Tiež myslíte pred cestou do zahraničia na to, čo všetko tam ochutnáte? Vitajte v klube cestovateľov, ktorí neodolajú tradičným jedlám. V tomto článku sa dočítate, čo ochutnať v Ukrajine, a nebude to len o boršči a varenykoch.
Čo ochutnať v Ukrajine
Začnime poporiadku. Predjedlami. Keď nimi ukrajinské rodiny pokryjú stoly, môžete mať pocit, že sa chystá menšia svadba. Alebo prinajmenšom zásnuby. Tu radím dlho prežúvať alebo veľa rozprávať, krotiť sa a nechať si dosť miesta na hlavné jedlá.
Predjedlá
Buločky – pyrižky / Булочки – пиріжки
V tvare samosy, oválne, okrúhle. Z kysnutého cesta, s rozmanitou plnkou. Toto čerstvé plnené pečivo hľadajte v pekárňach, alebo v malých stánkoch na staniciach.
Či už máte radi jahodový, ostružinový džem, tvaroh, kyslú kapustu, zemiaky alebo hríby, to všetko nájdete v ukrajinských buločkách.
Čeburek / Чебурек
Špecialita krymských Tatárov, ktorú ponúkajú v nejednom ukrajinskom bistre. Ide o vyprážanú placku v tvare polmesiaca plnenú mletým mäsom a cibuľou. Pripravte sa na to, že olej potečie po brade a veľkosť čebureka s prehľadom presiahne vašu dlaň.
Baklažány / баклажани na rôzne spôsoby
Baklažány “fičia” po celej Ukrajine, a predovšetkým na juhu. Známy chersonský baklažánový kaviár bude chutiť nielen vegánom. Zmes zapečeného baklažánu, mrkvy, papriky, cibule, cesnaku a čierneho korenia je špecialita, ktorú si budete chcieť pripraviť aj doma.
Ďalšou pochúťkou sú grilované plátky baklažána plnené slaným syrom a cesnakom, a to už je iný level. Mňam.
Palacinky / млинці na slano
Viem, viem, palacinky si viete urobiť aj v nedeľu na večeru. Ale tieto na Ukrajine sú predsa len iné. Plnené bryndzou (hlavne v Karpatoch), alebo mletým mäsom s opekanou cibuľkou a korením. Vegánska verzia: s hubami, v hypsterských reštikách aj s tofu.
Inšpiruj sa ďalšími článkami z Ukrajiny:
- 7 dôvodov prečo cestovať do mesta Charkiv
- Čo robiť v Odese: meste, kde dva dni nestačia
- Cestovanie po Ukrajine: čo potrebuješ vedieť
- Koľko stojí cestovanie po Ukrajine? Detailný rozpočet
- Výlet do Černobyľu. Ticho, ktoré neprekričíš
- Mesto Ľviv: 39 tipov čo robiť, kam zájsť, kde sa najesť
- Kamianec-Podiľskyj: čo si pozrieť v meste siedmych kultúr
Cholodecj / холодець
Aka huspenina. S riadnou porciou cibule, chleba a trochou octu zabudnete na nevábny vzhľad. Nájdete v niektorých bistrách a na hostinách v ukrajinských rodinách.
Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?
12 reportáží zo sveta
Huculská Varja / Гуцульська Варя
Čaro jednoduchosti. Varená cvikla, fazuľa a sušené slivky. To všetko poliate slnečnicovým olejom. Nájdete hlavne v oblasti okolo mesta Černivci.
Polievky
Neviem, či nastane moment, aby sa vám v Ukrajine zunoval boršč, ale ak by sa tak stalo, tu je pár tipov na ďalšie skvelé polievky.
Kapusňak / капусняк
Základná surovina: kyslá kapusta. Pridajú sa zemiaky, inokedy aj pohánka, pšeno alebo ryža. No a niekde aj hríby. Kapustová polievká sa objaví aj na Slovensku, Poľsku, v Rusku, ale pôvod tejto zdravej a sýtej polievky je vraj ukrajinský.
Kuliš / куліш
Chutí lepšie so zatvorenými očami. Kuliš totiž vyzerá stokrát horšie, ako chutí. Hustá a sýta polievka z krúp, zeleniny a mäsa alebo bez.
Pohánková polievka / гречаний суп
Veľmi ľahká zeleninová polievka s pohánkou. Ako v predošlých polievkach, podáva sa mäsová alebo vegánska verzia.
Hlavné jedlá
Banuš / бануш
Extrémne sýty, výzorovo i chuťovo podobný polente. Vyrobený z kukuričnej múky, varí sa na smotane. Navrch ide maslo, bryndza a opražená slaninka.
