Thajská exotika je plná kontrastov a krajina priťahuje ročne milióny cestovateľov. Nie bez dôvodu. Cestovanie do Thajska bez cestovky sa v posledných rokoch stáva atraktívne nielen vďaka pomerne lacným letenkám; veľký podiel má na tom thajská agentúra pre cestovný ruch, ktorá intenzívne investuje do reklamy Thajska ako top dovolenkovej destinácie.

Ak hľadáš krajinu, ktorá ťa „zoznámi“ s Áziou jemnejším spôsobom, tak dovolenka v Thajsku je dobrá voľba. Zabudni na hodnotenie Thajska ako „krajiny tretieho sveta“. V Bangkoku miestni cestujú metrom civilizovanejšie ako všetci Európania dohromady a veľkosť a obsah nákupných centier často predbehne tie na Slovensku.

To je tá komerčnejšia časť krajiny. Čím ďalej od metropoly Thajska pocestuješ, tým viac pôvodnej thajskej kultúry nájdeš, vrátane malých dedín, kde bambusový domček a pár tanierov je všetko, čo miestni majú.

V Thajsku som žila a cestovala rok a pol mesiacov a môžem konštatovať, že je to najjednoduchšia krajina v Ázii pre začínajúcich nomádov, krátkodobých cestovateľov, rodinky s deťmi, ale i tých, ktorí sa do Ázie vracajú pravidelne, hlavne počas zimy v západných krajinách.

cestovanie do Thajska

Kvetinárka v svojom kráľovstve, Chiang Mai.

Prečo?

Thajčania sú na turistov vo väčšine miest navyknutí, ubytovanie zoženieš za super cenu, internet nájdeš takmer v každom penzióne a hoteli, transport je lacný a celkom spoľahlivý, a jedlá sú v porovnaní s inými krajinami v juhovýchodnej Ázii viac stráviteľné. Nehovoriac o dobrých cenách.

Chceš rovno vedieť, kam do Thajska? Skoč na môj článok Kam do Thajska: tipy na mestá, prírodné parky a ostrovy.

Cestovanie do Thajska bez cestovky

Kedy ísť do Thajska?

Záleží, čo chceš v Thajsku vidieť a zažiť, a na ako dlho sa v krajine zdržíš. Ak cestuješ do Thajska za teplom, naplánuj si výlet v období od konca októbra do polovice marca.

Kedy cestovať do Thajska

Yee Peng Lanna festival, Chiang Mai.

Teploty neklesnú pod 25C a vyhneš sa monzúnovému obdobiu, ktoré začína v polovici apríla (v niektorých oblastiach až v máji) a končí v októbri.

Počítaj ale s tým, že v novembri začína v Thajsku hlavná turistická sezóna a ty nebudeš jediný-á, kto bude chcieť ujsť pred mrazmi a snehom a namiesto toho sa radšej povypeká na pláži, spozná budhistickú kultúru zblízka alebo sa vydá naprieč divokou džungľou.

Ak ti nevadia teploty vyššie ako 37C, koniec marca a apríl sú ideálne na pláže na juhu, kde je v tom čase menej turistov a ceny za ubytovanie idú dole.

Vyhla by som sa mestám ako Chiang Mai a Bangkok v marci a apríli, kedy je zvýšené množstvo smogu a pripeká.

Poznámka: Pre jednotlivé ostrovy a mestá v rôznych mesiacoch, prosím, pozri si tieto weby: forecast.ioaccuweather.com a nezabudnite si zmeniť teplotu z F na C. 

OBJAV THAJSKO NA VLASTNÚ PÄSŤ

STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

Pozri si časť e-booku zblízka nech vieš, čo kupuješ a začni plánovať svoju cestu do Thajska bez cestovky!

Víza do Thajska

Dobrá správa je, že na dovolenku v Thajsku víza nepotrebuješ. To v prípade, že sa zdržíš menej ako 30 dní. Je jedno, či do krajiny priletíš alebo prídeš po zemi.

Slovensko má s Thajskom bezvízový styk, a spomenuté povolenia na vstup sa volajú visa exemption, teda výnimka z vízovej povinnosti. Razítko na povolenie na 30 dní je povolenie na vstup, nie víza.

A nejde ani o visa on arrival,  ako som mylne pred časom nazvala tento druh pečiatky na letisku. Visa on arrival v Thajsku pre Slovákov neplatia. Pamätajte na to po prílete na letisku, kde uvidíte okienka s nápisom Visa on Arrival. Toto NIE JE pre Slovákov, ale pre 19 iných krajín, ktorý majú iné vízové podmienky. Ak si zo Slovenska alebo Čiech, vystojíš si radu s pasom na klasickú pasovú kontrolu.

V lietadle dostaneš formulár na vyplnenie (Arrival & Departure Card). Ten odovzdáš pri pasovej kontrole na letisku v Thajsku, kde ti dajú pečiatku do pasu aj s dátumom, dokedy máš z krajiny vycestovať. Opečiatkovaný papier si fakt STRÁŽ aj s pasom, inak bude problém sa z krajiny dostať bez pokuty, v prípade, že stratíš Departure card.

Tento postup platí ak prídeš do Thajska zo Slovenska, Čiech, alebo inej krajiny.

POPLATOK: 0 eur

Dôležité je pamätať na to, že so žiadnymi turistickými vízami ti nedovolia v Thajsku pracovať ani ako brigádnik.

Thajsko blog

Iné tempo.

Ak máš v pláne vidieť toho v Thajsku viac a mesiac je ti málo, môžeš požiadať o turistické víza na Thajskej ambasáde vo Viedni (v Bratislave zrušená), resp. v krajine, kde sa práve nachádzaš a kde majú Thajskú ambasádu. A hlavne ambasádu, ktorá vydáva víza aj Slovákom.

Alebo využi predĺženie víz.

Jedno-vstupové víza do Thajska / „Single entry visa“

Jedno-vstupové víza (single entry visa) platia 90 dní a doba jedného vstupu v krajine je 60 dní. V praxi to znamená, že ak dostaneš jedno-vstupové víza, do Thajska musíš pricestovať do 90 dní a doba tvojho pobytu (60 dní) začína odo dňa, keď do krajiny vstúpiš (kedy dostaneš na colnej kontrole na letisku pečiatku).
POPLATOK: 30 eur

Predĺženie jednovstupových víz a 30-dňového vstupu (visa exemption) / „Visa extension“

Jednovstupové víza a povolenie na vstup (visa exemption) sa dajú predĺžiť priamo v Thajsku v Bangkoku, Chiang Mai, a mali by sa aj na ostrove Phuket na Imigračnom oddelení. Predĺžia ti ich na 30 dní. Oficiálne ide o “VISA EXTENSION”. Nemýliť si s “visa exemption”, výnimkou z vízovej povinnosti.
POPLATOK: 55 eur (1990 THB)

Viac-vstupové víza do Thajska / „Multiple entry visa“

V prípade, že máš v pláne cestovať z Thajska do okolitých krajín a vrátiť sa späť Thajského kráľovstva, požiadaj o viac-vstupové víza. Sú platné pol roka s tým, že po 60 dňoch z krajiny vycestuješ a vrátiš sa späť na ďalších max. 60 dní.

Celá sranda stojí 150 eur.

Na vybavenie týchto víz však budeš potrebovať preukázať spiatočnú letenku z Thajska po 60 dňoch, potvrdenie od zamestnávateľa, ak si študent, tak zo školy, a tiež výpis z bankového účtu (minimum 6000 eur).

Čo ak necestuješ do Thajska zo Slovenska?

O jedno-vstupové cestovné víza na 60 dní môžeš požiadať v hociktorej krajine, kde je Thajská ambasáda. Ak cestuješ do Thajska z Vietnamu, Laosu, Kambodže, Malajzie, Indonézie, prakticky odhocikade vo svete na menej ako 30 dní, dostaneš na letisku alebo hraničnom priechode pečiatku. Jedno-vstupové víza do Thajska v tomto prípade nepotrebuješ.

Ja som mala výbornú skúsenosť vo Frankfurte nad Mohanom (Nemecko) a Georgetown na ostrove Penang v Malajzii. V Kuala Lumpur a Aténach ma poslali vybaviť si víza domov.

Niektoré zdroje na internete uvádzajú, že budeš potrebovať spiatočnú letenku pri vybavovaní víz do Thajska. Za 5-6 krát, čo som do Thajska cestovala, spiatočnú letenku odo mňa pýtali len raz, na letisku v Bangkoku pri lete do Kuala Lumpur (krátko po zmenách, ktoré sa udiali v Thajsku v lete 2014).

Ďalšia neaktuálna informácia na internete: pri vybavovaní vraj víz potrebujete predložiť doklad, že máte dosť finančných prostriedkov, s čím som sa okrem Kuala Lumpur, kde odo mňa chceli výpis z účtu na thajskej ambasáde, nikde inde nestretla.

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta

cestopisy U vás zjem všetko

Cestovné poistenie do Thajska

Ak sa chystáš na pláž, do džungle, alebo len tak pobehať po mestách, je vždy dobré byť poistený a nestrachovať sa o to “čo ak sa mi niečo stane”.

Úroveň súkromných nemocníc v Thajsku je veľmi vysoká, mám vlastnú skúsenosť s nemocnicou v Bangkoku, Chiang Mai a Udon Thani, môžem len potvrdiť.

Ja osobne cestujem s cestovným poistením True Traveller, čo je britské komerčné poistenie pre Európanov. Hodí sa mi preto, lebo cestujem dlhodobo.

Ak však plánuješ dovolenku v Thajsku bez cestovky na pár týždňov, odporúčam porovnať si ceny a rôzne ponuky cestovného poistenia na vyhľadávači www.superpoistenie.sk , kde sa dá pekne nastaviť dĺžka pobytu, oblasť kam pocestuješ, ako aj nastaviť, čo presne chceš poistiť (poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny).

Pokiaľ si z Čiech, pozri si ponuky cestovného poistenia online od ČSOB Pojišťovny, kde máš 10% zľavu pri objednávke poistenia online. Super pre tých, ktorí plánujú ostať na cestách dlhšiu dobu, trebárs i rok (bez ohľadu na to, či sa vrátiš medzitým na nejaký čas späť domov).

Potrebuješ očkovanie do Thajska?

Žiadne očkovanie pri cestovaní do Thajska nie je povinné. Ak sa chystáš na dovolenku do Bangkoku, do väčších miest alebo na pláž na jeden z ostrovov, cestovať do Thajska bez očkovacieho preukazu by som sa nebála.

Ak sa chystáš navštíviť v Thajsku viac odľahlé oblasti, nebolo by odveci zaočkovať sa proti hepatitíde A a B, a pribalila by som si aj krabičku čierneho uhlia a Smectu, v prípade, že ti nesadne obed alebo večera. V Thajsku ho síce zoženieš, ale nezaberá rovnako ako to európske. Overené.

Letenky do Thajska

Letenky do Thajska bude asi tá najdrahšia položka, ktorú za výlet do juhovýchodnej Ázie zaplatíš.

Priamy let do Thajska je väčšinou drahší ako keby si letel s prestupom.

Zo Slovenska je najlepšie cestovať do Viedne, odkiaľ lietajú medzinárodné linky do Bangkoku s prestupmi v Kyjeve, Dubaji, Taipei, Abu Dhabi alebo Dohe. Prípadne do Nórska s Norwegian Air a odtiaľ do Bangkoku.

Koľko stojí letenka do Thajska? Všetko záleží od sezóny. Počítaj so sumou od 150 do 600 eur za jednosmernú, a okolo 300-600 eur za spiatočnú letenku.

Kde hľadať letenky do Thajska?

Dobré ceny si vyhľadaj na Momondo.com či Skyscanner.com.

Určite sa pozri super akcie na letenkyzababku.sk, cestujlevne.com alebo navštív priamo stránku aero liniek Qatar Airways, Thai Airways Intl, Emirates alebo Etihad Airways. Lacné letenky vrámci Ázie hľadaj na linkách AirAsia, NokAir, Cebu Pacific. Výborné ceny má aj Eurowings, dá sa nájsť aj spiatočná letenka do 400 eur, ak hľadáš dopredu také 3-4 mesiace.

Tip: ako sa dá ušetriť na ceste do Thajska a iných krajín vo svete

Koľko trvá let do Thajska?

Priamy let do Thajska zo Slovenska, resp. Európy trvá 10 až 12 hodín. Ak budeš prestupovať, tak let do Thajska trvá aj 14-16 hodín. Pamätaj, že v Thajsku je časový posun 5 až 6 hodín, v závislosti na ročnom období.

Ubytovanie v Thajsku

Hotely, penzióny a rezorty v Thajsku sú civilizované, so záchodmi, a ak si priplatíš, tak aj s bazénom, posilňovňou, a raňajkami. Ceny sa pohybujú od 5 eur na osobu za posteľ v hosteli do 25-30 eur za slušnú a čistú izbu neďaleko centra Bangkoku. Ja si ubytko najčastejšie hľadám cez stránku Booking.com.

Ak ostaneš v hosteli alebo kondomíniu na dlhšie, dá sa vyjednať lepšia cena (od 150 eur/mesiac). O cenách v Thajsku a o tom, koľko asi minieš za dovolenku v krajine, si môžeš prečítať v mojom sprievodcovi Thajsko bez cestovky.

Jedlo v Thajsku

Ak cestuješ do Thajska po prvýkrát a počul-a si od známych, že v Thajsku jedia šváby a cikády a jedlo je pálivé, nedaj sa odradiť. Thajská kuchyňa je o inom, než o vyprážanom hmyze, ktorý kupujú len turisti, aby mali pamätnú fotku ako sa zahryzávajú s vystrašenými očami do hlavičky chrobáka.

V Thajsku sa môžeš tešiť na pochúťky ako šalát z papáje, rôzne polievky s ryžovými rezancami, citrónovou trávou, kokosovým mliekom, grilované mäso, ryžu. Všetko s pridaním soli, často rybacej omáčky a cukru (rafinovaného, aj kokosového). No a čili. Ak si nepovieš, resp. nevysvetlíš rukami-nohami, že ťa tá červená vec bude páliť, čili ti pridajú do jedla automaticky.

Pre nás Európanov môže vyzerať pouličné jedlo zo stánkov v Ázii ehm … exoticky. Niekomu to smrdí, niekomu to chutí, niekto sa stravuje v Thajsku len na ulici, niekto po pouličnej večeri strávi noc alebo pár dní nad misou. S jedlom v Thajsku je to tak trochu nepredvídateľné dobrodružstvo. Ale keď použiješ obyčajný selský rozum, tak si na thajskom jedle pochutíš.

Nejedz to, čo ti nevonia, okolo čoho lietajú muchy, čo nie je prikryté alebo uvarené jedlá z hrncov, ktoré sú na slnku v 30-stupňovej horúčave už pár hodín. A hlavne, najedz sa tam, kde jedia miestni. 90% záruka, že to tvoj žalúdok zvládne.

cestovanie do Thajska

Nanuky v Bangkoku.

Na internete možno nájdeš upozornenie, aby si nepil-a nápoje na ulici s ľadom a objednal-a si len vodu vo fľaši/plechovke. Možno v iných krajinách ako Mjanmarsko a India by som sa tejto rady držala, ale v Thajsku je ľad v nápojoch na ulici úplne bezpečný.

Čo sa týka rozpočtu, za porciu jedla na ulici zaplatíš od 20 do 50 THB, v miestnych reštauráciách od 35 do 80 THB, a za pizzu alebo mexické jedlo v reštike pre turistov okolo 200-300 THB.

Kam do Thajska?

Ak hľadáš pláže, tak tvoja dovolenka v Thajsku bude na juhu. Ak miluješ prírodu, tak si to nasmeruj do centrálnej časti do národnych parkov, a ak máš rád budhistickú kultúru, menšie mestečká a hory, tak sa vyber na sever Thajska.

Detailné informácie o tom, kam do Thajska, za koľko, ako sa tam dostaneš nájdeš v mojom novom sprievodcovi Thajsko bez cestovky. Stiahni si ukážku z tejto stránky a nechaj sa inšpirovať!

Rešpektovanie kultúry v Thajsku

Pri cestovaní do akejkoľvek krajiny nezabúdaj, že si tam hosťom. My Stredoeurópania máme občas zvláštnu tendenciu správať sa v iných krajinách veľmi „slobodne“, lebo žijeme v relatívne demokratickej krajine. A tak cestujeme po svete s pocitom, že máme právo prejavovať našu slobodu ignorovaním iných kultúr.

cestovanie do Thajska

Zbieranie rannej almužny v Chiang Mai.

Thajsko je konzervatívna budhistická krajina. Na rozdiel od Laosu, kde ti pripomenú nápismi a bilbordmi, aby si nechodil-a po ulici odhalený-á, v Thajsku je to skôr norma, ktorú od teba ako cudzinca očakávajú.

Do chrámov je dovolený vstup so zahalenými ramenami a v dlhej sukni pre ženy, muži môžu vojsť do väčšiny budhistických chrámov v Thajsku v kraťasoch. Do všetkých chrámov je vstup na boso.

Sim karta v Thajsku

Ak sa chystáš do Thajska na viac ako pár týždňov a potrebuješ byť dostupný-á, odporúčam AIS kartu s 3G (balíček s dátami a kartou stojí okolo 15 eur) a dá sa bežne zohnať v nákupných centrách. Dobiť kredit si môžeš v sieťach 7/11.

