V tomto článku nájdeš tipy čo vidieť v Bangkoku, aj keby si nemal rád budhizmus alebo mega chaos. Toto je ale Bangkok, babe, takže sa priprav na jedno aj druhé.

“Smrad, špina, veľa ľudí, chcelo sa mi odtiaľ ujsť.”

Takéto a podobné reakcie cestovateľov, ktorí navštívili Bangkok prvý krát, dostávam v emailoch a počúvam od známych. S rukou na srdci môžem povedať, že ani ja som v Bangkoku nechcela stráviť prvýkrát viac než tri dni. Ale postupom času, ako som sa tam pravidelne vracala v priebehu posledných troch rokov, môžem úprimne skonštatovať, že Bangkok je skvelé, zorganizované a bezpečné veľkomesto, vhodné aj pre sólo cestovateľov.

Mnohí, ktorí ste čítali článok o tom, ako cestovať do Thajska, sa ma pýtate aj na hlavné mesto a čo tam. Nuž, dá sa tam toho vidieť a vyskúšať dosť. Všetko závisí od toho, koľko máš času, peňazí a čo ťa baví.

V tomto článku nájdeš zoznam pamiatok a miest, ktoré sa v Bangkoku oplatí vidieť, vrátane tých, kde je menej alebo žiadni turisti. Plus info ohľadne dopravy a o tom, na čo si v Bangkoku dať pozor.

Na konci článku poradím zopár hostelov a hotelov, kde sa dá v Bangkoku ubytovať.

Koľko dní stačí na návštevu Bangkoku?

Základná otázka. Ak bude tvoj výlet do Bangkoku prvou návštevou Ázie vôbec, tak 3-5 dní po prílete z Európy je dosť na to, aby si stihol-la najznámejšie pamiatky a medzitým sa aklimatizovať v novom časom pásme predtým, než sa presunieš ďalej na ostrovy alebo na sever krajiny, kde je pokojnejšie.

V Thajsku je o 5-6 hodín viac (záleží, či tam prídeš v letnom, alebo zimnom čase, keďže v Thajsku sa čas nemení), preto sa priprav, že po 12-14 hodinovom lete nebudeš mať chuť behať po budhistických chrámoch alebo nakupovať v obrovských nákupných centrách a trhoch. I keď, každý to má s jetlegom inak…

Čo vidieť v Bangkoku

Thajsko je spolu s Barmou najbudhistickejšia krajina v juhovýchodnej Ázii, preto prísť do Bangkoku a úplne vynechať historické budhistické chrámy je tak trochu ako prísť do Prahy a odignorovať Karlov most, Václavák a Pražský hrad. Podobne ako v českej metropole, aj v budhistických chrámoch v Bangkoku nájdeš tisícky turistov, vidieť však pozlátené sochy Buddhu a nahliadnuť aspoň kúsok do thajskej kultúry cez ich architektúru a rituály modlitieb stojí za to.

Poznámka: Prosím, rešpektuj budhistickú kultúru a dodržiavaj pokyny v chrámoch (zahaliť si ramená, kolená a pod.) Nie je nič horšie ako vstúpiť na posvätné miesto v krajine, kde sme na návšteve a myslieť si, že keď nie sme budhisti, môžeme sa správať ako chceme, resp. ako sme sme zvyknutí u nás doma.

Chceš si na cestu zbaliť zaujímavú knihu? Tu je super zoznam cestovateľských kníh

Ktoré budhistické chrámy v Bangkoku navštíviť

Kráľovský palác (Grand Palace)

Veľkolepý je trochu slabé slovo na tak nádherný komplex ako je Kráľovský palác. Obývaný kráľovskou rodinou do roku 1946, dnes top turistická atrakcia Bangkoku, preto sa odporúča navštíviť ho skôr ráno. Komplex sa skladá z troch zón, a aj keď verejnosť má dovolený vstup len do niektorých častí, nenechaj sa odradiť. Kráľovský palác v sebe ukrýva množstvo architektonických pokladov, vrátane chrámu Phra Kao (známy ako Wat Phra Kaew), alebo sochu Buddhu vyrobenú z priehľadného zeleného jadeitu.

čo vidieť v Bangkoku

Interiér a exteriér Kráľovského paláca.

Otváracie hodiny: 8:30 – 15:30
Vstupné: 500 THB (13 eur) + 100 THB (2.60 eur) za audio sprievodcu (dostupné v angličtine, nemčine, francúzštine, ruštine, japončine alebo čínštine).
Poznámka: pri vstupe do chrámu sa priprav na prísnu kontrolu oblečenia. Dievčatá musia mať tričko alebo blúzku s krátkym rukávom, šatka cez ramená nestačí (aj keď asi záleží od kontroly). Sukne musia mať dĺžku pod kolená a chlapci si budú musieť zakryť šortky dlhou šatkou. Všetko je možné požičať si za poplatok pri vchode do chrámu, ak si zabudneš svoj vlastný sárong.

Wat Arun

Wat Arun znamená v preklade Chrám svitania a je jeden z najkrajších v Bangkoku. Daj si tú námahu a vyšľap po schodoch na najvyššiu pagodu (67 schodov). Fotografovia ocenia jeho krásu skôr zdiaľky, najlepšie z malého trajektu, ktorý ťa k chrámu privezie po rieke Chao Phraya. Odporúčam navštíviť pred západom slnka. Vtedy je okolo chrámu minimum turistov a po ceste trajektom je Wat Arun prenádherne vysvietený (viď titulnú fotku tohto článku).

Ak máš chuť na romantiku, pekný výhľad na chrám je z podnikov na opačnom brehu rieky – Ess Deck, The Deck ktorý patrí Arun Residence, ESS Eat Side Story alebo Sala Rattanakosin Rooftop bar.

