
 • január – marec: Kerala
 • február – marec: Radžastan
 • marec – jún: Darjeeling, Sikkim
 • máj – október: Dharamshala, Džammu a Kašmír
 • jún – september: Leh
 • september – november: Agra, Varanasi, Dillí, Darjeeling, Sikkim
 • september – december: Radžastan, Bombaj, Goa, Kerala

Mimo spomenuté mesiace v daných oblastiach buď leje, sneží, alebo je tam príliš horúco.
Ja som zažila v novembri v mestečku Rišikeš na severe ráno aj 9°C, poobede bolo okolo 20C, ale budiť sa s parou z úst je nič moc. Pričom pár hodín odtiaľ, v Dillí, bolo cez 30°C.

Super prehľadný prehľad počasia v Indii podľa oblastí nájdeš na tejto stránke.

E-víza do Indie: Electronic Travel Authorization (ETA)

Od apríla 2017 môžu Slováci požiadať o 60-dňové e-víza do Indie, tzv. ETA (Electronic Travel Authorization).

Ako dostať ETA do Indie?
1. Vyplníš formulár na tejto oficiálnej stránke Indickej vlády. Pošleš im to aj s naskenovanou (alebo odfotenou vo veľkom rozlíšení) bio stranou pasu a osobitnou pasovou fotkou. Podmienky veľkosti kópie pasu a ako má fotka vyzerať  sú dosť prísne. Všetko je popísané na webe, dobre si to skontroluj predtým, než pošleš žiadosť. Čítala som na fórach, že ľuďom neschválili žiadosť a prepadol im poplatok kvôli nevyhovujúcemu pozadiu fotky…

2. Zaplatíš online podľa pokynov na spomenutom webe.

3. Príde ti potvrdzujúci email. Napíšu ti, že to spracujú do 72 hodín. Mne prišla pozitívna odpoveď o schválení víz o 10 hodín.

4. V emaile, kde ti oznámia, že schválili žiadosť, nájdeš ETA dokument, kde bude uvedený dátum od kedy sú víza platné a dokedy môžeš do krajiny vstúpiť.

5. Vytlač si ETA potvrdenie, preukážeš sa ním pri pasovej kontrole (v Bombaji mali špeciálnu radu na e-visa pre turistov, kde takmer nikto nestál).

Poplatok: $50 USD plus $1.25 USD manipulačný poplatok. Za víza platíš online, nie po pristátí.

Ešte k e-vízam do Indie

 • na stránke e-víz je uvedené, že potrebuješ spiatočnú letenku. Odo mňa ju pri vstupe do krajiny (október 2017) na letisku v Bombaji nikto nechcel (ani som ju nemala).
 • o ETA môžeš požiadať dvakrát v kalendárnom roku.
 • s ETA sa dá vstúpiť do Indie cez 25 letísk a 5 prístavov. Nezabudni na to pri kúpe letenky. Mesto pristátia budeš musieť uviesť pri vyplňovaní formuláru.
 • stáva sa, že za e-víza zaplatíš, ale tvoj status na ich webe nebude aktualizovaný. Odporúča sa počkať 4 hodiny (resp. do ďalšieho dňa), než to systém spracuje. Ak by si mal problém aj po 4 hodinách, klikni na ich stránke na “Verify Payment”, to by malo pomôcť. Odporúčam platiť cez PayPal, je to jednoduchšie.
 • s turistickými e-vízami nemôžeš oficiálne robiť dobrovoľníka v Indii.

Aďo a Maruška spísali tento neskutočne podrobný článok o e-vízach do Indie. Krok za krokom.

6 mesačné víza do Indie

O 6 mesačné alebo ročné turistické víza sa dá požiadať na Indickom veľvyslanectve v Bratislave. Bude treba preukázať, že máš na pobyt v Indii na účte 50 eur na deň a spiatočnú letenku. Jednorázové, dvoj- alebo viacvtupové víza na 6 a 12 mesiacov stoja 98 €. Viac podrobností na ich oficiálnej stránke.

Veľvyslanectvo Indie na Slovensku
Dunajská 4
811 08 Bratislava
kontakt: + 421 – 2 – 52 96 29 16
, ambindia@slovanet.sk

Cestovné poistenie do Indie

Bez debaty, potrebuješ. Ja cestujem od 2013 s True Traveller. Skvelé balíky, zákaznícky servis. Doteraz mi preplatili všetky vyšetrenia, ktoré som v Ázii absolvovala.

