“Ale ako už len ja, obyčajný človek, môžem pomôcť?”
“Nemali by pomáhať len bohatí?”
“A prečo by som mal-a darovať peniaze niekomu v Afrike, keď mne a ostatným ľuďom na Slovensku nikto nepomôže?

Obyčajní síce sme, bohatí tiež nie sme všetci, a občas sa môžeme cítiť zabudnutí v malom Slovensku, ale faktom ostáva, že ak sa dobré duše spoja pre skvelú vec, aby pomohli či už jednému človeku alebo miliónu, dejú sa zázraky.

Ak patríš k večným skeptikom, ktorí neveria, že peniaze na charity, dobročinné projekty a zbierky idú na správne účely, článok nie je pre teba. Ak však rozmýšľaš, ako a komu by si mohol urobiť krajší deň, Vianoce, alebo zmeniť život niekomu tým, že mu umožníš chodiť do školy, tak si tu správne.

V tomto článku je krátky zoznam organizácií, ktoré sa úprimne snažia, aby deti, ich rodičia, ale aj zvieratá boli šťastné, zdravé a robia všetko pre to, aby svet vedel o tom, že každý človek si zaslúži mať právo na pitnú vodu, vzdelanie, zdravotnú starostlivosť, ale aj slobodu prejavu.

S jednotlivými organizáciami som mala priamu skúsenosť buď ja alebo moji známi.

Veľká vďaka preto patrí priateľke a skvelej novinárke Magdaléne Vaculčiakovej a cestovateľke Veronike Leškovej za tipy na organizácie, s ktorými spolupracovali a ktorým dôverujú.

komu prispieť

Aj vďaka tebe sa môže tešiť viac detí. Škola na pohraničnom území Thajska a Barmy.

Na pomoc nepotrebujeme mať milióny na konte. Stačí, že dáme toľko, koľko v danej chvíli môžeme. Hoc by to boli len tri eurá. Niekedy stačí, že si dáme kávu v kaviarni, ktorá podporuje ľudí, ktorí to potrebujú. Predstav si takú kvapku dažďovej vody. Z jednej sa nenapiješ, ale možno takú dážďovku to osvieži. No a keď je tých kvapiek viac a viac, a nazbierajú sa do tej správnej nádoby, vykúpe sa v nich aj celá rodina.

Komu teda kvapkou alebo dvoma prispieť?

Slovensko a Česko

Aliancia Fair-play

Aj keď je toto cestovateľský blog, tváriť sa, že mi je jedno, čo sa deje “doma” keď som na cestách, je nemožné. Čoraz viac ľudí na Slovensku otvorene bojuje proti korupcii, a za to klobúk dole. Aliancia Fair-play je občianske združenie, ktoré sa zaoberá ľudskými právami, nedávno poukázali spolu so slovensko.digital na nezmyselné predraženie e-kartičiek poistencov, robia kurz investigatívnej žurnalistiky, a kopec iných dôležitých aktivít. Podporiť Fair-play môžeš na tomto odkaze.

Nadáciu FairPlay podporujem preto, že robia na Slovensku VEĽMI dôležitú prácu – odhaľujú korupciu. Zúčastnila som sa ich kurzov, ktoré boli vždy veľmi kvalitné.
Magdaléna Vaculčiaková

Brontousauři v Himalájich

Dlhoročný projekt podpory vzdelávania detí z ladackej dedinky Mulbekh, ktorý sa venuje aj šíreniu myšlienky ekológie. Podporiť Brontosaurov môžeš finančne, ale aj ako dobrovoľník. Viac detailov na ich oficiálnej stránke.

“Osobne som bola v škole, ktorú postavili Brontosauři a videla tam veľa šťastných detí, ktoré sa rady učia a vďaka tejto škole nemusia na celý rok odchádzať ďaleko od rodičov, ale študujú blízko pri rodinách. Aj sem by som s čistým svedomím doporučila ľuďom prispieť – navyše, školu podporil aj sám dalajláma.”
Magdaléna Vaculčiaková

komu prispieť

Pred vstupom sa vyzujte. Základná škola v Thajsku.