čo vidieť v Bangkoku

Detail chrámu Wat Arun.

Otváracie hodiny: denne od 8:30 do 17:30.
Vstupné: 50 THB (1.30 eur)
Doprava: Stanica metra Saphan Taksin Station (alebo S6 Station). Východom No. 2. sa dostaneš k prístavu, kde nasadni na Chao Phraya Express Boat a odvez sa do Ta Chang Pier (No.9). Za obojsmerný lístok zaplatíš smiešnych 5 THB (0.13 eur).

Wat Pho a Ležiaci Buddha

Wat Pho sa nachádza hneď vedľa Kráľovského paláca, ideálne je preto prepojiť návštevu jedného i druhého v ten istý deň. Je to najstarší chrám v Bangkoku a jeden z najstarších v krajine, určite ho nevynechaj. V komplexe sa môžeš tešiť na pôsobivú sochu Ležiaceho Buddhu (46 m dlhá, 15 m vysoká), ale aj Buddhovu stopu, do ktorej sa hádžu mince pre šťastie.

Ak si v Bangkoku dlhšie a hľadáš školu/kurz, kde by si si mohol-la urobiť masérsky kurz priamo u profesionálov, určite sa zastav v škole The Wat Pho Traditional Medical School, ktorá je súčasťou chrámu. Viac info o tom, ako taký kurz thajskej masáže prebieha, sa dočítaš v tomto článku Marty Rajkovej z blogu MartaRajkova.com.

čo vidieť v Bangkoku

Pozlátená socha ležiaceho Buddhu.

Otváracie hodiny: 8:00 – 17:00
Vstupné: 100 THB (2.60 eur)
Doprava: rovnako ako do Kráľovského paláca

Ideš do Thajska na vlastnú päsť? Toto ti pomôže naplánovať cestu

STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

Pozri si časť e-booku zblízka nech vieš, čo kupuješ a začni plánovať svoju cestu do Thajska bez cestovky!

Wat Trai Mit

Nepatrí medzi najznámejšie chrámy Bangkoku, a aj preto tu nájdeš menej turistov. Spomínam tento chrám preto, lebo sa nachádza blízko čínskej štvrti Yaowarat a hlavnej železničnej stanice, ak by si to mal-a po ceste okolo. Nachádza sa tu aj najväčšia socha sediaceho Buddhu v Thajsku. Pozn.: Názov tohto chrámu sa mení asi na každej mape, takže ho nájdeš aj pod menom Trimitr, Traimit, Trimit a pod.

čo si pozrieť v Bangkoku

Wat Trai Mit a Bangkok tesne pred búrkou.

Otváracie hodiny: 8:00 – 17.00
Vstup: 40 THB (1 euro), múzeum vedľa chrámu: 100 THB (2.60 eur)
Doprava: najbližšia stanica metra je Hualamphong, pešo je to len kúsok od hlavnej brány čínskej štvrte, viď mapku.

Wat Ratchanatdaram

Podobne ako predošlý chrám, ani tento nie je na zozname pamiatok, ktoré ti odporúčia sprievodcovia Bangkoku. Stojí za návštevu hlavne kvôli architektúre.
Otváracie hodiny: 9:00 – 20:00
Vstup voľný
Doprava: metrom na S6 Saphan Taksin Station (Silom Line). Pokračuj východom No. 2 a odtiaľ sa odvez loďkou z Chao Phraya River Express Boat Pier na zastávku Chang Pier (No.9).

Mapa budhistických chrámov v Bangkoku

Thajský Muay Thai Box v Bangkoku

Nemusíš byť ani boxerom, ani zarytým športovcom, ale Muay Thai Box by si podľa mňa mal pozrieť každý, kto chce spoznať krajinu z odlišnej perspektíby než sú len chrámy, pláže a vyprážané šváby na trhoch.

V minulosti bol thajský box jednou z ôsmich disciplín, ktoré musel ovládať každý muž a povráva sa, že tí naj z naj boxerov boli žiadaní ako osobní strážcovia Kráľa.

atrakcie v Bangkoku

Zápas Muay Thai neďaleko MBK centra. Foto: Gianni Bianchini

Kde si môžeš pozrieť ozajstný Muay Thai Box v Bangkoku?

Ak chceš zažiť ozajstný zápas, nie boxérsku show pre turistov, vyber sa na tieto tri štadióny.

Channel 7 Stadium

Najmenší z troch štadiónov, vstup zdarma, ak chceš VIP stoličku niekde vpredu, lístok stojí 300 THB (cca 8 eur). Ako to už vyplýva z jeho mena, miesto patrí televíznej stanici Channel 7, ktorá raz do týždňa vysiela zápasy thajského boxu práve z tohto štadiónu. Najbližšie metro je stanica Mo Chit a štadión sa nachádza neďaleko známeho trhoviska Chatuchak.
Zápasy sa konajú každú tretiu stredu v mesiaci (o 12:00 na poludnie) a v nedeľu (13:45).

Lumpinee Stadium

Štadión sa presťahoval pred dvoma rokmi do nových priestorov neďaleko letiska Don Muang (No.6, Ramintra Rd.) a dnes môže hostiť okolo 5000 fanúšikov! Cena lístkov sa pohybuje od 200 do 2000 THB (5-50 eur) v závislosti na miestach. Nenechaj sa oklamať falošnými predavačmi lístkov na ulici, ktorí môžu tvrdiť, že ako zahraničný turista si musíš kúpiť ten drahší lístok. Nemusíš.

