Cestovanie do Vietnamu sa v posledných rokoch rozmohlo, a tí, ktorí sú unavení z Thajska, si to zvyknú namieriť práve do Vietnamu, kde je to o niečo divokejšie, miestami aj drsné, inokedy preplnené turistami, alebo aj nie, a často sa môžeš ocitnúť na kopcoch a bočných uliciach miest len ty, pár motoriek a pani s bielymi vlasmi a kvetinkovými šatami, ktorá sedí pred domom na malej stoličke a pozoruje celé dni, čo sa deje okolo.

Pre mňa osobne po dvoch mesiacoch cestovania z juhu na sever Vietnam ľahko predbehol Thajsko, ktoré milujem, a vraciam sa tam ako “domov”.

Vietnam prekvapí nízkymi cenami, občas ťa možno pohltia naliehaví predavači, alebo ti padne sánka z výhľadov v horách, a niekedy zaškrípeš zubami keď zistíš, že ti predavač “zle” vydal a prišiel si o pár eur.

Každopádne, cestovanie do Vietnamu je top, a tu je mini-sprievodca pre tých, ktorí sa chystáte cestovať do krajiny prvýkrát.

Cestovanie do Vietnamu bez cestovky

Dá sa, a neoľutuješ. Vo Vietname sa ľahko dostaneš akoukoľvek dopravou z juhu na sever alebo naopak. Ubytovanie sa hľadá bez problémov, či už z množstva ponúk na online booking portáloch ako Booking.com. Vo väčších mestách hovoria miestni anglicky, aspoň v turistických oblastiach, inak rukami nohami alebo s pomocou Google prekladača na telefóne.

Okrem toho, ak budeš cestovať do Vietnamu bez cestovky, ušetríš “majland”. Len pre porovnanie, dovolenka vo Vietname so slovenskou cestovkou na týždeň stojí aktuálne od 1400 eur. Cena síce zahŕňa letenky, ubytovanie, a nejaké to jedlo, ale ak budeš chcieť niečo zažiť a vybrať sa na rôzne fakultatívne výlety.

Za tie si budeš musieť doplatiť, rovnako ako za víza, a niektoré cestovky ťa upozornia aj na to, aby si si pripravil-a v peňaženke bankovky na, citujem, “povinné sprepitné” pre šoférov a sprievodcov. Čo je vo Vietname bežná vec, ale nie povinná. Celkovo, týždeň vo Vietname ťa môže vyjsť s cestovkou toľko, koľko by si minul-a bez agentúry za 3-4 týždne.

Viac info o doprave, jedle a ubytovaní vo Vietname nájdeš v jednotlivých bodoch nižšie.

Chceš si na cestu zbaliť zaujímavú knihu?

Tu je super zoznam cestovateľských kníh

Letenky do Vietnamu

Pokiaľ budeš cestovať do Vietnamu z Európy, spiatočná letenka s Emirates ťa vyjde pod 500 eur. Ak si v juhovýchodnej Ázii, veľmi dobré je letecké spojenie s AirAsia z Bangkoku. LetenkyZaBabku.sk majú občas skvelé akcie z Európy. Ja som letela do Saigonu (Hočiminovo mesto) z Kuala Lumpur s AirAsia v marci 2016 za 40 eur jednosmerne, a späť z Hanoja cez Bangkok (s Air Asia) a z Bangkoku do Düsseldorfu s Eurowings za 180 eur. Videla som aj cenu 150 eur Hanoj-Bangkok-Berlín.

Víza do Vietnamu

Fantastiš novinka! Od 1.2.2017 zaviedol Vietnam e-visa, t.j.elektronické víza. Tie si netreba mýliť s vízami, ktoré sa doteraz dali vybaviť tiež online, ale potreboval si k tomu garančný, alebo tzv. pozývací list , ktorý sa vybavuje cez agentúru a za poplatok. Takže, ako na víza do Vietnamu?

1. Nové e-víza
Elektronické víza – najrýchlejší a najlacnejší spôsob, ako získať víza do Vietnamu na 30 dní.
Vyplň formulár na tejto stránke v angličtine: www.immigration.gov.vn.

Budeš sa musieť preklikať cez okná “e-Visa”, “For foreigners”, odkiaľ ťa budú navigovať ako poslať foto, oskenovanú stránku z pasu, preklikaj sa ďalej cez “Next”, vyplň podrobný formulár s osobnými údajmi, počkaj si na kód, ktorý ti príde emailom, doplň ho do formulára, zaplať, a počkaj na potvrdzovací email. Ten by mal prísť do 2-3 dní. Potom už len zadáš svoj registračný kód, email a dátum narodenia na tomto webe (resp. sleduj inštrukcie emailu, ktorý dostaneš), a vytlač si víza, s ktorými sa preukážeš na letisku bez čakania.