Kde si zmeniť peniaze v Thajsku?

V Thajsku budeš platiť v thajských bahtoch a eurá je najlepšie zmeniť si v zmenárni „Super Rich“ s oranžovým logom, kde majú najlepší kurz meny.

Extra tipy pred cestou do Thajska

S Thajčanmi sa neháda.

Na politický názor sa nepýta a na ulici sa nekričí ani nebozkáva. Vo väčších mestách je držanie sa za ruky normálne a nikto z miestnych si to ani nevšimne. V menších mestách sa s najväčšou pravdepodobnosťou za tebou budú obzerať.

Pozor na podvodníkov. Aj keď sú Thajčania budhisti a milí ľudia, nájdu sa aj takí, ktorí sa budú na teba pozerať ako na bohatého turistu.

Najčastejšie sa stretneš s podvodmi u taxikárov, ktorí ťa radi odvezú “po ceste” k bratrancovi, ujovi, bratovi, ktorý má najlepšiu reštauráciu, dobré ceny za suveníry, alebo ti ponúknu túru po pamiatkach. Dá sa tomu ľahko vyhnúť: nevstupuj do taxíka bez toho, aby si mal-a dohodnuté, kam presne ideš a vodič súhlasil s tým, že zapne taxameter. V Bangkoku zastav ružové taxi; tie sú známe férovým prístupom, alebo použi Uber.

cestovanie do Thajska

Moto-taxi v Bangkoku.

Podobne je to s tuk-tuk dopravou (motorová trojkolka s dvoma alebo štyrmi sedadlami a otvoreným priestorom, ktorá sa používa ako taxi). Dohodni sa na mieste a cene dopredu.

Tip: Spýtaj sa na cenu tuk-tuku na recepcii hotela, kde bývaš, aby si mal-a prehľad o tom, koľko si od teba môžu vypýtať, Ak ti vodič, ktorého zastavíš na ulici, zahlási dvoj- troj-, desaťnásobnú sumu, otoč sa a počkaj si na ďalší tuk-tuk.

V Bangkoku cestujem väčšinou metrom alebo taxíkom, v prípade, že sa potrebujem dostať skoro ráno na letisko.

cestovanie do Thajska

Thajčania doľava, cudzinci doprava.

Ďalšia vec, na ktorú je treba byť pripravený v Thajsku, ale aj iných ázijských krajinách je, že si od teba ako zahraničného turistu budú občas pýtať viac, ako od miestnych (vstupné do chrámov, zelenina a ovocie na trhu). Ak máš inú možnosť, môžeš nakúpiť alebo sa najesť inde, ale občas (hlavne ak je cena vyššia len o pár centov) to budeš musieť “prehltnúť” a zaplatiť viac s dobrým pocitom na srdci, že takto prispievaš miestnej ekonomike.

PREČÍTAJ SI VIAC:

Čo robiť v Bangkoku

Prečo nejazdiť na slonovi v Thajsku

Čo potrebuješ vedieť pred cestou do Vietnamu

Trh Bac Ha, Vietnam – ísť, či neísť

Urban Vietnam fotoesej

Cestovanie vlakom v Mjanmarsku

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ

Nomádske tradície v Kirgizsku: 9 originálnych zážitkov

Ako sa zbaliť minimalisticky 

10-dňový kurz meditácie vipassana

Ak sa chceš poradiť ohľadne cestovania do Thajska bez cestovky s ostatnými, pridaj sa do tohto cestovateľského fóra, kde nájdeš aj iné tipy na cesty.

Pomohol vám článok s plánovaním cesty? Ak máte chuť podporiť ďalšie užitočné texty na tomto blogu, môžete tak urobiť pozvaním na virtuálny čaj, alebo kúpou mojej najnovšej knihy či printom fotografií na vysoko kvalitnom archívnom fotopapieri.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

186 Responses

 1. Martin

  Super článok, vďaka. Thajsko mám scestované od severu po juh a od západu na východ. Predsa len som tu našiel infošky, ktoré som hľadal a sám nevedel. 🙂

  Reply
 2. Ricci

  Ahoj,
  chystáme sa do Thajska v marci a plánujeme trasu Phuket-Ko Lanta-Krabi-Phuket.
  Na Lantu máme vyhradený cca týždeň. Ešte zvažujeme pár dní odskočiť na Ko Muk.
  Stojí to za to alebo je lepšie ostať a viac preskúmať Lantu? Zatiaľ máme dohodnutý na pár dní bungalov na Khlong Nin. BTW: ako sa najlepšie na Lante presunúť z prístavu do Bungalovu? Aká je plus mínus cena?
  Posledný týždeň máme v pláně Krabi a Phuket. Kde sa vyplatí ostať dlhšie?
  Posledná vec – mám trošku problémy s komármi – asi sa im dosť pozdáva moja krv. Hodil by sa nejaký overený repelent. Značka? Kde kúpiť?

  Ďakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj, Ricci,
   Ko Lanta vs Ko Muk
   Oba ostrovy sú celkom pokojné v porovnaní s K Samui, alebo aj Phuketom.
   Koh Lanta sa dí oísť v pohode aj za tri dni, najlepšie na prenajatom skútri.
   Ak máte chuť objavova viac miest, pozriež miestnych rybárov a podobne,KO Muk je fajn voľba, hlavne ebo je blízko z Koh Lanty.
   Loďou se tam do hodiny.
   Kamaráti majúko Muk prechodený, tu je od nich článok:
   https://www.nomadasaurus.com/koh-mook-thailand/

   A tu moje tipy na Koh Lantu, len neviem, nakoľko sú aktuálne, keďže som tam bola dávnejšie.
   Každopádne, Khlong Nin je parádny, páčil sa mi veľmi, trávila som tam najviac čau, tu je článok:
   https://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/

   Nájdeš to aj v článku hore, ale naj doprava z prístavu v Koh Lante na Khlog NIn je tuk tuk.
   Ja som platila 400 THB, čo bolo asi 15 eur, teraz by som tipla že to bude aj 600.
   Ak si pátaš radu, tak neberte tuk tuky priamo z prístau.
   Tam sa na vás môžu vrhnúť taxikári, tuk tukári. Vyberte sa pešo preč z prístavu,nechajte ostatných nech nasadnú.
   A za vami sa predsa len vyberie nejaký tuk tukár. S takým sa lepšie dohaduje cena, keď to trochu zahráte, že idete pešo.
   teda, ak nemáte so sebou veľa batožiny a kufre na kolieskach.

   Krabi vs. Phuket
   Uf, ťažká otázka.
   Mňa Krabi celkom nudilo. Špinavé pláže, na tie krajšie treba loďkou minimálne 15 minút z prístavu.
   Phuket je síce párty ostrov, podobne ako Koh Phangan, ale našla som tam veľmi pekné pláže, masíže, streeetfood po večeroch. Ten je aj na Krabi, ale keď som tam bola ja, tak bol celkom malý výber jedál.
   Tu je celkom dobrý súhrn vecí, čo sa dajú na Phukete robiť.
   Sú tam inak dobré treky s výhľadmi, ak vás baví turistika.
   https://www.neverendingfootsteps.com/things-to-do-phuket-thailand/

   Odpoveď na komáre je tu: https://cukrfreeshop.cz/produkt/incognito-prirodni-repelent-ve-spreji-50-ml/
   Žiadna spolupráca, len dobrý produkt, ktorý mám ja sama 🙂

   Šťastnú cestu!

   Reply
 3. Michal

  Pri ukazke z knihy Thajsko bez cestovky som sa docital:

  “Pad Thai alebo ryza s kuratom…”

  No jedavam Pad Thai tu v Thajsku skoro kazdy den ale ryzu som v nom nenasiel este ani raz. Odkial ste prisla k tomuto nezmyslu?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Dobrý deň, Michal. Prosím, čítajte s porozumením 🙂 Samozrejme, že Pad Thai nie je ryža s kuraťom. To, čo uvádzate, je ukážka cien v Thajsku. To znamená, že Pad thai ALEBO ryža s kuraťom stojí toľko a toľko. V samostatnej kapitole v knihe vysvetľujem, čo je Pad Thai, čo obsahuje, rovnako i ďalšie populárne thajské jedlá. Ryžu teda v Pad Thai nenájdete ani vy, ani ostatní. Všetko dobré a zdravím do Ázie!

   Reply
 4. Minka

  Ahoj Ivka,

  radi by sme išli so 6 ročnou dcérkou do tepla, niekedy koncom februára,začiatok marca. Mne ako prvé napadlo Thajsko. Kedysi som tam bola, prechádzali sme z Malajzie do BKK veľmi sa nám páčilo na Ko phi phi, ale to bolo pred takmer 20. rokmi.. Teraz čo som citala, tak je to party ostrov 🙁
  Ty odporucas často Ko Lantha, tam sme sa síce zastavili, ale veľkú príležitosť sme jej nedali. Pamätám si,že more bolo vtedy trochu kalne a nie tyrkys (zaciatok marca). Ko Lantha je však moslimska, nie je preto prilis rusiva (muezzin) ? Ako je to s komarmi v v tomto obdobi (marec..tiez si to nepamatam) ? Vieš prosim odporučiť ešte iný ostrov? Stale zvažujem či kupit letenku do Krabi alebo do BKK. Hlavny zreteľ beriem na dĺžku letu (prestup) a potom je podmienka už len krásne modre more a najlepšie bez komarov:-) Krabi sa mi paci aj preto, že je tam pripadne možnosť lezenia:-)
  Vopred vďaka.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Minka,

   Ko Phi Phi je dnes ozaj turisticky.
   Ak nie si presvedcena o Koh Lante, este niektore plaze na Phukete su celkom family-friendly (moja skusenost spred 4 rokov).
   Na Koh Phangane som videla tiez rodinky s detmi, a co som pocula, tak Koh Lipe alebo Koh Tao mozu byt fajn pre rodiny. To ale nemam overene.
   Skus si prejst tento clanok rodiny s detmi, ktora ma viac skusenosti s ostrovmi, ale aj jednotlivymi plazami na nich 🙂
   https://travelynnfamily.com/best-beaches-in-thailand-for-kids/

   co sa tyka komarov, na Koh Lante v marci ich bolo dost, hlavne vecer. ako na kazdom ostrove v tejto zone na jar.
   Dobry repelent a dlhe rukavy, velmi sa komarov v tomto obdobi v okoli mora nevyhnete.

   Ak vies, ze chces plaz spojit s lezenim, tak Krabi bude fajn, i ked tam treba potom hladat vzdialenejsie plaze a ist na jednodnove vylety za krajsim pieskom, plaze v Ao Nangu su dost znecistene v poslednej dobe.
   Na Koh Phangane sa da liezt tiez, resp. su tam trasy na mensie trekingy, podobne ako na Koh Samui, Koh Changu a Koh Tao. Je toho dost na vyber 🙂

   Reply
 5. zuzik

  ahojte,
  kupila som lacnu letenku na Krabi na 2 tyzdne a citam o tom vela ale mam v tom gulas aky program si zvolit. viem len, ze ak prezijem tak dlhy let sama s mojou skoliozou a krcovymi zilami, isto bude zo mna vechet a hore dole sa mi chodit nebude chciet.. videla som ze aj s tymi trajektami alebo busmi z ko lanty su to hodiny v tom teple a trajekty su aj dost drahe. urcite chcem odletiet na par dni do Kuala Lumpur a o Bankoku som nic pozitivne necitala tak ten nemusim, len z Krabi co aby to nebolo daleko ale predsa aj nieco videla a ostala oddychnuta? dakujem..

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Zdravím vás, Zuzana,
   Osobne by som 2 týždne na Krabi nevydržala 😀
   Za dobrými plážami budete musieť inde, hlavne keď si chcete oddýchnuť. Samotné Krabi je navyše malé mesto, pláže sú odtiaľ 40 minút taxíkom alebo song-thaew – mini dodávka, ktorá chodí z mesta.
   Ak tú letenku už máte, tak byť Vami, tak ostanem v Krabi 3-4 dni, ubytujem sa niekde v Ao Nangu ďalej od hlavného prístavu, urobím si jeden deň výlet po menších ostrovoch.
   A potom by som sa presunula na týždeň na Koh Lantu. Je tam mega pohoda, pekné pláže, menej rušno.

   Nuž, pokiaľ si pamätám, loď Krabi-Koh Lanta stojí okolo 20 eur, čo je za 2.5 cestu OK. nekupujte si to online, lístky zoženiete priamo v prístave v Krabi.
   Neviem, kde ste čítala o Bangkoku, ale je tam toho k videniu strašne veľa. A pokiaľ človek vie, kam ísť a čo zjesť, tak si to tam môžete užiť.
   Jasné, je to 8 miliónový megalopolis, rušný, s novými vôňami, jazykom. Ale Bangkok si nenechajte ujsť.
   Tu je môj článok s viac detailami čo sa tam dá zažiť a kde:
   https://ivanagreslikova.com/co-robit-v-bangkoku-tipy-prakticke-informacie/

   A tu je pár tipov na Koh Lantu:
   https://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/

   Ak by ste potrebovali viac poradiť, skúste sa opýtať ľudí na mojom diskusnom fóre, mnohí z nich v Thajsku boli, radi poradia:
   https://www.facebook.com/groups/1688188281445857/

   Šťastnú cestu a užijte si Thajsko!
   Ivana

   Reply
 6. Juro

  Ahoj ideme 4 osoby indi vindi na Phuket. Prilietame o 23.00. Poradila by si mi prosím lacný a bezpečný transfer z letiska Phuket na Kemala beach? Poprosiť hotel o zabezpečenie? Koľko to stojí cca 30 km. Vopred ti ďakujem
  Juro Mihalik

  Reply
 7. Brano

  Ahoj
  Ak by som vycestoval so single entry visa a po 60. dnoch by som odletel z Thajska na tyzden prec do Vietnamu a vrátil sa späť pustia ma bez problémov na visa exemption na dalších 30 dni ?
  Ďakujem za odpoved.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Braňo,
   Mali by ťa pustiť. Hoci je dosť pravdepodobné, že si budú pýtať spiatočnú letenku z Thajska pri odlete z Vietnamu. Za posledné roky totiž veľa ľudí ostáva v Thajsku dlhšie a niektorým autoritám sa to nepáči, lebo si myslia, že tam cudzinci pracujú…
   Ak si to ešte nikdy nerobil, že by si šiel do-z Thajska na dlhšie, nemali by robiť žiadny problém. Držím palce!

   Reply
 8. Ivana

  Ahoj Ivka,
  v prvom rade vďaka za super článok. Chcela by som Ťa poprosiť o radu – chystáme sa do Thajska, kde pri letíme 24.11. Hneď na druhý deň letíme do Singapuru, kde budeme do 27.11. a potom sa vraciame opäť do Thajska. Ako to je s vízami pri tom druhom vstupe do Thajska (pri vstupe zo Singapuru) ? Ďakujem pekne vopred 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Ivi,
   aj pri prvom, aj pri druhom vstupe ti dajú na letisku razítko na 30 dní. Bude jedno, či sa tam vrátiš o pár dní. Môžu ale chcieť vidieť spiatočnú letenku.
   Šťastnú cestu 🙂

   Reply
 9. Simona

  Dobrý deň,
  ešte som v Thajsku nebola, no tento rok sa chystám priateľovi kúpiť ako darček dovolenku. Chceli by sme ale letieť od 1. apríla do cca 14. a na Phuket. Najlepšie letenky ešte hľadám, no na prvé 3 dni som zabookovala Amari Phuket a potom uvidíme čo ďalej. Chcela by som sa Vás ale spýtať pár otázok….čo si myslite o Thajsku/Phuket a okolie v apríli?
  Nemáme sa báť že prídu monzúny?
  Čo nám odporúčate vidieť v okoli Phuket a ako najlepšie sa tam dostaneme?
  Myslite si, že prenajatie auta je v Thajsku zbytočne?
  Ďakujem krásne za odpovede a prajem krásny deň 🙂

  Reply
 10. Monika

  Ahoj Ivanka,
  o niekoľko dní sa chystáme s kamarátmi do Malajzije (Penang, Langkawi) odkiaľ sa chceme presunúť na Koh Lipe a rovnakou trasou naspäť, vieš nám prosím poradiť s transferom medzi Langkawi a Koh Lipe, keďže v low seasion je tento presun komplikovanejší? Podľa toho, čo sme predbežne pozerali budeme musieť využiť viac druhov dopravy (loď, van, speed boat) a prestupovať vo viacerých miestach, pokiaľ by si mala nejaké rady alebo tipy určite by si nám veľmi pomohla. Ďakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Monika,

   Vlastnú skúsenosť nemám, ale zvykne to byť tak, ako píšeš, cesta s transfermi. Ono ten minivan je tam zaradený preto, lebo zvyknú vyzdvihnúť cestujúcich na hoteli a priviezť ich až do prístavu, aby si nemusela brať taxi a podobne.

   Tu si pozri viac info:
   https://www.rome2rio.com/map/Langkawi-Malaysia/Ko-Lipe (túto webku používam na predbežné plánovanie, aby som vedela, aké sú možnosti. občas tam nájdeš aj konkrétne mená agentúr, ktoré zabezpečujú lístky. tie by som potom kontaktovala osobne.)