Poznámka: Všetky zápasy sú zrušené kvôli štátnemu smútku (úmrtie Kráľa) do 14.11.2016. Sleduj ich webstránku s aktuálnymi info: www.muaythailumpinee.net

Rajadamnern Stadium

Podobne ako v predošlých dvoch štadiónoch, aj tu nájdeš veľa miestnych, ktorí prišli stávkovať. Cena lístka je od 1000 do 2000 THB (25 – 50 eur). Zápasy sa konajú v pondelok, stredu, štvrtok a sobotu, začiatok o 18:20 alebo 18:30. Viac info a fotiek hľadaj na ich oficiálnom webe: rajadamnern.com/gallery

Vo všetkých prípadoch sa priprav na burácajúce davy, mužov pokrikujúcich, povzbudzujúciach a samozrejme takých, ktorí prišli na zápasy stávkovať. To napríklad počas turistickej show thajského boxu neďaleko Asiatique the Riverfront veľmi nezažiješ.

Mapa štadiónov Muay Thai v Bangkoku

Parky v Bangkoku

Aj keď to môže znieť absurdne, Bangkok je plný zelených parkov, a to aj uprostred mesta.
Najznámejší je Lumpinee park, kde ráno nájdeš športuchtivých domácich všetkých vekových kategórií. Park je super na beh, cvičí sa tu tai-či a iné bojové umenia.

čo vidieť v Bangkoku

Ľalie v Suan Luang Rama IX parku. Zdroj: pixabay.com

Suan Roi Fai záhrady a Queen Sirikit park patria medzi najväčšie v Bangkoku a okrem klasických chodníkov je tu aj basketbalové ihrisko, botanická záhrada, motýlia záhrada, meditačné centrum a dajú sa tam prenajať aj bicykle.

Bežecké a cyklistické chodníky nájdeš aj v parku Benjakitti, no a ak máš chuť na kúsok divočiny, môžeš zájsť do parku Bang Kra Jao (alebo Bang Krachao), ktorý volajú aj mestská džungľa alebo zelené pľúca Bangkoku. Oddýchnuť medzi zeleňou po návšteve Wat Pho alebo Kráľovského paláca môžeš v neďalekom parku Saranrom. Na peknú prechádzku, jogging alebo jazdu na bicykli sa môžeš vybrať do najväčšieho parku v Bangkoku: Suan Luang Rama IX Park (vstupné: 100 THB / 2.60 eur).

Mapa parkov v Bangkoku 

Nakupovanie v Bangkoku

Niekto v Bangkoku nevystrčí z rezortu ani nohu, lebo hluk, lebo špina, lebo už chce len doletieť na ostrov a mať pokoj, niekto si nič iné okrem backpackerskej štvrte a kýblikov shakov redbulu a vodky z mesta nepamätá, niekto viac tie chrámy, no a niekto príde do Bangkoku nakupovať. To posledné sa zíde hlavne vtedy, ak priletíš z Európy do Thajska v zime a potrebuješ letné oblečenie. Nakúpiť sa dá na ostrovoch takmer všade a všetko, od plaviek cez šortky až po plutvy. Ak však potrebuješ zohnať niečo na seba ešte v Bangkoku, prípadne by sa zišiel nový mobil alebo chceš len porovnať nákupné centrá u nás a v Thajsku, Bangkok nesklame.

Aj keď ja osobne cestujem minimaliticky a v Thajsku oblečenie veľmi nenakupujem, potrebovala som súrne nový mobil a kúpila som ho práve v Bangkoku. Na lacnú elektroniku je dobré nákupne centrum Mah Boon Krong (známy ako MBK) v štvrti Siam s takmer 2000 obchodmi. To, či sú kusy originálne, je vždy otázka, ale zatiaľ mi mobil funguje.

čo si pozrieť v Bangkoku

MBK centrum. Zdroj: pixabay.com

Centrum má sedem poschodí, na 6. poschodí sa dá veľmi dobre najesť v tzv. food court, kedy si pred vstupom predplatíš kupónovú kartu, a vyberáš si jedlo zo stánkov, ktoré ponúkajú všetko od thajskej, po vietnamskú, čínsku, alebo aj indickú kuchyňu. Cenovo sa jedna porcia pohybuje okolo 40-100 THB (1 – 2.60 eur).

O niečo luxusnejšie sú nákupné centrá Siam Paragon, obrovský Central World, Platinum Fashion (známe ako Pratunam Mall), kde sa dá už podľa názvu nakúpiť oblečenie, nedá sa tam ale dobre najesť. Ak hľadáš niečo nevšedné čo sa nakupovania týka, skoč do Terminal 21. Nie, nie je to na letisku.

Centrum má okolo 600 obchodov a každé poschodie reprezentuje jedno mesto s jeho typickými pamiatkami. Nájdeš tu Instanbul, Tokyo, San Francisco, Londýn, alebo Paríž. Chápem, nie každý príde do Ázie aby zažil komerciu, ale pre tých, ktorí radi nakupujete alebo sa zaujímate aj o túto zložku kultúry, viete, kde nájdete niečo iné.

Luxusnú exotiku ponúka The Emporium, mega stavbe so svetovými značkami, kinom, ale aj jedlom vo food court.

Mapa nákupných centier v Bangkoku

Pouličné a nočné trhy v Bangkoku

Ak si skôr na miestne trhy bez pohyblivých schodov a sklenených vitrín, to svoje si nájdeš na pouličných trhoch s oblečením. Najväčšia pecka je podľa mňa Chatuchak (nazývaný aj JJ market) – najväčšie trhovisko v Thajsku. Vyše 8000 stánkov hovorí za všetko. Nájdeš tu všetko od fake svetových značiek po starožitnosti, keramiku a thajský hodváb, a k tomu sa na trhu aj dobre naješ. Chatuchak je otvorený len cez víkend, od 9:00 do 16:00.

