Máš precestované Thajsko bez cestovky, Vietnam, Bali, a chceš trochu viac exotiky, biele pláže a úžasných ľudí? Hej, to sa hovorí asi o každej druhej krajine v juhovýchodnej Ázii, ale kto nebol na Filipínach, nepochopí, akí milí miestni ľudia na ostrovoch žijú. A ešte sa s nimi aj dohovoríš.

Cestovanie na Filipíny bez cestovky

Na dovolenku na Filipínach nepotrebuješ cestovku. Nájsť si ubytovanie, letenky, a presunúť sa z bodu A do bodu B zvládneš aj sám, a ešte si to aj viac užiješ, ak si prenajmeš skúter a prejazdíš si ostrov-y sám či s partnerkou-om. Navyše, Filipínci radi komunikujú s cudzincami, a angličtina tu nie je problém.

Kedy cestovať na Filipíny

Ak máš možnosť výberu, cestuj na Filipíny po Vianociach a Novom roku, kedy z populárnych oblastí odídu masy turistov a ceny za ubytovanie služby sa vrátia do normálu.

Z vlastnej skúsenosti poradím, necestuj na Filipíny počas Veľkej noci. Z rovnakého dôvodu ako Vianoce. Filipínčani sú kresťania, mnohí z nich žijú v zahraničí a na sviatky sa vracajú domov. Lety sú vypredané, alebo predražené, trajekty tiež, hotely majú plno.

Vyhla by som sa aj Čínskemu Novému roku (dátum sa mení, v zásade je to niekedy medzi januárom a februárom). Vtedy môžu byť hlavné turistické miesta plné čínskych turistov.

Ideálne je cestovať na Filipíny od polovice januára do apríla, kedy sa teplota pohybuje od 20-35C a neprší.

Záleží, kam presne sa na Filipíny vyberieš, ale počítaj, že v niektorých oblastiach môže teplota v decembri a  januári klesnúť pod 20C. 

cestovanie na Filipíny

Malalison ostrov pred búrkou. Foto: Gianni Bianchini

Ak cestuješ na Filipíny v období jún-november, počítaj s dažďami. Naopak, na Siargao, kde sa chodí surfovať, prší počas letných mesiacov najmenej.

Ak sa chceš vyhnúť možným tajfúnom, necestuj na Filipíny od júna do novembra.

Najhorúcejšie mesiace na Filipínach sú marec a apríl. Môžem potvrdiť.

Tip: Pred kúpou letenky a plánovaním dovolenky na Filipíny, prejdi si pár webov a skontroluj si, aké bude počasie tam, kam sa chystáš, keďže “Filipíny” je široký pojem. Pozri sa na accuwetaher.com alebo filipínsku meteo stránku Pagasa.

Víza na Filipíny

Slovensko má s Filipínami bezvízový styk, ktorý ti dovolí ostať v krajine 30 dní. Ak plánuješ ostať dlhšie, ľahko sa dá vybaviť predĺženie na ďalších 30 dní za 2100 pesos priamo na Filipínach. Ak vieš dopredu, že chceš v krajine ostať dlhšie, tak si víza na Filipíny vybav na Honorárnom konzuláte Filipínskej republiky na Slovensku v Bratislave.

Adresa: Cesta na Senec 15725/24, 830 06 Bratislava

Tel: +421/2/48 210 222, e-mail: konstiak@filipiny-konzulat.sk

Úradné hodiny: Pondelok a streda: 10:00 – 12:00

Osobnú návštevu vraj treba treba hlásiť emailom alebo telefonicky.

Dlhodobé turistické víza na Filipíny

Podľa aktuálnych informácií na webe konzulátu si môžeš u nich požiadať o tieto tri druhy turistických víz:

jednorazový vstup platný 3 mesiace – 27 €

viacnásobný vstup platný 6 mesiacov – 54 €

viacnásobný vstup platný 1 rok / 12 mesiacov – 81 €

Letenky na Filipíny

Ak letíš na Filipíny z Európy, tak hľadaj letenky do Cebu alebo Manily. Z oboch sa potom dostaneš na ostrovy s nízkonákladovkou Cebu Pacific alebo Air Asia. Výborné aerolinky Turkish Airlines lietajú do Manily z Londýna cez Istanbul, za spiatočnú letenku na Filipíny zaplatíš okolo 500 eur.

