Sofia vs. Plovdiv je dilema. Nielen pre cestovateľov, ktorí majú na Bulharsko týždeň-dva, ale aj pre digitálnych nomádov či expatov, ktorí sa rozhodujú, ktoré z týchto dvoch miest si vybrať na dlhodobú “prestupnú stanicu”.

Duel najväčších miest Bulharska sa môže zhutniť do jednoduchého prirovnania – Praha vs. Brno. Aj v tomto prípade majú obe mestá “to svoje”. Jedno je hektickejšie, môže viac vyhovovať extrovertom, naháňačom pamiatok a turistických atrakcií, druhé je skôr pre tých, čo milujú tichšie námestia, hľadajú lepšie ceny a majú pocit, že ich mesto už pri prvej návšteve víta ako starého známeho.

Sofia vs. Plovdiv

Ktoré je zaujímavejšie, vhodnejšie na víkendový výlet či gastro extravaganzu? Tu je mojich pár postrehov po 8 mesiacoch života v Sofii a 3 výletoch do Plovdivu.

Celková atmo

Sofia je ťažšia na strávenie. Betónové socialistické kolosy v centre, časté zápchy a k tomu pocit, že neviete, kam presne sa vybrať. Od jari do začiatku leta centrum riadne zavibruje, následne sa vyprázdni a dá sa do pohybu v polovici septembra, kedy začína v Bulharsku školský rok a miestni sa vrátia od mora.

Obe mestá sú považované za univerzitné centrá, hoci Plovdiv na mňa pôsobí mladšie a energickejšie. Vďaka medzinárodným firmám a zahraničným študentom počuť v uliciach Sofie viac jazykov. Mesto nemá v porovnaní s Plovdivom kompaktné centrum, čo znamená viac prejdených kilometrov za pamiatkami. Zapadajúc do stereotypu veľkomesta, aj v Sofii sa v uliciach viac pridáva do kroku než pozvoľna prechádza. Čo je v Plovdive pravý opak.

Atmo v Sofii: 8/10
Atmo v Plovdive: 9/10

Ak sa ti nezobrazuje video zo Sofie v prehliadači, pozri si ho TU.

História

Najdlhšie obývané mesto v Európe? Atény, Rím, Sofia? E-e. Plovdiv. S viac než 6000 ročnou históriou v tomto predbehol Sofiu, ktorú trácke kmene pomenovali Serdika. Plovdiv v porovnaní so Sofiou nezažil počas 2. svetovej vojny silné bombardovanie, a tak v centre nájdeš architektúru z obdobia renesancie či národného obrodenia.

Ak príde na pamiatky, tu je súboj Sofia vs. Plovdiv veľmi tesný. Obe mestá sú postavené na ruinách, kde ako hovorí bulharský vtip – “kde kopneš, tam nájdeš”. Pokiaľ ťa baví architektúra socializmu, Sofia sa ti postará o program.

Hlavné pamiatky v Sofii

  • Serdika: podzemie a nadzemná časť metra Serdika
  • Chrám Alexandra Nevského
  • Chrám Sv. Sofie zo 7. storočia
  • Rotunda sv. Georgiho zo 4. storočia
  • Mešita Baňa Baši
  • Synagóga
  • Múzeum socialistického umenia

Hlavné pamiatky v Plovdive

  • Biskupská bazilika Filipopolisu / Veľká bazilika
  • Časť amfiteátru na konci pešej zóny
  • Rímsky amfiteáter
  • Mešita Džumaja
  • Staré mesto a zrenovované domy z obdobia národného obrodenia

Pamiatky v Sofii: 10/10
Pamiatky v Plovdive: 10/10

Naplánuj si cestu do Ukrajiny:

Kultúra a nočný život

Disco-párty obdobie mám za sebou, preto sa mi ťažko porovnáva, ale z toho, čo som v Sofii a Plovdive odpozorovala, ľahšie sa zabavíš v menšom meste. Hlavne vďaka štvrti Kapana, kde sú od jari do neskorej jesene koncerty pred barmi v uličkách, alebo na 2000-ročnom rímskom amfiteátri. V Sofii sa mnoho zábavy koncentruje v štvrti Studentsky Grad (Študentské mesto), kde je spústa barov i disco klubov pre študentov. Ak si skôr na divadlo, tak Sofia v tomto nesklame.

Ak sa ti nezobrazuje video z Plovdivu v prehliadači, pozri si ho TU.

