Neutekajte hneď k moru. Ostaňte v Sofii viac než 24 hodín. Jedno z najstarších miest v Európe sa snaží opeknieť. Darí sa mu to, a nie je to len novými dlaždičkami v centre a západnými značkami v nákupných centrách. 

Článok Čo vidieť v Sofii je rozdelený do častí s historickými, kultúrnymi pamiatkami. Tiež tipy, kde sa dá oddýchnuť v tráve, ale i kde si dať dobré jedlo i kávu na miestach, odkiaľ vás nevyhodia s laptopom. No a tiež praktické info o tom, kde sa ubytovať, kde nakúpiť lokálne ovo & zelo i ako sa pohybovať po meste s 1 284 3111 obyvateľmi.  

Čo vidieť v Sofii

Sofia, hlavné mesto Bulharska, je jednym z najstarších miest Európy. Nepíšem to preto, lebo som to našla na Wiki. Na Sofii fascinuje to, že aj keď ste najväčší ignorant histórie, tu máte všetko po ruke, resp. pod nohami. História 7000 rokov je tu doslova navrstvená na seba a pozliepaná do celkov. Tu je zoznam atrakcií v Sofii, ktoré majú čo povedať.  

Populárne historické pamiatky v Sofii

 

Všetko začína v centre. Stačí odviezť sa metrom na stanicu Serdika, vystúpiť, a preletíte v čase o niekoľko tisícročí dozadu. 

Metro Serdika: hlavná tepna Sofie. Serdika II bola otvorená len v roku 2012 pre neustále archeologické práce. Po výstupe z metra sa môžete prejsť po kameňoch zo 4-6 st. Po východe na ulicu budú pod vami zrenovované ruiny tráckeho kmeňa, ktorý obýval Sofiu (vtedy pod názvom Serdika). Hneď nad schodmi komplexu s ruinami vás privíta nenápadný chrám Sv. Petka Samardžijska z 11. storočia. Kostolík z kameňa, ktorý v čase tureckej okupácie musel byť rovnako ako iné krešťanské chrámy nižší než Turek na koni.

Na opačnom konci vonkajšieho archeologického priestoru Serdiky stojí mešita Baňa Baši z roku 1566 (dnes jediná zachovalá zo 70 mešít v Sofii, ktoré tu fungovali v minulosti), oproti cez cestu vidno špičku synagógy z roku 1909 (tretia najväčšia v Európe). Pres vami sa bude vypínať socha Sv. Sofie, ktorú náboženskí lídri mesta odmietli pokrstiť pre jej vyzývavosť. Sofia sa díva priamo na budovu Národnej rady i prezidentský palác, ktorý je pre mňa jednou z najväčších rarít mesta. 

 

Kde inde vo svete nájdete sídlo prezidenta, kde sa v komplexe budov na jednom konci nachádza kasíno, vedľa hotel a reštaurácia, z opačnej strany sa strieda prezidentská stráž a uprostred tohto architektonického experimentu so stoickým pokojom stojí najtaršia budova v Sofii – Rotunda sv. Georgiho zo 4. storočia.

Pôvodne to boli kúpele, počas tureckej nadvlády budova slúžila ako mešita, dnes je to pravoslávny chrám, kde nájdete odkryté vrstvy nástenných malieb z 10-14. storočí. Tie spolu s chrámom súdruhovia poctivo ukrývali pred veriacimi za vysokými múrmi okolitých stavieb. 

No a nakoniec ikonické miesto, ktoré uvidíte na každej magnetke hlavného mesta. Katedrála Alexandra Nevského sa na rozdiel od chrámov v Sofii nevyznačuje dlhou históriou. Začali ju stavať v roku 1882, krátko po tom, čo v Turecko-ruskej vojne (1877-78) prišlo o život 200 000 Bulharov, Ukrajincov, Rusov a Bielorusov. K výstavbe sa pridalo aj Nemecko, Rakúsko a Taliansko, odkiaľ boli privezené jednotlivé časti chrámu.

Keď už budete v najväčšom chráme Sofie, nakuknite aj do Sv. Sofie oproti. Chrám z červenej tehly údajne stojí za dnešným názvom mesta. Kedysi ho pútnici videli ako prvú vec, keď zdiaľky prichádzali do mesta. Vraveli, že idú “do Sofie”, pričom mali na mysli mesto s chrámom Sofie. Názov sa však uchytil a zo Serdiky je Sofia. Nenechajte si ujsť aj katakomby pod Sv. Sofiou.