Za približne rovnakú cenu, pod 500 eur sa dá letieť s Etihad, Emirates, alebo Qatar Airways. Ten je o 50-60 eur drahší. Z Budapešti doletíš do Manily a späť za 600 eur, ak máš chuť prestupovať v Dusseldorfe a Hong Kongu. Nakombinovať sa to dá z Eurowings a Cathay Airlines.

Alebo to skús s Cebu Pacific do Manily cez Dubaj. Spiatočná letenka ťa vyjde okolo 270 eur. Do Dubaja sa  dostaneš ľahko s Wizzair za 220 eur za spiatočné lety. Ak bookuješ letenku na Filipíny aspoň tri mesiace dopredu, cenovo ťa to vyjde okolo 500 eur za spiatočnú letenku.

Ak plánuješ letieť na Filipíny z Thajska, pozri si odlety z Bangkoku alebo thajských ostrovov. Mne sa podarilo letieť z thajského ostrova Phuket do Manily a následne na ostrov Panay (letisko v Kalibo) za 80 eur s Air Asia.

Dôležitá poznámka: daj si pozor na malé ostrovy, kde majú filipínske aerolinky prísnejšie regulácie príručnej batožiny, často len 5 kg. Mne sa podarilo prešmyknúť bez toho, aby mi ruksak odvážili, ale nespoliehaj na to.   

Letenky na Filipíny hľadaj cez Momondo.com, a sleduj slovenský vyhľadávač lacných leteniek LetenkyZaBabku.sk

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo svetaU vás zjem všetko

Cestovné poistenie na Filipíny

Veta “nikdy nevieš” platí pri cestách do exotických krajín dvojnásobne. Hlavne do krajín, kde sa na 99% budeš plaviť na lodi, jazdiť na skútri, alebo na tzv. trojkolke, alebo sa ti zachce hrať s Filipínčanmi basketbal.

V skratke, cestovné poistenie na Filipíny potrebuješ. Poisti sa v Unione, prípadne ak cestuješ po svete dlhšie a častejšie, veľmi odporúčam cestovné poistenie True Traveller, ktoré používam už takmer štyri roky.

Očkovanie na Filipíny

V zásade žiadne špeciálne očkovanie na Filipíny nepotrebuješ. Ak si zaočkovaný-á proti hepatitíde A a B, tak je dobre, inak kvalitný repelent postačí. Vezmi si pre istotu aj prírodné čierne uhlie na možné žalúdočné problémy. Na Filipínach to s jedlom nebude žiadna sláva. No a samozrejme, umyté ruky robia zázraky.

Ubytovanie na Filipínach

Aké len nechceš. Všetko závisí od tvojho rozpočtu. Ubytovanie na Filipínach nájdeš od 7 eur za posteľ v hosteli alebo skromný bungalow, okolo 15-20 eur zaplatíš za slušný hotel v Manile, na plážach a ostrovoch sa priprav na ceny okolo 20-30 eur za pekné bungalowy s raňajkami. Počas sezóny zaplatíš o pár eur viac.

Výborné ubytovanie na Filipínach nájdeš na Agoda.com, ja si cez nich bookujem ubytko vo svete už takmer 7 rokov.

Pozri si ceny ubytovania v Manile

Pozri si ceny ubytovania v Cebu

Pozri si ceny ubytovania na Palawane

Tip: Filipínčania sú neskutočne priateľskí a milujú cudzincov, preto ak používaš na cestách CouchSurfing, Filipíny sú skvelé miesto na strávenie času s domácimi. Ja som prespala v Manile u profesorky a jej malého syna; May nás povodila s Giannim po Manile celý večer, ukázala centrum, poradila miesta, ktoré musíme vidieť, a pohostila nás domácim kurčaťom a ryžou (ako inak na Filipínach).

Jedlo na Filipínach

Okamih pravdy.

Jedlo na Filipínach je nič moc. Respektíve moc. Moc mastné, mäsité, a dosť jednotvárne pokiaľ nevieš, kam presne sa ísť najesť alebo ti nenavaria kamaráti. 

Ale! Ak máš rád ryžu, rybu, a kura s presladeným ľadovým čajom, tak si to tu kulinársky celkom užiješ. Filipínci, ktorých som stretla, sa sami priznali, že jedia nezdravo, sú z toho chorí, ale nevedia, čo iné by mohli jesť, keď im tie vyprážané jedlá tak chutia.