   Ja som si v Thajsku a Malajzii podobné transfery vždy vybavila až na mieste, v guest house alebo na hoteli, kde som bola. Aj kvôli tomu, že je low season, a agentúra ozaj nevie zaručiť, že loď vypláva dlho dopredu. Ak si kúpiš ale lístky deň vopred, tak šanca, že loď predsa len pôjde, je vyššia, keďže budú vedieť lepšie predvídať počasie.

   Držím palce a šťastnú cestu!

   Reply
 11. Jozo

  Ahoj. Poprosil by som ta o radu. Idem do Thajska na pracovne viza (1 vstup) a po cca 2 mesiacoch mam v plane ist do Kambodze na par dni. Ked pojdem spat po zemi do BKK mal by som mat bezvizovo 15dni. Nebude na hranici problem? Cital som ze kontroluju dost koli viza running, ale to asi nebude moj pripad.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Jožo, nemám skúsenosť s pracovnými vízami do Thajska, ale z toho, čo viem, tak si môžu vypýtať spiatočnú letenku z Thajska. Resp., môžu ťa podozrievať, že sa vraciaš pracovať, keďže uvidia v pase pracovné víza. Tie sa ti ale anulujú tým, že z krajiny odídeš do Kambodže, keďže budú len jednovstupové. Je jedno, že platia 90 dní.
   Inak, na prechode po zemi dostaneš 30-dňové víza, nie 15. To bolo kedysi.Ak nevieš, kedy z Thajska odídeš, tak by som si bookla lacnú letenku do Kuala Lumpur alebo Mjanmarska pre istotu, ak by ju chceli vidieť. S Nok Air alebo Air Asia určite niečo zoženieš aj do 30 eur. Inak, na thajsko-kambodžskej hranici pozor na úplatky. Môžu ich pýtať za “expresné” vybavenie víz. Počula som všeličo. Treba naliehať, že expresne nič nepotrebuješ a nič extra platiť nebudeš. Risk je ten, že celý autobus to zaplatí a budú čakať len na teba… Takže bude to na tebe 🙂 Držím palce!

   Reply
 12. Martin

  Ahoj Ivka, veľmi pekný článok, ďakujem. Rád by som sa Ťa opýtal na pár otázok:
  1. Rád by som vycestoval do Thajska okolo 28. decembra tak cca na dva týždne, myslíš, že počasie bude v tom čase v pohode na kúpanie (po Tvojom písaní ma navnadil ostrov Ko Lanta).
  2. Ako sa najlepšie dostanem na tento ostrov (Ko Lanta), myslím kam mám doletieť (Bangkok a potom odtiaľ niekam lietadlom alebo sa oplatí letieť priamo na Krabi)?
  Len tak btw, už som bol raz v Thajsku na ostrove Koh pangan a bolo fajn, tak by som teraz rád vyskúšal druhú stranu….je v pohode ostrov Ko Lanta na kúpanie, relax a street food?
  Ďakujem moc krásne za odpoveď a prajem krásne dni nech si kdekoľvek
  Martin

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Martin,
   1. December je na Koh Lantu jeden z najlepších mesiacov. Čo znamená aj jeden z najrušnejších v roku, kedy je lepšie bookovať ubytovanie vopred.
   2. Presne tak, môžeš letieť rovno na Krabi a odtiaľ loďou na Koh Lantu za 2.5 hoďky.

   Lanta je na relax a kúpanie fantastická, čisté pláže 🙂
   Užívaj!

   ak by si hľadal viac info o Thajsku, doprave a aktivitách – mohol by ťa zaujímať môj sprievodca Thajsko bez cestovky:
   https://ivanagreslikova.com/thajsko-bez-cestovky/

   Reply
  • Zuzka

   Na kúpanie na ostrove Ko Lanta je najkrajšia pláž Long Beach. Je tam aj najmenej cítiť odliv. Na pláži je množstvo barov a reštaurácií, kde sa dá dobre najesť. Nájdi si na Facebooku skupinu: Čechoslováci na Koh Lantě. Robia rôzne výlety, potápanie.

   Reply
 13. Mirka

  ahoj Ivka, precitala som si cely super blog a ked som dosla k odstavcu viza a co ak necestujem zo slovenska a neviem, ci som dobre porozumela tomu co tam pise. My letime najprv do Kambodze (nasi pristelia ostavaju v Kuala Lumpur) a potom obidve skupiny letime smer Thajsko. Rozumiem tomu odseku dobre, ak mi z toho vyplyva, ze potrebujem viza, lebo letim z Kambodze?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Mirka,

   ďakujem za komentár. Už som ten odstavec upravila a napísala to zrozumiteľnejšie. Mala som na mysli jedno-vstupové 60-dňové víza, ktoré treba vybaviť v inej krajine.
   Ak ideš z Kambodže, a nezdržíš sa viac ako 30 dní, tak nepotrebuješ žiadne víza.
   Dúfam, že je to jasnejšie 🙂

   Reply
   • Mirka

    wow, aka expresna odpoved 🙂 Vsetko pochopene, dakujem krasne.

   • Vladimir k

    Ahoj,co ak chcem ostat v Thajsku viac ako 3mesiace?Dakujem za odpoved;)

   • Ivana Grešlíková

    Ahoj, Vladimír. Možnosti je viac. Môžeš si vybaviť jednovstupové víza na 60 dní, predĺžiť si ich na 30 dní v Thajsku na imigračnom za 50 eur, potom vycestovať von z krajiny a vrátiť sa. Na letisku dostaneš pečiatku na 30 dní, a tá sa dá potom znova predĺžiť. To by si mohol byť v Thajsku dohromady 5 mesiacov. Alebo si vybavíš viacvstupové víza platné pol roka na thajskej ambasáde v Bratislave. Nepíšeš, koľko presne chceš ostať v Thajsku, tak skús upresniť, a odpíšem viac možností podľa toho. Maj sa pekne.

 14. Stevo

  Ahoj Ivanka,
  Ideme 2 rodinky do Thajska na 3tyzdne v auguste. Nas program je nasledovny
  3 dni Bangkok
  Let na Krabi (ostavame podla pocasia 3-5dni) potom transfer bus + lod cca 4h
  Koh Samui tam by sme chceli ostat 10-12dni a robit lokalne vylety a pozriet si ostrov.
  Naspat transfer Krabi a let do BGK
  BGK 2 dni (shopping etc..)
  Myslis ze je to dobry plan vzhladom na august ? Citali sme ze na Koh Samui nebyvaju uz take obdobia dazdov. raz sme tam uz boli ale v aprili.
  dakujem vopred za akykolvek tip 🙂
  S.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Stevo,

   August je jeden z najdazdivejsich meiacov v roku v Thajsku, ale mas pravdu, na Koh Samui v tom case dazde ustupuju, a malo by ich byt menej, nez na ostrovoch pri Andamanskom mori (Koh Lanta, , Phuket, Krabi…) Inak – fajn plan, dobre si si to premyslel 🙂 Stastnu cestu!

   Reply
 15. Martin

  Dobry den.
  Chystam sa od 19.2/12.3 do Thajska.
  Prva a posledna noc v Bangkoku: Rambuttri Village Plaza
  Prvy tyzden: The Spa Koh Chang Resort
  Druhy tyzden: Horizon Resort Koh Kood
  Treti tyzden: Makathanee Resort.
  Najprv sa vam chcem podakovat za vase uzitocne informacie ohladom Thajska.
  Co sa tyka hotovosti, je nutne si brat celu hotovost a vymenit ju v Super Rich zmenarni?
  Alebo mi staci zobrat cast hotovosti a vyberat z bankomatu?
  Je bezna v resortoch platba kartou alebo vyzaduju hotovost?
  Viete mi poradit dake vychytavky a zaujimavosti u vyssie uvedenych resortov a samozrejme aj v Bangkoku?
  Dakujem velmi pekne:)
  S pozdravom Martin.

  Reply
 16. Petra

  Super článok. Plánujeme cca. 30 dní vo februári stráviť v Thajsku s našimi chalanmi. Jeden 7 a pol ročný a jeden 5 ročný. Plánovali sme Koh Samui a Krabi, ale zaujal nás váš tip na Koh Lanta. Myslíte, že by bolo ok počas 30 dní prejsť tieto tri miesta? Kde by bolo z hľadiska presunov najlepšie začať a kde skončiť? Odporúčate s deťmi Bankog? Je to bezpečné? Máme hľadať na Koh Lanta, Krabi a Koh Samui ubytovanie v nejakých hoteloch/rezortoch alebo môžeme skúsiť aj niečo tradičnejšie na pláži? Známi nám odporúčali bookovať ubytovanie až priamo v Thajsku po príchode, vraj je to za lepšiu cenu. Aká je vaša skúsenosť? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Pekny den prajem, Petra,
   Krabi a Koh Lantu mate blizko seba, Koh Samui je na opacnom pobrezi, takze by ste sa museli vracat cez Bangkok. Pokial sa nechcete presuvat s detmi, ja by som si to rozdelila na 2-3 dni v Bangkoku (ano, je to bezpecne, aj s detmi:), potom sa presunula do Krabi, da sa aj letecky (s NokAir, AirAsia), a odtial lodou na Koh Lantu. Aj z Krabi, aj z Koh Lanty sa daju robit pekne jednodnove vylety na snorchlovanie, lodkou na okolite ostrovy. Ubytovanie na plazach je uplne v pohode. Daju sa najst aj pekne a ciste bungalowy priamo na plazi. S bookovanim – mozno na prvy den-dva by som si objednala nieco cez booking.com, uvidela, ako sa vam tam paci a potom zjednala lepsiu cenu, hlavne ak sa chystate ostat na jednom mieste tyzden a viac. Alebo si pochodite okolie a najdete priamo na mieste.
   Viac tipov ohladne Thajska mozete najst v mojom 150 stranovm sprievodcovi Thajsko bez cestovky 🙂 https://ivanagreslikova.com/thajsko-bez-cestovky/

   Vsetko dobre!

   Reply
   • Petra

    Veľmi pekne ďakujem Ivana za cenné informácie. Už som si prečítala aj bezplatnú ukážku z vašej knihy a určite si ku plánujeme aj zakúpiť pretože ukážka knihy je skvelá.
    Momentálne sa rozhodujeme či pôjdeme na našu cestu na mesiac vo februári kedy by sme mohli navštíviť aj Ko Lantu aj Krabi aj Ko Samui alebo počas letných prázdnin júl – september (ak som to správne pochopila tak Ko Lantu a Krabí si v tomto upršanej počasí veľmi neužijeme a teda by sme museli stráviť cely mesiac na Ko Samui). Ku ktorej možnosti by ste sa priklonili?
    A ešte jedna dôležitá otázka. Ako je to v týchto destináciách s wifi pripojením? Manžel pracuje online takže je robote nás dôležité. Veľmi pekne ďakujem.

   • Ivana Grešlíková

    Pekny den, Petra,
    AK nechcete ostat len na Koh Samui, tak by som si vybrala Krabi a Koh Lantu vo februari. S internetom tam nie je problem, a na Koh Lante je dokonca co-working space KoHub. Tiez pracujem online, Lantu a Krabi mam odskusane, je to vpoho 🙂 A vdaka, ste mila, ze ste si zacali uz ebook studovat. Pozdravujem zo severu Thajska!

 17. Petra

  Ahoj, zaujal ma Váš blog. Cestujeme vo feb na mesiac do Thajska so16 mesacnym synom. Doletime priamo na Krabi. Rozmylsame, ako idealne rozdelit cas. Hladame ubytovanie priamo na velmi peknej plazi. Rozmyslali sme, ze prve dni sa zlozime niekde blizko letiska (kvoli aklimatizacii pre drobceka), potom by sme sa presunuli na koh samui alebo phangan (ktorý odporúčate viac?) a potom sa vratili na zvysok pobytu na krabi (odtial odlietame potom domov).
  Vedeli by ste nam prosim odporucit konkretne plaze? Aky transport medzi Krabi a vychodnymi ostrovmi odporucate? Ako to je prosim s odlivom v tomto case? Ak by bol transport narocny rozmylsame, ze by sme ostali cely mesiac na Koh Lante
  Diki moc
  Peta

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Petra,

   Jednoznacne odporucam Koh Samui,a s dietatom je idealne cestovat na Koh Lantu. Pokojne plaze, cista voda, ziadne velke párty. Odporucam Long Beach, Klong Dao, alebo Klong Nin plaz. Z Krabi sa sem dostanete lodou za 2.5 hodky, transfer z hotela v Krabi do pristavu bude zahrnuty v cene. Listky si bez problemov kupite v hoteli v Krabi.

   Koh Phangan je fajn, aj s pokojnejsimi plazami, ale je to skor o bacpackeroch…

   O jednotlivych plazach na Koh Samui si mozete precitat v tomto clanku, a rozhodnut sa, ktora sa vam bude hodit najviac:
   https://www.livingthedreamrtw.com/2015/03/family-beaches-in-koh-samui.html

   Este k priletu na Krabi: Krabi je male mesto, kde nie su plaze, na tie musite z Krabi cca 40 minut so songthaew (cervena dodavka, co funguje ako zdielany taxi).
   Da sa ubytovat bez problemov v Krabi meste, ale aby ste boli pripraveni na to, 6e tam nebudete mat more.

   Stastnu cestu!

   Reply
 18. Michal

  Zdravím!
  Výborný článok! S manželkou tiež budeme prvý krát v Thajsku. Budeme tam na prelome rokov. Od 26 december do 6 január. Mame 4 dni v Bangkoku a potom na Krabi (to sme si zvolili ako východzí bod pre výlety). Chcel by som sa opýtať na typ na Silvestra na Krabi, možno top destinácie z odjazdom z Krabi. Veľa sa toho dá nájsť, to je možno aj problém že je toho veľmi veľa a ťažko sa vyberá to top. Napr určite jeden národný park by sme navštíviť chceli. Ďakujem veľmi pekne! Moc sa tešíme !

  Reply
 19. Simona

  Ahoj Ivanka,
  v decembri s manželom prilietame do Phuketu (cca o 8:00 hod ráno) a chceli by sme sa čo najjednodušie a aj najrýchlejšie dostať do Ao Nangu – vedela by si nám poradiť akú dopravu zvoliť? Počítam, že taxík by nás vyšiel pekne draho:-)

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Simonka,

   Ano, taxik by vas vysiel na cca 100-150 eur.
   Z Phuketu odchadza lod Do Krabi/Ao Nangu len raz do dna, 8:30 rano, co asi nestihnete.

   Speed boat stoji 18-30 eur. December je ale hlavna turisticka sezona, takze ceny mozu ist hore.
   Ak najdete lacne ubytko niekde pri pristave v Phukete, tak sa stale oplati prespat jednu noc a ist do Ao Nangu na druhy den.
   Pripadne vziat ten taxik, ak by ste spali v luxusnejsom hoteli. To by vas cesta taxikom vysla na rovnako, ako prespat na Phukete.

   Pozri si info o cenach a spojoch na tomto webe: https://www.aonangtravel.co.th/timetable/en

   Vela stastia!

   Reply
 20. Rasto

  ahoj, este sa chcem opytat ake je pocasie koncom januara na severe a juhu? ako je to so smogom/vypalovanim na severe?
  vdaka, rasto

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   V januari zvyknu byt teploty na severe prijemne, rano trochu chladnejsie, okolo 15C, cez den aj okolo 30-32. Pozri si, ako to bude tohto roku na strankach, ktore odporucam v clanku. Vypalovanie za posledne dva roky polavuje, a vacsinou zacina koncom februara, zaciatkom marca.

   Reply
 21. Rasto

  Ahoj Ivka, super clanok. Rozmyslam nad pobytom v Thajsku na 2 tyzdne, Prichod by bol koncom Januara 2018 na sever – Chiang Mai -> kolko dni treba na pozretie severu? Ak 1 tyzden, potom som uvazoval presunut sa na Kraby/Ko Lanta na tyzden > tu je ale otazka, ako sa co najvyhodnejsie dostat zo severu na juh? a potom mozno znova z juhu na sever, kedze let spat to EU by bol asi z Chiang Mai. vopred vdaka za info.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Rasťo, ďakujem.
   Píšeš, že prídeš na sever, a v Bangkoku sa nezdržíš?

   5 dní na severe stačí, ak máš len 2 týždne.
   2-3 dni Chiang Mai, dva dni Pai, po ceste sa môžeš zastaviť v meste Chiang Rai.

   Na juh na Koh Lantu je najlepšie letieť na Krabi ostrov, a odtiaľ zobrať miniautobus a loď na Koh Lantu.

   Odlet píšeš že bude z Chiang Mai do Európy, čo asi nebude možné. Neviem o tom, že by z Chiang Mai niečo letelo priamo.
   Z Koh Lanty odporúčam sa vrátiť na Krabi a odtiaľ letieť do Bangkoku, a tak do Európy 🙂

   Všetko dobré!

   Reply
   • Rasto

    ahoj, nad Bangkokom som zatial nerozmyslal, nepreferujem citibrake (skor priroda a male mestecka).
    Co sa tyka letu spat, myslel som let z Chiang Mai do EU – s prestupom v Dohe ;).
    Cize po pozreti severu krajiny, letecky na Krabi, odtial bus/lod na Koh Lantu a odtial znova Krabi a z Krabi letecky do Bangkok a z Bangkok let do EU? Resp. podla ceny leteniek z Krabi letecky do Chiang Mai a smer EU.
    dakujem

   • Ivana Grešlíková

    Ak pises, ze mas rad prirodu, tak nevynechaj Doi Inthanon narodny park na severe. To ked budes v Chiang Mai, da sa urobit jednodnovy vylet.