Exotické ovocie, domáce jedlo, koreniny, sušené plody a iné špeciality sú na Or Tor Kor trhu, ktorý mnohí turisti vynechajú. Ak si však na trhovisku Chatuchak, stačí prejsť podchodom rušnú križovatku. Každý miestny ti rád poradí, ako sa tam dostaneš. Pozri si mapku pre lepžiu orientáciu. Odporúčam dať si tam čerstvý durian a výbornú polievku tom yum.

Ak budeš mať po thajských pikantných jedlách chuť na sladké, prečítaj si tieto tipy na thajské dezerty, ktoré musíš ochutnať.

čo vidieť v Bangkoku

Mapa mega trhu Chatuchak (JJ market) a trh Or Tor Kor.

Ďalšie, hoci menšie trhy, sú Pratu Nam ranný trh (zatvára už o 10 ráno), nočný trh rozložený v uliciach neďaleko stanice metra Siam, Huay Khwang nočný trh na jedlo a oblečenie. Ak máš rád-a kvety a chceš vidieť niečo špeci, tak potom určite zájdi na kvetinový trh Pak Klong.

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

cestopisy zo sveta U vás zjem všetko

Železničný a riečny aka plávajúci trh v Bangkoku

Trochu iný je známy Mae Klong železničný trh. Tovar sa predáva priamo na železničnej trati. Párkrát do dňa predavači odsunú svoje krabice, plátna s vecami nabok, aby priamo cez koľaje mohol prefrčať vlak. Žiaľ, treba sa pripraviť na to, že trh sa stal známym až príliš, a pohybuje sa tam veľa turistov.

atrakcie v Bangkoku

Autentický riečny trh Klong Lad Mayom.

Môj obľúbený je riečny plávajúci trh Klong Lad Mayom, (tzv. floating market). Je síce trochu ďalej od centra, cesta trvá aj hoďku (metro plus taxík), ale určite stojí za to, ak sa chceš vyhnúť turistickým oblbovákom. Okrem časti, kde sa predáva ovocie, zelenina, korenie a hotové jedlá na pevnine, trhuje sa aj tradične, na loďkách na rieke. Po tej sa môžete aj previezť. Buďto malou drevenou lodičkou, kde sa zmestia maximálne traja, štyria ľudia a povezie vás pravdepodobne staršia tetuška, na 20, max. 30 minút a jazda stojí do 2-3 eur (jún 2015).

Alebo ak nedopatrením naletíš a nasadneš do turistickej loďky, tak zaplatíš viac, a povezú ťa takmer tri hodiny po rieke, ale aj k strýkovi na suveníry. No a vzdať to a vrátiť sa pešo nemôžeš, lebo sedíš v loďke, a okolo teba nič len domčeky na drevených stĺpoch a zeleň. Viac info o trhu a detaily ako sa tam dostaneš nájdeš v tomto článku Marka Wiensa, ktorý je inak top špecialista na street food v Bangkoku.

Mapa trhov v Bangkoku

Kde nájdeš dobré jedlo v Bangkoku?

Musím sa priznať, ja z thajskej kuchyne nie som nejak extra mimo, ale také dobré zelené curry alebo vegetariánsku verziu polievky khao soi – to by som si dala hneď. Pravdou je, že v Bangkoku hladný-á neostaneš. Pouličné jedlo sa tam varí na uliciach takmer nonstop a vybrať si môžeš z jedál od výmyslu sveta. Len treba vedieť, kam sa vybrať.

čo ochutnať v Bangkoku

Lebo durian je top!

Autentickú atmosféru pouličného jedla nájdeš v týchto štvrtiach: Phetchaburi Soi 5, stánky s dobrým jedlom nájdeš aj večer neďaleko Victory Monument a štvrti Siam, cez víkend na spomínanom Chatuchak trhu, ďalej na nočnom trhu na ulici Sukhumvit 38, za lacný peniaz sa naješ v turistickej štvrti Khaosan Road (nočný trh, ktorý začína pri ceste pred vstupom do hostelovej oblasti), no a jedno z naj miest na street food, hlavne ak máš rád-a ryby a morské plody, je čínska štvrť v Bangkoku známa ako Yaowarat.

Tip: dobre sa najesť sa dá takmer v každom nákupnom centre v tzv. food court, ktoré sú väčšinou na najvyššom alebo najnižšom poschodí. Či už na ulici alebo v bistre, určite ochutnaj thajské špeciality ako polievku tom yum, cestoviny pad thai, papay šalát, kokosovú zmrzlinu v kokosovom orechu, mango sticky rice, no a samozrejme známy durian! Mňam!

Vegánske reštaurácie a kaviarne
Byť vegánom nie je v Thajsku ťažké, ak si vo väčšom meste alebo ak máš v byte, ktorý si prenajmeš, aj kuchyňu, kde si niečo ukuchtíš. Nájdeš tu aj zopár vegánskych reštaurácií, hoci nebudú tak lacné ako pouličné jedlo. Vyskúšaj Rasayana Retreat, May Veggie Home, Bo.lan, vegínsku cukráreň Veganerie alebo vegánsky food court v Banana Family Park (Baan Suan Pi).

Čo viac môžeš vidieť a robiť v Bangkoku

Prvá vec, ktorá mi pri myšlienke na Bangkok a Thajsko napadne je thajská masáž, na ktorú sa veľmi teším vždy po tom, ako si kúpim letenku. Aj keď mám osobne radšej masážne štúdiá a malé miestne stánky v Chiang Mai, aj v Bangkoku si môžeš dopriať dobrú thajskú masáž.

Masáže v Bangkoku

Začať môžeš rovno v chráme Wat Pho, kde je aj spomínaná škola thajskej masáže. Za hodinu klasickej thajskej masáže zaplatíš okolo 420 THB (cca 10 eur), čo je dvakrát toľko ako bežná masáž v Chiang Mai, ale také sú ceny veľkomesta.