To sú slová majiteľky bistra v dedinke Pandan, kde som žila 10 dní a chodila k nej na obed každý deň. Vtip bol v tom, že jej bistro bolo súčasťou trhu s perfektnou čerstvou zeleninou a ovocím, z čoho by sa dali robiť neskutočné šaláty, grilovaná zelenina, pomazánky a iné lakocinky. Lenže čo narobíš, keď oni majú na Filipínach radšej mäso, vyprážané, a kolu? 

cestovanie na Filipíny

Filipínska klasika. Ryža, ryba a chlieb. Foto: Gianni Bianchini

Aby to nebolo len o hundraní, Filipíny sú najväčším dovozcom kokosových orechov vo svete (takmer 20 miliónov!!! ročne), a to je treba využiť! Určite ochutnaj Buko Shake, čo je shake z kokosového mlieka, dužiny a s trochou cukru.

Ako nájsť dobré jedlo na Filipínach? Pýtaj sa majiteľov hostelov a hotelov, kde budeš ubytovaný-á, kde majú miestne bistrá, trhy. A ešte pre inšpiráciu, pozri si tento článok a video kamaráta Marka Wiensa o street foode v Manile.

Ak ti chýba v Ázii pečivo, tak na Filipínach ťa čaká množstvo pekárničiek na každom kroku. Vyskúšala som asi 10 druhov rôznych pečív s rôznymi príchuťami, všetky chutili podobne, ale po pol roku thajských rezancov a jedla v Laose bolo žlté cesto každej buchty fajn zmena.

Ceny jedla na Filipínach: za teplé jedlo zaplatíš v priemere 50-80 peso (0.80-1.30 eur), na trhoch za porciu street food okolo 30-70 peso (0.50-1.20 eur), za ľadový čaj 10 peso (0.15 eur), za lepší šalát v reštaurácii na západný štýl aj 300 peso (5 eur), za “akože” pizzu okolo 350 (5.90 eur). To ak by si už ďalej nemohol kurča a ryžu. Ceny sa pohybujú v závislosti ako veľmi turistická bude oblasť, kde budeš.

Peniaze a zmenárne na Filipínach

Na Filipínach budeš platiť filipínskym pesom. Zmenárne a bankomaty nájdeš, na odľahlejších ostrovoch menej. Mnohé hotely majú svoje vlastné zmenárne. Za výber z bankomatu sa platí poplatok 200 peso (3.30 eur).

Ľudia na Filipínach

cestovanie na Filipíny

“Bahala na”.

Spolu s Tajwančanmi asi najpriateľskejší ľudia akých som v Ázii zatiaľ stretla. Zbožňujú cudzincov (nie preto, lebo ťa budú chcieť ošmeknúť o pár eur), hovoria veľmi dobre anglicky, sú slušní, občas až dojímavo príliš (priprav sa na to, že ťa budú oslovovať “sir” a “madam”), všetko berú easy, a sú to oddaní veriaci kresťania. Na čo sa tiež priprav, keď ti príde sms od nových kamarátov, kde budú citovať Bibliu. True story.

Držia sa svojho obľúbeného motta “bahala na“, čo vo voľnom preklade znamená “bude ako bude”, resp. “Všetko je v rukách božích”. Amen.

Ako sa dohovoríš na Filipínach

Rukami, nohami, ale hlavne anglicky, keďže je to druhý oficiálny jazyk na Filipínach. Zaujímavý detail: Filipíny sú piata najväčšia krajina vo svete, kde sa používa angličtina (vyše 52 miliónov). To hovorí za všetko.

Doprava na Filipínach

Bez cestovania medzi ostrovmi toho na Filipínach uvidíš málo. Ak sa budeš chcieť dostať na ryžové polia, pekné pláže alebo zaujímavé atrakcie na Filipínach, priprav sa na lode, autobusy, trojkolky, alebo vnútroštátne lety.

Letecky na Filipínach

Najrýchlejšie sa z ostrova na ostrov dostaneš letecky, ak budeš na Filipínach mimo hlavnej turistickej sezóny, lacné letenky sa dajú sa zohnať medzi ostrovmi aj pod 50 eur.

Hľadaj na Cebu Pacific, Air Asia, alebo Philippine Airlines. Pri kúpe vnútroštátnych leteniek si skontroluj, či letecká spoločnosť zahŕňa v cene aj tzv. odletovú daň (50-200 peso / 0.80 eur – 3.40 eur).