Kaviareň Therapy

Odraziť sa z dna je jedna vec, a vrátiť sa do spoločnosti po tom, ako sa niekto vylieči zo závislosti, je vec druhá. Kaviareň Therapy v centre Prahy je pekné miesto, kde nielenže majú dobrú kávu a chutné menu, ale je to aj priestor pre tých, ktorí sa usilujú nájsť si prácu po tom, ako sa vrátili z liečenia. Kaviareň pomáha aj aktuálne závislým pomocou arteterapie, počas ktorej vyrábajú keramiku, ktorá sa následne predáva v kaviarni. Therapy nájdeš na tejto adrese: Školská 1267/30, 110 00 Praha 1.

Zoznam ďalších kaviarní v Prahe s podobným zámerom: v tomto článku blogu The Good Globe.

Lékaři bez hranic

Ide o českú kanceláriu medzinárodnej zdravotníckej a humanitárnej organizácie Médecins Sans Frontières, ktorá vznikla v roku 1971 vo Francúzsku. Česká pobočka má za sebou už desať rokov, počas ktorých sa českí i slovenskí doktori zúčastnili mnohých záchranných misií. Úlohou Lekárov bez hraníc je pomáhať obetiam vojen a prírodných katastrof. Organizácia pomáha ročne 10 miliónom ľuďom vo vyše 60 krajinách. Ty im môžeš prispieť jednorázovo alebo pravidelne na tejto webstránke.

komu prispieť

Umyť sa s čistou vodou je veľká výsada. Thajsko-barmská hranica.

Nadácia Cvernovka

Ak žiješ v Bratislave, alebo sa tam občas zastavíš a hľadáš rovnako zmýšľajúcich kreatívnych ľudí, rekonštrukcia starej školy a výstavba nového Kreatívneho centra by ťa mohla zaujať. Ľudia z Cvernovky robia jednu úžasnú vec – oživujú kultúru a spájajú fajn ľudí. Momentálne potrebujú finančnú pomoc pri dostavbe, ale hľadajú aj dobrovoľníkov. Sleduj ich Facebook stránku s aktuálnymi info a fotkami, ako sa stará budova chemickej priemyslovky mení na niečo nové. Podporiť ich môžeš cez túto stránku nadácie.

Plamienok

Organizácia, ktorá poskytuje paliatívnu liečbu a starostlivosť bábätkám i 18-ročným. Tím profesionálnych lekárov, sestier, sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov navštevuje rodiny priamo u nich doma. Všetky služby a zapožičanie potrebných prístrojov pacientom zabezpečuje Plamienok bezplatne. Ty môžeš podporiť organizáciu jednorázovo alebo pravidelne, čiastka bude použitá na lieky, hračky a benzín.

Prešovská dobročinná handmade burza v kaviarni Christiania

Vyzbierané peniažky tohtoročného 6. ročníka vianočnej burzy budú použité na kúpu vozíka, ktorý mladý Jojo v bdelej kóme veľmi potrebuje. Celý príbeh a viac informácií o akcii nájdeš na tomto evente na Facebooku. Burza sa koná 10. Decembra od 10.00 do 18.00.

Skutečný dárek od Člověka v tísni

Neskutočný projekt “Skutečný dárek”! Darovať môžeš bezpečný pôrod, školskú tabuľu, sadenice stromčekov, záchod alebo pumpu na pitnú vodu. Daruje sa celý rok, nielen na Vianoce. Zoznam skutočných darčekov v rôznych kategóriách nájdeš na tomto webe.

Rumunsko

Libearty – záchranné centrum pre medveďov v Brašove

Žiaľ, niektorí ľudia si mýlia divoké zvieratá s domácimi miláčikmi. V Rumunsku bolo ešte pred pár rokmi bežné vidieť mláďa medveďa priviazané na reťazi pred reštauráciou, nech zabáva turistov. Dnes je držať medveďov v domácom väzení v Rumunsku zakázané aj vďaka aktívnej snahe centra. Libearty sa v súčasnosti stará o vyše 80 medveďov z Rumunska, Albánska, ale aj Texasu. Prispieť môžeš návštevou záchranného centra, dobrovoľníctvom, kúpou knihy, alebo jednorázovo. Viac detailov na ich webe bearsanctuary.com.

Slovinsko

Skuhna

Skuhna je reštaurácia v centre Ľubľany, kde varia zaškolení kuchári z rôznych rozvojových krajín. Tím Skuhny im pomáha nielen s pracovným miestom, ale aj so začlenením sa do spoločnosti. Okrem skvelej kuchyne (odporúčam africké špeciality!) Skuhna organizuje koncerty a osvetu v otázke imigrácie v Slovinsku. Nájdeš ju na tejto adrese: Trubarjeva cesta 56, 1000 Ľubľana

komu prispieť

Interiér Skuhny.