Poplatok: 25 USD za jeden vstup do krajiny (na 30 dní)

Poznámka: dávaj si pozor na komerčné stránky online víz, ktoré majú reklamu na Googli, sú na prvých miestach, ale za rovnaké víza zaplatíš 69 USD. Vybav si víza len cez oficiálne stránky, ktoré som uviedla vyššie, alebo iné, ak ich máš overené u známych alebo vierohodných webov.

2. Víza po pristátí (“visa on arrival”) s pozývacím listom cez agentúru
Týmto spôsobom som si úspešne vybavila víza v roku 2015 a 2016, môžem potvrdiť, že to funguje spoľahlivo. Na rozdiel od nových elektronických víz, vybaviť víza po pristátí s pozývacím listom trvá trochu dlhšie.

Najprv požiadaš online o pozývací list agentúru online, napr. CheapVietnamVisa.net, alebo VietnamVisaPro.com, kde ťa stránka hodí na ten istý web ako CheapVietnamVisa. Spomenuté agentúry sú overené, s VietnamVisaPro.com cestovala v januári 2017 kamarátka (čau, Nika!), a mala ich hotové do dňa.

Poplatok za vybavenie víz zaplatíš agentúre online, za víza samotné až na letisku.
Agentúra ti pošle do 2-3 dní pozývací list (skontroluj si aj “spam” priečinok. Stalo sa mi, že som čakala tri dni, a našla som email s pozývacím listom v spame.)

Priprav si presnú sumu za víza, 2 pasové fotky (4x6cm), 2x vytlačený pozývací list. S týmito papiermi si vystojíš radu na letisku vo Vietname (ako dlho, to záleží od letiska, od času, kedy priletíš, ja som čakala 1h40m, známi to mali hotové do pár minút.)

Poplatok:
25 USD za jeden vstup do krajiny (na 30 dní)
50 USD za viac vstupov (na 30 dní, a môžeš vycestovať z Vietnamu viackrát)

Manipulačné poplatky agentúr sú rôzne, od 6 do 20USD, v závislosti od toho, aký typ víz potrebuješ, plus niektoré weby majú rozdielne ceny pre jednotlivé krajiny.

S pozývacím listom môžeš požiadať aj o trojmesačné víza:
25 USD na 3 mesiace s jedným vstupom (super cena, inak!)
50 USD na cca 3 mesiace (85-87 dní) a môžeš vycestovať z krajiny viackrát

Poznámka: s e-vízami s pozývacím listom je možné vstúpiť do krajiny len letecky. Ak cestuješ do Vietnamu po zemi, budeš potrebovať nové e-víza.

3. Na vietnamskom veľvyslanectve v Bratislave
Nemám skúsenosť, takže viac neporadím. Vybavovanie ale trvá cca dva týždne. Veľvyslanectvo Vietnamu nájdeš na Dunajskej 15 v Starom Meste v Bratislave, web im v čase písania tohto článku nefungoval.

Ak máš prístup k internetu, tak prvá možnosť je najrýchlejšia a aj najlacnejšia, keďže sa vyhneš manipulačným poplatkom agentúre a čakaniu na letisku. Ak chceš cestovať vo Vietname dlhšie ako jeden mesiac, tak potom si víza vybav cez agentúru, s pozývacím listom. Za ten istý poplatok dostaneš víza na tri mesiace.

Predĺženie víz do Vietnamu

Ak budeš cestovať do Vietnamu s jednorázovými vízami a zapáči sa ti tam tak, že budeš chcieť v krajine ostať na dlhšie, víza sa dajú predĺžiť za poplatok od 52-60 USD. Cena sa líši preto, lebo každá agentúra, ktorá predĺženie zabezpečuje, účtuje rôzne.

Osobná skúsenosť: v meste Hoi An si pýtali 52 USD a víza na ďalších 30 dní, a boli by hotové do 2-3 dní. Chceli však, aby som im nechala pas, z čoho som nemala najlepší pocit. Cestovala som ďalej na sever do m. Hue, kde je imigračný úrad, a kde sa teoreticky dajú preĺžiť víza. Dúfala som, že na oficiálnom úrade to pôjde bez problémov a lacnejšie (vraj pred pár rokmi to stálo len 25 USD), úradník ma však poslal… domov.

Neskôr si vymyslel si, že musím zavolať agentúre, ktorá mi vybavila pozývací list. Tej sme zavolali, jemu sa to ale stále nepáčilo, ani som nerozumela, o čom sa vlastne cez telefón bavili, tak som to vzdala, a požiadala o predĺženie v agentúre, ktorá sídlila v preplnenom hosteli, kde asi polovica ľudí, ktorí tam boli ubytovaní, čakali na také isté razítko, aké sme potrebovali my.

Riskla som to, nechala som tam pas, a o tri dni som mala novú oficiálnu pečiatku, ktorá mi dovolila ostať v krajine ešte jeden mesiac.

Známy, ktorý pracuje v cestovke vo Vietname nám prezradil, že je to zakázané, ale bola to jediná možnosť, ako ostať vo Vietname. Pustili ma z krajiny bez problémov, takže pečiatka musela byť legálna.