Autobusy na Filipínach

Sú, a sú dobré, ak sa vyberieš klimatizovaným na dlhé vzdialenosti. V “hardcore” miestnych autobusoch zabudni na klímu. V horúčavách sa otvoria všetky okná, ak nie je natrepaný autobus, tak aj dvere, a ide sa.

Ja som sa prepravovala na ostrove Panay len miestnymi autobusmi, a stálo to za to. Jednak som ušetrila kopec peňazí, no a neprišla som o zážitok sedieť 2 hodiny vedľa pána, ktorý si viezol dvoch kohútov na zápas.

Jeepney na Filipínach

Pestrofarebné “autobusy”, resp. dlhšie džípy, minidodávky bez dverí, niečo ako songthaew v Thajsku. Sú to  džípy po amerických vojakoch, ktorí ich na Filipíny importovali počas 2. sv. vojny.

V jeepney sa sedí na lavičkách, ktoré sú na oboch stranách pri oknách, za lístok sa platí ako v maršrutke na východe, t.j. peniaze sa podávajú ostatným cestujúcim, ktorí to podajú ďalej a ďalej, … až k šoférovi. Najpopulárnejší spolu s trojkolkou druh dopravy na Filipínach.

Trojkolky a habal-habal na Filipínach

Niečo ako tuk-tuk, alebo rikša, len v zmenšenej verzii. Sedadlá sú “proklatě nízko”, takže máš pocit, že sa ti zadok šúcha o cestu, cestujúcim nad 170cm držím palce, aby sa dokázali dobre poskladať, keďže priestor na nohy je minimálny. Ale všetko to stojí za to, lebo previezť sa na trojkolke na Filipínach je dobrodružstvo!

cestovanie na Filipíny

Trojkolka. Ide sa.

Väčšinou sme platili za 5-10 minútovú cestu 10-20 peso (0.15-0.30 eur), za poldňový výlet 120 peso (2 eurá). Na cene sa vždy dohodni vopred. Funguje to ako taxi, stačí zamávať na prázdnu trojkolku, ktorá ide okolo, ak ťa medzitým už vodič neosloví sám.

Habal-habal je filipínska vychytávka, kde sa na obe strany motorky pripevnia lavičky, na ktoré sa zmestia asi štyria dospelí. Turistov žiaľ na habal-habal veľmi nevozia.

Vlaky na Filipínach

Sú, ale len v Manile. Mnohé vlakové spojenia boli pozastavené kvôli prírodným katastrofám v krajine.

 Uber v Manile

Pokiaľ využívaš Uber taxi, v Manile si priprav appku. 

Kam na Filipíny

Predpokladám, že na Filipíny pricestuješ kvôli nádherným plážam a prírode. Presne to tu nájdeš. Pred rokom a pol objavili ďalších pár stoviek ostrovov, takže dnes majú Filipíny spolu 7641 ostrovov, je z čoho vyberať.

Prečítaj si aj podrobný článok od Petra Kincla Kam na Filipíny: Čo vidieť a ktorý ostrov si vybrať – kompletný prehľad destinácií.

Kam na Filipíny za prírodou

Ostrov Coron, Palawan

Ak sa rozhoduješ kam na Filipíny, Coron je jedno z najkrajších miest, ktoré sa oplatí vidieť. Tyrkysové lagúny, ktoré môžeš objavovať na kajaku, fantastické miesto na potápanie, dajú sa vidieť aj lodné vraky z 2.sv.vojny. Na krajšie pláže sa však dostaneš len loďkou.

Tip: Konkurencia Coronu je ostrov El Nido, a taktiež jeho drahšia alternatíva s väčším počtom turistov. Tiež má pekné lagúny, no Coron v mnohom predčí El Nido. Tento článok porovnania Coronu a El Nida ti pomôže rozhodnúť sa.

Tibiao

Moja obľúbená časť ostrova Panay. Tibiao takmer nie je na mape, preto tu odporúčam cestovať tým, ktorí majú radi neturistické miesta, kde sa však dá vyskúšať kopec vecí: treking džungľou k vodopádom, vykúpať sa v obrovskom kotli plnom byliniek, spustiť sa na zipline, prenocovať v stane pod niekoľko storočným mangovníkom, k tomu si dať po túre masáž, a vidieť autentické Filipíny na vidieku a v prírode. Viac o Tibiao v tomto článku.

cestovanie na Filipíny

Treking cez ryžové polia neďaleko Tibiao. Foto: Gianni Bianchini

Ostrov Bantayan

Peckové biele pláže, kde sa dájú urobiť jednodňové výlety na susedné ostrovy, malé rybárske dedinky ako Hilantaagan, alebo Silion a Virgin. Posledné dve sú v súkromnom vlastníctve, vstup na Virgin ostrov je za 100 pesos (1.70 eur). Nevynechaj návštevu jaskyne Ogtong, kde sa dá vykúpať v malom jazierku. Vstup stojí okolo 100 pesos.