    Ano, tak by to mohlo byt najlepsie naplanovat:
    EU – Bangkok – Chiang Mai (da sa letiet Air Asia, Nok Air, alebo busom)
    Chiang Mai – Krabi – Koh Lanta
    Koh Lanta – Krabi – Bangkok
    Bangkok – EU

    Vracat sa z Krabi do Chiang Mai je blbost.
    Z Chinag Mai nic do Dohy neleti, a aj tak by si musel prestupovat v Bangkoku.
    To by si lietal hore dole. Doslova.

    Usetris vela casu a penazi, ak poletis z Krabi do BKK, tam prespis jednu noc a odletis do Europy 🙂

   • Michal

    Ahoj, ak sa môžem zapojiť do témy, my letíme 11.2 z Prahy do Dohy a z Dohy do Chiang Mai a následne 4.3 z Chiang Mai do Dohy a Viedne. Tzn.ze zo severu je možné letieť aj smer EU.

   • Ivana Grešlíková

    Ahoj Michal, skvelé, vďaka za info! Toto je dobrá novinka 🙂 A ktorou spoločnostou letíš? Šťastnú cestu, a ktohovie, možno v Chiang Mai na seba vo februári narazíme 🙂

 22. Kaja

  Ahoj, prosim Ta, nemas prosim Ta nahodou niekoho na Phukete? Znameho, kamarata. Ideme tam o 3 dni a keby sme nahodou potrebovali poradit, pomoct, boli by sme velmi radi. Dakujem

  Reply
 23. Vanda

  Ahoj, Iva. Čo sa týka Thajska som celkom nepoškvrnená informáciami, mám len predstavu – ísť sa na mesiac niekam do prírody k moru schovať a sama. Uvažujem o nejakom z ostrovov, s čo najbujnejšou vegetáciou, no na mieste, kde by som sa cítila bezpečne. Mám 52 a plné zuby povinností, ktoré ma až doteraz sprevádzali. Budem vďačná za akékoľvek rady či odporúčania. Ďakujem. Vanda

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Vanda,

   Koh Lanta by mohla byt dobra volba 🙂 Mas tam narodny park, kde sa da ist do prirody, velmi pekne a ciste plaze, je to bezpecne, vyborne pre solo cestovatelov, masaze na plazi, dobre restiky, street food, yoga, a dobre ceny. Je tam 11 plazi, na niektorych nie su hotely, ale o to cistejsia je tam voda.
   Ja som byvala na plazi Klong Nin, a velmi sa mi pacilo.

   Tu je viac tipov na Koh Lantu, co som dala dokopy na anglickom blogu, ktory mame s priatelom.
   https://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/

   Nech sa ti vylet vydari 🙂

   Reply
 24. Lucia

  Ahoj Ivanka. Koncom októbra cestujeme do Thajska na 3tyz s 21mes dcérkou. (Pred par rokmi sme pocestovali Ko-Phanang,Phuket,Phi-Phi,ako-Samui,Banghkok) premýšľali sme navštíviť Ko-Tao,no koli bezpečnosti sme to zamietli. Vedela by si nám doporučiť nejaký príjemný ostrov,kde je to relatívne priateľské pre deti? Este mame v zálohe Malaysiu prip.Indoneziu…dakejume za pomoc. S pozdravom Lucia

  Reply
 25. Tomas

  Zdravim,
  chcel by som sa spytat, ci potrebujeme viacvstupove viza ak priletime do Thajska, stravime cca 14 dni, potom 4 dni v Kambodzi, a vratime sa este na 2 dni do Thajska?
  Dakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Tomas, nepotrebujete, kedze ani jeden zo vstupov nepresiahne 30 dni. Pri prvom vstupe dostanes peciatku na letisku na 30 dni, odided do Kambodze, prides naspat, a dostanes druhu peciatku na 30 dni, tiez pri vstupe do krajiny na letisku, alebo na pozemnom hranicnom priechode.

   Stastnu cestu!

   Reply
 26. Lola

  Ahoj, velmi dobre sa mi čítaš!:) je to super! Dakujem za užitočné info, ktoré si sem pridala no mam otázku. Ospravedlňujem sa však vopred ak uz zaznela. S priateľom sa chystáme do Thajska a žiaľ mame čas len v septembri. Na kamoskine odporúčanie by sme chceli ist na Phuket a asi aj preto ze o žiadnych iných ostrovoch nemam sajnu(ospravedlňujem sa za moju neznalosť 😄) s priateľom ideme na posledne dva týždne a radi by sme zazili dobrodruzstvo, videli krasne pláže, trosku histórie a kultúry samozrejme- klasická dovolenka pre mladý pár. No mam otázky ohlasom monzúnov ci si ich tam v septembri zažila lebo naozaj zvažujem kúpu leteniek kedze sa bojim o počasie a ďalšia otázka je ohľadom polohy – ci je nieco lepsie pre mladých ludi ako phuket. Vopred velmi pekne dakujem za tvoju odpoved a želám este vela ZAŽITÝCH MIIILLL V NOHACH 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Lola,
   Vďaka 🙂
   Nuž, s počasím si nevyberieš v septembri. Monzúny končia až koncom októbra. V septembri som v Thajsku nebola, takže z vlastnej skúsenosti neporadím.
   Môžem ti dať viac tipov na ostrovy s peknými plážami: Koh Lanta, Koh Lipe, Koh Chang, Koh Mak, Koh Samui, Koh Phangan, čo je ale dosť párty ostrov.
   Na ostrovoch si veľa kultúry neužiješ, to treba do vnútrozemia: Bangkok, Chiang Mai, Ayutthaya, Sukhotai, sever Thajska….
   Preto skús pohľadať letenku do Bangkoku z Európy, a z Bangkoku potom už ľahko nájdeš letenky na ostrovy s Air Asia, Nok Air… Často majú letecké spoločnosti aj balíčky, v ktorých je zahrnutá doprava s minidodávkou a trajektom na ostrov.
   Peknú dovolenku prajem, a nech sa počasie vydarí 🙂

   Reply
   • Lola

    Dakujem krasne za odpoved! Nečakala som ju tak rychlo:) ak Ta to neobťažuje, tak by som sa rada spýtala este co si:) mozem ta poprosiť o radu ohľadom dovolenkovej destinácie v septembri?nie som prave cestovateľ ale mojim snom je vidiet nejaku exotiku – Ázia, India avšak mam obavy z tých monzúnov a uz som full z toľkých blogov, článkov a “rad” z cestoviek. Preto by som teba ako skúseného človeka poprosila o radu co je podľa teba dobre vidiet aj v septembri?hladam exotiku, plaze a inú ako európsku kultúru, ktorá nebude príliš nákladná. Nas strop je 2000€ na 14dni. Vies nieco prosim poradit?

   • Ivana Grešlíková

    Ahoj Lola,
    Obávam sa, že september je dosť nepredvídateľný čo sa týka počasia v Ázii. Avšak, na Bali od druhej polky septembra to môže byť s počasím lepšie. Alebo Lombok a Gili ostrovy v Indonézii (Gili Trawangan je najpopulárnejší, má kopec barov, pláže, ide sa tam kvôli nočnému životu väčšinou. Gili Air je najmenší, nemá takú infraštruktúru ako Gili Trawangan a Gili Meno, ale vraj je tam najviac kľudu.)
    Na Bali sa toho dá vidieť kopec, ak chceš exotiku 🙂
    Alebo Srí Lanka ešte v septembri. Tam som ale nebola, takže kde presne sa vybrať neporadím 🙂
    2000 na 14 dní sa dá, aj na Bali, ľahko, aj na Srí Lanke.

 27. Kristína

  Prajem krásny večer Ivka,

  skvelý blog, ďakujeme za množstvo informácií. Chceli by sme s rodinou začiatkom septembra navštíviť Thajsko (oblasť Krabi- Ao Nang). Avšak prečítali sme si,že september je najdaždivejší mesiac počas monzúnového obdobia. Tak by sme sa chceli opýtať, či je to naozaj tak zlý čas na dovolenku? Chceli by sme trošku pocestovať v okolí, trochu šnorchlovať, ale viac menej oddychovať na krásnych plážach. Vopred ďakujeme za odpoveď, s pozdravom Kristína

  Reply
 28. Janka

  Ahoj Ivanka,chystáme sa dve kamošky,päťdesiatníčky,do Thajska v novembri na 3 týždne.Máme typ do Pattaye,ale nemusí byť.Jedná sa nám o pekné miesta a ruch tak primerane.Ubytko také normálné,teda nemusí byť luxus,ale čisto,lebo stejne sa tam málo budeme zdržiavať,čiže niečo do 500 eu.Pozeráme po letenkách už,chceme vychitiť akciu,najradšej by som letela Emirátmi a priamo,..ale nemusí byť.Č by si nám prosím Ťa doporučila ako typ.Vopred vďaka.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Janka,

   Začnem Pattayou: určite vynechať. Je to miesto plné pajzlov, party, go-go tanečníc, a sex turizmu.
   Neviem, čo presne by si chcela s kámoškami vidieť a zažiť, skúste pouvažovať o týchto miestach:
   na Bangkok by som si dala 3-4 dni, Pozrite si chrámy, riečny trh Khlong Lat Mayom, večerne trhy…
   Podrobnosti mám v tomto článku: https://ivanagreslikova.com/co-robit-v-bangkoku-tipy-prakticke-informacie/

   Z Bangkoku sa za hoďku vlakom alebo busom dostaneš do mesta Ayutthaya, čo je chrámový komplex, oplatí sa vidieť. Inak v meste neni moc čo pozerať, takže stačí na jeden deň z Bangkoku, max. na jednu noc.

   Pláže:kľud a málo turistov a pekné výlety na čisté pláže a snorklovanie, tak ostrov Koh Lanta a výlet na Ko Rok.
   tu si pozri viac fotiek a textu:
   http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/
   Koh Samui a Koh Chang ostrovy sú tiež fajn.

   do prírody: Erawan National Park: https://www.thainationalparks.com/erawan-national-park

   na severe:
   mesto Chiang Mai: chrámy, tzv. nočné trhy s jedlom, suvenírmi, výlet do džungle, trekking… (žiaľ, do prírody len so sprievodcom, mám dobrý kontakt ak by ste chceli), záchranné centrum pre slony, kde ich môžeš nakŕmiť, pohladiť… Len na nich, prosim, nejazdi…
   toto je jedno z naj centier v Thajsku, kde slony netýrajú:
   http://www.elephantnaturepark.org/
   alebo si prečítaj viac v mojom článku o slonoch: https://ivanagreslikova.com/preco-nejazdit-na-slonovi-v-thajsku/

   Potom na severe hippie dedina Pai: super výhľady na ryžové polia. Dostaneš sa tam z Chiang Mai, asi 2-3 hoďky mini dodávkou, veľa zákrut po ceste.

   Mesto Chiang Rai (asi 2-3 hoďky od Chiang Mai): tam si pozri White Temple a Black Temple.

   Čo sa týka ubytka, 500 eur máš na mysli na osobu na tri týždne?
   V Bangkoku si pozri tento môj článok, je to super prehľadný sprievodca štvrťami mesta, plus tipy na rôzne cenové kategórie:
   http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/where-to-stay-in-bangkok/

   Ja si objednávam ubytko v Ázii cez portál Agoda.com, pozri si tento link, je to po celom svete,
   nájdeš tam spústu kategórií, štvrtí, cenové relácie…: http://tidd.ly/e42c6906

   Čo sa týka leteniek, letela som drahším Qatar Airways, z Frankfurtu, ale aj lacnými nemeckými linkami Eurowings, za jednosmernú Bangkok-Dusseldorf som platila minulý rok 180 eur. Emirates sú top, a 1 prestup pri lete do Thajska je fajn, aspoň si natiahnete nohy na letisku, a cesta nebude nekonečná 🙂

   Maj sa krásne a šťastnú cestu!

   Ivka

   Reply
 29. Adam

  Ahoj chcel by som sa opýtať chceli by sme isť do thajska na 2 tyzdne na prelome juna jula, je už v tej dobe také počasie že väčšinu času bude pršať? oblať cesty je Phuket.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Reply
 30. Marcela

  Ahoj my sa chystáme na ostrov Phuket,len sa rozhodujeme či v juli alebo septembri čo by si nam poradila?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Marcelka, v juli zvykne prsat menej, aj ked obcasnym prehankam a burkam z tepla sa asi nevyhnete. Teplota je skoro taka ista, okolo 30-32 C v juli aj septembri. Stastnu cestu!

   Reply
 31. Milka

  Ahoj Ivka, chcem sa opytat ci vies poradit ohladom zalozenia bankoveho uctu v thajsku, boli sme sa pytat v jednej banke ale tam pytali pracovne povolenie. nevies ci sa da v nejakej banke vybavit bez povolenia ci uz pracovneho alebo studenstkeho. ? dakujem.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Milka,
   Osobne skusenost nemam, ale kamaratka si vybavila pred 3 rokmi v meste Chiang Mai v Bangkok Bank saving account a debetnu kartu bez prac.povolenia.
   S tym ale, ze karta plati len v Thajsku. Daju sa na nu prijimat peniaze zo zahranicia, ale ak chces urobit prevod do zahranicia ty, da sa to jedine na pobocke u nich, nie online.
   Mozno sa nieco odvtedy zmenilo, ale skus sa opytat v Bangkok Bank.
   Pozdravujem!

   Reply
 32. Peter

  Ahoj Ivka,
  super blog a veľa zaujímavých a prospešných informácií.
  Ideme na Phuket od 19.7-30.7. Viem že je to low season a počasie bude premenlivé.Ale cez sezonu nemame voľno.Plánujeme ísť aj na Koh Phi Phi Je lepšie tam ísť na vlastnú päsť alebo cez nejakú ponuku ktorú nám tam dajú na celodenný výlet? Oplatí sa tam ísť aj na viac dní? Poprípade čo by si odporučila vidieť na Phukete? Ubytko je lepšie zabezpečiť dopredu,alebo až na mieste? A ešte k tomu počasiu…dúfam že nám pobyt nepreprší a bude sa dať aj kúpať i keď budú asi vlny.
  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Peto,

   Vdaka.
   Na Phukete som bola len par dni, aj to na plazi blizko letiska, lebo som letela cez Phuket na Filipiny. Takze vela neporadim, co tam. Skus sa pozriet na tento clanok v anglictine od mojich kamaratov, mozno sa ispirujes 🙂
   http://loveandroad.com/what-to-do-in-phuket-attractions-beyond-patong-beach-thailand/

   Co sa tyka ubytka, pokial priletis rano, tak staci, ak si dopredu zistis, na aku presne plaz chces ist, pochodis si to tam, a najdes nieco na mieste. Teda, pokial necestujes s kufrom, to by bolo unavne sa s nim vlacit. Mozno na jednu dve noci by som si nieco objednala dopredu, prenajala motorku a pojazdila okolie, aby ste zistili, kde sa vam to paci. Urcite zjednavaj ceny za viac dni v hoteli alebo guest house 🙂

   Koh Phi Phi: nuz na vlastnu past, neviem, vacsinou to organizuju ako celodenny vylet, s tym, ze ta tam dovezu, daju volno, nakrmia ta, a odvezu. Phi Phi je ale dost preplneny ostrov, realita daleko od fotiek na internete. Mozno v juli to bude lepsie….

   Nech ti vyjde pocasie a stastnu cestu prajem!

   Ivka

   Reply
 33. Ivana

  Ahoj Ivka, veľmi užitočný blog plný dobrých rád, Chceli by sme ist s priatelom do Thajska od 6.4.2017, neviem či je to vhodný termín. Zatial ešte nemáme kupené letenky, vieš mi poradiť ako máme najsť lacnejšie, ako funguje notifikácia? Kedže je to už o mesiac, tak neake zlavy na letenky už asi nebudú. Je lepšie priletieť do Bangkoku alebo Phuket a zdola cestovať smerom na Bangkok? Ubytovanie je lepšie ak si bookneme skor možno u neakeho slovaka čo tam býva? Kde sa v tomto období Apríl neodporúča cestovať. Ďakujem za odpoveď a rady. Pekný deň

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Ivka, ja pouzivam na mobile SkyScanner appku, ktora upozornuje, ked sa cena letu, o ktory mas zaujem. April je v Thajsku dost horuci, aj okolo vyse 35C, ale na plazach je to fajn, ked si pri vode 🙂 Zvycajne su letenky lacnejsie do Bangkoku, nie na Phuket. Skus Eurowings, ktore letia z Nemecka, ale nemas pocas letu jedlo. Maju ale dobre ceny. Skus Skyscanner alebo Secret Flying webstranku na lacne lety. Z BKK budes mat lacne lety s nizkorozpoctovkou Air Asia alebo Nok Air na Phuket a naspat.