Na masáž ťa budú volať aj v čínskej štvrti Yaowarat, kde sú malé obchodíky s masérmi na každom rohu. Veľmi záleží na masérovi a salóne, mne však prídu tie v Yaowarate ako fabriky, kde sa na kreslách alebo podložkách striedajú zákazníci rýchlejšie, než sa stihneš spamätať, a maséri sa medzi sebou rozprávajú a pokrikujú v čínštine alebo thajštine, čo na relaxe počas masáže veľmi nepridáva. Odporúčam spýtať sa na dobrý masážny obchod v hoteli alebo guest house, kde bývaš.

čo vidieť v Bangkoku

Šecko je pripravené. Foto: Gianni Bianchini

Ešte jedna dôležitá informácia. Ak si chlap a uvidíš na reklamnom putáči na ulici ponuku masáží s “happy ending” bonusom, priprav sa na to, že ťa masérka bude chcieť na záver aj obšťastniť. Pozor, toto nie je normálna praktika a bežná súčasť tradičnej thajskej masáže. Toto nájdeš len v turistických štvrtiach Bangkoku a na ostrovoch, kde sa pohybuje veľa backpackerov.

Kurz varenia thajskej kuchyne

Nemám skúsenosť s Bangkokom, ale vyskúšala som si kurzy miestnej kuchyne v thajskom Chiang Mai a v Ubude na Bali a dalo mi to fantastický náhľad do ich kuchyne, ale aj do kultúry stolovania a zvykov. Pekný prehľad miest kurzov je spracovaný v tomto článku. Najjednoduchšie je sa spýtať v hoteli, hosteli na recepcii, prípadne iných cestovateľov, ktorí si to vyskúšali v Bangkoku.

Yaowarat aka Chinatown v Bangkoku

Jedna z naj častí Bangkoku, kde to žije hlavne večer. Ak prídeš ešte pred západom slnka, budeš môcť nakuknúť do malých obchodíkov čínskych lekárnikov, pozorovať rituály v chrámoch, a napokon, dať si večeru priamo z ohňa (aj vegetariánske možnosti). Stojí za to navštíviť aj chrámy Yaowaratu. Odporúčam zastaviť sa v nich večer, kedy vo svetlách lámp a sviečok vynikne architektúra i atmosféra počas modlitieb .

čo vidieť v Bangkoku

Čínska štvrť Yaowarat je najpôsobivejšia po zotmení. Foto: Gianni Bianchini

Cintorín lietadiel v Bangkoku

Toto je pomerne novinka, ale už dosť známa, takže sa za ňu platí. Priamo v Bangkoku sa nachádza cintorín lietadiel, z ktorého sa postupne stáva squat, kde dnes v niektorých vrakoch žijú chudobnejšie rodiny. Práve tie si od vás vypýtajú okolo 200 THB (5 eur) a pustia vás do areálu. O tom, ako sa na cintorín lietadiel dostaneš a ako to tam vyzerá, si prečítaj vo skvelom detailnom článku kamarátov Alesha a Jarryd z blogu Nomadasaurus.com.

čo robiť v Bangkoku

Pohľad zvnútra Boeingu 747 na cintoríne lietadiel. Foto: Nomadasaurus.com

Výhľady na nočný Bangkok

Navštíviť Bangkok a nevidieť ho pritom z vtáčej perspektívy by bola ozaj škoda. Perfektné výhľady na veľkomesto nájdeš hlavne v baroch a kluboch, a to najmä po západe slnka, kedy sa Bangkok zmení na svetelnú “show”. Niektoré bary sú súčasťou hotelov a platí sa tam vstupné, preto je lepšie pozrieť si ich aktuálne webové stránky.

čo zažiť v Bangkoku

Rozsvietený Bangkok zhora. Foto: Gianni Bianchini

Medzi tie s najkrajšími výhľadmi patrí Vertigo & Moon Bar, Red Sky Rooftop Bar, ktorý je súčasťou Centara Grand Hotel, Park Society Rooftop v hoteli Sofitel So Bangkok, bar Three Sixty v Hilton Millennium pri rieke Chao Phraya s 360 výhľadom no a napokon je tu The Dome, ktorý je súčasťou hotela Labua a kde sa nachádza päť luxusnejších reštaurácií a barov s výhľadmi.

Mapa barov a výškových budov s výhľadmi na Bangkok

Kam za umením v Bangkoku

Ak máš v Bangkoku čas a cestuješ aj preto, aby si navštívil múzeá a galérie, hlavné mesto Thajska má určite čo ponúknuť. Za súčasným umením sa vyber do Museum of Contemporary Art, Hof Art Space, alebo 100 Tonson Art Gallery, históriu budhistického umenia si môžeš pozrieť v Museum of Buddhist Art a thajské umenie v Národnej galérii (The National Gallery of Bangkok).

Ak cestuješ s deťmi a chceš im vymyslieť program, zájdite do Art in Paradise interaktívneho múzea, kde sa s vizuálnymi priestorovými ilúziami vybláznia aj dospelí. Vstupné 300 THB (cca 8 eur).

Co-working centrá v Bangkoku

Ak na cestách pracuješ a potrebuješ priestor s kvalitným internetom, kde by ťa nikto nerušil, prípadne i na networking s inými digitálnymi nomádmi alebo expatmi v Bangkoku, zájdi do co-workingov ako Hubba, Ma:D, The Hive Bangkok, Casa Lapin x 26 (tu nájdeš aj hostel a co-working v jednom), 522 co-working alebo do nového Launchpad vo štvrti Silom.

