Tiež myslíte pred cestou do zahraničia na to, čo všetko tam ochutnáte? Vitajte v klube cestovateľov, ktorí neodolajú tradičným jedlám. V tomto článku sa dočítate, čo ochutnať v Ukrajine, a nebude to len o boršči a varenykoch. 

Čo ochutnať v Ukrajine

Začnime poporiadku. Predjedlami. Keď nimi ukrajinské rodiny pokryjú stoly, môžete mať pocit, že sa chystá menšia svadba. Alebo prinajmenšom zásnuby. Tu radím dlho prežúvať alebo veľa rozprávať, krotiť sa a nechať si dosť miesta na hlavné jedlá. 

Predjedlá

Buločky – pyrižky / Булочки – пиріжки

Buločka s jablkom a škoricou.

V tvare samosy, oválne, okrúhle. Z kysnutého cesta, s rozmanitou plnkou. Toto čerstvé plnené pečivo hľadajte v pekárňach, alebo v malých stánkoch na staniciach.

Či už máte radi jahodový, ostružinový džem, tvaroh, kyslú kapustu, zemiaky alebo hríby, to všetko nájdete v ukrajinských buločkách.

Čeburek / Чебурек

Kyjivský čeburek. Predjedlo, hlavné jedlo, dezert v jednom.

Špecialita krymských Tatárov, ktorú ponúkajú v nejednom ukrajinskom bistre. Ide o vyprážanú placku v tvare polmesiaca plnenú mletým mäsom a cibuľou. Pripravte sa na to, že olej potečie po brade a veľkosť čebureka s prehľadom presiahne vašu dlaň.

Baklažány / баклажани na rôzne spôsoby

Plnené baklažány s kotletou.

Baklažány “fičia” po celej Ukrajine, a predovšetkým na juhu. Známy chersonský baklažánový kaviár bude chutiť nielen vegánom. Zmes zapečeného baklažánu, mrkvy, papriky, cibule, cesnaku a čierneho korenia je špecialita, ktorú si budete chcieť pripraviť aj doma.

Ďalšou pochúťkou sú grilované plátky baklažána plnené slaným syrom a cesnakom, a to už je iný level. Mňam.

Palacinky / млинці na slano

Palacinky s bravčovým mäsom a cesnakom.

Viem, viem, palacinky si viete urobiť aj v nedeľu na večeru. Ale tieto na Ukrajine sú predsa len iné. Plnené bryndzou (hlavne v Karpatoch), alebo mletým mäsom s opekanou cibuľkou a korením. Vegánska verzia: s hubami, v hypsterských reštikách aj s tofu. 

Inšpiruj sa ďalšími článkami z Ukrajiny:

Cholodecj / холодець

Čerstvo vyklopená huspenina.

Aka huspenina. S riadnou porciou cibule, chleba a trochou octu zabudnete na nevábny vzhľad. Nájdete v niektorých bistrách a na hostinách v ukrajinských rodinách.

 

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta

Unvás zjem všetko kniha

Huculská Varja / Гуцульська Варя

Čaro jednoduchosti. Varená cvikla, fazuľa a sušené slivky. To všetko poliate slnečnicovým olejom. Nájdete hlavne v oblasti okolo mesta Černivci.

Polievky

Neviem, či nastane moment, aby sa vám v Ukrajine zunoval boršč, ale ak by sa tak stalo, tu je pár tipov na ďalšie skvelé polievky.

Kapusňak / капусняк

Kyslý, výživný kapusňak.

Základná surovina: kyslá kapusta. Pridajú sa zemiaky, inokedy aj pohánka, pšeno alebo ryža. No a niekde aj hríby. Kapustová polievká sa objaví aj na Slovensku, Poľsku, v Rusku, ale pôvod tejto zdravej a sýtej polievky je vraj ukrajinský.

Kuliš / куліш

Nesúďte podľa vzhľadu.

Chutí lepšie so zatvorenými očami. Kuliš totiž vyzerá stokrát horšie, ako chutí. Hustá a sýta polievka z krúp, zeleniny a mäsa alebo bez.

Pohánková polievka / гречаний суп

Veľmi ľahká zeleninová polievka s pohánkou. Ako v predošlých polievkach, podáva sa mäsová alebo vegánska verzia.

Hlavné jedlá 

Banuš / бануш

Banuš od karpatských pastierov.

Extrémne sýty, výzorovo i chuťovo podobný polente. Vyrobený z kukuričnej múky, varí sa na smotane. Navrch ide maslo, bryndza a opražená slaninka.

Holúbky / голубці

Plnené kapustové listy s ryžou, pohánkou a zeleninou či mäsom. Podáva sa s kyslou smotanou alebo hubovou či paradajkovou omáčkou.