   Reply
 34. Viera

  Ahoj Ivka,
  parádny blog! Chcela by som Ťa poprosiť o radu – koncom februára letíme na 20 dní s priateľom do Thajska a chceli by sme ísť z BKK na sever a na záver dať nejaký ostrov. Plánujeme stráviť niekoľko dní v okolí Chiang Mai, mohla by si nám prosím poradiť nejaké vychytávky? Radi by sme navštívili národné parky, ako je to tam s ubytovaním a vstupom? Či navrhuješ skôr mať niekde pri Chiang Mai základňu a robiť si odtiaľ jednodenné výlety?
  Tiež by sme si chceli dať cca 3 dňový retreat v nejakom meditačnom centre, myslíš, že prijímajú ľudí aj na tak krátko? A ako je to s vypaľovaním lesov, dá sa tam koncom februára vlastne normálne fungovať?
  Ďakujeme 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Vierka,

   Zacnem od konca. Koniec februara moze byt v CM dost zadymeny, ale aj nemusi. Bola som tam predosle dva roky v tomto obdobi, jeden rok to bolo na nevydrzanie, minuly rok polavili z vypalovania a bolo to lepsie, aj ked som tam chodila s ruskom na ustach par dni. Kazdy rok slubuju, ze to prestane, lebo je to vlastne nelegalne, co robia, ale kazdy rok sa v lesoch vypaluje a dymi… Netusim, aka bude situacia tento rok, momentalne som v Turecku…

   Co sa tyka meditacnych centier, ano, vpohode ta vezmu aj na dva-tri dni, je ich v okoli CM zopar, niektore su zadarmo, v niektorych sa plati 5 eur na den, a je povinne biele oblecenie. Nebola som v ani jednom z ich, len som sa bola informovat pred vdvoma rokmi, ako je to so vstupom, a povedali mi prave toto.

   Ohladne narodnych parkov v okoli CM, bola som len v troch. Do Doi Suthep som sla s tym, ze som mala zakladnu v Chiang Mai, je to najblizsie, da sa tam dostat motorkou, alebo aj songthaew, co je cerveny taxi s otvorenym zadnym priestorom. Najlepsie, ak sa tam vyberiete viaceri, ale da sa urobit aj trekking, asi 2-2.5 hodky z Chiang Mai je to.
   Do Kao Yai som cestovala so skupinou dobrovolnikov, spali sme na plti na rieke, ale viem, ze sa tam da ubytovat aj v bungalowoch. inak odporucam tento park 🙂
   No a potom Sri Lanna park, tam som spala v ubytovni asi hodku od parku, po ceste k barmskym hraniciam. To bolo pred vyse troma rokmi, nespomeniem si, kolko sme platili za vstup, sorry.

   pozri si tento clanok, su tam fajn tipy na jednodnove vylety z Chiang Mai:
   http://www.breathingtravel.com/the-best-day-trips-out-of-chiang-mai-to-organize-by-yourself/
   alebo tento, v slovencine: http://www.veronikaelmundo.com/sever-thajska-tipy-na-vylet-z-chiang-mai/

   Vela stastia a uzite si Thajsko 🙂

   Ivka

   Reply
   • Viera

    Ďakujem pekne za tipy, niečo určite vyskúšame! 🙂

 35. Jozef

  Ahoj Ivanka,

  veľmi ma zaujal tvoj blog 🙂 začiatkom apríla letím za kamarátom do Bangkoku, ktorý tam študuje a máme v pláne nejaké párty v samotnom Bangkoku a potom na pár dní vybehnúť na nejaký ostrov. Zaujíma ma však možno taká netradičnejšia otázka. Letím cez Dubaj, v ktorom mám 12 hodinový prestup. Chcem sa ťa opýtať, či by si mi nevedela poradiť, ako je to s tranzitnými vízami v Dubaji, kedže by som si rád vybehol na chvíľu z letiska pokukať mesto. Či náhodou nemáš s takýmto niečim osobné skúsenosti.

  Ďakujem veľmi pekne!! 🙂
  Jozef

  Reply
 36. Kristina

  Ahoj 🙂 ďakujem za naozaj užitočný članok. S mojim mužom ideme 7januara na okruh Singapur, Vietnam,Kambodža atd. (40dni)…Nemáme presne stanovený plán.. Mám ale par otázok a nikde na nete neviem nájsť odpoved. Viem, že keď pricestujem do Thajska po zemi, dostanem víza na 15 dni. No je možné požiadať o ich predĺženie? alebo to sa dá iba pri vízach ktoré dostanem keď prídem letecky?
  A ďalšia, je možné dostať viac vstupove víza do Thajska aj pri vstupe po zemi?
  Nesmierne ďakujem za odpoved 🙂
  Kristína

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Kristinka,
   Wow, dobra trasa!
   Ano, 15 dnove viza sa daju predlzit na imigracnom oddeleni v Chiang Mai alebo Bangkoku a mozno niekde na ostrovoch (neviem ale na ktorom) na dalsich 30 dni.
   Stoji to 50 eur na osobu (1990 bahtov), budes potrebovat fotku, kopiu pasu.
   Viacvstupove viza sa vraj od 2015 roku daju vybavit len v krajine trvaleho bydliska, takze ak ich nemas, mozno ich este stihnes v Blave expresne. Inak je to celkom oprus vybavoavt si viacvstupove v zahranici, kedze chcu vela papierov a povolenia zo zamestania a vypisy z bankoveho uctu. Drzim palce a stastnu cestu!

   Reply
 37. martin

  Dobry den pani Greslikova,
  nerad Vas obtazujem chcel by som poporiz par info.
  V tahjsku som bol pred par rokmi ale s cestovkou. Rad by som sa tam vratil, predstavu mam, itinerar spracuvavam. Moj plan je pozicat auto a pochodit yaujimave lokality. Potpm chcemist na par dni do Kambodze na Angkor wat. Nemate skusenost ako a ci je mozny prechod cez Kambodzske hranice na pozicanpm aute, medzinarodna pouicovna Avis alebo podobne. Cital som, ze na Kambodzskej hranici je nejaka prevadzacska mafia a idelne je prechod autobudom z Bangkoku. Vas nazor ?
  dakujem
  m

  Reply
 38. Anna

  Ahoj Ivka…V prvom rade chcem pochvalit super spracovany clanok.Ja s manzelom sa chystame od 8.1 do 6.2. na dovolenku do Thajska. Prvy krat chceme ist na vlastnu past len s rupsakom na chrbte a ubytko riesit na mieste. Kedze mame prilet do Bangkoku vecer, tak sme si tam rezervovali hotel na jednu noc , no hned na druhy den chceme uz cestovat. Navstivit by sme chceli Khao Lak, Krabi a Koh Tao. Takze prva zastavka z Bangkoku by bola na Khao Lak. Vedela by si nam pls. poradit ako sa tam dostat, ktora preprava by bola naj a ci si mame miestenku rezervovat vopred? Popripade poradit kam by sme mali ist skor kde by bola mozno jednoduchsia preprava?Dakujem krasne vopred za pomoc. S pozdravom Anna

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Anka,

   Nepises, aky mate rozpocet, moznosti je viac. Najlacnejsia je vlakom a busom. Ak chcete usetrit cas, tak su dve moznosti:
   1. Letiet z BKK do Chumphon Airport s Nok Air (tato moznost je lacnejsia), alebo letiet na Koh Samui a odtial minivanom na Koh Tao.
   Z koh Tao sa potom budes musiet vratit zrejme na Koh Samui a letiet na Krabi.Z Krabi je to potom len dve hodky busom na Khao Lak.

   2. Priletis z BKK na Krabi, busom na Khao Lak. Vratis sa na Krabi a letis na Koh Samui, odkial sa prepravis na Koh Tao.

   Viac moznosti s cenami a casom najdes na tychto linkoch:
   http://wikitravel.org/en/Khao_Lak
   http://wikitravel.org/en/Ko_Tao

   alebo si mozes pomoct tymto planovacom ciest: https://www.rome2rio.com/

   Inak, s ubytkom v tomto obdobi ako cestujes je riskantne nerezervovat si ho vopred, kedze je to hlavna sezona a casto ostanu volne uz len velmi lacne a nie moc romanticke izby, alebo velmi drahe… Skus si priebezne do odletu pozriet stranku Agoda alebo Booking.com , ake su na ostrovoch ceny v obdobi, kedy tam budes, a kolko a ake izby maju volne.

   Peknu dovolenku prajem!

   Reply
   • Anna

    Ahoj Ivka, nedá mi nedoplniť do tvojho blogu. V juli 2016 som bola sama v Thajsku a “logistika” sa celkom podarila a teda môžem odporúčať. Z Bangkoku lietajú miestne aerolinky so mestečka na juhu Surat thani ( je to mestečko na juhu na pevnine) za 35,-€ spiatočná. (cca 1.000km, let asi 1hod. a 20 min., presne nepamätám). Po pristáti lietadlá sú už pripravené spoje na Koh Samui ako aj ďalej na juh ako Phuket a podobne. Na Koh Samui ma lístok stál asi 15,-€ (kombinovaná doprava bus + trajekt v jednom lístku). Z Bangkoku z Khaosand Road ide bus a potom trajekt na ostrovy na juh Koh tao, Koh phangan a Koh Samui. Netreba sa toho báť. Lístok som hľadala cez uja googla ” from bangkok to koh Samui” a podobne. Teraz v lete idem z Bangkoku lietadlom do Surat thani, potom presun po 3 ostrovoch a naspäť do Bangkoku loď – bus z Koh Tao. Počasie v júli na Koh Samui: občas krátka prehánka, ale ináč teplo v pohode. Miestne aerolinky lietajú z druhého letiska Don mueang, (či ako sa to píše :D) , a vraj transfer medzi letiskami pri kúpenej letenke je grátis, teraz teda vyskúšam, minule ma to stálo 25,-€ (nemala som tú info nemala). Všetkým cestovateľom skvelé zážitky prajem.

   • Ivana Grešlíková

    Anka, velke dakujem, super! Tieto info urcite pomozu ostatnym, vela ludi sa ma pyta prave na presun z BKK na Koh Samui, tak uz sa lahsie zorientuju 🙂
    Este raz dakujem za tvoj cas a namahu, ze si to takto cele spisala. Maj sa krasne!

  • Milka

   Dakujem za vsetky rady Ivanka, tak nakoniec som si to predlzila aj ja a vycestovali sme na jeden den do kuala lumpur. A moja dalsia otazka by bola taka, ze syn chce ostat co najdlhsie, uz si aj hlada nejaku pracu alebo brigadu. chcel by ostat este minimalne do maja, potom sa vratit na mesiac a zas naspat. respektivne tu potom ostavat pocas zimy na pol roka a par mesiacov doma na SK. Viem ze ked sa vrati tak sa to vybavuje na SK, ale aky je postup v pripade ze tu chce byt do maja? zas musi kazdych 30 dni vycestovat mimo krajinu a vratit sa? je jedno do akej krajiny vycestuje a vrati sa? teda co najblizsej asi aby to vyslo co nejmenej. Jedna verzia je ze nezozenie pracu a bude tu len sem tam brigadovat bez papierov a druha verzia ze si najde pracu a v tom pripade je aky postup na vybavovanie viz? dakujem pekne

   Reply
   • Ivana Grešlíková

    Dobry den,

    Ano, je jedno do akej krajiny vycestuje. Kedysi sa dali urobit viacvstupove viza v Malajzii v meste Penang. Zakony sa vsak zmenili, neviem, ci sa to este da. Pravidla sa menia doslova kazdy polrok.
    Tiez su obmedzene podobne vstupy/vystupy z krajiny. Ked budu vidiet na pasovej kontrole, ze sa syn vracia casto, pytaju sa, preco tam cestuje.
    Neviem, ci sa vas syn informoval dostatocne, ale praca v Thajsku bez papierov je nelegalna. Brigady sa daju zohnat, ale je to velmi nebezpecne. Na to potrebuje syn business viza. Pracovat pre Thajcov ako cudzinec nemoze.
    Drzim palce.

 39. Milka

  Dobry den Ivka, chcem sa opytat syn ide na 2 mesiace do thajska BKK ale nedostal v BA viza, lebo nemal doklad o sume ktoru mal mat na ucte, tak mu viza nedali a povedali ze staci ked vycestuje z krajiny, dostane na 15 dni a potom zas musi opakovat a dostane viza na dalsich 15 dni. Viete mi poradit ako to co najlepsie spravit a na aku hranicu ist. popripade ci tam nie je niekto kto by to vedel pomoct spravit. dakujem pekne.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Zdravim vas, Milka

   Syn cestujete do Thajska letecky alebo po zemi?
   Lebo pokial viem, viza dostane na letisku v Thajsku na 30 dni zadarmo, a potom bud vycestuje von (lacne letenky su do Kuala Lumpur, tam navyse ma viza na tri mesiace a zdarma), vrati sa a daju mu dalsich 30 dni na letisku.
   Alebo ako spominam v clanku, pricestu, dostane na letisku 30 dni a potom si poziada o predlzenie na 30 dni na imigracnom oddeleni v Bangkoku alebo Chiang Mai. Predlzenie stoji 1990 THB, co je cca 50 eur.
   15 dni viza dostane syn len ak pride do Thajska po zemi, autobusom, lodou, alebo vlakom.
   Neviem o tom, zeby sa zmenili pravidla a 15 dni vam dali aj na letisku. Malo by to byt 30 dni.
   Nech sa dari!

   Reply
   • Milka

    dakujem za odpoved, hej uz som to zistovala dalsich 30 dni mu daju len ako vycestuje lietadlom…to znamena ze staci ked pojde napr. na dva dni do kuala lumpur, treba nieco predtym vypisovat alebo len klasicky prejde cez pasove ked pojde naspat do thai? dakujem.

   • Ivana Grešlíková

    Ano, staci na par dni do Kuala Lumpur a potom letecky spat do Thajska. Vyplni ten isty dotaznik, ako ked prileti prvykrat. Dostane ho v lietadle. Ziadne extra papiere netreba vypisovat. Moze sa ale stat, ze po nom budu chciet v Bangkoku po pristati z KL spiatocnu letenku, teda von z Thajska. Odo mna to za tri roky nikto nechcel, ale vraj zacali pytat v Thajsku aj spiatocne letenky. Majte sa pekne!

   • Milka

    dakujem pekne za odpovede a este s jednou otazkou budem otravovat. Da sa to vybaviť aj priamo v bangkoku na slovenskom velvyslanectve? tak ako u nas sa to vybavuje v ba na thajskom? staci pas, fotka, dotaznik a citala som ze staci hotovost ked sa preukaze 10tisic bth. .dakujem za odpoved.

   • Ivana Grešlíková

    Pani Milka, asi ste prehliadli moju odpoved, staci vyplnit len dotaznik, maly papier, ktory dostane v lietadle. S tym prejde cez pasovu konktrolu na letisku v Bangkoku, kde mu daju razitko do pasu a mozu si pytat spiatocnu letenku, ako som spominala. Na ambasadu nemusi. Jedine ak by chcel viza dlhsie ako na 30 dni, a to ste spominali, ze nechce. Viza na viac ako 30 dni sa vybavuju na imigracnom oddeleni v Kuala Lumpur napriklad, a tam uz by chceli potvrdenie od zamestnavatela, doklad o financiach.

 40. Ľubica Hofmannová

  Dobrý deň Ivka,
  super blog hlavne veľa informácii. Odchádzame celá rodinka (3) na dovolenku vo februári 2017 na 21 dní do Koh Samuí. Cez booking som našla super ubytovanie. Letíme z Viedne. Ideme prvýkrát v živote tak ďaleko, Naše jazykové znalosti sú priemerné. Moje otázky pre Vás:
  – Keď pricestujeme do Koh Samui tak na taxík si vymeníme peniaze na letisku?
  – platia karty VISA?
  – ako sa platí ubytovanie? Myslím, že TAXI nás vyloží pri štúdiu a nakoľko budeme mať len eurá alebo karty tak ako im uhradím ubytovanie?
  – cenovo ako stojí strava v Koh Samui?
  ďakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Pekny den, Lubica,
   Uau, 21 dni, nadhera!

   Na Koh Samui som nebola, takze neviem, ci sa daju vymenit peniaze na letisku, ale na 99% ano, kedze je to popularne turisticke miesto. Takze nejake zmenarne a bankomaty sa tam hadam najdu.

   Karty visa platia. Nepisete, v akej presne ste banke, takze neviem odpovedat, ci ta vasa bude fungovat vsade. Ale vseobecne s VISA kartami nie je problem. Len pocitajte s tym, ze sa pri kazdom vybere plati asi 4-5 eura za vyber, aj ked vasa karta ma poplatky za vyber zdarma na Slovensku.

   Ked si objednavate ubytko cez booking.com, tak platite priamo na hoteli, da sa v niektorych kartou, vo vacsine sa dohodnete, ze im prinesiete cash ked si ho vyberiete z bankomatu, prinajhorsom im nechate pas ako zalohu, kym im nezaplatite. A niektore hotely bude akceptovat, ak zaplatite az pri check-oute.

   Ako je to s cenami na Koh Samui, naozaj netusim, nebola som na tomto ostrove. Ale vacsinou sa v Thajsku pohybuju ceny okolo 1.5 – 3 eura za obed-veceru na ulici, v restikach okolo 5-7 eur na osobu. To hovorim o thajskej kuchyni. Za taliansku pizzu zaplatite rovnako ako na Slovensku.
   Peknu dovolenku prajem!