Očkovanie do Indie

India nie je Thajsko, hygiena je na mnohých miestach chabá. Daj si minimálne vakcínu proti hepatitíde A a B a protitetanovku. Ak cestuješ do Indie z krajiny, kde sa vyskytuje žltá zimnica, budeš musieť doložiť potvrdenie o očkovaní proti chorobe.

Poznámka: v Indii ťažko zoženieš repelent s deetom. Pribaľ si jedno balenie zo Slovenska. Inak majú v Indii na komáre silný prostriedok 4 Dots. Aplikujú sa doslova 4 kvapky na oblečenie, nie na pokožku. Zaberá. Aj na ploštice. Dostať v lekárňach alebo pouličných mini obchodíkoch za 70Rs (0.90€).

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta


U vás zjem všetko

Letenky do Indie

Niekto kupuje last minute letenky a ušetrí. Ak nie si adrenalínový typ, začni pozerať ceny leteniek do Indie 1-3 mesiace pred cestou. Najlacnejšie letenky sú do Dillí a Bombaja.

Spiatočná letenka Viedeň – Bombaj ťa vyjde do 550 € s AirIndia alebo JetAirways. S Turkish Airlines za cca 600 €.

Do Dillí z Viedne cez Amsterdam s KLM alebo s Turkish Airlines cez Istanbul pod 500 € za spiatočnú.

Do Kalkaty a Amritsaru cca 700-750 € s Turkish Airlines za spiatočnú.

Ak sa chystáš pozrieť pamiatky Taj Mahal, Varanasi, Rishikesh, štát Rajasthan a severnú časť (Amritsar, Dharamsala), tak leť do Dillí a odtiaľ vlakom alebo miestnou leteckou linkou kam potrebuješ. Ak plánuješ navštíviť južnú časť Indie, začni v Bombaji alebo Kalkate.

Najkratší let z Viedne do Indie trvá cca 10.5 hodín (s 1 prestupom). Ak šetríš na letenkách, tak sa priprav na 20 až 30 hodínovú cestu s viac prestupmi.

Doprava v Indii

cestovanie do Indie

Jaipur – Agra. Vlak Shatabdi. Čisto, s klímou. 8.5 eur za 3.5 hodinovú cestu.

Možností je veľa. Vyberať si môžeš v závislosti od tvojho rozpočtu, komfortu a rýchlosti presunov. Plus, keď si pozrieš reálne vzdialenosti destinácií v Indii, prejde ťa chuť stihnúť všetko.

Neexistuje, že si zmyslíš, že sa zajtra presunieš z A do B bez trochu plánovania. Niektoré mestá nie sú prepojené pravidelnými linkami, vybrané vlaky chodia len pár krát do týždňa alebo bude spoj meškať 20 hodín, alebo ho zrušia.

Autobusy v Indii
Ultra adrenalínová záležitosť. Bezpečnostné pásy nečakaj. Zákruty šofér vyberá s ďalšími troma vodičmi kamiónu, motorky a autobusu. Všetci sa ponáhľajú rovnako, všetci si trúbia. Veľmi si v indickom autobuse nezdriemneš.

Cestovala som len miestnymi autobusmi, bez agentúry. Lístky sa dali bez problémov zohnať deň vopred na stanici, a kupovala som si lístok aj priamo u vodiča 5 minút pred odchodom autobusu, napríklad z Rišikešu do Haridwaru.

V Indii je populárny web redbus, kde sa dajú rezervovať lístky online, pocestuješ lepšími minibusmi. Cenovo je len o niečo drahší ako miestne autobusy.

Poznámka: lístky na bus v Rajasthane sú pre ženy lacnejšie.

Vlaky v Indii
Často pomalé, meškajú. A zaručujú spoločensko-kultúrny zážitok. Počnúc kúpou lístka na stanici, kde sa bude s tebou pri okienku tlačiť ďalších päť zvedavých hláv Indov. Na stanici sa vyplňuje tlačivo, ktoré niekedy treba odniesť do iného okienka, občas sa stáva, že je na inom poschodí alebo budove vedľa stanice. Byrokracia v Indii fičí vo veľkom. Úradníci sú však veľmi milí, pomáhajú cudzincom z vyplnením, ba často sú dokonca pyšní, že môžu poradiť.