Mapa co-workingov v Bangkoku

Doprava v Bangkoku

Ak sa pozrieš na zápchy v uliciach, môže ťa napadnúť, že dopravná situácia v Bangkoku je zúfalá. Mne však príde ako jedna z najviac organizovaných v juhovýchodnej Ázii.

Mestská hromadná doprava v Bangkoku

Autobusy sú najlacnejší spôsob, ako cestovať v Bangkoku. Lístok sa kupuje priamo v autobuse, stojí v priemere okolo 7 THB (0.20 eur) a k tomu ako bonus zažiješ autentický Bangkok! Jediný problém je zistiť, aký autobus potrebuješ z bodu A do bodu B, keďže vodiči anglicky v Thajsku nevedia. Najlepšie je spýtať sa na hoteli-hosteli a nechať si poradiť. I keď oni ti pravdepodobne poradia taxík alebo metro, hihi.

čo vidieť v Bangkoku

V Bangkoku po zemi i po vode. Foto: Gianni Bianchini

Metro v Bangkoku

Metro je čisté, lacné, funguje až na letisko: Suvarnabhumi Airport’s Rail Link stojí 40 THB (1 euro) a dovezie ťa do centra (Ratchaprarop BTS stanica) cca za 30-45 minút. Taxíkom ťa to vyjde okolo (200-300 THB / 5-8 eur), čo nie je veľa, najmä ak máš batožinu a chceš sa dostať z letiska rovno na hotel. Do metra sa kupujú žetóny, ktoré sa predávajú v automatoch ale aj v stánku priamo na stanici metra. V prípade, že by si ostal-a v Bangkoku dlhšie, dá sa kúpiť aj karta (mesačná bez limitu stojí 1400 THB, cca 36 eur).

Taxíky v Bangkoku

Kedysi som čítala na wiki travel, že si treba dávať pozor na taxíky v Bangkoku a nasadať len do tých ružových, lebo biele a žlto-zelené nechcú zapínať cudzincom tachometer. Raz som si to mohla overiť aj na vlastnej koži, lebo žiaden ružový jak na truc dlho nešiel a fakt, s vodičom v žlto-zelenom sme sa nedohodli, tachometer nezapol, ja som vystúpila uprostred križovatky a odchytila ten správny – ružový.

Tuk-tuk v Bangkoku

Tuk-tuk a Bangkok je osobitná kapitola. Dobrá rada nad zlato: nikdy si tuk-tuk zaparkovaný pred hostelom alebo pred pamiatkami, kde sa pohybuje veľa turistov. Tuk-tuk nie je taxi, čiže nemá žiadny tachometer. Cenu za jazdu si dohodni vopred.

Tuk-tukári zaparkovaní pred hotelmi účtujú horibilné sumy a často ťa odvezú na miesto úplne dookola len aby si mal-a pocit, že cesta bola dlhá, preto musíš aj veľa zaplatiť. Prípadne ti budú chcieť ukázať obchod so suvenírmi svojho bratanca. Nám to nikto nepovedal, tak sme z čistej naivity naskočili do prvého tuk-tuku pred hostelom a na mobile si len sem tam skontrolovali kade ideme a veru, viezol nás okľukou, medzitým ponúkal iné miesta, ktoré nám ukáže, a pýtal si asi trikrát toľko, ako sme sa dohodli na začiatku.

Mala som aj dobrú skúsenosť, kedy sme boli ďalej od centra a okrem tuk-tuku tam nebolo široko-ďaleko nikoho. Dohodli sme sa na sume, ktorá nám prišla fér za vzdialenosť a navyše sme povedali, že viac ani nemáme. Zabralo to. Netvrdím, že máš klamať, koľko máš peňazí, ala ak chceš zaplatiť max. 80-120 THB (2-3 eurá), tak si proste priprav drobné a zaplať toľko, koľko máš. Najlepšie je ešte spýtať sa na ceny tuk-tukov ‘thajských domácich. I keď, tí chodia metrom, na skútri alebo si vezmú moto-taxi.

čo si pozrieť v Bangkoku

Nie všetci ťa v Bangkoku obabrú

Moto-taxi v Bangkoku

Troch adrenalínový, ale rýchly a lacný spôsob prepravy. Ide o motorky, vodiči ktorých majú oranžové alebo zelené reflexné vesty a uvidíš ich postávať všade v meste. Bežne stojí jazda 20 THB (0.50 eur) a odvezú ťa, kam potrebuješ. Nie vždy ti ale dajú helmu. Pri doprave v Bangkoku by som si sadala len k vodičovi, ktorý ti ju dá.

Knihy na cesty

Na čo si dávať v Bangkoku pozor?

Buď opatrný-á na toto:

 • tuk-tukári pred hostelom a pamiatkami
 • falošné lístky na thajský box
 • falošné zlato a šperky, ktoré môžeš v Bangkoku kúpiť
 • “Hlavný vchod je zatvorený, musíte ísť dookola alebo vás odveziem do iného chrámu, krajšieho.” Nedaj sa a choď rovno k vstupnej bráne a presvedči sa na vlastné oči, ako to je.
 • “Do chrámu potrebuješ šatku, inak ťa nepustia.” Pokiaľ ti to povie niekto 20m od chrámu a bude sa ti snažiť šatku predať, tak mu never. Vo väčšine chrámov požičiavajú šatky zdarma, výnimkou je Kráľovský palác.
 • “Vstup je len so sprievodcom.” Podobne ako v predošlom prípade, ak sa ti snaží niekto predať servis ešte pred vstupom, ignoruj to.
návšteva Bangkoku

Táto milá security dá pozor na tvoje odložené topánky pred vstupom do chrámu.

Ubytovanie v Bangkoku 

Predtým, než sa začítaš, na anglickom blogu som dala dokopy podrobný zoznam štvrtí v Bangkoku s tipmi na hotely a hostely v rôznych cenových kategóriách.