Peľmene / пельмені

Boršč a peľmene aka varenyky s mäsom.

Pôvodne ruské jedlo, ale v Ukrajine o ne núdza nebude. Stane sa, hlavne v západnej Ukrajine, že ich tam premenujú na varenyky s mäsom. Je to ale to isté jedlo. Nezabudnite si ich pokrobiť octom a smotanou.

Kotleta po-kyjevsky / котлетa по-київськи

Kotleta s pohánkou.

Mäsová ukrajinská legenda, o pôvod ktorej sa bijú Francúzi aj Američania. Kurací závitok plnený maslom, občas kôprom a syrom. Ideálna príloha – pohánka alebo zemiaková kaša a kyslá uhorka.

Kotleta / котлета

Fašírka z bravčového, často i kuracieho mäsa s cesnakom. Vôňa, ktorou dokážete zamoriť celý vagón. Nájdete v každej reštike.

Zeleninové kotletky / котлети з овочів

Cuketové kotlety.

V tomto sú Ukrajinci celkom machri. Zeleninové fašírky objavíte v nejednom menu reštaurácií. Hlavne cuketové, mrkvové, z cvikly, kapusty alebo hríbov.

Deruny / деруни

Zemiakové placky.

Zemiakové placky, malé vyprážané, nadýchané. Podávajú sa s kyslou smotanou. Často sa ich nájdete v podnikoch ako predjedlo.

Šašlyky / шашлики

Leto na Ukrajine začína prvou opekačkou a šašlykom. Opečené nad ohňom kuracie, baranie alebo bravčové mäso na špajli prekladané cibuľou a paprikou.

Dezerty

Medovník / медівник

Medovník.

Chuťovo podobný českej Marlenke. Len zase raz, ako pri palacinkách a zemiakových plackách, v Ukrajine to chutí inak. 

Vafľová torta / вафельний торт

Vafľa, vrstva karamelového kondenzovaného mlieka, ďalšia vafľa, ďalší karamel, k tomu nadrobno nakrájané vlašáky. Nájdete v potravinách v pultovom predaji, cukrárňach, na trhoch u babičiek, čo predávajú ovocie a zeleninu.

Čokoláda / шоколад

Zabudnite na milky a figará. Taká čokoláda vo Ľvove je gurmánsky suvenír, bez ktorého by nik nemal opustiť mesto. Pozrite si moje video zo Ľvova a pripravte si servítku. Bude sa slintať.

Zefír / зефір

Zefér, z ktorého budete mať sladko za ušami.

Našľahané mlieko s cukrom poliate čokoládou, všetko v stuhnutej forme. Krásne nadýchané, s kávou sa to rozplynie na jazyku. Dostanete ho na váhu v malých stánkoch na uliciach, v podzemí metra, na staniciach, ale aj v potravinách.

Chalva / халва

Alebo žeby z chalvy?

Dnes už chalvu dostanete aj v Bille či zdravých potravinách. Ale! Ak si kúpite kus čerstvej chalvy na trhu v Ukrajine, zabudnete na divný hnedý tvrdý kus vysušený v plastových sáčkoch v slovenských obchodoch.

Syrnyky / сирники

Nadýchané horúce syrnyky.

Tvarohové koláčiky, najlepšie ešte teplé. Vytvarované do malých placiek, jemne opečené. Podávajú sa s cukrom alebo džemom.

 

Na pitie

Kvas (квас) a uzvar (узвар)

Dve veci, ktoré v Ukrajine určite ochutnajte. Neodvážim sa prirovnať kvas ku kofole, aj keď farbou by sa k sebe hodili. Kvas je mierne fermentovaný ražný nápoj. Pôvodne mierne alkoholický, dnes dostanete v obchodoch aj nealko.

Uzvar sa pripravoval kedysi hlavne na vianočnú večeru. Dnes ho nájdete v nápojovom lístku mnohých podnikov. Ide o kompót zo sušených jabĺk, sliviek, višní, hrozienok. Môže sa dodať aj čerstvé ovocie. Výborné a zdravšie ako kvas.

Dobrú chuť, alebo ako by na Ukrajine povedali – cмачного!

Toto je užší výber toho, čo ochutnať v Ukrajine. Originálne jedlá nájdete v každom regióne či meste a ako sami vidíte, je tu toho viac než legendárna kombinácia boršč a varenyky. Dobrú chuť a nech už čím skôr môžeme za hranice okoštovať chute sveta!

Ďalšie články na inšpiráciu:

Moje aktuálne cesty môžete sledovať na Instagrame alebo Facebooku.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.