Nebavia ťa cestopisy? Prečítaj si niečo iné

    STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

    Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet

Ubytovanie vo Vietname

Ubytovanie vo Vietname bolo zatiaľ najlacnejšie, aké som kedy v juhovýchodnej Ázii našla. Podobne ako v Thajsku, aj vo Vietname nájdeš lacné ubytovanie za 5 eur za hostel, alebo apartmán v luxusnom rezorte za 200 eur za noc. V priemere však zaplatíš okolo 15-30 eur za noc v slušnom hoteli. Na rozdiel od Thajska, kde má asi každý druhý hotel bazén, vo Vietname vo väčších mestách je to skôr rarita, keďže ulice tu majú úplne iný koncept. Budovy sú často úzke a vysoké, takže na nejaký prepychový bazén nie je priestor. V menších mestách ako Hoi An je bazén bežný.

Ak využívaš na cestách Airbnb, tak sa priprav na to, že vo Vietname je veľa izieb vo Vietname je zaregistrovaných ako Airbnb, ale často skončíš v obyčajnej lacnej hotelovej cimre namiesto útulného bytu, ako si na to zvyknutý v Európe.

Podobne ako v Malajzii, aj vo Vietname sa uisti pri bookovaní hotela online, či je uvedené, že má izba okno. Často sa stáva, že cena za noc je veľmi nízka, izba je však bez okna, čo je odveci, zaspávať a zobudiť sa do tmy.

Ešte jedna poznámka: ak sleduješ recenzie hotelov na TripAdvisore, tak si na to vo Vietname dávaj pozor. Hotely sa tú pretekajú, kto má väčší bilbord s logom TripAdvisor a certifikátom excelentného servisu. Stalo sa mi viackrát, že ubytovanie vyzeralo ďaleko od pozitívnych online recenzií.

Či si objednáš ubytovanie vo Vietname dopredu je na tebe. Vo veľkých mestách je spústa hotelov, hostelov a penziónov. Ak máš čas, a nenesieš so sebou ťažký kufor, do pol hoďky kým sa prejdeš po mestách vo Vietname, tak niečo nájdeš. Ja si zvyknem objednať dopredu na 1-2 noci hotel cez Booking.com, a keď sa mi páči, tak ostanem na dlhšie a snažím sa dohodnúť na zľave.

Jedlo vo Vietname

“Aaaaaand, the winner is …. VIETNAM!” Najlepšie jedlo v juhovýchodnej Ázii. Susedné krajiny sa môžu skryť s pouličným jedlom, nič sa nevyrovná neskutočnému street food vo Vietname. Jedlo vo Vietname chutí tak, že keď doješ obed, tešíš sa na večeru, a po večeri si chceš zapamätať názov jedla, ktoré si jedol, lebo si to chceš dať aj zajtra.

Prečo je to tak dobré? V prvom rade, Vietnamci milujú čerstvé bylinky, zeleninu, ktorými si dochucujú polievky. Vývary vôbec nie sú mastné ako napríklad v Mjanmarsku (Barma), Malajzii, alebo aj Thajsku. Ryžové rezance robia jedlá ľahko stráviteľné. Vietnamci majú radi mäsko a morské plody, preto ako vegetarián budeš musieť trochu hľadať, kde sa najesť, ale dá sa to, hlavne vo väčších mestách. Ja som bola vo Vietname takmer 90% na vegánskej strave, nič nie je nemožné.

cestovanie do Vietnamu

Cao lau v meste Hoi An, vegánska verzia.

Za porciu jedla na ulici pre osobu zaplatíš v priemere 30,000-50,000 VND (1,25-2 eur). Vietnamská kuchyňa je rôznorodá, a v každom regióne, či dokonca meste nájdeš miestnu špecialitu.

Určite ochutnaj: klasickú bagetu bánh mì, existuje aj vegetariánska a vegánska variácia. Len dopredu povedz pani, čo ti bude bagetu predáť na ulici, čím ju chceš naplniť. Bánh mì nájdeš v celom Vietname. Rovnako ako polievku pho. Okoštuj výborné špecialitu v Hoi An – polievku cao lau (nájdeš aj vegánsku variáciu), plnené taštičky banh bao vac tzv. biele ruže, v Hue ochutnaj polievku bun bo hue, no a v m. Da Nang si pochutnaj na morských plodoch, ako aj v Hanoji, kde podvečer na ulici nájdeš čerstvé ustrice, mušle a ryby. V Hanoji nevynechaj polievku bun cha a neskutočnú kávu.

Doprava vo Vietname

Vietnam je obrovská krajina, z južného mesta Ca Mau na ryžové polia v Ha Giang na severe je to vyše 2100 km, vidieť celý Vietnam za týždeň nestihneš, jedine ak by si nasadal a vysadal z lietadla každý deň a videl mestá len na pár hodín.