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

kniha U vás zjem všetko

Sofia pre neveriacich a nehistorikov

Čo vidieť v Sofii ak vás nebaví história? Električková trať od zrenovovanej tržnice oproti mešite vás popri synagóge dovedie k Ženskému bazáru (Zhenski Pazar). Pešo je to 10 minút. Tržnicu z roku 1878 pomenovali “Ženská” ako spomienku na časy, kedy počas tureckej nadvlády mohli ženy v Sofii nakúpiť len v tejto časti mesta a výhradne v piatok. 

Dnes vás na tržnicu pustia každý deň, od 8 rána do 7 večera. Aj v sukni. Je to najlacnejšie miesto na čerstvé ovo & zelo, a ak dostanete chuť na tureckú, lebanonskú kuchyňu, vo vedľajších uličkách sú malé bistrá.

Ak vás chytí v Sofii smäd, žiaden problém. V centre je dodnes množstvo minerálnych prameňov, kam si chodia domáci s bandaskami pre vodu. Jedno z populárnych miest je priamo za parkom vedľa mešity alebo pred Múzeom histórie. 

Kam sa vybrať v Sofii na prechádzku? Miestni sa promenádujú okrem parkov po Vitoša bulvári. Najživšia časť mesta. Pešia zóna pomenovaná po vrchu Vitoša, ktorý z bulváru uvidíte na jeho konci, je v kontraste so všetkým, čo uvidíte mimo bulváru. Moderné reštaurácie, kaviarne, obchody, fast foody. K tomu v lete živá hudba, tanečníci. 

Na kávu odporúčam ísť inde, ale nasať víkendovú atmo, kedy sa na Vitoša bulvár zídu domáci, stojí za to. Na konci pokračujte ďalej, smerom k pohoriu Vitoša. Okrem fontány vás tam čaká ikonický Palác kultúry, alebo po domácky NDK (Nacionalen dvorec na kulturata). Ide o najväčšie multifunkčné kongresové centrum v juhovýchodnej Európe.

Ak sa chcete nabažiť architektúry doby socializmu, dovnútra sa dostanete aj keď sa tam nekoná žiadna akcia. Vstup cez kaviareň Peroto na prízemí. Tip pre milovníkov histórie: v parku pred NDK sa nachádza za stromami kus berlínskeho múru, ktorý obyvatelia Berlína darovali Bulharsku v roku 2006 na znak mieru.

ps: netušíte, čo sú to kleky na fotke hore? Pozrite si môj vlog zo Sofie.

Tipy a reportáže z Bulharska:

Pre fanúšikov umenia socializmu

Okrem architektúry socializmu priamo v centre sa môžete v pokoji zamyslieť nad touto časťou histórie krajiny na dvoch miestach. V Múzeu socialistického umenia a Parku Kambanite. Múzeum pozostáva z vonkajšej záhrady, kde sú nainštalované sochy Lenina, ktoré pozbierali z celého Bulharska. Vo vnútorných priestoroch je expozícia plagátov propagandy, vrátane tých z Československa, a video prezentácia s anglickými titulkami. Veľmi odporúčam.

V Parku Kambanite nájdete 130 zvonov z rôznych krajín s pomníkom v štýle brutalizmu. Celá idea vznikla po tom, čo OSN vyhlásilo rok 1979 rokom dieťaťa. Monument je pripomienkou toho, aby každé dieťa vyrastalo v mieri a možnosťou vzdelávať sa.

Obe miesta sú za centrom, dostanete sa tam autobusom či metrom, a trochu si to odkráčate. Do múzea sa platí symbolické vstupné 6 lev (3 eur), na zvony sa pozriete zadarmo.

Raňajky v tráve 

Ak si pozriete mapu Sofie, uvidíte, že centrum je slušne zelené. Do niektorých parkov na piknik musíte trochu ďalej z Vitoša bulváru, ale stoja zato. Najväčší Južný park (Южен парк) je upravený, víkendy sú tu plné. Rovnako ako v najstaršom parku Sofie – Borisova gradina, ktorý sa veľkosťou (3.02 km2) približuje Central Parku (3.41 km2) v New York City. S lavičkami, jazierkami, outdoor posilňovňami. Menšie parky blízko mesta sú pred najväčšími pamiatkami ako NDK, za mešitou alebo pred divadlom Ivana Vazova v centre.

