39 tipov čo robiť vo Ľvove: od historických pamiatok po menej známe miesta a podniky, kde dobre varia a pražia kávu. 

Z Bratislavy ste tu autom za deväť, z Košíc za päť hodín. V roku 2019 Ľviv privítal 2,5 milióna turistov. Keď už máme tento kultúrno-historický skvost tak blízko, bola by škoda nenavštíviť ho.

Celý tento článok by som mohla začať a skončiť vetou: “len choďte, pozrite si ho, Ľviv je úžasný!” Takmer všetko, čo sa oplatí pozrieť si vo Ľvove, sa nachádza v strede mesta, hlavné pamiatky máte jednu vedľa druhej. Historické centrum je zapísané v zozname UNESCO, dobre sa tu najete, zabavíte, niečo nové naučíte.

Ak si však potrpíte na plánovanie, tu sú moje tipy čo si pozrieť vo Ľvove. Cestujem tam doslova od narodenia, to mesto milujem, a dúfam, že vás  láskou k Ľvovu trochu “nakazím”.

Ak máte radšej cestovateľské videá, páči sa: 

Ľviv – hypsterský trend, alebo cestovateľská lahôdka? 

Záleží, čo na cestách hľadáte. Ľviv môže byť jedno aj druhé. Kaviarne, kultúrne akcie, vylepšená infraštruktúra, zrekonštruované centrum dostalo Ľviv na vrchol zoznamu “top mestá v Ukrajine”. 

Čo je na tom Ľvove také unikátne? Ak dorazíte vlakom na hlavnú stanicu, tak zistíte, že predovšetkým architektúra. 

Wow efekt bude pokračovať v centre mesta. V 14. storočí, kedy Ľviv patril pod Poľsko, sa v ňom objavili gotické budovy. V centre vtedy žili prevažne Nemci, zatiaľ čo Ukrajinci a iné národnosti sa usadili mimo neho. 

Mesto prišlo o štýlovú gotiku v roku 1527, kedy počas požiaru centrum zhorelo do tla. Gotiku vystriedala renesancia. Do rekonštrukcie mesta sa pustili pozvaní talianski architekti. Skočte do Talianskeho dvorčeka (Italijskyj dvoryk). Dajte si kávu, zakloňte hlavu, pozrite sa okolo, privrite oči, a … na chvíľu budete mať pocit, že ste v Taliansku.  

V roku 2009 bol Ľviv vyhlásený za hlavné mesto kultúry v Ukrajine. Nechajte si preto na návštevu aspoň 4-5 dní, ideálne týždeň a viac. Alebo sa vráťte znova. 

Zaujímavé: vedeli ste, že cez Ľviv precházala Hodvábna cesta z Krymu na západ? Viac sa dozviete na prehliadke podzemia vo Ľvove.

Čo si pozrieť vo Ľvove

Výhľady na mesto Ľviv

Že je Ľviv prenádherný zdola – o tom niet pochýb. Ak by ste sa historickým centrom chceli pokochať aj z vtáčej perspektívy, obujte si dobré tenisky a hor sa na kopec, alebo po schodoch na vežičky. Ten pohľad na strechy mesta!

Vysoký zámok

čo si pozrieť vo Ľvove

Odporúčam vyšľiapať si to na východ slnka. Nečakajte žiadny zámok. Ide len o terasu so zábradlím, odkiaľ máte 360° na Ľviv a okolie. Dostanete sa sem do 30-40 minút pešo z centra. Cesta hore je asfaltovaná, nepotrebujete žiadnu špeci obuv.

Ak chcete vidieť historické centrum zblízka, musíte na nasledujúce miesto.

 

Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

    STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

    Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet

 

Výhľad z radničnej veže

Pre mňa jedno z najkrajších vyhliadkových miest vo Ľvove. Mesto máte ako na dlani, rána na veži sú o to čarovnejšie, že je v centre menej hluku. Vstupné: 40 UAH

čo si pozrieť vo Ľvove

Viac článkov z Ukrajiny:

Dom legiend

Na rande, na kávu, alebo aj sólo, na reset po celom dni. Sem musíte. Najlepšie na západ slnka. Mosadzný kominár na streche tam nie je na parádu.