Ak si bez vodičáku a nerád lietaš, vo Vietname sa dá presúvať veľmi ľahko vlakom. Či už cez deň, alebo nočákom, vlaky vo Vietname sú veľmi spoľahlivé, počas dvoch mesiacov, kedy som sa presúvala z juhu na sever väčšinou vlakmi nemeškal takmer žiadny spoj. Miestenky sú lacné, sedadlá pohodlné, aj jedlo sa dá kúpiť od stewardov. Prakticky vlakom sa dostaneš zo Saigonu hore na sever do Hanoja vlakom bez problémov.

Lístky si kúp priamo na stanici. Vyhni sa predraženým lístkom cez (online) agentúry alebo cestovky. Aj keď pracovníci na stanici nebudú hovoriť anglicky, stačí ti povedať názov destinácie. To pochopí každý.

cestovanie do Vietnamu

Vo vlaku na trase Saigon-Da Nang.

Ak potrebuješ lístok urgentne, resp. logisticky to nestíhaš, dá sa kúpiť aj online, cez veľmi spoľahlivý web www.baolau.com. Tí si síce účtujú malý manipulačný poplatok, lístok a miestenku dostaneš na email, a najnovšie si môžeš online vybrať aj sedadlo-lehátko priamo na webe.

Cestovný poriadok vietnamských železníc nájdeš na ich oficiálnom webe www.dsvn.vn, a fantastické informácie o cestovaní vlakom vo Vietname na stránke www.seat61.com, ktorú ja osobne používam pri každej ceste vlakom vo svete. Veľmi pomohla napríklad pri hľadaní informácii o cestovaní vlakom v Mjanmarsku (Barme).

Ak si vo Vietname na dovolenke a veľa času na vlaky ti neostáva, môžeš využiť nízko-rozpočtové linky AirAsia, JetStar Airways, VietJetAir, alebo FlyVietnam.

V mestách je to iná divočina. Vietnamci sa prepravujú všade na motorkách, tí bohatší na autách, a tí chudobnejší a deti do školy na bicykloch. Pešo chodia jedine predavačky s ovocím. Preto nájsť chodník pre chodcov bude zázrak. Vietnamci majú z chodníkov parkoviská pre motorky, chodci sa pohybujú na kraji cesty. Ako to trefne pomenoval známy z Hanoja, “je to taký organizovaný chaos, na ktorý si zvykneš, hlavne keď ťa v dectve postavia rodičia dopredu za volant, kým oni šoférujú.”

Vo Vietname sa kašle na predpisy, jazda v protismere je normálka, na červenú sa stojí len na najväčších križovatkách v Hanoji. Pravdupovediac, na motorke je to občas bezpečnejšie, ako keď ideš pešo. Byť chodcom vo Vietname je ako snažiť sa pohybovať v Amsterdame bez bicykla. Good luck.

Ľudia vo Vietname

Ak by som sa mala rozhodnúť, či pocestujem do Vietnamu na základe rozprávania známych a čítania pár blogov, tak si to rozmyslím. 90% ich farbistých skúseností bolo o tom, ako sa ich Vietnamci v jednom kuse snažili obabrať.
Ešteže je všetko relatívne.

cestovanie do Vietnamu

Vietnamské teplo pohľadu.

Viem, že dva mesiace nie je ideálna doba na hodnotenie povahy národa, ale na druhej strane to bolo tak akurát, aby som mohla s rukou na srdci povedať, že Vietnamci sú skvelí ľudia, zvedaví, a každý, kto len trochu komunikuje anglicky, sa ti prihovorí. Nikde inde okrem Tajwanu a Filipín sa mi nestalo, aby sa ku mne miestni prihovorili len tak, v reštaurácii, aby sa uisťovali, či rozumiem jedálnemu lístku, či viem, čo si objednať… Prestala som počítať koľkokrát sa mi stalo, že sa mi prihovorili v reštike na ulici a boli zvedaví odkiaľ som, kde som vo Vietname už bola a často naliehali na tom, že zaplatia čaj alebo dezert.

Ak vynecháte turistické štvrte v Saigone, Hanoji, Hoi An, a Hue, kde sa vám budú miestni predavači snažiť predať čokoľvek od hašišu po predražený ananás alebo ťa nachytajú na to, že ti musia opraviť podrážku topánok (viď paragraf nižšie o tom, ako sa vyhnúť podvodom vo Vietname), tak uvidíš, že Vietnamci sú jednoznačne príjemní, zhovorčiví a vtipní ľudia.

Bezpečnosť vo Vietname

Vietnam nie je budhistická krajina, s čím môže súvisieť fakt, že sa vo veľkých mestách stretneš s väčšou kriminalitou ako v Thajsku, ale to hovorím o špecifických štvrtiach v meste po zotmení.

Ja som hodinu po pristátí v Saigone dostala v hoteli prednášku o tom, ako si mám pridržiavať tašku s peniazmi na ulici a neprihovárať sa miestnym keď sa zotmie. Nie najlepšie privítanie. Ale to isté by ti možno povedali ako cudzincovi v hoteli pri pražskom “Hlaváku”, kde prejsť sa parkom večer chce dávku odvahy.

