Chystáš sa do Južnej Ameriky a hľadáš tipy kam v Kolumbii? V tomto článku ti poradím spolu s ďalšími travel blogermi, ktorí prebrázdili krajinu na bicykloch, autobusmi, letecky či pešo počas toho, ako sa stihli stratiť.

Pozri si moje ďalšie články o Kolumbii na blogu:

Kam v Kolumbii

Cabo de la Vela

Tip od Mili Konečnej z MiliMundo.com. Kuk na jej Instagram a Facebook.

kam sa vybrať v Kolumbii

foto: Mili Konečná

Cabo de la Vela je maličká, Bohom zabudnutá dedinka na severe Kolumbie v púštnej La Guajire. Dostať sa sem je celkom výzva, avšak aj práve preto je toto miesto takmer bez turistov, a tak si tu užijete atmosféru miestnych na 100%.

Za dedinkou si môžete vyjsť na kopec “Pilon de Azucar”, odkiaľ sa vám naskytnú výhľady na okolitú púšť, more a Venezuelu za horizontom. Obľúbenou aktivitou miestnych je taktiež kitesurfing na azurovo modrom Karibskom mori.

V Cabo de la Vela je veľký nedostatok vody, a tak sprcha bola možná len s vedrom. Žiaden luxus tu nečakajte. Avšak, zaspávanie v hojdacej sieti pri nádhernom západe slnka na magickom mieste akým je Cabo de la Vela Vám za to určite stojí.

Viac článkov o Kolumbii od Mili.

Pláž Los Angeles

Tip od Lukáša Čecha z PoSvetePoSvojom.com. Kuk na jeho Facebook.

kam sa vybrať v Kolumbii

foto: Lukáš Čech

Vyber sa na pláž Los Angeles na severe Kolumbie hneď po tom, čo navštíviš krásne mestečko Cartagena a hlavne Plaza de la Trinidad, pre dobré pomixovanie s miestnymi.

Na pláži Los Angeles si odporúčam objednať stan priamo na pláži – asi 15m od mora. Lepší výhľad nedostaneš nikde! A je to lacné + stany ti pekne pripravia. Je tam zákaz vlastnej hudby (budeš vedieť o čom hovorím po niekoľkých týždňoch v Kolumbii), takže je to krásny únik od davov, party, hluku. Len more, vtáčky, palmy a piesok.

Viac článkov o Kolumbii od Lukáša.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Cartagena

Kam v Kolumbii

foto: Ivana Grešlíková

Párty mesto ospevované kvôli svojej koloniálnej architektúre a atmoške Karibiku. Pre teba ako turistu bude najzaujímavejšie historické centrum, kde to žije hudbou hlavne večer. Počas dňa sú ulice plné pouličných predavačov suvenírov, občerstvenia… a dotieravých predavačov slamených klobúkov. Na kaž.dom.kro.ku.

Mňa Cartagena nijak zvlášť nenadchla kvôli besnému množstvu turistov a brutálnym cenám jedla (kebab s falafelom vyhrávali).

Ak sa sem zatúlaš, odporúčam prejsť si centrum skoro ráno, okolo 8, bez davov. Je to iné mesto. Alebo Cartagenu vynechaj a namier si to rovno na vzdialenejší ostrov San Andres alebo do phoria Sierra Nevada.

Palomino

Tip od Vierky Valentovej z ourway.sk. Kuk na jej Facebook.

tipy na miesta v Kolumbii

foto: Viera Valentová

Toto turistické stredisko s hippie nádychom leží na severe Kolumbie, medzi Santa Martou a Riohachou.

Miestna časť sa tiahne okolo hlavnej cesty, dôležitej tranzitnej tepny smerujúcej až do Venezuely a ponúka lokálne obchody, reštaurácie.

Turistická časť sa nachádza pri pobreží. Dlhú ulicu, ktorá vedie na pláž, lemujú backpackerské hostely, kempy, reštaurácie a bary, kde sa dá platiť kartou a aj v dolároch či eurách. Na plážach sa síce nedá plávať kvôli silným morským prúdom, ale v mori môžete parádne skákať vo vlnách.

Hlavnou atrakciou je jazda dole po prúde na veľkom nafukovacom kolese. Ak si netrúfate, pokojne si pri delte rieky zaplávajte, prúdy budú menšie ako v mori.

Minca

Kam v Kolumbii

foto: Ivana Grešlíková

Moja osobná srdcovka. Minca je na prvý pohľad hippie backpackerský raj. Na druhý – oáza, kde sa dá žiť offline aj týždeň, a človek si to ani nevšimne. Výborné nenáročné trasy na treky k vodopádom (vyber sa k nim skoro ráno, aj okolo 6 a budeš ich mať len pre seba).