Príroda

V tomto má Sofia navrch. Hneď za mestom je národný park Vitoša a jej Zlaté mosty, Čierny Vrch, vodopád Bojana. Do 2,5 hodín si v Bansku, odkiaľ sa dá vyjsť na jedno- i viacdňové treky na dvojtisícovky do pohoria Pirin. Na Musalu (2925 m), najvyšší štít Bulharska i Balkánu, je to zo Sofie 1 hod 40′, z Plovdivu niečo cez 2 hodiny.

Aj vďaka proximite prírodných miest okolo Sofie je tu leto stráviteľné. Plovdiv sa v letných mesiacoch mení na saunu. Z mesta do hôr nie je odtiaľ ďaleko, no ak potrebuješ k trekovému pokoju dobrú infranštruktúru, najjednoduchšie je to v pohorí Pirin. Viac tipov kde si prepotiť tričko: Treky v Bulharsku: pre menej i viac náročných

Príroda v Sofii a okolí: 10/10
Príroda v Plovdive a okolí: 7/10

Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

cestopisy U vás zjem všetko

Ubytovanie

Hostel, hotel a Airbnb vyjde v Sofii a Plovdive narovnako. Ak však plánuješ ostať v jednom z týchto miest dlhodobejšie, Plovdiv je na tom lacnejšie. Za jednoizbový lepšie zariadený byt zaplatíš v Sofii v priemere 500 eur, v Plovdive o 100-150 eur menej. Posteľ v hosteli začína v oboch mestách od 8 eur, skromné, štýlové jednoizbové Airbnb máš v Sofii aj Plovdive od 25 eur. Kto má chuť na 5* luxus, nájde ho v oboch mestách od 99 eur.

Ubytovanie v Sofii: 10/10
Ubytovanie v Plovdive: 10/10

Jedlo

Kvalitnú klasiku bulharskej kuchyne nájdeš u oboch finalistov súboja. Výber medzinárodnej kuchyne je neporovnateľne širší v Sofii, kde si vieš dať čokoľvek od japonského ramenu cez mexické tacos po dobrú “čínu”. Plovdiv zase vyniká experimentmi s tradičnými bulharskými jedlami, kedy napríklad jogurtovú polievku tarator nastudeno obohatí cviklou a burgre i domáce mäsité jedlá vyšperkuje nevšednými prílohami. Značka: všetko hľadaj v Kapane.

Čo sa týka kaviarní, tak v tomto má Sofia o bod navyše, a ešte jeden bod za širokánsky výber vegánskych bistier, obchodov so zdravou výživou a tržnicou Žensky Pazar (ženská tržnica).

Jedlo v Sofii: 10/10
Jedlo v Plovdive: 8/10

Doprava

V Sofii to môže byť pre vodičov v rannej a poobedňajšej špičke na infarkt. Systém MHD má však premáknutý a s novými zastávkami metra sa dostaneš dnes aj na letisko a do vzdialenejších častí mesta, čo ešte v roku 2020 nebola samozrejmosť.

Okrem metra má Sofia veľmi dobrú sieť električiek a autobusov. Jednorázové cestovné stojí 1,60 leva (0,80 eur), v metre platí pol hodiny. Jediný zádrheľ sú miesta nákupu lístkov na busy a električky, ktoré ak chýbajú na zastávke, tak si ich nemáš kde kúpiť, keďže protipandemické opatrenia zakázali nákup lístkov u vodiča. Plovdiv operuje len autobusmi, cestovné ťa vyjde na 1 lev (0,50 eur).

Hromadná doprava v Sofii: 9/10
Hromadná doprava v Plovdive: 8/10

Digitálne nomádstvo

Bez váhania hovorím Sofia. Má veľkú komunitu, viac coworkingov a lepšie kaviarne na prácu s laptopom, výborné medzinárodne spojenia so západnou Európou a Tureckom. Zoznam coworkingov v Sofii si pozri TU a v Plovdive TU.

Digitálne nomádstvo v Sofii: 9/10
Digitálne nomádstvo v Plovdive: 5/10

Sofia vs. Plovdiv: kam teda?

Ak hľadáš viac možností kultúrnych akcií, kaviarní, architektúru doby socializmu a solídnu komunitu digitálnych nomádov, poradila by som Sofiu. Pokiaľ hľadáš miesto na tvorivú prácu, koncerty, rozjímanie, a nemáš potrebu s nikým to zdieľať, je čas naplánovať si Plovdiv.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.