Ak sa vám podarí hodiť mu mincu do klobúka, splní sa vám želanie. Ak spadne vedľa, aspoň sa môžete posadiť do trabanta a zapádlovať si na streche. 

čo si pozrieť vo Ľvove

Ulica s viacerými menami

Presne tak. Jedna ulica, ktorej každoročne počas filmového festivalu pribudne meno ďalšieho svetového režiséra. Pôvodne sa ulica volala Archívna,  dnes nesie meno režisérov ako Sergej Paradžanov, Ingmar Bergman, Charlie Chaplin a iní.

Dvor-múzeum

Okrem vystavených obrazov na stenách, sošiek a mačiek, čo sa na nádvorí potulujú, si môžete obzrieť typické ľvovské dvorčeky s drevenými verandami. Hľadajte Dvir Muzey.

Lenivá Socha slobody

Možno by ste okolo nej prešli bez povšimnutia. Ak však zdvihnete hlavu na križovatke pred Národným múzeom etnografie, uvidíte ju v plnej kráse. Mierne rozvalená, poodhalená. S originálom na Liberty Island má podobnú len korunu. Ale pobaví.

Skanzen

čo si pozrieť vo Ľvove

Pre mňa jedno z najkrajších miest vo Ľvove. Open-air múzeum ľudovej kultúry, kde sa niečo naučíte, deti za zabavia a všetci sa dobre najete. Je trochu od ruky, ale ak nasadnete na električku #1, #2, alebo #7, odvezie vás na zastávku Mečnykova, odkiaľ je to 15-20 minút pešo do kopca. 

Nechajte si na to aspoň tri hodiny.

Vstup: 40 UAH. 

Tip: ak by ste sa po ceste stratili a potrebovali poradiť, miestni budú skôr reagovať na “Kaiserwald” alebo “Ševčenkivskyj haj” než “skanzen”. Ak budete mať čas a chuť, zo skanzenu vedie cesta na Vysoký zámok. 

Železničná stanica

Aj keby ste do Ľvova prileteli, zájdite si pozrieť hlavnú železnicu stanicu z roku 1904. Ukážkový Art Nouveau. 

Burza kníh

Roky rokúce nájdete na ulici Pidvaľna burzu kníh, platní, pohľadníc… Milovníci vintážu, sem sa. Každý deň od rána do 17:00. V zime, v lete. Hľadajte sochu Ivana Fedorova. Predajcovia sú rozmiestnení priamo na námestí. 

Dvor hračiek

čo si pozrieť vo Ľvove

Viete, čo sa stane, ak niekto nájde strateného plyšáka a položí ho na múrik? Spustí “hračkársku” vlnu a obyvatelia postupne k nálezu nosia ďalšie hračky. Až kým nimi nezapracú celý dvor, ktorý sa dostane do GoogleMaps. (Hľadajte Toy Yard).

Najväčšia krížovka na svete

Je to obrovský počin, 30 metrov vysoký. Je ďalej od centra, na stene bytovky (kuk na moje video o Ľvove). Žiaľ, odpovede sú dnes už namaľované priamo na stene, takže prídete o atrakciu, kedy sa odpovede objavili vysvietené len večer. Každopádne, je to rarita. 

Arménsky kostol

Chrám zo 14. storočia, so zvláštne sakrálnou atmosférou. Jedno zo vzácnych skrytých miest vo Ľvove. 

Ruiny Synagógy Zlatá ruža

čo si pozrieť vo Ľvove

Kedysi v meste Ľviv žila početná židovská komunita. Žiaľ, dnes jedna z mála spomienok na ňu sú ruiny synagógy s pamätnými kameňmi, text aj v angličtine. Odporúčam prísť sem ráno. K večeru sa tu schádza mládež s pivom a občerstvením hneď vedľa pamätníka holokaustu.