Thajsko všeobecne má skutočne jedny z naj hostelov a hotelov v juhovýchodnej Ázii čo sa týka pomeru ceny a kvality. Vybrať si môžeš v Bangkoku z jednoduchých, ale čistých hostelov, hotelov, s bazénom aj bez, ale aj z luxusnejších apartmánov s nádherným výhľadom na mesto. Ja si obyčajne bookujem hotely na pár dní cez Booking.com, a ak som v meste dlhodobo, prenajímam si skôr izbu v kondomíniu alebo sa snažím zjednať lepšiu cenu osobne s majiteľom guest housu.

A tu je už pár konkrétnych tipov, kde sa ubytovať v Bangkoku:

Pozn.: Odkazy na jednotlivé hostely a hotely sú afiliáty, čo v praxi znamená, že ak si cez nich objednáš izbu v Bangkoku (nemusí byť tá istá, ktorú odporúčam, pokojne si browsuj na Agode ďalej, aj po iných mestách, podstatné je, aby bol odkaz z tohto článku), tak z toho dostanem malé percento bez toho, aby si ty zaplatil-a viac.

Hostely a hotely v Bangkoku

The Yard Hostel: veľmi čistý, aj s raňajkami, hostel má ženskú, mužskú, zmiešanú časť, ale aj izbu s dvojposteľou.
Cena od 10 eur.

Khao San Immjai: útulný, čistý, veľmi blízko k pamiatkam, a pritom nie príliš blízko párty štvrti na Khao San Road.
Cena od 6 eur.

Bed Station Hostel: nový, na dobrom mieste, pekný design a čisto.
Cena od 9 eur.

Hotel Bangkok Royal Chinatown: super lokácia, s vonkajším bazénom a výhľadom Chao Phray rieku plus fitko.
Cena od 29 eur.

The Aetas Lumpini: o niečo luxusnejší ako predošlé, čistý, s bazénom, fitness centrom, alebo aj vaňou s výhľadom na Bangkok.
Cena od 66 eur.

Potrebujete viac informácií o Thajsku? 

Mám pre vás jediný kompletný sprievodca na Slovensku: 

e-book Thajsko bez cestovky!

Thajsko bez cestovky

Extra odkazy na články o Thajsku

Na záver ešte pár odkazov na články súvisiace s Thajskou kultúrou:

To je nateraz všetko, priatelia. Verím, že článok o tom, čo vidieť a robiť v Bangkoku, bude postupne doplňovaný. Ak máš skúsenosť alebo tip na to, čo ešte sa dá v hlavnom meste Thajska robiť, alebo čomu sa vyhnúť, napíš dole do komentárov. Ostatných cestovateľov tvoj postreh poteší.

Všetko dobré a užívaj Bangkok!

Baví ťa cestovanie a chceš sa poradiť s ostatnými cestovateľmi, alebo pomôcť tým, ktorí sa chystajú vyraziť do sveta? Pridaj sa do debaty v tomto diskusnom fóre na Facebooku.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

24 Responses

 1. Andrea

  Este jedna otazka ma napadla, moj syn ma platnost pasu 6 mes po prichode bez niekolkych dni, myslis, ze by to mohol byt velky problem? Je to prisne kontrolovane na dni? Dakujem za odpoved

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Nemám s tým skúsenosť, ale počula som, že môžu poslať človeka domov aj kvôli týždňovému rozdielu. Do augusta času dosť, dala by som si urobiť nový pas.

   Reply
 2. Andrea

  Ahoj Ivka, vyborny clanok, chystam sa do thajska posledne dva augustove tyzdne a je mi jasne, ze to nie je uplne idealny cas vzhladom k monzunovemu obdobiu, ale v inom termine mi to zial s detmi nevyjde kvôli povinnostiam. Chcem sa opytat, ci je to uplne nevhodny napad alebo ci si vieme uzit pamiatky, spoznanie kultury, prirody a mozno aj nejake plaze bez neprestajného dazdu. Chcela by som tak 3 dni ostat v Bangkoku, potom preletiet do Phuketu a odtial Krabi. Deti uz nie su uplne male, cize vsetko zo spomínaného zvladnu, ale zaujimalo by ma, ci je nieco, coho by som sa kvôli nim mala vyvarovat. Velmi pekne dakujem za odpoved.

  Reply
 3. Magda

  Ahoj, velmi uzitocny clanok 👍🏻 Nevies o nejakom sprievodcovi co by nas povodil po Bankgkoku v slovenskom alebo ceskom jazyku? 30.1-31.1 alebo 16-17.2?

  Reply
 4. JanaKa

  Ahoj Ivana, fakt dobry clanok 👍. Dakujem za plno uzitocnych rad. Chcela by som sa opytat na ockovanie. Docitala som sa ze ziadne nie je povinne, ale odporuca sa toho hodne. Vsade vsak odporucaju nieco ine, tak som trochu z toho zmatana. Od hepepatitity, besnoty, brusneho tyfusu, japonskej encefalitidy az po zltu zimnicu a plno inych. V niektorych clankoch spominaju aj antimalaritika. My ideme v marci a chceme navstivit bangkok, nieco na severe pobehat a potom navstivit krasne plaze. Ake mas skusenosti ty ? Co by si odporucala? Dakujem pekne

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Janka,

   Ďakujem, som rada, že článok pomohol 🙂
   Pokiaľ sa nechystáš do veľmi odľahlých oblastí, očkovanie proti hepatitíde A, B v Thajsku postačí. Zbalila by som si ešte niečo s dlhým rukávom, keďže na severe a na ostrovoch sú komáre večer a skoro ráno dotieravé. Plus dobrý repelent. Do džungle silnejší s vyšším percentom deetu, inak dobre účinkuje tigrí balzam biely-priesvitný, ktorý dostaneš za 1.5 eur v akomkoľvek obchode 7-ELeven v Thajsku, a v ich lekárňach. Nechcem robiť za nikoho závažné rozhodnutia, ale antimalariká a očkovanie proti žltej zimnici sú v Thajsku potrebné len ak si hlboko v džungli alebo vzdialených dedinkách. Šťastnú cestu!

