Teraz. To je ten najlepší čas, kedy cestovať do Kirgizska. Predtým, než krajinu zaplavia davy.

V tomto článku nájdeš praktické tipy na cestu do Kirgizska bez cestovky. Sú to info zozbierané počas 5-týždňovej cesty po krajine.

Zaujíma ťa nomádska kultúra? Prečítaj si o 9 originálnych tradíciách v Kirgizsku, ktoré môžeš zažiť aj ty.

Cestovanie do Kirgizska bez cestovky

Kedy cestovať do Kirgizska

cestovanie do Kirgizska

Rozdiel medzi obrázkami – 12 hodín. Z 27°C na 0.

Pokiaľ sa nechystáš lyžovať, toto sú ideálne mesiace na treking a návštevu miest:

  • sever a stred (Biškek, Naryn): koniec mája – september.
  • juh a východ: (Oš, Issyk-Kul): koniec marca – október.
  • ak chceš prespať v jurte s výhľadmi na Pamír-Alajské pohorie a absolvovať tam trek: máj-začiatok septembra je ideálny. Pred a po týchto mesiacoch nomádi odchádzajú do miest, jurty sa balia a odkladajú na zimu.
  • výlety na vysokohorské pastviny jailoo sú najkrajšie od apríla do júna, kedy na lúkach všetko kvitne. Miestni mi poradili to isté. Ja som mala “smolu”, v auguste-septembri bola tráva na mnohých miestach vypálená slnkom, bez kvetov.
  • vyhni sa mesiacom november-február. Mnohé horské priechody sú nepriechodné, mestá sú šedivé.

Teploty počas roka sú viacmenej ako na Slovensku. V mestách Biškek a Oš v júli a auguste môže teplota vyskočiť aj na 40°C.

Poznámka: počasie v Kirgizsku je veľmi premenlivé, hlavne na horách. Počas 1-dňového treku ľahko zažiješ aj 3 ročné obdobia so snehom, dažďom a ostrým slnkom medzitým.

Letenky do Kirgizska

Najlacnejšie letenky do Kirgizska nájdeš do hlavného mesta Biškek. Letí sa z Viedne alebo Prahy s Pegasus Airlines, s prestupom v Istanbule. Alebo Aeroflotom Viedeň-Biškek s prestupom v Moskve.
Cena spiatočnej letenky s 3-4 mesačným predstihom: 329€ s Pegasus Airlines, 370€ s Aeroflotom.

Ak poletíš do Kirgizska z iných ázijských krajín, často nájdeš lacnejšie letenky do kazašského mesta Almaty. Odtiaľ je to cca 20 minút letom do Biškeku (letí sa nízkonákladovkou Air Astana), alebo po zemi, taxíkom, maršrutkou. V tomto článku nájdeš detailný návod ako na to.

Koľko trvá let do Kirgizska
Čas letu je cca 7.5 hodín, plus prestup, minimálne 2 hodiny v Istanbule alebo Moskve.

Nevieš, ako si naplánovať cestu do Kirgizska? Tu sú tipy na 3 itineráre na cestu Kirgizskom.

Víza do Kirgizska

S Kirgizskom máme bezvízový styk, ktorý ti dovolí cestovať po krajine 60 dní.

Cestovné poistenie do Kirgizska

Pokiaľ budeš v Kirgizsku trekovať, či už po svojich alebo na koni, určite sa poisti. Ja používam už šiesty rok cestovné poistenie True Traveller, kde mám zahrnútý aj adventure balíček na outdoorové aktivity.

Očkovanie do Kirgizska a hygiena

Postačí očkovanie proti hepatitíde A a B. Aj keď hygiena v Kirgizsku v rurálnych oblastiach je veľká výzva, počas 5 týždňov som nemala žiadny problém. Ani s jedlom ani vodou. Tá sa inak v Kirgizsku nepije z vodovodu.

Doprava v Kirgizsku

cestovanie do Kirgizska

Tlačenka v maršrutkách, super diaľnice i prašné cesty, retro predaj lístkov v Toktogule.

Presúva sa tu hlavne maršrutkami (miniautobusy), zdieľanými taxíkmi (aj na 6 hodinové cesty), a vnútroštátnymi letmi. Prvá možnosť je najlacnejšia, druhá najpohodlnejšia, tretia najrýchlejšia. Severná a východná časť krajiny majú perfektné cesty (vraj vďaka Číňanom), juh krajiny, plus cesty mimo hlavných miest sú v horšom stave.

Zdieľané taxi funguje tak, že vedľa oficiálnej autobusovej stanice nájdeš postávať šoférov vykrikovať meno mesta, kam sa chystajú. Stačí sa prihovoriť. Prípadne sa pýtaj vodičov, či idú kam potrebuješ. Dohodnete sa na cene a čaká sa, kým sa auto naplní.