   Reply
 41. Milan

  Ahoj Ivanka.
  V prvom rade ti dakujem za uzasne rozpisany a poucny clanok.
  Do Thajska planujem v januari na mesiac, chcel by som sa spytat dve veci:
  1. Chcel by som z Bangkoku postupne vlakom ist az do Singapuru, ked pojdem odtial naspat, tak mi platia tie iste viza, ktore mi vystavia na letisku v Bangkoku alebo mi ich predlzia opat na dalsich 30 dni? A ak ano tak opat bez poplatku a bez zbytocnych formalit?
  2. Prestupujem v Pekingu a budem mat cas 14 hodin na letisku, cital som, ze sa da z letiska na tych 14 hodin nejakym sposobom prekutrat mesto alebo aj napr. Cinsky mur. Na letisku by som mal mat 72 hodinove tranzitne viza, len neviem ci ma na ne pustia von z letiska alebo si kvoli 14 hodinovej ture budem musiet vybavovat viza turisticke dodatocne?

  Velka vdaka za odpoved a vela zdaru ti prajem!

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Milan, ďakujem, som rada, že článok pomohol.
   Pri vstupe do Thajska druhý krát zo Singapuru, resp. z Pekingu dostaneš na letisku nové víza, na 30 dní. Teda, ak si v Thajsku nebol za posledný rok na visa on arrival viackrát.
   S tranzitnými vízami v Číne neporádím, nebola som. Skús sa opýtať túto otázku na tomto diskusnom fóre: https://www.facebook.com/groups/1688188281445857/
   alebo v tejto skupine:https://www.facebook.com/groups/913560712088956/

   Ďakujem a aj tebe šťastné cesty prajem 🙂

   Reply
   • Milan

    No tak to je super, takze spokojne mozem cestovat dole do Malajzie a naspat do Thajska bez nejakych zbytocnych vybavovaciek a problemov?
    Co sa tyka toho Pekingu, tak to si este zistim, bola by skoda 14 hodin nevyuzit.

    Dakujem ti kazdopadne velmi pekne za info.

 42. Klára Ižvoltová

  Dobrý deń IVANKA, od syna sme dostali darček ,pobyt na 3o dní do Thajska na ostrov Koh Samuí,.Letíme v januári, z Mnichova, nakoľko pobudneme u syna počas sviatkov . Radi by sme vedeli ,či nebudeme mať problemy ,tým že letíme do Zúrichu a odtiaí do Banghogu.Vieme , že v rámci EU by nemal byť problém.A ešte jedna otázka tým že máme po 60 rokov a musíme si brať so sebou naše povinné každodenné lieky , čí nemusíme mať k nim aj preklad. Podotýkam ,že lieky budeme mať počas letu v kufri, nie na palube. Pokiaľ sme leteli v rámci EU nemali sme problémy, podotýkam ,že sme ich mali roztriedené v dávkovači.Vaše rady su veľmi cenné, a za naše veľmi pekne dakujeme.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Dobrý deň, pani Klára, nádherný darček ste dostali od syna 🙂
   S tým, že letíte z Zürichu nebudete mať žiadny problém. Predpokladám, že do Thajska cestujete bez víz a počítate s tým, že vám dajú razítko až na letisku v Bangkoku na 30 dní pobytu v Thajsku. Len si treba dať pozor, aby ste z krajiny vycestovali do dátumu, ktorý budete mať na razítku v pase.
   Čo sa týka liekov, neviem o tom, že by ste potrebovali preklad alebo špeciálne povolenie, najmä ak ich budete mať v kufri. Ja som cestovala len s antibiotikami a nechceli vidieť žiadny preklad ani papiere od lekára.

   Šťastnú cestu a užijte si super darček!

   Reply
 43. Metju

  Ahoj, super článok, určite sa hodí pred cestou. Ideme v januári, čiže počas High season, na Samui, Krabi, Lantu, Phi Phi, Phuket atď..zatiaľ máme ubytovanie v BKK, presun na samui a ubytovanie na Samui, ale chcel by som sa spýtať či je treba v tomto období riešiť dopravu a ubytovanie vopred alebo to môžem až na mieste? Ide o to, že nerád by som bol pripútaný na nejaké miesto a presný harmonogram len kvôli ubytovaniu alebo dopravy. Napr. Phi Phi plánujeme na deň, ale keby sa nám páčilo chceme ostať dlhšie, je možné tam nájsť lacné ubytovanie na mieste? Ďakujem za odpoveď.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Metju,

   Dopravu by som dopredu neriesila, to sa da lahko zohnat v agenturach na ostrovoch. Ak vas je viac, skuste si pytat group discount, casto ju daju aj ked ste dvaja.
   Co sa tyka ubytka, na Phi Phi som nebola, ale vacsinou sa da zohnat nieco aj priamo na mieste. Mozno by som si bookla nieco na 1-2 dni len pre pripad nudze, mozno cez booking.com, alebo agodu a s tym, ze zaplatis az pri check-ine a s moznou zrusit rezervaciu bez poplatkov. Najhorsie, co sa moze stat je to, ze najdes priamo na mieste v tomto obdobi bud nieco velmi lacne a supacke, alebo pridrahe, lebo vsetky dobre izby s primeranou cenou budu obsadene. Skus sa pozriet priebezne koncom decembra na online booking stranky, aka je situacia s obsadenostou, a podla toho sa rozhodni 🙂

   Stastnu cestu a dik za feedback.

   Reply
   • metju

    Ahoj,

    tak sme sa vrátili a bolo úplne super (až na povodne na Koh Samui 😀 ). Ďakujem za tvoje odpovede. Nakoniec sme mali dopredu poriešený len presun na Koh Samui a ubytovanie tam na 2 noci, ostatné sme riešili na mieste, niekedy max deň vopred cez booking.com/agoda.

    Rád by som sa k tomu ešte vyjadril z pohľadu mojej vlastnej skúsenosti pre ďalších ľudí, ktorých zaujímajú rovnaké veci. Čo sa týka presunu medzi jednotlivými destináciami: nie je potrebné nič riešiť dopredu, bez problémov na mieste buď v agentúre alebo priamo v prístave, na autobusovej stanici atď, hádam len letenky dopredu, ale aj tie sa dajú v deň odletu online.
    Ubytovanie: v tomto prípade vôbec netreba nič rezervovať dopredu, platí aj v High season, ubytovanie sa dá nájsť bez problémov na mieste – v rôznych cenových kategóriách. Na každom jednom turistickom mieste ako je Koh Lanta (Long Beach), Phi Phi, Phuket (Karon beach), Samui (Chaweng beach) sa dá nájsť lacné aj drahé ubytovanie na mieste. By ste museli byť sakra fajnoví aby ste si nič nevybrali 😛

   • Ivana Grešlíková

    Super, dík za čerstvé info a vlastnú skúsenosť! Je fajn vedieť, že si to vzal easy a našiel si dobre ubytko, aj sa presunul tam, kde si mal, bez problémov. Veľa ľudí má obavy, ako je to s bookovaním hotelov a transportom, a občas si myslia, že je veľmi dobrodružné, keď im poviem, že nič objednávať dopredu veľmi netreba. Vďaka, že si sa ozval a podelil sa 🙂

 44. Matus

  Ahoj, super článok. Chcel by som sa informovať ohľadom prestupov do KL. My žijeme v Los Angeles a letíme začiatkom marca do Bangkoku, tak mame v pláne letieť do Phuket, tak KL a tak možno Singapur ale to zatiaľ neviem a let mame späť opäť z Bangkoku. Ako to bude teda s vízami pre nás? Ideme na tri týždne avšak manžel je Američan. Ďakujem pekne!

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Matus, po prilete do BKK prvykrat dostanes do pasu razitko a viza na 30 dni. Zdarma. Ked sa budes do Bangkoku vracat z KL alebo Singapuru, este stale ti budu platit prve viza, ale je mozne, ze ti aj tak daju dalsie razitko na 30 dni, je jedno, ze v ren isty den odletis z Thajska. Pocula som, ze zacali na colnej kontrole na letiskach viac kontrolovat spiatocne letenky z Thajska, tak to len maj elektronicky niekde pri sebe v mobile, napriklad.
   U Americanov je to myslim podobne, ale radsej nech si to manzel overi. Stastnu cestu!

   Reply
 45. Dušan

  Ahoj, dakujem za info blog, nasiel som si tu skoro vsetko, co ma zaujima. Ale este sa chcem spýtať. V decembry prilietam do Bangkoku, ale odlet mam z Kuala lumpur. Moze byt problém, resp. co budem potrebovat na vstup do Malajzie po zemi. Dakujem.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Dusan, vdaka za feedback.
   Popravde, do Malajzie som vstupovala len letecky a dostala som na letisku trojmesacne viza zadarmo (naposledy to bolo vo februari 2016). Ako je to po zemi, netusim. Viem len, ze nie vsetky hranicne priechody medzi Thajskom a Malajziou su pre zahranicnych turistov. Skus si viac prestudovat na tejto webstranke. Mas tam aj info o najjednoduchsom sposobe prechodu (vlakove spojenie): http://www.thelongestwayhome.com/travel-guides/thailand/how-to-travel-thailand-malaysia-overland.html

   Stastnu cestu!

   ps: co by si este inak uvital v clanku? je nieco, co si hladal a nenasiel? pomohlo by mi to vylepsit post, vdaka 🙂

   Reply
 46. nikol

  ahoj ivka, chystame sa do thajska vo febriary, a chcela by som ta poprosit o radu. mame si peniazky vymenit uz na SR alebo sa to viac oplati v thajsku? chceli by sme ist z bgk na koh samui ale mam depky z tej cesty. aky mas ty nazor na vyber dopravy ? lietadlom sa mi vidi byt cena 150 eur za osobu dost vysoka.a vlakom je to sice zdlhavy ale lacnejsi proces. chodia aj nejake lode na koh samui z okolia bangkogu? dakujem ti za odpoved 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Nikol,

   co sa tyka penazi, tak je dobre mat po ruke okolo 1000 bahtov (25 eur), aby ste mali na taxi z letiska a nejake male obcerstvenie. Vacsinou su taxiki s tachometrom a stoja do centra okolo 5, max. 8 eur. (200-320 bahtov). Zalezi, kde budes ubytovana. Inak, ako spominam v clanku, dobra zmenaren v Bangkoku je Super Rich.Maju dost pobociek v meste, pozri si ich stranku, kde maju adresy. Na letisku by som peniaze nemenila. Ale mas v Bangkoku na letisku kopec automatov, len uctuju za kazdy vyber thajske banky cca 4 eura.

   Na ostrove Koh Samui som nebola, takze neviem ti povedat z vlastnej skusenosti. Letenka za 150 eur je ozaj draha, to mozes letiet za tuto cenu z Bangkoku do Berlina. Lode su OK, len si vezmi nejaky kinedryl.
   Odporucam prestudovat si tieto weby, tam mas presne popisane, aky typ dopravy z BKK na KOh Samui je najlepsi:
   https://www.travelfish.org/transport_detail/thailand/bangkok_and_surrounds/bangkok/bangkok/87
   http://samui.sawadee.com/airport/train_transfer.html

   Stastnu cestu 🙂

   Ivka

   Reply
 47. Michal

  Ahoj, taktiez sa kamaratmi chystame tuto zimu do thajska. Niekedy v rozmedzi december-februar, no chystame sa tam asi iba na 1 tyzden. Chcely by sme ist niekde na juh, uvazujeme asi o krabi kde by sme sa chceli ubytovat a odtial pochodit co najviac v okoli. Cheli by sme vidiet hlavne krajinu, teda zaujima nas hlavne priroda a nie nejake rusne mesta.
  Urcite by sme z Krabi chceli navstivit Phi Phi, no dalej velmi nevieme co je v okoli. Okolim myslim nieco co by bolo dostupne pre jednodenne vylety. Zaujimalo by nas ci sa tam niekde v okoli da vidiet nejaka typicka horska dedinka (teda horska podla moznosti v okoli Krabi), nejake typicke osady s bambusovimi domami, alebo nejake ryzove polia, cajove plantaze, pripadne ci je tam v okoli nejaka zaujimava turistika do hor s peknym vyhladom, pripadne by sme v tychto miestach chcely vidiet nejakou typicku dzunglu, ak sa to tak vlastne da povedat. Poznam tam prosimta nejake konkretne miesta kde by sa dalo nieco s tohto vidiet?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Michal,

   Krabi veľmi nepoznám, bola som tam len 5 dní, po ceste na Koh Lantu. Väčšinu času som bola na Ao Nang pláži, odkiaľ sa chodí na jednodňové výlety, vrátane Phi Phi. Píšeš, že sa chcete vyhnúť rušným miestam. Phi Phi je ale v období od decembra do februára dosť plné. Mňa Krabi a okolie nejak nenadchlo, ale každému sa páči niečo iné 🙂 V okolí sa veľa šnorkluje, aj keď – keď si vo vode s ďalšími pár stovkami ľudí, nič moc zážitok…
   Trekovať sa okolo Krabi určite dá. Pozri si túto stránku: http://www.seekrabi.com/krabi/hiking/3-7-hour-hiking-trekking-in-krabi-forest/, je tam niekde aj video z trekingu: http://www.seekrabi.com/krabi/hiking/krabi-things-to-do-climb-hang-nak-mountain-hiking/
   O ryžových poliach, čajových plantážach a kmeňových dedinkách na juhu neviem. To všetko je koncentrované na severe. Tam by som ti vedela lepšie poradiť, žila som v okolí m. Chiang Mai dokopy vyše rok.
   Inak, ak máš rád turistiku, tak veľmi doporučujem nainštalovať si appku Wikiloc. Tam máš trasy na treking po celom svete 🙂 A je tam niečo aj v Krabi, keď na to teraz pozerám: http://www.wikiloc.com/trails/hiking/thailand/krabi

   Drž sa!

   Reply
 48. Miška

  Ahoj Ivka 🙂
  ohľadne víz si tu už info. dávala, ale chcem sa spýtať, odlietam do Bangoku (letím z Viedne) 27.9.2016, víza zatial vybavené nemám. Je to problém? Či ich dostanem priamo na letisku alebo aký je postup? Nikdy som takto necestovala a letím prvý krát v živote..
  Idem na 7-8 mesiacov.
  Veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Miška,

   A tých 7-8 mesiacov sa chystáš byť len v Thajsku?
   Lebo víza, ktoré dostaneš na letisku v Bangkoku budú platné len 30 dní (to sú visa on arrival).
   Potom buď z krajiny vycestuješ a prídeš znova a znova ti dajú pečiatku na 30 dní, alebo si na imigračnom oddelení v Thajsku vybavíš visa extension na mesiac.

   Ak chceš byť v Thajsku viac než pol roka vkuse, tak potom jedine s multivstupovými vízami, ktoré sa dajú vybaviť v Bratislave.

   Reply
 49. Vierka

  Ahojte vsetci,
  bol z Vas niekto v Thajsku v Oktobri? Viem ze v tomto mesiaci je najviac zrazok,ale je to fakt az tak zle? Zial nemozem cestovat v inom mesiaci,iba od 28.9 do 25.10 chceme navstivit phuket potom sa presunut do krabi a odtial do bangkoku. Ma z Vas niekto skusenost,pripadne tiez ide v tom obdobi do Thajska? Dakujem za vsetky rady..Vierka

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Vierka,

   oktober je v Thajsku celkom vpohode, na ostrovoch moze byt viac zrazok, to ano, ale tazko sa to presne odhaduje pri sucasnych klimatickych zmenach. Monzuny v oktobri maju koncit, tak si hadam uzijes aj slanko na plazach 🙂

   Reply
 50. Soňa Štofová

  Ahoj Ivka,

  chystáme sa do Thajska (Bankgog, provincia Krabi, Koh Samui ) koncom januára, prípadne vo februári.
  Ako dopredu si máme začať zhánať letenky do Bangkoku ak k tomu ešte chceme cenu za spiatočnú letenku max 400 Eur?
  Dík Soňa

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Soni,

   ja na letenky velmi expert nie som, ale z toho, co som bookovala za tie tri roky, tak sa mi osvedcil vyhladavac https://www.skyscanner.net/. Januar je v Thajsku este hlavna sezona, takze letu mozu byt trosku drahsie. Naposledy som letela s nemeckymi https://www.eurowings.com/en.html (Bangkok – Cologne za 220e). Teraz na ich webe najdes na koniec januara spiatocne letenky za cca 450e, zalezi ale velmi, odkial budes letiet. Skus si sadnut k tomu a pozriet vsetky moznosti. Alebo potom priamo na webe Qatar Airways alebo Emirates. Ak najdes dobru cenu, to je do tych 400-500 za spiatocnu, kupila by som to teraz, lebo v oktobri mozu ist hore, kedze na Vianoce a okolo noveho roku je v Thajsku asi kazdy, kto nemusi zimu v Europe 🙂 Stastnu cestu!

   Reply
 51. Michaela

  Ahoj Ivanka,

  skvelý článok. My sa chystáme do Thajska na svadobnú cestu ale vychádza nám to jedine na September. Chystáme sa na stráviť 2 dni v Bangkoku a potom na ostrove Ko Chang. Chcela som sa spýtať práve na to počasie v tejto oblasti?? Prší stále či sú to len prehánky, ktoré netrvajú dlho?