Lyčakivský cintorín

Pokiaľ patríte do klubu “musím vidieť cintorín v každom meste, kam cestujem”, tento vás môže zaujať. Ide o jeden z najstarších cintorínov v Európe (z roku 1787). Nechajte si na návštevu aspoň hodinu. 

Centrálna budova železníc v centre

Okrem toho, že tu môžete kúpiť lístky na vlak, tak vás exteriér aj interiér vráti do minulosti. Prejdite si celú ulicu a nezabudnite zdvihnúť hlavu hore. Architektúra tejto štvrte je famózna.

Na mape ju nájdete pod: Central City Railroad Ticket Office, ulica Akademika Hnaťuka.

Podzemie Chrámu Sv. Petra a Pavla

čo si pozrieť vo Ľvove

Toto je celkom zážitok. Pohybujete sa prakticky pod chrámom. Ak sem zavítate počas omše, v podzemí budete počuť nad sebou spev.

Prehliadky sú zatiaľ len v ukrajinčine, ale miesto si môžete pozrieť aj bez sprievodcu. Dostupné sú vysvetlivky v angličtine cez QR kód. Vstup: 20 UAH.

Dzyga Art Centrum

Vždy dobré výstavy, art suveníry. K tomu káva, pivo, víno vo dvore, kde vás nebudú rušiť žiadne autá. Ak chcete nahliadnuť do bohémskeho sveta Ľvova, toto je to miesto. 

Palác Potockých

čo robiť vo Ľvove

V tomto neoficiálnom prezidentskom sídle si môžete pozrieť zbierku európskeho umenia zo 14. až 19. storočí. Ak máte s kým a máte chuť, tak si môžete v paláci urobiť aj svadobný obrad. Platí sa 1500 UAH na hodinu

Národné múzeum

Hlavná budova múzea sa nachádza v centre na Prospekte Svobody 20. Múzeum má vyše 100 000 exponátov histórie ukrajinského umenia z 12. – 21. storočia. Patrí k najväčším v Ukrajine.

Nenechajte si ujsť ani druhú, menšiu budovu, ktorá sa nachádza mimo centra, v rezidenčnej časti na ulici Drahomanova 42. Ak nie do múzea, tak vás možno zaujme táto štvrť svojou atmosférou. 

Ľvivské divadlo opery a baletu

Pokiaľ do Ľvova prídete v niečom inom než trekových topánkach ako ja naposledy, tak vás pustia do divadla. Nenechajte si to ujsť. Ja som bola z interiéru pred rokmi úplne paf. 

Káva, čokoláda, pivo a dobré jedlo

čo robiť vo Ľvove

Na dobrú kávu s milým personálom: 

“Kava na špacer”

Pojazdný stánok na námestí pri radnici (kuk na video z Ľvova) vyššie.

Ľvivská výrobňa čokolády

Tá vôňa čerstvej čokolády! Mliečna, horká, biela, s orieškami, chili, kávovou príchuťou. Odísť odtiaľ bez tabuľky čokolády je nemožné. 

Ľvivská výrobňa kávy (Námestie Rynok)

V podzemí robia aj kávové fire show. Nebola som, ale známi si to tam pochvaľujú. Hlavne ten zážitok. Výbornú kávu dostanete aj hore v kaviarni. 

Ľvivská výrobňa kávy (ul. Valova)

Na ulici Valova nájdete pobočku s rovnako dobrou kávou, len je tam pokojnejšie prostredie a milší personál, ktorý hovorí aj anglicky. Uf, a tie ich koláče! Veľmi rýchla wifina, ak by ste potrebovali pracovať. 

Something Interesting (Щось цікаве)

Tu zájdite, ak máte chuť sa niekam zašiť. Zvonku to síce vyzerá ako butik umeleckých (prekrásnych!!!) predmetov. Treba ale zájsť ďalej do dvora, a tam váš čaká malý raj.  Adresa: nám. Koliivshchyny 1.