Španielsko

Prehliadka mesta Barcelona s bývalými bezdomovcami

Veľmi zaujímavý projekt Hidden City Tours, ktorý spustila Lisa Grace, pôvodom Angličanka, ktorá v Barcelona sama prišla o prácu. Objavila podobný projekt v Londýne, kde sprievodcov po meste robili bezdomovci. Nápad sa jej zapáčil, a otvorila si vlastnú agentúru, ktorá zaškoľuje bezdomovcov (aj keď výber nie je jednoduchý, keďže podmienkou je, aby boli “čistí” od drog), ktorí neskôr sprevádzajú turistov mestom. Veľmi pekný článok o tejto iniciatíve napísali Karianne a Fabio z blogu The Good Globe, ktorí boli na tejto prehliadke po Barcelone s bývalým bezdomovcom osobne.

Afrika

One Girl a kampaň Do It in a Dress

Podľa mňa jedna z najoriginálnejších kampaní na pomoc vzdelania dievčat. Transparentná, vtipná a veľmi prospešná kampaň spočíva v tom, že si oblečieš uniformu, akú nosia dievčatá v Sierra Leone (uniformu ti pošle organizácia One Girl), určíš si cieľ, napríklad trekking po horách v dievčenskej uniforme ako to urobil kamarát Dustin Main, vytvoríš si svoju vlastnú menšiu kampaň, dáš o nej vedieť známym a sám vyzbieraš peniaze, ktoré poputujú na vzdelanie dievčat v Afrike.

dustin-main-wds-

Dustin v civile rozpráva o projekte Do It In A Dress na World Domination Summit v Portlande. Foto: Armosa Studios

Silný príbeh o tom, ako projekt vznikol, si môžeš prečítať na webe One Girl. A viac o kampani na stránke Do It In A Dress.

Maasai pece v Tanzánii

Taká obyčajná vec ako piecka, a koľko životov môže zachrániť. Vedel-a si, že dym v príbytkoch je jeden z najnebezpečnejších faktorov, ktoré ohrozujú zdravie ľudí v rozvojových krajinách? V Tanzánii sa spustil projekt na financovanie pecí, ktoré ušetria ženy a deti, ktoré trávia doma najviac času, od štipľavého dymu. Ako bonus, o úspešnosť projektu sa starajú miestne ženy, čo radikálne zmenilo ich status v spoločnosti k lepšiemu. Viac o pieckach a iných projektoch nájdeš na tomto webe.
Projekt spomínam preto, lebo dôverujem zážitku známych Audrey a Dana z blogu Uncornered Market, ktorí v jednej z dediniek v Tanzánii, kde projekt prebieha, boli osobne, a zažili to na vlastné oči. Teda, aj na vlastné pľúca. Viac o ich zážitku si môžeš prečítať v tomto článku.

Ázia

Kambodža

Bee Keeper

O projekte som sa dozvedela od Veroniky Leškovej, ktorá ho priamo podporila a má s ním veľmi pozitívnu skúsenosť.

Bee Keeper vznikol po tom, ako Sophia, sestra zakladateľa projektu, podľahla ťažkej chorobe, a nechala na rozlúčku bratovi list, aby predal jej auto a peniaze použil na užitočnú vec. Koky jej prianie splnil, založil Bee Keeper, obklopil sa skvelými ľuďmi a otvoril si e-shop a najnovšie aj kamenný obchod v Melbourne, kde predávajú originálne cool ruksaky. Časť výťažku ide na podporu škôl v Kambodži, ktoré postavil Koky v rámci svojej ďalšej organizácie Baby Tree Projects, ďalšia časť je venovaná projektu na zabezpečenie svetelnej energie pre miestnych v odľahlých oblastiach Kambodže.

Phare Circus

Neľakaj sa, nejde o žiaden cirkus so zvieratami. Vo Phare Circus tancujú a trénujú “o dušu” mladé talenty z Kambodže, chlapci a dievčatá z finančne slabších rodín a siroty. Tí tvrdo na sebe makajú, vypracujú sa na výborných akrobatov a performerov, niektorí z nich dostali dokonca angažmán v zahraničí.

komu pomôcť

Fantastický Phare Circus. Foto: Gianni Bianchini

Tú energiu, ktorú do tanca a divadelných vystúpení dávajú, treba zažiť naživo!
Priespieť na ich školu a podporné programy pre chudobné rodiny môžeš na oficiálnej stránke Phare Circus.