   Reply
 5. Juraj

  Ahoj Iva. Veľmi oceňujem článok. Napísaný veľmi dobre, zrozumiteľne a a pestro. Plánujeme s manželkou návštevu Bangkoku. Mám len jednu otázočku. Tá doprava v Bangkoku (podzemky + metro) je fajn, len uvažujem nad častejším využívaním taxi služby. Cez taxifinder som našiel, že tie ceny sú relatívne prijateľné (2 – 5 EUR). S ohľadom na to, že budeme v Bangkoku len 3 celé dni a chceme toho dosť postíhať, chcem sa opýtať či tie taxi (ružové) sú naozaj cenovo dostupné ,v porovnaní napr. s Bratislavou ?

  Ďakujem pekne za info,

  Juraj

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Juraj, vďaka za komentár. Ceny, ktoré si našiel, sú celkom reálne, jasné, závisí, ako ďaleko potrebuješ odviezť. V BA som šla taxi len raz. 15 min ma stálo 15 eur, čo sa v BKK nestane ani náhodou 🙂 15 eur zapltíš v Thajsku za 45-60 minút. Základ je požiadať vodiča, aby si zapol meter.
   Ďalšia dobrá voľba je mobilná aplikácia Grab, funguje ako Uber, ceny sú približne rovnaké ako taxi.
   Ešte jedna poznámka k taxi vs metro: počas špičky sú v BKK neskutočné zápchy (od cca 8-10 ráno a 16-19), aj v metre v turistickom centre, ale je tam klíma a neostanete trčať na križovatkách hodiny.

   Šťastnú cestu!

   Reply
 6. Marta

  Ivana, prosím ťa o radu. Chceme isť v juli z Bangkoku na Koh Samui nočný spoj( vlak+ bus+ ferry alebo bus + ferry). Pri komunikacii s Thailandtrai ticket chceli zaslať odfotenu Visa kartu a pas, co sa mi zda zvláštne. Do BKG priletime 6.7 . Skoro rano A 8.7. Vecer by sme chceli isť . Ako si rezervujes listky? Máš nejaký nápad? DAKUJEM. Marta

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Pekný deň prajem, Marta,
   Lístok na vlak z Bangkoku si môžete kúpiť rovno na mieste, v Bangkoku, na stanici Hualumphong. Nočným spojom do mesta Surathani, a tam si kúpite zase bez cestovky lístok na trajekt na Koh Samui. Trvá to asi dve hodiny. Cestovky zvyknú veľmi navyšovať ceny, online by som dopredu nekupovala. Ja som lístky v Thajsku a Juhovýchodnej Ázii riešila vždy na mieste a bez problémov.

   Všetko dobré a šťastnú cestu!

   Reply
 7. Veronika

  Úžasný článek a moc za něj děkuji. Určitě z něho budu hodně čerpat při cestě v únoru. Budeme se zdržovat asi na tři noci v Chiang Mai, pokud bys ráda něco menšího chtěla dovézt, dej vědět a určitě se dohodneme. PS: Českou pálenku mít budeme 🙂

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Veronika, ahoj, ďakujem, teším sa, že článok inšpiroval. Haha, díki moc za ponuku donášky. Ozvi, sa, až budete v Chiang Mai, skočíme na kokos 🙂

   Reply
 8. Jakub

  Vyborny clanok! Kopec uzitocneho infa som tu nasiel. Dakujem pekne:) len tak dalej:)

  Reply
 9. lenkasays

  Super clanok! Vela som z neho nacerpala. V januari sa opat chystam do Thajska a tentokrat konecne pojdem pozriet Bangkok. <3 Dakujem!

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Lenka,vdaka! Bangkok je skvely, oplati sa ostat aj na viac dni 🙂 Stastnu cestu, a ak by si bola v Chiang Mai na severe v januari, februari, ozvi sa, mala by som sa tam pohybovat 🙂

   Reply
 10. Monika

  S tuk – tuk “taxikom” sa neoplatí chodiť vôbec. Ak sa aj dohodnete na dobrej cene za odvoz, zoberie Vás na jemu výhodný stop, za ktorý dostane pečiatku a poukaz na palivo. Tie stopy sú predajne kde Vás nahovaraju na kúpu obleku. Alebo Vás oklame vysokou cenou a pod. Všade kde Vás tuk tuk chce zobrať je výhodné len pre neho. On z toho dostane províziu. Doprava, kde Vás neoklamu je hromadná. Autobus, vlak, metro alebo loď po kanáli.

  Reply
  • Ivana Grešlíková

   Ahoj Monika,
   vďaka za postrehy. Ako spomínam v článku, mala som aj zlú, aj dobrú skúsenosť s tuk-tukom v Bangkoku.
   Tí, ktorí žijú len z turistov, to majú premakané, a ako všade na svete, dostanú províziu za zákazníka, ktorého dovezú do obchodu, reštaurácie a pod. To isté som zažila aj v Maroku. A ako vravíš, najlepšie je možno vyhnúť sa im úplne a zobrať metro, alebo bus 🙂

   Maj sa pekne.

   Reply
 11. Katarina

  Dobry, ideme 10.12. Aj s detmi….hadam sme na nic nezabudli……z webu sme dost cerpali….

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.