Pošta Cafe

Sem by som sa vrátila len kvôli interiéru a vytlačiť si vlastnú pohľadnicu. Nápoje a obsluha nič moc. 

Pjana vyšňa 

Toto je už ľvivská legenda. Višňový likér, varený, na studeno, s celými višňami. Večernú atmošku pred “Vyšeňkou” musíte zažiť.  

Piváreň Pravda

Ak ste skôr pivári, tak si to namierte sem. Štyri poschodia plné piva. A večer so živou hudbou. 

Čeburek

Viac ako 40 ročná tradícia výroby, malá putika, preč od centra. Urobia vám ho priamo na objednávku. Mrknite na video. Adresa: ul. Šuchevyča 2.

Kumpeľ

Dobré pivo, dobré jedlo. To ak by vám nesadla Pravda. 

Meat and Justice (Перша львівська грильова ресторація м’яса та справедливости)

Za kvalitným grilovaným mäsom sem. Večer sa pripravte na menšiu show. 

Puzata chata

Sieť rýchleho občerstvenia, kde varia len ukrajinské tradičné jedlá za bagateľ. Vo Ľvove majú dve pobočky v centre. 

Tržnice vo Ľvove

Odporúčam nielen pozrieť sa, ale i nakúpiť. Čerstvá zelenina, ovocie, syry, zaváraniny, niekde aj oblečenie. Za lokálne ceny. 

Vernisáž

Tu nakúpite tradičné ručne vyšívané košele vyšyvanky, tričká, korále, obrazy, suveníry s ľudovými motívmi, občas tu nájdete aj vintáž. 

Krakivskyj market

Lokál, čerstvé, za dobré ceny. Okrem čerstvého ovocia, zeleniny tu dostať aj oblečenie, aj spomínané košele. Máte to 10 minút pešo od opery v centre, turisti tu veľmi nezavítajú. 

Halyckyj bazar

V centre mesta, menší, ale nájdete tu čo potrebujete. Nehanbite sa a pristavte sa aj pri babičkách pred tržnicou, na chodníkoch. Tie majú vždy výborné orechy, hrušky, hrozno, ale aj domáce koláčiky, ak prídete zavčas ráno. 

Pryvokzalnyj rynok

Trochu viac hard-core čo sa týka čistoty, je tu často nátresk, ale až budete mať cestu na železničnú stanicu, tak sa tu stavte, len zo zvedavosti. Je to 5 minút pešo od stanice. 

Park kultúry

čo robiť vo Ľvove

Obrovský zábavný park s retro hojdačkami, kolotočmi, aj viac modernými atrakciami pre deti.

Stryjskyj park

Ak máte chuť zabehať si, poprechádzať sa či posedieť si na lavičke pri labutiach medzi starými košatými stromami, namierte si to sem.  

Pouliční muzikanti

Ak sa vám nikam nechce, stačí ostať v centre, oprieť sa o múr domu, sadnúť na lavičku a počúvať pouličných muzikantov. Tých nájdete vo ľvivských uliciach doslova na každom rohu, námestí.

Festivaly a oslavy vo Ľvove

Stoja za ta. Ak môžete, naplánujte si to na tieto festy: 

Vianoce (6. januára), Festival čokolády (14 – 17. februára), Deň mesta Ľviv (prvá májová sobota), Deň nezávislosti (24. augusta), Etnovyr (20 – 24. augusta), Festival kávy (11 – 13. septembra).

Aktuálne eventy si môžete pozrieť na oficiálnej webstránke mesta.

Dúfam, že ste sa inšpirovali, šťastnú cestu do Ľvova a užívajte si Ukrajinu!

 

Ak sa budete chcieť podeliť zo zážitkami z Ukrajiny, alebo poradiť, pridajte sa do môjho diskusného fóra na FB.

Moje aktuálne cesty môžete sledovať na Instagrame.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.