Ak si chceš pozrieť, ako sa pestuje káva a nestihol-la si región Antioquia, v Mince to môžeš dobehnúť. Plus, milovníci čoko – v Mince je váš raj! Čokoládu tu môžete nielen ochutnať, ale dokonca si ju vyrobiť! Napríklad u Andresa, ktorý vás môže ubytovať vo svojom ekodomčeku.

Národný park Tayrona

Tip od Vierky Valentovej z ourway.sk. Kuk na jej Facebook.

kam sa vybrať do Kolumbie

foto: Viera Valentová

Divoké pobrežné pralesy ponúkajú perfektný relax v džungli bez internetového pripojenia. Kúpanie je možné na niekoľkých plážach (Cabo de San Juan a Piscinita), inde je to zakázané kvôli silným morským prúdom.

V parku nefunguje verejná doprava, ale od východného vstupu je možné odviezť sa bližšie k moru dodávkami. Na vstup do parku je potrebné zaplatiť poplatok vo výške cca 15 USD a treba sa preukázať pasom (už sa tuším vyžaduje aj potvrdenie o očkovaní na žltú zimnicu).

V parku sú ceny potravín vyššie ako kolumbijský štandard, preto sa odporúča priniesť si vlastné zásoby. Najlepší a najlacnejší spôsob ubytovania je spanie v hojdacích sietiach hamakách, ktoré ponúkajú viaceré kempy vnútri.

Ak sa vám nebude chcieť vylihovať celé dni na pláži, môžete navštíviť pôvodné obydlia Kogiov, prírodných ľudí, ktorí stále žijú v regióne. Do Pueblita vedie značený turistický chodník cez bujnú džungľu.

Santa Elena

Kam v Kolumbii

foto: Ivana Grešlíková

Oáza 4o minút z centra Medellínu. Dostaneš sa sem buď lanovkou, alebo miestnym autobusom za 2 eura. Santa Elena je posledné roky útočiskom Medellínčanov, ktorí utekajú pred smogom. V dedine sa toho veľa nedeje.

Zato tu nájdeš veľmi fajn čokoládovňu Kakaw, stánky s kávou, jahodami a krémom, dobré jóga štúdio, a hlavne pár trás na treking a výhľady na údolie s Medellínom ako na dlani. Ak hľadáš bezpečné a dôveryhodné miesto, kde sa robí ceremónia temazcal (očistný rituál prírodnej sauny), Santa Elena je to správne miesto.

Oplatí sa na 1-dňový výlet, alebo si môžeš prenajať celú chatku s kávovou plantážou za oknom.

Hľadáš knihu na cesty? Inšpiruj sa tipmi na Najlepšie cestovateľské knihy zo Slovenska i spoza mláky

Medellín

tipy na miesta v Kolumbii

foto: Ivana Grešlíková

Medellín je kolumbijská láska nejedného cestovateľa. Pohybuje sa tu jednoduchšie a bezpečnejšie ako v Bogote (Medellín má ako jediné mesto v krajine metro), i keď mnohí Medellínu vyčítajú jeho turistickú atmosféru. Čo sa však vzťahuje len na určité časti ako El Poblado a Laureles.

Ak sem zavítaš, nevynechaj free walking tour s Real City Tours, štvrť Comuna 13 – dá sa bez sprievodcu, ale odporúčam ísť tam s niekým, kto ti vysvetlí, čo jednotlivé graffiti znamenajú, ako aj akou zmenou Comuna 13 prešla. Ak chceš zažiť viac lokálnu atmošku, vyber sa metrom do štvrte Envigado. Skvelé lacné jedlo, tržnica, streetfood! Detailný článok o tom, čo sa dá v Medellíne zažiť už čoskoro na blogu.

Bahía Solano a Huina

Tip od Michel Struhárovej z blogu struharova.com. Kuk na jej Instagram a Facebook.

miesta v Kolumbii

foto: Michel Struhárová

Malé dedinky v provincii Choco na pacifickom pobreží sa vám budú páčiť, ak hľadáte pokoj bez ľudí, hlučnej dopravy aj internetu. Z Medellínu (letisko v centre mesta) sa sem dostanete priamym letom aerolinkou Satena.

Bývala som vo vedľajšej dedinke Huina, kde sa dá dostať iba loďou a na prvý pohľad pôsobí ako zabudnuté miesto, kde noha turistu ešte nevstúpila. Miestni využívajú to, čo ponúka príroda, či ide o stavbu príbytkov, alebo o jedlo.

Dohovoríte sa tu iba španielsky, všetci sú veľmi srdeční. Cez majiteľku mojej chatky som si na jeden deň dohodla loďku a pobehala okolie. Poviem vám, hneď by som sa sem vrátila a v húpacej sieti čítala knihu, alebo sa prechádzala hore dolu po pláži.