Každopádne, Vietnam je bezpečná krajina, kde si treba dávať pozor tak, ako v každom inom meste a vyhýbať sa štvrtiam, ktoré nie sú osvetlené, alebo sú známe kvôli nočným klubom. Inak počas dňa sú mestá a ulice úplne bezpečné.

Očkovanie do Vietnamu

Ak sa chystáš cestovať do Vietnamu na pár týždňov a len do väčších miest, stačí byť zaočkovaný proti hepatitíde A a B. Ak sa chystáš na trekingy, alebo ak sa budeš pohybovať výlučne v rurálnych oblastiach, odporúča sa aj vakcína proti besnote. Ak pricestuješ do Vietnamu z krajín, kde sa vyskytuje žltá zimnica, počítaj s tým, že sa budeš musieť preukázať potvrdením o zaočkovaní proti tejto chorobe.

Cestovné poistenie do Vietnamu

Niekto to riskuje a cestuje bez poistenia, a zaplatí si prípadné ošetrenie v nemocnici v hotovosti. Nuž, aj keď je juhovýchodná Ázia lacný kraj, kvalitné zdravotné služby v súkromných nemocniciach (v štátnych nechce skončiť na úrazovke nikto, ver mi) niečo stoja. Buď zodpovedný a daj sa na dovolenku vo Vietname poistiť, hlavne ak sa chystáš na výlety do hôr alebo na splavovanie rieky. A vôbec, nikdy nevieš.

cestovanie do Vietnamu

Poisti sa na cesty, nikdy nevieš.

Ja osobne cestujem už takmer štyri roky s britským komerčným cestovným poistením TrueTraveller. Predlžujem si ho každých deväť mesiacov, stojí ma to 300 libier (350 eur), v čom je zahrnuté aj poistenie elektroniky. Na ich webe si môžeš nastaviť balíček a určiť si, čo presne si na cestách po svete chceš poistiť. Mala som viac skúseností, kedy som skončila v súkromnej nemocnici, a do dvoch týždňov mi poisťovňa vrátila peniaze, ktoré som zaplatila za ošetrenie.

Počasie vo Vietname

Počasie vo Vietname je možno najrozhodujúcejší faktor, ako dopadne tvoja cesta do krajiny. Vietnam sa rozdeľuje v zásade na tri hlavné časti: sever, stred a juh, a podľa toho sa mení aj klíma v jednotlivých oblastiach. Každá časť je počas roka iná, preto dobre zváž, kam pocestuješ, hlavne ak máš na cestovanie vo Vietname len pár týždňov.

cestovanie do Vietnamu

Sapa pred zelenou sezónou.

Pravdu povediac, počas dvoch mesiacov (marec-apríl) som ani raz nevidela modrú oblohu vo Vietname, hoci teplota vyskočila aj na 38C.

Tu je v skratke info o jednotlivých mestách a oblastiach vo Vietname, a kedy je najlepšie obdobie tam cestovať.

Sapa a Ha Giang
Marec-máj a september-november
Vyhni sa oblasti v decembri a januári, kedy je viditeľnosť v horských oblastiach minimálna. V letných mesiacoch reálne hrozia záplavy a zosuvy pôdy.

Hanoj
Prakticky po celý rok, ak cestuješ za historickými pamiatkami. Počítaj s vysokou vlhkosťou po celý rok a horúčavami od apríla počas celého leta. Počas “našej” európskej zimy je tu v decembri okolo 15C, v januári až februári to vyskočí aj 22C. Často v tomto období ale mrholí, radšej sa Hanoji v zimných mesiacoch vyhni, ak cestuješ za slnkom. V lete časté dažde.

Halong Bay
Apríl-máj a koniec septembra-november.

cestovanie do Vietnamu

Zátoka Halong.

Hue
Teoreticky od januára do augusta, ideálne však od konca apríla do júla.
Ja som bola v Hue začiatkom apríla a pršalo vkuse 10 dní, takže všetko je relatívne. Určite sa vyhni Hue a okoliu v čase od októbra do novembra, kedy sú tam silné dažde a časté záplavy.

Hoi An
Február-máj
V oblasti je v tom čase teplo a sucho, super na plážovú dovolenku, teploty okolo 28-33C. V októbri až polovici decembra sú v meste často záplavy.

Dalat
Táto oblasť v centrálnom Vietname je fajn na treking po celý rok. Prešla som ňou osobne síce len vlakom, ale kamarátka tam strávila dva týždne počas vianočných sviatkov a flákala sa po horách v kraťasoch a bez dažďov.

Da Nang
Od polovice januára do augusta, fajn teploty 30-35C. Necestuj sem v septembri-decembri, môže ťa zastihnúť monzúnové obdobie.

Saigon (Hočiminovo mesto)
Prakticky po celý rok. Počítaj s prehánkami v období od mája do konca októbra. Inak sa teploty po celý rok pohybujú od 30 do 35C. V decembri až marci sú zrážky najmenšie, a teplota okolo 31-34C.