Vo Varanasi a pár iných mestách sú pre cudzincov špeciálne luxusné čakárne, kde sedíš v koženkových kreslách, zatiaľ čo stovky Indov v hale na zemi.

Lístky kúpiš aj online, už je to možné pre cudzincov cez oficiálnu stránku železníc. Na registráciu budeš potrebovať uviesť indické mobilné telefónne číslo. Mne online booking vlakov v októbri 2017 nevyšiel ani na 4 pokusy, ale kamarát cestovateľ Tom Kubuš nemal v roku 2018 problém.

Indické železnice je tak komplexná téma, že sa o tom pomaly dá napísať ďalšia Britannica. Skvelé podrobné info nájdeš na tejto “biblii pre vlaky v Indii”.

Tip: ak pocestuješ nočným vlakom alebo autobusom, mať poistnú reťaz na batožinu je nepísané pravidlo. Používajú ju aj samotní Indovia. Kúpiš ju na veľkých vlakových staniciach za cca 6 €. Takú istú v kovo potrebách v meste za 2.

Letecky po Indii
Letecky to budeš mať v Indii logisticky najjednoduchšie. Letieť môžeš s nízkonákladovkou Jet AirwaysIndiGo alebo Air India. Ja mám skúsenosť len s Jet Airways, kvalitou sa podobá k Air Asia.

Rikša
Ako z filmu. Rýchla, hlučná, stojí v zápchach, obieha inú rikšu. Je lacnejšia než tuk-tuk v Thajsku. “Len” sa musíš dohodnúť na cene vopred. Ja som sa orientovala v cenách tak, že som si pozrela, koľko stojí cesta Uberom alebo appkou Ola (lacnejšia varianta Uberu, a jazda sa dá zrušiť bez poplatkov). A podľa toho som zjednávala cenu za rikšu. V Indii nájdeš rikšu aj cez Uber a Ola appky.

Ubytovanie v Indii

cestovanie do Indie

10 eur / noc. Rišikeš.

Dostaneš, za čo si zaplatíš. Matrac v hosteli za 1 euro, hotelovú izbu za 10, 20, alebo luxusné apartmány za 10x toľko. Izby za 10 eur/noc/osobu sú fajn, čisté, odskúšané. Stane sa, že vo väčších mestách v turistických oblastiach dostaneš izbu aj s kámošmi švábikmi.

Ja som v Indii využívala často Airbnb a I Like Local aby som bola viac s miestnymi.

Jedlo v Indii

Indická kuchyňa v troch bodoch po 2 mesiacoch v krajine: 1. dosť vyprážaná, 2. slušne pálivá 3. všetko chutí po pár mesiacoch rovnako. Ako napokon v každej krajine, kde si dlhšie.

Čo ochutnať v Indii? Všetko, čo uvidíš a čo ti zavonia. Podrobný článok o jedlách v Indii, som spísala na portále Travelistan: 11 jedál, ktoré musíš v Indii ochutnať.

Neboj sa jesť z pouličných stánkov, ani v menších reštauráciách. Vyhni sa tu jedlám na letisku a v putikách, kde nikto neje, mäsu všeobecne. Taktiež čerstvým šalátom, nakrájanému ovociu a džúsom na ulici. Aj ľadu, pokiaľ to nie je overená reštaurácia, kde je isté, že používajú na ľad pitnú vodu.

Keď sme pri vode, pozor na fľaše v obchodoch bez ochrannej fólie na vrchnáku. Skontroluj fľašu aj zospodu, občas ju naplnia nepitnou vodou zdola a zatavia nanovo.

Čo ak ti nesadne jedlo v Indii?
Delhi belly je prezývka stavu, kedy po indickom jedle stráviš pár hodín nad misou. Dobrou správou je, že v Indii majú v lekárni pomoc asi na všetko. Stačí, že povieš, že je ti zle od žalúdka, a už ti dajú špeci rozpustný prášok, ktorý vypudí z teba … všetko (prášok sa volá Eno, zaberá do pár sekúnd).

A keď do tej lekárne nestihneš a stráviš na záchode pár hodín alebo dní, tak v lekárni pýtaj ORS alebo Electral elektrolytový prášok na hydratáciu. Pomáha. Ako aj staré dobré čierne uhlie. To si privez zo Slovenska.

Internet v Indii

cestovanie do Indie

Keď je dobrý signál.