Podobné články naj miest v krajinách: 

Guatape

Kam cestovať v Kolumbii

foto: Ivana Grešlíková

Guatapé je ako z rozprávky. Farebné, miestami až halucinogénne, s uličkami plnými suvenírov a výrazných reliéfov pri vstupoch do domov a obchodov.

Výlet do Guatapé bude kompletný len s výstupom na vrch El Penol a výhľadmi na umelo vytvorené jazierka, kde sa dá prenajať kayak. Dostaneš sa sem ľahko, autobusom z Medellínu za 2 hoďky zo stanice North Bus Terminal. Jednosmerný lístok stojí 3.60 eur. Vstup na výstup na vrch El Penolu je 5.30 eur.

Jerico

Kam do Kolumbie

foto: Ivana Grešlíková

Jerico je niečo, čo doprajem v Kolumbii zažiť každému. Kovboji popíjajú pivo na koni rovno pred krčmou, námestie, kde môžeš presedieť deň-dva, a máš pocit, že poznáš každého. No a výhľad na dedinu z vyhliadkových vrcholov! Ak chceš vidieť provinčný život v Kolumbii – Jerico nesklame.

Dostaneš sa sem z Medellínu miestnym autobusom za cca 2 hodiny.

Cueva del Esplendor | “Jaskyňa krásy”

Tip od Petra Kincela z CestujPoSvete.sk. Kuk na jeho Facebook a Instagram.

Kam do Kolumbie

foto: Peter Kincel

Cueva del Esplendor – vodopád s jazierkom uprostred jaskyne. Vedie k nej cesta, ktorú občas využívajú jeepy a motorky. My sme sa omylom vydali chodníkmi cez farmy a kopce, a tak sme kráčali 10 hodín krásnou kolumbijskou vidieckou prírodou. Za za celý čas sme nestretli okrem farmárov a kovbojov nikoho.

Vstup do jaskyne je 20 000 pesos (5 eur) za osobu, keďže je na pozemku jednej z fariem. K samotnej jaskyni vás dovedie “sprievodca” z farmy.

Tento okruh okolo dedinky Jardín je v nadmorských výškach okolo 2000 – 2500 metrov nad morom.

Bogota

Tip od Veroniky Tóthovej z blogu HereIsNika.sk. Kuk na jej Instagram a Facebook.

Kam do Kolumbie

foto: Veronika Tóthová

Bogota si ma získala svojou kreatívnou dušou, moderným pouličným umením, či bohémskou atmosférou kaviarní. Graffiti sú súčasťou tohto mesta, ktoré patrí medzi najpriateľskejšie voči pouličnému umeniu.

Historická časť “La Candaleria”, či “Avenida Caracas” ponúka niekoľko z najlepších diel od domácich, aj zahraničných umelcov. Tí sem prichádzajú z rôznych kútov sveta ako je USA, Argentína, alebo Švajčiarsko.

Pri prechádzkach uličkami sa preto dá iba ťažko vynadívať na steny kričiace farbami a občas zamyslenia sa hodnými myšlienkami. A komu sa nechce hľadať umenie na vlastnú päsť? Ten môže využiť napríklad free Bogota Graffiti Tour, ktorú som si vyskúšala aj ja.

Viac článkov o Kolumbii od Niky.

Cesta z Toche do Salenta

Tip od Ľuby, Tomáša, Phoebe a Lola zo StepOutAndExplore.com. Kuk na ich Instagram a YouTube.

Kam v Kolumbii

foto: Step Out And Explore

Najvyššie palmy na svete, ale bez ruchu, ktorý vládne vo Valle de Cocora. Cesta sa dá absolvovať vlastnou dopravou. Je to drsnejšia prašná cesta hlavne na strane do Salenta, takže asi 4×4, alebo na bicykli.

Zo Salenta organizujú výlety na jeepe s mountain bikami, kedy ťa vyvezú hore, dáš si piknik, a potom ideš dole kopcom na mountain biku, alebo si dohodneš v Salente privátnu dopravu na jednom z jeepov.

Sú tu doslova lesy paliem, na rozdiel od značne vyrúbaného Valle de Cocora, kde osamotenú palmy bojujú s vetrom, lebo ostatnú stromy vyrúbali pre potreby pastvy.

Palmy sú zákonom chránené, ide o národný strom Kolumbie. Často dosahujú 50-60 metrov do výšky.

Viac článkov o Kolumbii a Južnej Amerike od Ľuby a Tomáša.

Inšpiruj sa ďalšími cestovateľskými článkami: 

Potrebuješ poradiť s prípravou na cestu? Pridaj sa do môjho diskusného fóra, kde ti môžu poradiť ďalší skúsení cestovatelia, alebo sa môžeš podeliť o svoje zážitky a tipy z ciest ty.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.