Ak sa chystáš precestovať celý Vietnam zo severu na juh alebo naopak, odporúčam marec až apríl, kedy sa vyhneš monzúnovému obdobiu a na konci apríla uvidíš Sapu a Ha Giang v zelenších farbách, s príjemnými teplotami. Prípadne v októbri a novembri toho môžeš dosť pochodiť a popritom nezmoknúť.

Pozn: počas vietnamského nového roku Tết (január-február, presný dátum sa mení každý rok,) a v čase od 30.4. do 2.5. je vo Vietname štátny sviatok, takže počítaj so zatvorenými múzeami, ale na druhej strane sú mestá počas štátneho sviatku v máji dosť prázdne v porovnaní s bežnými pracovnými dňami.

Viac informácií o aktuálnom počasí vo Vietname nájdeš na forecast.io a www.accuweather.com

Čo vidieť vo Vietname?

Dobrá otázka. Záleží, čo chceš na dovolenke vo Vietname zažiť. V zásade platí, že aj v turistických miestach ako Hoi An, Saigon,a šialených veľkomestách ako Hanoj sa dajú zažiť parádne veci, vyhnúť sa masám turistov, a užiť si ozajstný Vietnam.

Ak cestuješ za historickými pamiatkami, tak sa určite zastav v mesta Hue, Hoi An, Hanoi, My Son, Marble Mountains, a samozrejme Saigon.

cestovanie do Vietnamu

Kráľovský palác v meste Hue.

Ak chceš počas cesty do Vietnamu viac ostať v prírode, tak jednoznačne Dalat, Ha Giang, jaskyňa Phong Ngha, výlet na loďke v oblasti Tam Coc (toto je síce populárne turistické miesto, ale dá sa tomu pomôcť, ak v dedine prespíš, prídeš sem vlastným autom, miestnou dopravou, alebo motorkou z Hanoja a vyhneš sa tak davom, ktoré sa tu dovalia okolo 11 ráno a odídu okolo 4 poobede), Bac Ha (prečítaj si článok o tom, či tam ísť alebo neísť), Sapa, a ostrov Cat Ba.

Návšteva zátoky Halong – ja som z toho bola dosť v rozpakoch. Magické miesto na pokraji ekologickej katastrofy. Voda bola plná olejových škvŕn, plastových fliaš, prázdnych obalov od čipsov… Každopádne, ako prírodný úkaz je Halong zátoka jedinečná. Ak si budeš chcieť oddýchnuť od ruchu v Hanoji, tak dobrá voľba bude dedinka Mai Chau, s ryžovými políčkami, trasami na treking, a fajn sa tam bicykluje. Nič špeciálne sa tam inak nedeje.

Ak plánuješ plážovú dovolenku vo Vietname, tak sa vyber na Phu Quoc, niektoré pláže okolo mesta Hoi An a Nha Trang, i keď tu sa to mení na dovolenkovú destináciu ruských občanov.

Chceš vyskúšať niečo iné a naučiť sa pracovať so svojim dychom a mysľou? Inšpiruj sa týmto článkom o 10-dňovom kurze meditácie vipassana, ktorý môžeš zažiť aj vo Vietname. 

Internet vo Vietname

Dosť dobrý. Hotely a kaviarne majú wi-fi, miestnych uvidíte vonku na káve s kávou, mobilom v ruke a online všade. Internet budeš mať aj v horských oblastiach ako Sapa, alebo vzdialených miestach ako Mai Chau a Bac Ha. Slabší, ale na prečítanie a poslanie správ stačí. Vtipný detail: asi 80% hotelov má vo Vietname heslo 12345678.

cestovanie do Vietnamu

WiFiNa je všade.

Sim-karta vo Vietname

Na letiskách dostať turistickú sim-kartu s 3G dátami. Ja som používala dva mesiace Vinaphone kartu. Kúpila som ju na letisku v Saigone: 1,5GB, stála 120 000 VND (5 eur), a priebežne som si dobíjala 3G dáta na pošte v Hanoji. Odporúčam dať si aktivovať kartu priamo na mieste, t.j. na letisku, na pošte, alebo v obchodoch Vinaphone. Iní osvedčení mobilní operátori s kvalitným pokrytím: Viettel, Mobiphone, ktorí ponúkajú balíčky pre turistov.

Aké peniaze potrebuješ vo Vietname?

Na internete môžeš nájsť informácie o tom, že sa dá platiť všade s dolármi. Nuž, áno, vo veľkých mestách, Sape a Halong Bay, kde turizmus valcuje lokálnu menu – vietnamský dong, to je možné, aj keď nie vo všetkých pouličných stánkoch a hoteloch. Ja som počas dvoch mesiacov platila v dongoch a len občas (za hotel a transport zo Sapy do Bac ha dediny) cash v dolároch. Malí obchodníci berú len vietnamskú menu.

S bankomatmi vo Vietname s VISA kartou nebude problém, je ich tam viac než dosť. Horšie je to s platbou kartou.