EXTRA TIP: 

Ak sa chcete dozvedieť o histórii a zaujímavých miestach v Sofii a pritom sa neunudiť študovaním Wikipédie, veľmi odporúčam Free Walking Tour s domácimi. 

Doprava v Sofii

Centrum prejdete peši do 3 hodín, ak počítam zastávky v chrámoch a obhliadku ruín v Serdika metre. 

Metro funguje výborne, v lete 2021 otvorili nové stanice, ktoré vás zavezú aj do okolitých obcí ako Gorna Baňa (nič tu okrem minerálnych prameňov nie je) i na letisko. 

Autobusová doprava je fajn, vo vybraných autobusoch si dokonca môžete dobiť mobil. Lístky sa kupujú v stánkoch na niektorých staniciach. Nič také ako automat na lístky v Sofii nehľadajte. Tu má Sofia ešte čo robiť, aby dobehla západ, alebo aspoň mestá Varna, kde si lístok kúpite priamo v automate na palube autobusu. Polhodinový lístok v Sofii stojí 1,6 leva (0,80 eur), celodenný 4 leva (2 eur).

Kde sa ubytovať v Sofii

Sofia má lacné a čisté hostely, veľmi štýlové Airbnb, ale aj 5* hotely. Mám odskúšané všetky tri, a kvalitou sú na tom veľmi vysoko, hlavne pomer cena-kvalita-služby.  

Kde sa najesť v Sofii

V Sofii nájdete domácu, európsku, ázijskú i americkú kuchyňu. 

The Hadjidragana Tavern (Хаджидрагановите изби): lokál atmo, lokál jedlo.

Djiu Long alebo Mr. Rice: veľmi dobrá “čína”. Čisto, bufetový štýl, milý personál

ZOYA: vegánske pochúťky, NENORMÁLNE dobré koláče a smoothička, káva a bio, eko produkty a kozmetika. Majú viac predajní, moja obľúbená je Zoya 2.

Tip: ak ste autom, odskočte si na večeru za mesto do reštaurácie Vodenicata. FANTASTICKÁ domáca bulharská kuchyňa, a večer majú často performerov-nestinarov – prechod ohňom.

Franco’s Pizza: toto vám odsúhlasí aj rodený Talian. Fakt výborná. Piatky a víkendy si treba objednať stôl.

Vino Orenda: super milý obchodík LEN s bulharskými vínami. Majiteľ veľmi rád poradí, občas robí aj ochutnávkové eventy.

San Viet: varia Vitnamci, tož kvalita ujde, i keď sa ťažko vyrovná streetfoodu vo Vietname. Bánh mì ale vedia urobiť veeeeľmi dobre.

 

Kam na kávu v Sofii, odkiaľ vás nevyženú s laptopom

Moje osobné tipy na kaviarne co-workingy v Sofii:

Barista Coffee and More: perfiš káva, príjemná hudba, niečo na zahryznutie, a priestor prispôsobený práci na laptope. Majú viac pobočiek, mne sa dobre pracovalo v centre, na ulici Bačo-Kiro 26-30.

Peroto: literárna kaviareň na prvom poschodí NDK centra. Množstvo stolov, káva môže byť, výborné čaje a limonáda.

Chucky’s Coffee House: fantastická káva, malý priestor. Dobre sa tu sústredí tým, ktorí radi pozerajú do bielej steny alebo na ulicu. Treba prísť ráno alebo neskoro poobede, inak sú všetky stoly obsadené.

Ak hľadáte vyslovene co-workingy, tak detaily nájdete TU a TU.

Chystáte sa na Ukrajinu?

 

Pomohol vám článok s plánovaním cesty? Ak máte chuť podporiť ďalšie užitočné texty na tomto blogu, môžete tak urobiť pozvaním na virtuálny čaj, alebo kúpou mojej najnovšej knihy či printom fotografií na vysoko kvalitnom archívnom fotopapieri.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.