  Ďakujem veľmi pekne

  Reply
 52. Miroslav

  Ahoj Ivanka,

  super clanok, dakujem… v septembri cestujem do Thajska sam, a preto sa snazim zistit co najviac aby som mal co najmenej prekvapeni. Budem tam tri tyzdne a planujem po kuskoch cestovat z juhu na sever. Chcem sa ale opytat, ci ubytovanie mam riesit vopred alebo mozem sa zastavit niekde (hoc aj v nejakej dedinke) a vyjednat nejake ubytko. Su tam na to zvyknutí alebo nie? Nemyslim teraz hostely a hotely (aj ked aj na to pride ked tam budem) .. ale skor take bungalovy, ci uz na plazach alebo v tych odlahlych dedinach. Nechcem planovat vsetko dopredu a chcem pochodit krajinu tak ako pride – ze niekam zavitam a potom budem riesit ubytko. Je takyto styl cestovania vobec vhodny? Dik za odpoved a pekny den prajem! 🙂

  Miro

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Čau Miro,

   aj ja ďakujem za feedback. Takýto easy-going štýl cestovania je najlepší, ak je na to človek naladený, čo podľa tvojich slov ty si 🙂
   neviem presne, kam sa chystáš, ale vo väčších mestách a na väčšine ostrovoch úplne stačí prísť a nájsť niečo priamo na mieste. Ešte by som poradila vyjednávať. Môžeš si napríklad nájsť niečo na jednu noc a ak sa ti to miesto bude pozdávať, opýtaj sa, či ti dajú zľavu, ak ostaneš na viac dní. V septembri je ešte navyše low season, takže na veľa miestach bude menej turistov, čo môže pomôcť pri zjednávaní ceny 🙂 Šťastnú cestu!

   Reply
  • Vierka

   Ahoj Miro, citala som tvoj clanok,kedy sa chystas do Thajska? Koncom mesiaca,alebo v strede a kam letis? pekny den vierka

   Reply
   • Ivana Grešlíková

    Ahoj Vierka,

    Toto je moj osobny cestovny blog, Miro len komentoval clanok podobne ako ty, takze od neho odpoved na to, kedy presne do Thajska cestuje, nedostanes.
    Skus sa opytat na tomto fore, tam sa mozno najde niekto, kto cestuje v rovnakom case ako ty: http://www.dobrodruh.sk/forum

    Vsetko dobre,

    Ivana

 53. Marcela

  ahoj Ivanka ,
  dakujem za super napady a rady . chystam sa do Thajska (Krabi) . ak by som sa mohla opytat na tvoju radu …tak chcela by som vediet ako je to z dopravou z letiska do Krabi . Akou dopravou je lepsie cestovat z letiska .
  Velmi pekne dakujem este raz za tvoj clanok urcite ludom pomaha pri nahlade na Thajsko a za radu.

  Marcela

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Marcelka,

   dakujem, tesim sa, ze clanok pomaha zorientovat sa pred cestou do Thajska. Ja som sla z letiska v Krabi do centra autobusom, ktory bol pristaveny hned pred letiskom, listky si kupis pri okienku na letisku pri vychode alebo u ludi z autobusovej spolocnosti, ktori sa budu pohybovat na stanici. To je najlacnejsia moznost. Skus si precitat tento clanok, mozno sa inspirujes. Este totiz zalezi, kde presne sa potrebujes na Krabi dostat: do centra alebo priamo na plaz Ao Nang?
   Tu najdes viac info: http://gobackpackgo.com/bus-from-krabi-airport-to-krabi-town-or-ao-nang/

   Stastnu cestu!

   Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Tomas, dik za link, ale info vyzera byt trochu starsie. Plaze, ktore su tam spomenute, nie su uplne najkrajsie v Thajsku, pripadne su preplnene turistami, ako Koh Tao. A masaz za 13 eciek je na Thajsko velmi draha, normalne zozenies dobru masaz aj za 5eur. Kazdopadne, dik za precitanie a stastnu cestu 🙂

   Reply
 54. Peter

  Ahoj, aké miesto v Thajsku (ostrovy alebo pobrežie na juhu Thajska) je najlepšie na oslavu Nového roku? Nechceme byť niekde kde sa tlačí x-tisíc ľudí a preto asi niečo mimo BKK a pod. ale na druhej strane nech sa tam niečo deje, je sa ako zabaviť …možno aj nejaká párty ale „normálnych rozmerov“. Vedela by si nám niečo odporučiť? Ďakujem.

  Reply
 55. Lukas

  Ahoj, chcel by som sa spýtať či je potrebné ukázať spiatočnú letenku na letisku pri vstupe do krajiny pretože plánujeme byť v Thajsku cca 2 týždne a potom ísť do Kambodže. Nebude to robiť problémy pri bezplatnom vstupe na 30 dní ?
  Ďakujem

  Reply
 56. milan

  ahoj rad by som sa poradil s niekym skusenym o pobyte v thajsku.. a hlavne jednu vec, chceme ist do thajska s dietatom, 4 rocnym, je to bezpecne ?? nas vylet by sme chceli tak na 15 dni .. vies nam poradit ci letiet do bangkoku a odtial na ostrov alebo radsej priamo na nejaky ostrov a odtial si robit vylety bud jednodnove alebo aj viac. neviem ci je vhodne velmi s malym dietatom sa tulat po bangkoku ked je to tak rusne mesto, a bojim sa aj o bezpecnost. vies nam aj odporucit ktory ostrov je najlepsi pre rodiny ?? velmi pekne dakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Milan, vdaka za precitanie i doveru! Poznam viacerych cestovatelov, ktori cestovali do Thajska aj s mensim dietatom (okolo 2 rokov) a bez problemov. Bangkok je dost bezpecne mesto, hoci rusne, to je pravda. So 4 rocnym dietatom by to mohlo byt narocne, ale aj nie, zalezi, co by ste chceli vidiet. Taxiky (hlavne tie ruzove) su spolahlive, zapnu poctivo meter (ak nie, poziadaj ich o to :). Takze na presun by ste mohli volit toto a nie metro. Oplati sa vidiet hlavne chramy aspon. Z ostrovov by som poradila Koh Lantu, najma Klong Dao plaz. Tam dovolenkuju najma rodiny s detmi, takze by si syn/dcera mohli najst aj partaka/partacku na hranie 🙂 Plaz je super, cista, voda plytka. Na Koh Lantu sa da dostat tak, ze priletite na Krabi (netusim, ci su aj priame lety z Europy, ale urcite su z Bangkoku: skute pozriet Air Asia alebo Nok Air, obe su nizkorozpoctove). No a z Krabi potom vziat trajekt. Ten je uplne vpohode, cestuju nim i rodiny.
   Viac info o Koh Lante mam aj v clanku v anglictine: http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/

   Uzite si to a ozvi sa, ak by si mal este nejake otazky 🙂

   ps: ak by si hladal nejake info o Thajsku a cestovani vobec, pozyvam do diskusneho fora na FB, kde sa pokojne mozes opytat mna ale aj inych cestovatelov: https://www.facebook.com/groups/1688188281445857/

   Reply
 57. PeterB

  Thajsko je super 🙂 Bol som tam viac krat. Mozno by som len doplnil, ja osobne mam trocha lepsie skusenosti s vyhladavanim hotelov cez hotels.com alebo expedia.com.au. Tak isto, takmer vzdy sa mi podarilo najst najlacnejsiu letenku cez kayak.com alebo cez skyscanner.com. A dalsiu vec co odporucam je prenajat si byt v bangkoku, ziadny hotel, ale miesto kde nechodia turisti a prenajat si byt. To bola jednoznacne moja najlepsia skusenost, zit s domacimi aspon chvilku a prezit si bangkok naplno. Pise sa tu casto, ze staci cca 3 dni na Bangkok, je to ciastocne pravda ak si chcete pozret par turistickych miest, ale urcite je tam co vidiet aj na ovela viac dni. A urcite treba ist aj na phuket a dalsie miesta.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Peter, vdaka za feedback a tipy. Pravdu mas, skyscanner je top, minuly mesiac som nasla letenku BKK-Cologne v Nemecku za 150!
   No, s hotelmi v BKK: aky prenajom bytu mas na mysli? Airbnb? Ked pises, ze zit s miestnymi…

   Inak ale moznosti prenajat si izbu alebo byt kratko alebo dlhodobo su jednoduchsie v Bangkoku (a Thajsku vseobecne) ako inde v JV Azii, to ano.
   Hotely maju plusy aj minusy, to je jasne. Mozno ten, kto nikdy nebol v Azii a nie je dobrodruzny typ by si to uzil menej u miestnych. Poznam aj takych.

   Tri dni na BKK som odporucila tym, ktori cestovali do Thajska na 10 az 12 dni, a to si myslim, ze viac ani netreba v takomto pripade. Jasne, v Bangkoku sa toho da vidiet vela aj na mesiac 🙂 Inak, cim castejsie tam cestujem od 2013, tym to tam mam radsej.
   Este raz dik za feedback a stastne cesty!

   Reply
 58. Karin

  Ahoj Ivi, precitala som si Tvoj blog aj komenty. S manzelom sa chystame do Thajska koncom maja, avsak len na 8 noci – prilet to BKK, odlet z Kuala Lumpur. Manzel uz v Thajsku bol – konkrethen BKK a Koh Samui, ale samotny BKK ho nenadchol. Pre mna je to prvykrat v Azii. Chcem sa spytat, aky plan by si doporucovala? My sme rozmyslali, ze z BKK odletiet hned na Phuket – kolko dni nam tam staci? 3 noci? Chceme tiez vidiet Phi Phi – zostala by si tam 1 noc, alebo je to zbytocne a 1 den nam staci? Rozmyslali sme tiez nad ostrovom Langkawi (Malaysia) a posledne KL. Chceme spojit trosku romantiky s velkomestom (KL). Ide o to, ze by som potrebovala radu od niekoho, kto tu oblast dobre pozna, aby som zbytocne nestracala cas, tam kde nie je treba…a boli to plne vyuzite dni. Vopred velke dakujem.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Karin,

   Hej, chápem, BKK je busy, ale nechala by som si na ňho aspoň deň. Ale ak chcete hneď na pláž, úplne tomu rozumiem. Na Phukete som nebola, ani na Phi Phi kvôli tomu, že je to veľmi turistické. Bola som 10 dní na Koh Lante, tam je dokonalá romantika 🙂 Odtiaľ sme šli na jednodňový výlet na Koh Rok.
   Langkawi som tiež nebola, skôr som v Malajzii chodila po džungli a splavovala rieky s krokodílami, ale dobrí kamaráti si Langkawi zmilovali. Skús sa pozrieť na ich článok a hlavne na komentáre, kde im jeden chalan radí kde sa vybrať v Malajzii na odľahlé miesta bez turistov:
   http://loveandroad.com/reasons-langkawi-malaysia-romantic-getaway/
   V KL by som veľa času netrávila, stačí jeden celý deň.

   Maj sa krásne a užite si to!

   Ivka

   Reply
 59. Katka

  Ahoj Ivana, chceme ist do Thajska v July na 10 dni. Viem, ze to nieje pre Thajsko najidealnejsie obdobie ale inac sa neda. Ktore miesta v Thajsku by si nam odporucila vidiet v tomto obdobi. Rozmyslame nad Bangkokom (2 dni) a potom Ko Sumai a jeho vedlajsie ostrovy. Vdaka za info

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Katka,

   jul je pre ostrovy v Thajsku vpohode. Na Koh Samui konkretne zvyknu byt len prehanky, nie zaplavy ako napriklad na severe, v Chiang Mai.
   10 dni nie je vela, tak ja by som si radsej uzila ostrov a plaz na Koh Samui. Odskocte si na 2 dni napriklad pozriet chramy v meste Ayutthaya, ktora je len 80 km od BKK. Narodny park v Kanchanaburi je velmi pekny, ale moze sa stat, ze bude velmi mokro na trekking.
   Preto by som sa drzala na juhu.

   Ja mam velmi rada Koh Lantu, ked sa vam chce cestovat, ale ja osobne by som si radsej uzila jedno miesto ako sa presuvala pocas 10 dni.

   Na sever, ktory je nadherny (Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, horske kmene) by som si nechala ine obdobie 🙂

   Maj sa krasne a stastnu cestu!

   Ivka

   Reply
 60. Michal

  ahoj, tvoj blog je úplne super, celý sme ho prečítali, a s kamoškou máme v pláne navštíviť Thajsko v Novembri. máme možnosť cestovať buď na 2 týždne, 2 a pol týždňa alebo 3 týždne. rozdiel v cene je minimálny. čo by si si vybrala ty ? a ako si to riešila s uschovaním dokladov, batohu (chceme ísť len s jedným batohom), a osobnými vecami ? napríklad keby sme boli v mori a veci by ostali na pláži, či sa tam nekradne. a dá sa tam prespať na pláži ? nieje to nebezpečné ? ďakujeme 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Michal, ďakujem. Ja by som brala tri týždne, jednoznačne 🙂 To máte teoreticky čas na pár dní v Bangkoku, možno týždeň na jednom z ostrovov. Odporúčam Koh Lantu. No a potom Chiang Mai, Pai a Chiang Rai na severe. Pozri si aj komentáre vyššie a môj anglický blog Nomad Is Beautiful, tam mám toho viac o Thajsku: http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/category/thailand/

   Inak v Novembri by mal byť v Thajsku nádherný svetelný festival Yee Peng a Loy Krathong, oplatí sa zažiť.

   S dokladmi to riešim tak, že mám kópiu pasu v peňaženke a originál nechávam v ruksaku na hoteli alebo guest house. Mám kódový zámok, a zatiaľ to vždy stačilo. Alebo aktuálne pas nechávam na recepcii hotela vo Vietname, kde je to povinné.

   Na pláž som si doklady nikdy nebrala, a ak áno, tak som vždy niekoho poprosila, aby sa mi na to pozrel keď som šla plávať. Alebo mi to strážil frajer 🙂 Idete dvaja, tak je to jednoduchšie.

   No, na pláži som v Thajsku nespala, ale na takej Koh Lante, kde je to maximálne tiché, skoro žiadna párty, si to viem predstaviť 🙂 Skúste sa len vyvarovať párty ostrovom ako Koh Phangan, Phuket, Koh Lipe, Koh Tao.

   Štastnú cestu 🙂

   Reply
 61. zdenka

  Ahoj Ivka,

  ďakujeme za super blog. Vedela by si nám prosím poradiť, chystáme sa do Thajska začiatkom mája. Radi by sme začali v Bangkoku, kde by sme ostali cca 2 až 3 dni. Kam by si odporučila pokračovať? Radi by sme videli pekné pláže. Poprípade, ako sa na ne dostať. Či si hotel objednať dopredu, alebo až tam a dopravu autobusom, ľodou..

  Ďakujem za všetky informácie.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Zdenka,

   Dík za prečítanie. Keď chcete ísť hneď na ostrovy z BKK, odporúčam Koh Lantu. Veľmi pohodový ostrov, nádherné pláže a ľahko sa po ňom pohybuje na skútri. Pozri si komplet info k ostrovu na mojom anglickom blogu: http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/
   Vraj mali dokončiť minulý rok nový most na Koh Lantu, ale netuším, či to dotiahli, takže ostáva preprava loďou a minidodávkou z mesta Krabi. Všetko je v tom anglickom článku. S hotelmi by som to veľmi neriešila dopredu. Max. na 1 noc by som si niečo bookla cez agoda.com, ako spomínam v článku o Thajsku a potom by som si vzala skúter, obišla ostrov a našla miesto, kde sa vám to bude páčiť a navyše osobne môžeš vyjednávať za lepšiu cenu, ak ostaneš viac nocí 🙂

   Ak nechcete ísť priamo na ostrovy, oplatí sa vidieť Chiang Mai na severe na 3-4 dni, Pai, Chiang Rai na jeden deň stačí, Ayutthaya, Sukhotai, Kantchanaburi národný park… Nepíšeš, koľko máš času, tak neviem, čo všetko by si mohla stihnúť.

   Šťastnú cestu a uži si Thajsko!

   Reply
 62. Patrícia

  Ahoj Ivka, prosím o radu, nepochopila som tie víza z inej krajiny. Priletíme do Kuala Lumpur, odkiaľ chceme letieť na 10 dní do Thajska. Potrebujeme vybavovať víza na thajskej ambasáde v KL? Alebo keď sme zo Slovenska a je zrušená vízová povinnosť tak to nemusíme riešiť? Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Patrícia,
   Je jedno, z akej krajiny do Thajska priletíš. V Thajsku na ktoromkoľvek letisku dostaneš “visa on arrival”. Ak letíš na 10 dní, určite nemusíš na ambasádu. Mimochodom, v Kuala Lumpur robia s vízami Slovákom problémy, ako o tom píšem v článku. Ešte trochu poupravím, že pre Slovákov nie je zrušená vízová povinnosť do Thajska, len to máme chválabohu jednoduché a dajú nám pečiatku na letisku pri pasovej kontrole na 30 dní 🙂

   Jednoducho priletíš do Bangkoku, s pasom prídeš na letiskovú colnú-pasovú kontrolu aj s vyplneným tlačivom, ktoré ti dajú v lietadle a do pasu ti na letisku rafnú razítko aj s dátumom, dokedy máš z krajiny vycestovať. Inak, dávaj bacha aby si to tlačivo, resp. druhú polovicu, ktorú ti nechajú, nestratila. Keď budeš letieť z Thajska von, budú to kontolovať a je za to pokuta, ak to nemáš pri ceste von.