Holúbky / голубці
Plnené kapustové listy s ryžou, pohánkou a zeleninou či mäsom. Podáva sa s kyslou smotanou alebo hubovou či paradajkovou omáčkou.
Peľmene / пельмені
Pôvodne ruské jedlo, ale v Ukrajine o ne núdza nebude. Stane sa, hlavne v západnej Ukrajine, že ich tam premenujú na varenyky s mäsom. Je to ale to isté jedlo. Nezabudnite si ich pokrobiť octom a smotanou.
Kotleta po-kyjevsky / котлетa по-київськи
Mäsová ukrajinská legenda, o pôvod ktorej sa bijú Francúzi aj Američania. Kurací závitok plnený maslom, občas kôprom a syrom. Ideálna príloha – pohánka alebo zemiaková kaša a kyslá uhorka.
Kotleta / котлета
Fašírka z bravčového, často i kuracieho mäsa s cesnakom. Vôňa, ktorou dokážete zamoriť celý vagón. Nájdete v každej reštike.
Zeleninové kotletky / котлети з овочів
V tomto sú Ukrajinci celkom machri. Zeleninové fašírky objavíte v nejednom menu reštaurácií. Hlavne cuketové, mrkvové, z cvikly, kapusty alebo hríbov.
Deruny / деруни
Zemiakové placky, malé vyprážané, nadýchané. Podávajú sa s kyslou smotanou. Často sa ich nájdete v podnikoch ako predjedlo.
Šašlyky / шашлики
Leto na Ukrajine začína prvou opekačkou a šašlykom. Opečené nad ohňom kuracie, baranie alebo bravčové mäso na špajli prekladané cibuľou a paprikou.
Dezerty
Medovník / медівник
Chuťovo podobný českej Marlenke. Len zase raz, ako pri palacinkách a zemiakových plackách, v Ukrajine to chutí inak.
Vafľová torta / вафельний торт
Vafľa, vrstva karamelového kondenzovaného mlieka, ďalšia vafľa, ďalší karamel, k tomu nadrobno nakrájané vlašáky. Nájdete v potravinách v pultovom predaji, cukrárňach, na trhoch u babičiek, čo predávajú ovocie a zeleninu.
Čokoláda / шоколад
Zabudnite na milky a figará. Taká čokoláda vo Ľvove je gurmánsky suvenír, bez ktorého by nik nemal opustiť mesto. Pozrite si moje video zo Ľvova a pripravte si servítku. Bude sa slintať.
Zefír / зефір
Našľahané mlieko s cukrom poliate čokoládou, všetko v stuhnutej forme. Krásne nadýchané, s kávou sa to rozplynie na jazyku. Dostanete ho na váhu v malých stánkoch na uliciach, v podzemí metra, na staniciach, ale aj v potravinách.
Chalva / халва
Dnes už chalvu dostanete aj v Bille či zdravých potravinách. Ale! Ak si kúpite kus čerstvej chalvy na trhu v Ukrajine, zabudnete na divný hnedý tvrdý kus vysušený v plastových sáčkoch v slovenských obchodoch.
Syrnyky / сирники
Tvarohové koláčiky, najlepšie ešte teplé. Vytvarované do malých placiek, jemne opečené. Podávajú sa s cukrom alebo džemom.
Na pitie
Kvas (квас) a uzvar (узвар)
Dve veci, ktoré v Ukrajine určite ochutnajte. Neodvážim sa prirovnať kvas ku kofole, aj keď farbou by sa k sebe hodili. Kvas je mierne fermentovaný ražný nápoj. Pôvodne mierne alkoholický, dnes dostanete v obchodoch aj nealko.
Uzvar sa pripravoval kedysi hlavne na vianočnú večeru. Dnes ho nájdete v nápojovom lístku mnohých podnikov. Ide o kompót zo sušených jabĺk, sliviek, višní, hrozienok. Môže sa dodať aj čerstvé ovocie. Výborné a zdravšie ako kvas.
Dobrú chuť, alebo ako by na Ukrajine povedali – cмачного!
Toto je užší výber toho, čo ochutnať v Ukrajine. Originálne jedlá nájdete v každom regióne či meste a ako sami vidíte, je tu toho viac než legendárna kombinácia boršč a varenyky. Dobrú chuť a nech už čím skôr môžeme za hranice okoštovať chute sveta!
Ďalšie články na inšpiráciu:
- Robíme dobre, ak chceme, aby sa krajiny nemenili?
- Najlepšie cestovateľské knihy zo Slovenska i spoza mláky
- O vápne, dobrých čižmách a slovenskom pase
Moje aktuálne cesty môžete sledovať na Instagrame alebo Facebooku.
Leave a Reply