Existuje, len sa treba obrniť trpezlivosťou a nerobiť si veľké plány na prácu online. SIM-karta sa dá zohnať aj na letiskách, ale je lepšie nechať si ju aktivovať u oficiálneho predajcu. Majú lepšie ponuky.

Ja som mala balíček Vodafone za 900 Rs (11€) / 1GB denne na 80 dní. Myslela som, že si robia srandu a 3G prestane fungovať po pár dňoch, ale nie. SIM-ka ma zachránila nejeden raz, kedy som ju použila ako hotspot na hoteloch a v odľahlých oblastiach.

Pravdou je, že procedúra vybavenia SIM-ky v Indii je testom emócií. Nebudeš vedieť či sa smiať alebo plakať, keď budú chcieť, aby Ind, u ktorého bývaš (lebo predpokladajú, že u niekoho si) zaručil, že ťa dobre pozná, prípadne budú chcieť volať domov tvojej rodine, či ty si ty, alebo oznámia Indovi, na ktorého im musíš dať číslo, že SIM-ka, ktorú ti dali deň predtým, je duplikovaná a musíš k nim znova. Vlastná skúsenosť.

V Bombaji vybavíš SIM-ku o niečo jednoduchšie než v Dillí a menej turistických štátoch. Len si musíš počkať 24 hodín na to, aby Vodafone zavolal tvojmu známemu Indovi, ktorý schváli, že nie si nebezpečný.

Čo si obliecť v Indii?

Muži môžu prakticky hocičo (len výnimočne budú musieť mať zakryté kolená pri vstupe do chrámov). Ženy – odporúča sa mať zahalené ramená a dlhú sukňu alebo nohavice. Šortky a mini na vlastné riziko.

Videla som dievčatá pobehovať po pamiatkách v krátkych šortkách a tielku, z čoho bola pre Indov väčšia atrakcia ako samotná pamiatka.

Ak nemáš nič vhodné so sebou, v Indii na trhoch a v špeciálnych obchodoch s indickou módou nájdeš pekné tuniky, sárí, blúzky, ktoré budeš môcť nosiť aj doma na Slovensku.

Peniaze v Indii

cestovanie do Indie

Indické rupie.

V Indii sa platí indickou rupiou: 1€ = 81,52 Rs.
Bankomaty sú v každom väčšom a turistickom meste. Má to menší háčik. Maximum, čo môžeš vybrať naráz je 10 000 Rs (cca 120 €) a stane sa, že bankomaty v okruhu jedného kilometra nemajú cash.

Rupie v zmenárňach na Slovensku nenájdeš, najjednoduchšie je vybrať hotovosť na letisku v Indii. Vyhneš sa tak aj zbytočným poplatkom v letiskových zmenárňach.

Inak je zohnať solídnu zmenáreň v Indii problém. Ak nepočítam Thomasa Cooka, ktorý účtuje šialené poplatky.

Bezpečnosť v Indii

Nebudem klamať. Po Manile na Filipínach bola India jediným miestom, kde mi nebolo celkom jedno ísť sama po ulici cez deň, alebo aj s priateľom podvečer v meste. Príliš veľa zvedavých očí, pokrikov, a fakt, že po zotmení neuvidíš v uliciach takmer žiadne Indky, na pocite komfortu nepridáva. Cez deň to bolo zväčša OK.

Tiež veľmi záleží, v ktorom štáte sa v Indii budeš pohybovať.

Ako na všetkých turistických miestach vo svete, aj v Indii si dávaj pozor na osobné veci tam, kde sa pohybuje veľa ľudí. A taktiež v metre (ženy, využite špeciálne vagóny vyhradené len pre vás).

Cibri si intuíciu. Bude sa v Indii hodiť. Na to, s kým sa dať do reči, kedy ukončiť konverzáciu, kedy radšej vynechať niektoré odľahlé uličky.

Indovia sú však prirodzene zvedaví a neskutočne pohostinní. Len na prefláknutých turistických mestách sa to ťažšie zažije.

To je o Indii nateraz všetko. Verím, že pomohlo. Ak budeš hľadať ďalšie info, pridaj sa do môjho diskusného fóra na Facebooku, kde ti radi poradia ostatní skúsení cestovatelia, alebo kde možno pomôžeš niekomu ty.

Chystáš sa do Ázie? Inšpiruj sa.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.