   Šťastnú cestu a uži si to 🙂

   Reply
 63. Ivana

  Ahoj Ivi, som rada ze som natrafila na tvoju stranku, je tu vela uzitocnych informacii pokope:) napriek tomu mam este otazky – ideme do Thai na svadobnu cestu na zaciatku aprila, zatial mame len letenky do BKK. chceli by sme si hlavne oddychnut, povodne som mala v umysle Koh Lipe, ale cim viac hladam ubytko a infosky, tym mam z toho viac zmiesane pocity…prosim odporucis nejaky ostrov kde to nie je uplne najviac komercne ale zas je tam aj co robit? plus co by si odporucila naozaj naozaj navstivit z celej krajiny? nemame na to vela casu a nechcem byt stale na cestach ale nech nie sme uplni ignoranti:0 bkk planujeme, ale okrem toho este? vobec to nemusi byt nic kde sa mele milion turistov…diky moc!!

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Ivka,

   Dík, som rada, že blog pomáha 🙂
   Čo sa týka ostrova, tak nám sa veľmi páčilo na Koh Lante, na svadobku je to ideálne. Pohodový ostrov, dá sa ľahko prejsť na motorke na rozdiel od iných ostrovov.
   Mám o ňom článok na anglickom blogu, mrkni sa sem: http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/
   Nájdeš tam praktické info kde a čo sa tam dá robiť. Niečo sa mohlo zmeniť, predsa len sme tam boli pred dvoma rokmi.

   Čo vidieť? No neviem, čo máte radi? Ak históriu, tak Ayuthaya alebo Sukhotai, Chiang Rai na severe, ale všade tam natrafíte na turistov, bez toho to nejde 🙂
   Ak prírodu, tak Kanchanburi národný park, sever Thajska na nejaký trekking, zipline.
   Na pohovú dedinku v horách: Pai.

   Žila som v Chiang Mai skoro 11 mesiacov, tam to mám veľmi rada. Plno chrámov, večerné trhy, dobré ceny, super masáže, blízko hory, záchranné centrá pre slonov…
   Inak, možno ťa zaujme tento článok: https://ivanagreslikova.com/preco-nejazdit-na-slonovi-v-thajsku/

   Ak sa rozhodnete ísť do Chiang Mai, daj vedieť, môžem dať viac tipov, čo tam.

   Skús si pozrieť viac článkov tuto, možno sa inšpirujete 🙂
   http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/category/thailand/

   Pa a ak budeš mať ešte nejaké konkrétne otázky, pokojne sa mi ozvi sem alebo na email.

   Ivka

   Reply
 64. Petra

  Ahoj. Chcem sa Ta opytat, ci sa da v Phukete na imigracnom vybavit predlzenie viz. Ideme na 37 dni a tych 7 dni nam chyba. Na SK to uz nestihame vybavit a mimo Thajska kvoli vizam nechceme ist akoze na nejaky vylet. .
  Dakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Petra,
   ano, v Phukete sa da na imigracnom vybavit visa extension na 7 alebo 30 dni. To na 30 stoji 1900 bahtov, na 7 netusim. Stastnu cestu 🙂

   Reply
 65. mATEj

  Nazdarek 🙂
  Traja kamarati sa chystame prvy krat do Thajska a letime uz o mesiac.
  Letime “podstate priamo” na Phuket . Ubytovanie sme sa rozhodli vybavovat popri cestovani takze ziadne nemame 🙂
  Prilet na letisko mame v rannych hodinanch a potrebovali by sme sa dostat do mesta Phuket tak co odporucujes taxi / bus???
  A ANGLICKY? SA TAM DOHOVORIM V PORIADKU?CI JE LEPSIE NIECO VEDIET ?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Matej,
   V Phukete som byvala hned pri letisku, takze netusim, kolko stoji taxi do mesta. Na nete najdes info, ze to stoji oklo 400 bahtov, co je asi 10 eur, ale neviem, aka stara je info. Je tam airport shuttle, ale ten zacina az o 8 rano. Takze budto prespite na letisku a pojdete prvym busom (http://www.airportbusphuket.com/timetable.php#phuket-airport), alebo sadnete do prveho taxika a nezabudnete poprosit vodica, aby si zapol taxometer. Inak by som ani nesadala, lebo vas obabru.
   Anglicky sa dohovoris zakladne veci, taxikari maloktori hovoria cudzim jazykom. Urcite sa oplati naucit sa par slov ako dobry den, dakujem a chutne 🙂
   Maj sa a nech sa vylet vydari!

   Reply
 66. Milka

  Ahoj Ivanka, chcem sa opýtať ako to je ked chcem ostat v thajsku priamo v BKK cca 3mesiace a nechcem byvat v hoteli ale nejakom byte,ci condominiu, ci je nejaka stranka na to alebo ako si najdem prenajom. dakujem.

  Reply
 67. Gabi

  Ahoj Ivka! dakujem za vela skvelych rad!
  ide o to ze planujem cestu do Thajska na konci februara cca tak na 2 mesiace… hostely, spacak alebo couchsurfing cize ziadne velke minanie iba spoznavanie krajiny. chcela by som sa spytat este na tie vakciny ci sa mam dat zaockovat na malariu? nechem zostavat iba vo velkych mestach chcela by som prejst tak v podstate cely ostrov potom sa skocit pozriet aj na ostrov Java a skoncit svoju cestu na Bali. myslis ze mi budu dva mesiace na to stacit?

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Gabi, dík za feedback 🙂 V Thajsku vakcínu na maláriu netreba. Skôr lepší repelent, ak sa chystáš aj do džungle. Prechodila som kus Thajska, bola som aj v horách a pralese, kde nie je žiadna elektrina, a stačil silnejší repelent, klop-klop. Či stačia dva mesiace? Záleží, ako rýchlo rada cestuješ 🙂 Ale na Thajsko, Javu a Bali by mali, aj keď na každom z týchto miest sa dá stráviť dva mesiace samostatne 🙂 Daj vedieť, ako to prebieha a kde si sa nakoniec rozhodla ísť!

   Reply
 68. Lukas

  Ahojte, potreboval by som vedieť ohladom víz – Keď sa chýstám do Thajska letecky do Bangkoku dostanem víza on arival bezplatne na 30 dní, pobudnem nejakých 20 dní v Thajsku a pôjdem do Kambodže a Laosu a vrátim sa naspet do Thajska na hranici dostanem jednovstupové víza ?? alebou si na začiatku musím zaplatiť viacvstupové víza??? vie mi niekto poradiť prosím vás ?? Ďakujem

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Lukáš. Presne tak, po prílete dostaneš víza na 30 dní. Keď sa vrátiš z Kambodže, Laosu naspäť letecky, dostaneš pečiatku na ďalších 30 dní.Ak busom, tak len na 15 dní. Na letisku sa jednovstupové, ani viacvstupové víza nedávajú. Tie si musíš požiadať vraj podľa najnovších pravidiel z novembra 2015 v krajine tvojho trvalého pobytu.Šťastné cesty!

   Reply
   • Lukas

    Ďakujem pekne, a ešte ohľadom počasia Júl – August ?

   • Ivana Grešlíková

    Podľa toho, v ktorej oblasti si. Okolo Bangkoku, v strede a na severe je monzúnové obdobie, t.j. je teplo, dusno, par hodín do dňa leje, potom všetko vyschne, alebo leje ďalej a tak dookola.

 69. Kristina Zochova

  Ahoj Ivanka,

  super, ďakujem veľmi pekne za tipy. Určite sa pozriem na ten bus/vlak do Ayuatthaya. Aj mne to prišla dosť dlhá cesta na taxi.
  Do Chiang Maai sme sa rozhodli pre letenky hlavne z časového hľadiska, nebudeme v Thajsku až tak dlho a preto sme zvážili, že čosi priplatíme a ušetríme nejaký čas. Ta letenka vychádza na cca 30 eur, to sa dá. A takisto diky za tip na loď na Koh Samui, to mi popravde ani nenapadlo, ale určite si to pozriem. Takisto to je asi potrebné booknuť teraz, že? Nechceli sme sa úplne viazať na letenky a termíny, ale asi sa tomu nevyhneme.
  ĎAKUJEM

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Hej, chapem s tym lietanim. Listok na lod nemusis bookovat dopredu. Da sa kupit v hociktorom hosteli/hoteli/guest house priamo v Krabi. Skus vyjednavat, nam dali zlavu ked sme sa spytali, ci maju extra cenu, ked cestujeme dvaja. Vo vacsine pripadov ti ju daju 🙂 Stastnu cestu a ozvi sa, ak budes v Chiang Mai!

   Reply
 70. Simona z Londýna

  Thajsko sme mali na pláne minulý rok, ale pre zdravotné problémy sa výlet nekonal a bol odložený na neurčito. Ale po tomto článku asi začneme znova plánovať 🙂

  Reply
 71. Kristina Zochova

  Ahoj,

  chystame sa v januari do Thajska, máme na pláne hned na druhy den po prilete Ayatthaya, co je asi 80 km. AKu dopravu by si odporucila? taxikom? a este mam jednu otazku na lokalne lety, chceme ist z Bangkoku do Chiang Mai a odtial na Krabi. Je lepsie kupovat letenky uz teraz, alebo sa to da aj za pochodu? jednosmerne myslim. Z Krabi sme planovali odletiet na Koh Samui (tato letenka vychadza pomerne dost, okolo 150 eur ak sa nemylim ) a z KOh Samui uz len spat do Bangkoku a domov 🙁

  Dakujem voperd

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Kristina,

   1. Bangkok – Ayutthaya: jednoznacne bus alebo vlak, taxi ta vyjde zbytocne draho. Ak chces busom, potrebujes sa dostat na Northern Bus Terminal (thajsky sa vola stanica Moh Chit). Odtial ide priame busy do Ayutthai cca kazdych 20 minut. Zaplatis okolo 60 THB, co je 1.5 eura a cesta trva cca 2 hodky. Na autobusove nadrazie sa dostanes z hotela budto taxikom (ber len ruzove taxi a nasadni len ak suhlasia, ze daju meter. To je najjednoduchsi a najrychlejsi sposob, ako sa dostat na autobusovu stanicu).

   Alebo chod metrom na Mo Chit BTS Station. Odtial budes musiet vziat bus #3 alebo #77 (listok stoji za klimatizovany 12 THB, bez klimy 7), ktory ta privezie k stanici. Ja som vzdy na busovu stanicu sla tak, ze som sa metrom zviezla na stanicu Mo Chit BTS, a vzala odtial taxik priamo na stanicu, kedze bolo skoro rano a mestske linky nechodili.
   2. Bangkok – Chiang Mai. Raz som letela a tri krat som sla tuto trasu autobusom, z rovnakej stanice ako do Ayutthai. Listok stoji cca 12 alebo 20 eur (500-900 THB), podla triedy, aku si vyberies. VIP autobusy su super pohodlne, s obcerstvenim, cesta trva 7-9 hodin, podla situacie na cestach. Vlakom je to vacsie dobrodruzstvo, obcas 10-13 hodin. S letenkami skus pozriet na Air Asia alebo Nok Air, to su nizkonadladove spolocnosti. Januar je high season, takze by som to skusila zabookovat teraz, v decembri, alebo sla busom.
   3. Krabi-Ko Samui, preco letiet? Skus pozriet lode. Cesta trva cca 4 hodky a zaplatis len okolo 12-15 eur. Odporucam vziat si tabletku na morsku nemoc a vyhla by som sa speed boat. http://www.ferrysamui.com/krabi.html

   Uzivaj a ak budes v januari v Chiang Mai, ozvi sa, mala by som tam v tom obdobi byt 🙂

   Ivana

   Reply
 72. Adam

  Ahoj, velmi pekne dakujem za mnozstvo skvelych rad, do thajska sa chystame v maji, tak dufam, ze uz bude menej turistov a zaroven vcelku znesitelne pocko 😉

  super clanok!

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Adam, dik za precitanie! Zalezi, kde budete v maji. Na sever by som velmi nesla, v okoli Chiang Mai tu vtedy palia lesy a polia (od polovice februara do cca polky maja) je to fakt neznesitelne a aj nebezpecne pre tych, co maju slabsiu imunitu. Od juna zacina obdobie dazdov, ale zase zalezi, kde presne sa chystate. Stastnu cestu a uzite si to 🙂 Budem sa tesit na updates z Thajska 😉

   Reply
 73. Katarína

  Ahoj Ivanka, super članok! Vazne pomohol 🙂 buduci mesiac cestujeme s kamarátkou na mesiac do Thajska. Začíname Chiang mai , Bangkok a potom ostrovy. Chcela by som sa spytat ci by si nam vedela odporučiť nejake veci co robit? Ake pamiatky/ atrakcie sa oplatia? Prípadne ktoré z ostrovov sa oplatia viac. Zatial mame naplánovaný chiang mai a potom sa budeme spontanne rozhodovat kolko kde budeme . Ďakujeme krásne za odpoved 🙂 Katka

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Katka, dakujem, som rada, ze blog pomohol!
   V Chiang Mai sa da toho robit vela: od navstevy chramov (je ich tu vyse 300), kurzu varenia, trekkingu v dzungli po super masaze!
   V Bangkoku: okrem hlavnych pamiatok ako su chramy odporucam riecny trh Khlong Lat Mayom Floating Market, je menej turisticky, a je to celkom zazitok vidiet. Ak mate viac casu, naskocte si tam na lodku (nie tu pre turistov na dve hodiny, to je oblbovak), ale na tu, co vas zvezie okolo len pol hodinu. No a China Town v Bangkoku. Vola sa Yaowarat a da sa tam velmi dobre najest na ulici 🙂 No a potom Chatuchak weekend market, co je najcavsi vikendovy trh na svete. Ak mas rada ovocie a thajske jedlo, zajdite na nedalekehy Or Tor Kor trh (asi 5 minut chodze od Chatuchak). Z ostrovov: jednoznacne Koh Lanta!
   Mam o tom cely clanok na nasom anglickom blogu Nomad is Beautiful: http://nomadisbeautiful.com/travel-blogs/15-wonderful-things-to-do-koh-lanta/

   Ak by ste boli v Chiang Mai aj zaciatkom januara, ozvite sa, to by som tam mala byt. Stastne cesty a ozvi sa, ako sa vam v Thajsku pacilo!

   Reply
 74. Barbora

  Ahoj Ivanka…krasny clanok…pred par dnami som sa vratila z Thajska.. opat planujem vycestovat do Thajska na 3 mesiace v decembri.
  Moja otazka sa tyka viz. Ak si poziadam o 6 mes. viza s 2 vstupmi tak v krajine mozem zostat nepretrzite 3 mesiace? Ci musim po 60 dnoch vycestovat? Dakujem krasne za radu.
  Stastnu cestu
  Barbora

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Baska, dakujem sa precitanie a komentar! Ano, podla noveho zakona (zacne platit od 13. novembra 2015) budes musiet po dvoch mesiacoch vycestovat. Pises, ze planujes ostat v Thajsku len tri mesiace. Nebude lahsie poziadat si o jednovstupove viza, kedy mozes ostat v krajine 60 dni a potom si poziadat v Thajsku o predlzenie na 30 dni? Jednovstupove viza stoja 30 eur, predlzenie 50 eur. Zatial co 6 mesacne viza stoja 130 eciek. Ides si poziadat o viza na Slovensku?

   Reply
  • Maria Bederkova

   ahoj Barborka, s kym cestujes? tiez by som rada

   Reply
 75. Lenka

  Ahoj Iva, super clanok :). S manzelom sa chystame do Thajska koncom oktobra na 12 dni. Na nete som si nastudovala nejake infosky, ale radsej by som si ich u teba potvrdila. V Bangkoku by sme chceli ostat 3 dni (su tri dni dost???), plus jeden den by sme chceli skocit do Ayutthaya. Potom by sme sa chceli presunut na juh do Phuketu a zostat tam v podstate do konca dovci. Nevieme sa ale zatial rozhodnut ci je lepsie si rentovat auto a ist 10 hodin z Bangkoku do Phuketu (neviem ci je po ceste nieco zaujimave co sa oplati vidiet plus ich doprava mi pripada troska chaoticka), alebo si radsej booknut letenku a tym padom by sme boli za nejaku hodku v Phukete. Vopred dakujem za odpoved.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Lenka, vďaka za komentár! Ak ideš s manželom do juhovýchodnej Ázie poprvýkrát, tri dni v Bangkoku bohate postačia 🙂 Určite toho stihneš pozrieť a pochodiť dosť (odporúčam Or Tor Kor Market). Na Ayutthayu 1 deň takisto úplne stačí. S tým autom ale neviem neviem 🙂 My sme v Thajsku jazdili len na motorke, a stačilo. Ak máš obmedzený čas, ja by som letela,aj keď radšej cestujem v Thajsku autobusmi (VIP busy sú super komfortné, niečo na štýl našich Student Agency, so stewardkou). Tých 10 hodín autom by som brala veľmi orientačne kvôli zápcham, začiatkom novembra sa bude navyše rozbiehať sezóna. V Phukete by sa vám síce auto zišlo, ale dá sa tam veľmi ľahko prenajať skúter na presúvanie.
   Šťastnú cestu 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.