Denný rozpočet vo Vietname

Ak sa pýtaš, koľko reálne minieš vo Vietname, tu je priemerný rozpočet:

Ubytovanie: 15-25 eur/noc.
Dá sa určite aj menej, aj za viac. Ja som bývala v hoteloch, Airbnb bytoch a bungalowoch. Žiadny luxus, ale ani žiadne hostely, keďže cestujem s elektronikou, ktorú by som nenechala na hosteli.

Jedlo: raňajky boli vždy v cene ubytovania
Obed: v pohode sa naješ z jedného alebo dvoch bagiet bánh mì – vietnamská klasika. Vegánska variácia (len bageta a zelenina) stojí od 5000 VND (0.20 eur), a origoš bánh mì s paštétou, zeleninou, a inými omáčkami stojí 15-20.000 VND (0.60-0.80 eur)
Večera: od 35.000 VND (1.45 eur) za ryžu s kuraťom do 120.000 VND (5 eur) za hot pot (grilovací podnos, mäsová aj vegánska variácie).

Doprava: mestá ale aj odľahlejšie oblasti vo Vietname sa dajú pochodiť pešo, na bicykli (99% hotelov Hoi An ti požičia bicykel), alebo na skútri. Za vlaky, autobusy alebo letenky zaplatíš minimum. Viac v časti “Doprava”.

Dajme tomu, že zaplatíš za cestu vlakom do najbližšieho mesta 5-7 eur.

Spolu je to za 1 deň vo Vietname 22-38 eur na deň.

Ako ušetriť vo Vietname?

Aj keď je Vietnam jedna z najlacnejších krajín juhovýchodnej Ázie, aj tu sa dá ušetriť. Stačia jednoduché veci.

* Ostaň v meste-dedine dlhšie, a vyjednaj zľavu s majiteľom hotela, Airbnb, alebo guest housu.
Počas dvoch mesiacov vo Vietname sa mi vždy podarilo dostať lepšiu cenu, keď som sa dohodla s majiteľom, že ostanem nie 2-3 tri, ale 5-10 dní.

*Jedz na večerných trhoch, alebo v bistrách a malých reštauráciách a pouličných stánkoch.
Porcia jedla v reštauráciách pre turistov ťa vyjde aj 3-5 krát viac ako na na ulici.

*Vyhni sa predraženým výletom s cestovkou
Takmer všade sa dostaš individuálne, bez cestovky. Turistické balíčky vo Vietname nie sú vždy drahé, ale často zaplatíš zbytočne veľa. Aj s agentúrami sa snaž dohodnúť na lepšej cene, hlavne ak cestujete viacerí, skúste poprosiť skupinovú zľavu. Dá sa to aj keď ste len dvaja.

Ako sa obliecť do Vietnamu?

Pokiaľ sa nechystáš do Sapy v zimných mesiacoch, kedy budeš potrebovať teplú outdoorovú výbavu, alebo do stredného Vietnamu v jeseni, kde sa zídu gumáky, tak sa zbaľ do Vietnamu minimalisticky a letne. Ak by si si aj niečo zabudol doma, vo Vietname zoženieš všetko. Aj fejkové bundy super outdoorových značiek, aj ruksaky, aj plavky, aj tričká. Koniec koncov, Made in Vietnam.

Ako nenaletieť trikom vo Vietname?

V menších mestách a na vidieku si ťa môžu miestni zvedavo obzerať. V turistických oblastiach budeš často niekto, kto má toho v peňaženke viac, ako domáci. Tu je zopár rád, na čo si dávať vo Vietname pozor.

Mena
Vietnamský dong ťa môže zmiasť. Kurz 1 eura je cca okolo 24,200 VND. Stáva sa, že niektorí obchodníci využívajú veľký počet núl, a tak sa môže stať, že namiesto 1 eura zaplatíš desaťkrát toľko. Ak je niekde napísaná suma 10, opýtaj sa, či je to 10,000 dongov, alebo 10 dolárov. Daj si pozor aj na to, koľko ti budú vydávať v obchode a na ulici, ľahko sa prehliada suma kvôli početným nulám a podobnosti papierových bankoviek vietnamských dongov.

Doprava
Vyzerá to originálne, je to podobné indickej rikši, ale ak nemusíš, nesadaj na to. Vodiči ťa často zavezú tam, kde vôbec nepotrebuješ, k známym na suveníry, a na záver si od teba vypýtajú nehoráznu cenu za krátku jazdu.

cestovanie do Vietnamu

Jazda mestom Hoi An, alebo čo NErobiť vo Vietname.

Ak taxi, tak len overenú firmu Mai Linh, alebo Vinasun, a naliehaj na tom, aby vodič zapol tachometer.

Drogy v Hue
Čo viac k tomu? Po zotmení sa stáva, že sa ti začnú prihovárať rôzni típkovia a ponúkať drogy. Maj rozum a od nikoho nič neber, ani na skúšku, ani na ochutnávku, ani ako darček turistovi.