Na Bantayan sa dostaneš z Cebu. Viac informácii o doprave i o tom, čo sa dá na Bantayane robiť (vrátane výletu na ostrov Malapascua) nájdeš v tomto článku.

Terasovité ryžové polia v Banaue

2000-ročné, a jedny z najstarších ryžových polí na svete. Čoraz viac populárnejšie, preto si naplánuj cestu do Banaue mimo víkendu, kedy je tam veľa miestnych turistov. Ak máš čas a chuť na niečo menej známe, ale o to zaujímavejšie, pozri si ryžové políčka v Batade.

Sagada

Poriadna rarita. Truhly zavesené na skalách. Kto si trúfa, tak sa dá navštíviť pohrebná jaskyňa Lumiang alebo jaskyňa Sumaguing. Tá nie je tak strašidelná. Všetko sa to dá absolvovať so sprievodcom, ktorého ti ponúknu v guest housoch, alebo aj v Banaue.

Bohol a Čokoládové hory

Zahryznúť sa nezahryzneš, ale zelené kopce Chocolate Hills v Bohole zdiaľky vyzerajú ako čokoládové pralinky poskladané jedna vedľa druhej. Pozrieť si ich môžeš z vyhliadkových miest.

Ak už budeš v Bohole, tak si môžeš pozrieť rozkošných tarsierov s obrovskými očami. Dávaj si však pozor, a vyhni sa centru The Loboc Tarsier Conservation Area, kde sú zvieratká v úbohých podmienkach.

cestovanie na Filipíny

Zvedavý tarsier.

Ak chceš vidieť tarsierov, ktoré inak patria k ohrozeným druhom, tak navštív neziskovku, ktorej naozaj záleží na ich záchrane – Philippine Tarsier Foundation.

Pre nadšencov adrenalínu je v Chocolate Hills Adventure park, kde sa dá skúsiť zip bike, teda nespustíš sa na lane, ale na lane sa budeš vo vzduchu bicyklovať.

Kam na Filipíny za historickými pamiatkami

Manila

Ak pristaneš na Filipínach v Manile, nechaj si na mesto aspoň jeden deň. Hlavné mesto krajiny nemá najlepšiu povesť kvôli chaosu, špine, a kriminalite. Miestni to však začínajú úspešne meniť otvorením kvalitných miestnych reštaurácií, organizovaním festivalov…

Navyše, ak sa vyberieš do centra počas dňa, prípadne s miestnym, a do štvrtí, ktoré sú bezpečné, tak sa nemáš čoho báť.

Nevynechaj štvrť Intramuros prezývanú Španielske Staré Mesto. Prečo, uvidíš sám.

Mojou obľúbenou štvrťou v Manile je Binondo, čo je historicky prvá Čínska štvrť (Chinatown) vo svete. Zažiť miestny trh so spústou ovocia, zeleniny, ale aj oblečenia od výmyslu sveta môžeš na trhu Quiapo (Quiapo Market) za rovnomenným kostolom v Manile. Viac tipov čo robiť v Manile nájdeš v tomto článku.

Ak máš v Manile viac času, môžeš si na jeden deň urobiť výlet na vrch Tagaytay, čo je najmenšia sopka na Zemi.

Moderná a čistá štvrť s hotelmi, kanceláriami, obchodnými centrami a lepšími reštauráciami – to je Makati, kde sa dá nájsť dobré ubytovanie.

Cebu

V prípade, že priletíš do Cebu, nájdeš tu kopec zaujímavých vecí. V Cebu som nebola, preto poradím len týmto článkom v angličtine.

Poznámka: Cebu je známa destinácia, odkiaľ sa vyrazí do mesta Oslob a odtiaľ na známe šnorchlovanie so žralokmi veľrybími. Je to kontroverzná vec, keďže zvieratá sú umelo privolané do zátok len preto, aby si s nimi mohli turisti zaplávať a urobiť pár fotiek. Je na tebe, či sa tam vyberieš, ale zváž, za akú cenu to bude.