Thajsko

Bee The Change

Jedna vec je nejazdiť na slonoch, a tým ich ušetriť od bolesti a psychickým problémov, druhá vec je zmierniť konflikt medzi slonmi a ľuďmi. Pýtaš sa aký konflikt? Mnoho slonov je zastrelených z toho dôvodu, že ničia farmárom úrodu, na ktorú sú miestni odkázaní. Neziskovka Bring The Elephant Home sa preto rozhodla spustiť projekt, ktorý pomôže obom stranám. Využili fakt, že slony sa boja včiel, a tak pomáhajú farmárom postaviť pozdĺž polí včelie úle, ktoré zabránia slonom vstup na pôdu, a pritom im neublížia.
Podporiť projekt môžeš na tejto stránke. Informácie o projekte a fotky toho, ako to vyzerá, keď vaše pole navštívi v noci slon, a ako taká inštalácia úľov prebieha, nájdeš tu.

Pre organizáciu Bring The Elephant Home som pracovala osobne, preto ich s rukou na srdci môžem len odporúčiť.

Lanta Animal Welfare

Odvrátená stránka turizmu v Thajsku je aj problém s pouličnými psami. Počas toho, ako sa stavajú na ostrovoch hotely, robotníci si zadovážia psov, ktorí strážia v noci stavbu. Akonáhle hotel dokončia, psov sa chcú zbaviť, polievajú ich horúcou vodou alebo betónom. Ak majú psíci šťastie a nájde ich niekto, kto ich dovezie do záchranného centra, tam sa o nich postarajú. V centre končia aj psíci a mačičky, ktoré hotely vyhodia na ulicu, keď sa skončí sezóna a zmiznú turisti, kvôli ktorým priniesli mačatá a šteniatka do hotelov len preto, aby sa s nimi mohli zákazníci pomaznať pri bazéne.

komu pomôcť

Havkáč z Lanta Animal Welfare.

Podporiť ich môžeš na diaľku, finančne, alebo osobne – prijímajú dobrovoľníkov, alebo môžeš zobrať psíka z útulku na prechádzku.
Viac informácii o záchrannom centre hľadaj na oficiálnej stránke Lanta Animal Welfare.

Vietnam

Dariu Foundation a mobilné školy

Skvelý projekt organizácie, ktorá bola založená vo Švajčiarsku, ale jej cieľom je pomocť deťom zo slabších rodín vo Vietname, Barme a Indii. Mobilné školy sú v podstate vybavené “triedy na kolesách”. Tým, že triedy sú prenosné, sa môžu dostať aj do vzdialených oblastí v krajinách, do hôr, kde nemajú žiadny prístup k internetu. Profesionálne trénovaný personál učí deti prácu na počítači a s internetom, aby mali možnosť nájsť si lepšiu prácu v dospelosti a byť tak nezávislý. Dariu Foundation zabezpečuje pre deti aj školské pomôcky, knihy, uniformy, alebo bicykel, ak dieťa žije priďaleko a potrebuje sa dostať do mobilnej školy. V súčasnosti jazdí po celom Vietname 14 mobilných škôl, v Barme je ich desať.

Sisters for Sale

Príbeh filmu Sisters on Sale, ktorý vznikol vďaka fundraisingovej kampani, dokumentuje krutú realitu obchodu s mladými dievčatami vo Vietname. Ben, autor filmu, venoval projektu nielen celé svoje úspory, ale aj tri toky, počas ktorých riskoval svoj život tým, že sa vôbec začal zaujímať o tému obchodu s ľuďmi z Vietnamu do Číny. Pozrite si trailer k filmu, a prispejte na dokončenie filmu na tejto stránke.

komu prispieť

V horách Sapa, Vietnam.

Zaujal ťa niektorý z projektov a páči sa ti myšlienka prispieť tým, ktorí to potrebujú? Alebo si pomohol nikomu, a chce by si o tom porozprávať? Ak vieš o ďalších zaujímavých iniciatívach a organizáciách, s ktorými máš vlastnú dobrú skúsenosť, napíš dole do komentárov, nech o tom vedia aj ostatní. Ďakujem a budem sa tešiť.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.