“Oprava” topánok v Hanoji
“Madam, madam, madam!!!”, asi takto sa za tebou často rozbehne nejeden Vietnamec na ulici v Hanoji, a bude tvrdiť, že máš vzadu rozlepenú topánku, roztrhnutú sandálu, a že s tým predsa nemôžeš chodiť po meste.

Ak sa zastavíš a začneš si kontrolovať podrážku, “obuvník” sa na teba vrhne s lepidlom, kladivom, a náhradným dielom, bez váhania sa pustí do akože opravy, a vypýta si za to viac, ako by si dal za nový pár topánok vo vedľajšom obchode. Ak ťa niekto v Hanoji upozorní na topánky, nezastavuj sa.
Sranda je, že v Hanoji si miestni naozaj dávajú opravovať topánky u obuvníkov na ulici na počkanie, len za to zaplatia o pár núl menej.

Lístky na vlak alebo autobus v agentúre

Pokiaľ budeš cestovať vo Vietname vlakom, vždy si kupuj lístky priamo na stanici, nie v agentúrach, ktoré si za to pýtajú šialené poplatky za sprostredkovanie.

Menej diskutované témy z populárnych krajín, vrátane Vietnamu:

    STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

    Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet

Zaujímavosti o Vietname

Zopár milých i nemilých vecí, z ktorých môžeš byť vo Vietname prekvapený:

Pas sa necháva na recepcii, málokde akceptujú kópie
Vraj je to dané zákonom. Ak si zvyknutý preukázať sa na recepcii pasom alebo len kópiou, ktorú ti vrátia, vo Vietname sa priprav na to, že tvoj pas ostane na recepcii po celú dobu pobytu. Navyše, málokde akceptujú kópie, musí to byť originál.

Plechovky od piva
Celkom vtipný zvyk Vietnamcov hádzať plechovky od vypitých pív pod stôl. Vo Vietname ak idú chlapi “vonku”, a ak si objedná prvý z nich pivo Tiger, všetci, ktorí si objednávajú po ňom, pijú tú istú značku. Ak niekto z nich príde neskôr, nielenže si musí objednať to isté, ale aj dobehnúť ostatných v počte vypitých fliaš alebo plechoviek. Ak sedí za stolom skupina, hneď po tom, ako si prvý objedná pivo, čašník donesie k stolu celú debnu s pivom (len jednej značky), a na konci večera len spočíta, koľko fliaš, plechoviek ostalo.

Jedia sa tu psy
Áno, jedia, ale len výnimočne a zväčša len na severe krajiny, kde sa kuchyňa približuje čínskej. Vietnamci, s ktorými sme sa zoznámili na severe Vietnamu priznali, že jedia psov, ale len na rodinných oslavách, alebo keď je nejaký špeciálny deň. V reštauráciách alebo na ulici psie mäso bežne nenájdete.

Červená
Pre tých, ktorí ste sa narodili skôr, môže byť cestovanie do Vietnamu menším skokom do minulosti. Červená farba zástavy Vietnamu a komunistické bilboardy propagandy vzbudzujú všelijaké pocity… Hlavne keď si uvedomíte, že červená je vyvesená všade nie preto, že je prvý máj, ale preto, lebo Vietnam.

cestovanie do Vietnamu

Skok v čase. Alebo aj nie.

Oblek na mieru za noc
Neskutočný servis krajčírov, ktorí vám ušijú oblek, šaty na mieru za noc. Nemám odskúšané, ale kamaráti odišli z mesta Hoi An, kde sú krajčíri na každom kroku, veľmi spokojní.

Zatiaľ toľko, priatelia.
Verím, že článok pomohol, ak máte čerstvejšie informácie a zaujímavosti z cestovania do Vietnamu, píšte dole do komentárov.

Šťastnú cestu a užívajte Vietnam!

Baví ťa cestovanie a chceš sa poradiť s ostatnými cestovateľmi, alebo pomôcť tým, ktorí sa chystajú vyraziť do sveta? Pridaj sa do debaty v tomto diskusnom fóre na Facebooku. 

Thajsko bez cestovky

Prečítaj si, ak

ťa zaujímajú nomádske tradície v Kirgizsku

sa chystáš do Thajska

chceš vyskúšať cestu vlakom v Mjanmarsku

potrebuješ poradiť ako sa zbaliť na cesty

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

2 Responses

 1. Eva Hamplova

  Ahoj Ivano, dostala jsem odkaz na vás od Pavla Dvořáka, se kterým jsem teď s naši partou v Číně. Slovo dalo slovo a začínáme plánovat cestu do Vietnamu.
  Jsme parta 50+ a těch zkušenosti a jazykových znalosti nemáme tolik. Proto bych se chtěla zeptat, zda nepruvodcujete a nebyla byste ochotna připravit takovou cestu pro 7 – 8 osob.
  Díky za info.
  Eva Hamplova
  E.hamplova@seznam.cz

  Reply
 2. František

  rád by som navštívil HO CHIM MIN ..CITY hladám niekoho kto tam pravidelne lieta.. som neskusení v lietaní ..totiž mám tam priatelku …nedaleko toho mesta…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.