Vigan

Historické centrum mesta Vigan je pamiatkou UNESCO, pri prechádzke ulicami so zachovalou architektúrou z čias Španielskej kolonizácie ani nebudeš mať pocit, že si v Ázii.  

Ďalšie zaujímavé miesta na Filipínach

  • Kávová plantáž Coffee for Peace pri meste Davao
  • Historické mestečko Roxas, kde miestni cestujú za rybacími pochúťkami a morskými plodmi
  • Mojím obľúbeným bol aj malý ostrov Malalison, na ktorý sa dá dostať z dediny Culasi.
  • Lahôdka pre surferov: ostrov Siargao. 

Cestuješ do Ázie? Inšpiruj sa:

Čo potrebuješ vedieť pred cestou do Vietnamu

Čo potrebuješ vedieť pred cestou do Thajska

Ako sa cestuje vlakom po Mjanmarsku

Naj cestovateľské knihy

Bezpečnosť na Filipínach

V zásade platí, ak cestuješ na Filipíny na turistické miesta a vyhneš sa juhovýchodným oblastiam (Mindanao, súostrovie Sulu – ostrovy Jolo, Basilan, Tawi-Tawi) a taktiež chudobnejšícm štvrtiam v Manile (Tondo, Ermita…) strachovať sa nemusíš.

Internet na Filipínach a sim-karta

Okrem jedla asi najhoršia vec na Filipínach. Pred pár rokmi som sa snažila v hoteli otvoriť email 5 dní. V niektorých mestách je to lepšie, väčšinou na ostrovoch, ale aj v hoteloch v Manile dosť bieda. Z toho, že Filipíny boli označené za krajinu s najpomalším internetom na svete, si uťahujú aj zahraničné média.

Ak cestuješ na Filipíny na dovolenku a nebudeš si brať online prácu so sebou, tak sa to dá zachrániť s datovým balíčkom 4G. Ja som bola na Filipínach odkázaná len na (neexistujúce) Wi-Fi na hoteloch a v bungalovoch, kamarát Justin, ktorý žije na Filipínach už dlhšie, odporúča balíčky od Globe alebo Smart.

Prečítaj si tipy, ako sa zbaliť na Filipíny (a kdekoľvek)

Extra tipy a zaujímavosti pred dovolenkou na Filipíny bez cestovky

Pri vstupe do krajiny potrebuješ spiatočnú letenku. Od mňa ju nechceli, kamarátka Nika, ktorá lieta na Filipíny pár krát do roka má skúsenosť, že raz si tú spiatočnú letenku vypýtajú, inokedy nie.

Pri kúpe letenky si skontroluj, či zahŕňa odletovú taxu. Cena sa pohybuje v závislosti od letiska. V Manile by mala byť k dnešnému dňu (3.8.2017) zahrnutá odletová taxa na všetky lety v cene letenky, v Cebu je zahrnutá len na vnútroštátne lety. Odporúčam sledovať aktuálnu situáciu predtým, ako si kúpiš letenku.

Ak sa ťa miestny spýta či si hladný, vedz, že to je spôsob, ako sa Filipínčan pýta “Ako sa máš?”

Kohútie zápasy. Na Filipínach sú na to hrdí, ty ako turista túto atrakciu radšej vynechaj. Ak miestni uvidia, že sa v aréne pohybuje veľa cudzincov, je možné, že túto show premenia z miestneho zvyku na zárobkovú činnosť, pri ktorej zomrie viac zvierat.

Na malých ostrovoch sa priprav, že elektrina bude obmedzená, a môže sa stať, že po 6 večer si mobil nenabiješ.

Filipínčania milujú dve veci: basketbal a karaoke, preto sa môžeš pripraviť na to, že si domáci budú pospevovať len tak na ulici, na letisku, v obchodoch. No a basketbalové koše nájdeš všade.

Výborný zdroj informácií o Filipínach: zivotnafilipinach.cz

Ďalšie pekné blogy o Filipínach v slovenčine:

hybajcestovat.sk

travelujeme.sk

cestujposvete.sk

Toľko o cestovaní na Filipíny, priatelia,

Šťastnú cestu, a ak máte vlastné skúsenosti z Filipín, podeľte sa v komentároch!

PS: Príď sa poradiť a podeliť o zážitky do môjho cestovateľského fóra na Facebooku.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.