Priprav sa na to, že cesty maršrutkou môžu trvať večnosť, keďže – 1. Kirgizsko je hornatá krajina. 2. Šofér zastavuje ľuďom rovno pred domom, ak treba. Cestuje sa s otvorenými oknami, hlasnou pop hudbou. To všetko inokedy s neskutočnými výhľadmi na krajinu. Klíma v maršrutkách a taxi – zabudni.

Ak sa nechceš viazať na verejnú dopravu: 4 miestne osobné auto stojí cca 1000 KGS (12€)/deň, auto na off-road výlety: 4000 KGS (51€)/deň.

Tip: spýtaj sa v požičovni na ceny pokút v krajine (niekde ti dajú vytlačený “cenový lístok” oficiálnych pokút). Zíde sa. Inak ťa policajti na ceste obabrú. Ak im ukážeš oficiálnu sumu pokuty, často ťa nechajú pokračovať v jazde bez pokuty.

Doprava v mestách: funguje miestna doprava, maršrutky, alebo taxi. Odporúčam aplikáciu Yandex, funguje ako Uber.

Vnútroštátne letecká doprava: letenky zo západného mesta Oš do Biškeku nájdeš od 18€ s Air Manas alebo Tez Jet (stránka len v ruštine). V mestách sú kancelárie Tez Jetu, kde ľahko kúpiš letenky.

Vlaková doprava v Kirgizsku nefunguje. Krajina je príliš hornatá na výstavbu nových koľajníc. Staré vlakové linky sú (zatiaľ) odstavené.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Prečítaj si:

Bezpečnosť v Kirgizsku

V zásade je Kirgizsko bezpečné.

Počas 5 týždňov sólo cestovania v Kirgizsku sa mi stalo len 2x, že mi nebolo všetko jedno. Sama žena cudzinka v uliciach moslimskej krajiny, kde sa turizmus len prebúdza, vzbudí pozornosť. Preto ak si žena a chystáš sa na cestu do Kirgizska sama, poradím vyhnúť sa bočným uliciam, a to aj v meste počas dňa a netúlať sa po zotmení.

Viac ostražitá by som bola pri jazere Issyk-Kul, kde miestni berú islám dosť vážne, nad ženami v kraťasoch, hoc i po kolená, sa pohoršujú.

Inak je Kirgizsko fajn, ak ťa miestni uvidia samého cudzinca v autobuse, na trhu, v lese, budú si ťa chcieť “adoptovať”. Ani sa nedá spočítať, koľkokrát sa domáci ponúkli, aby som u nich prespala, najedla sa, napila.

Párkrát som v Kirgizsku aj stopovala, inak sa z bodu A do bodu B nedalo dostať. A až na jeden prípad, kedy sa ma miestny moslim snažil seriózne prekonvertovať na moslimku, nebol problém.

Poznámka: v Kirgizsku od teba budú miestni čakať malé sprepitné za službu odvozu (20-70 KGS/0.25-0.90€).

Ubytovanie v Kirgizsku

cestovanie do Kirgizska

Na posteli, na matracoch. Ale vždy v teple.

V Biškeku nájdeš moderné a super čisté 4* hotely aj za 45-50€. Ja mám skúsenosť len s nocľahom v jurte a homestay (bývanie u miestnych) cez Airbnb a kancelárie CBT (Community Based Tourism).

CBT je skvelá pomoc pri hľadaní ubytovania, ktoré nie je na booking.com. Bývaš v samostatnej izbe priamo v dome miestnych alebo vedľa, v malých domčekoch pre turistov. CBT kancelárie v Kirgizsku sú veľmi populárne, nájdeš ich v 17 mestách či dedinách – tam, kde sa pohybujú turisti.
Cena za noc u domácich cez CBT: 8-10€
Hostel v zdieľanej izbe: od 5€
Nocľah v jurte: 10-12€
Luxusný hotel: 40-100€

Vo všetkých prípadoch sú zahrnuté raňajky, v cene jurty často aj večera, keďže si izolovaný od všetkých reštaurácií a obchodov s potravinami. Ak máš so sebou výbavičku a cestovateľský riad, dá sa variť aj v jurte na piecke. Vtedy ti odpočítajú 200-300 KGS (2.50-3.80€) z ceny za večeru.

Poznámka: v mnohých homestay pre turistov ponúkajú večeru za extra príplatok, ktorý je niekedy privysoký na kirgizské pomery: 300-400 KGS (3.80-5€). Porcie v Kirgizsku sú však štedré, plus doma uvarené jedlo po celodennom treku padne vždy vhod.

Jedlo v Kirgizsku

cestovanie do Kirgizska

Mäso, mäso, mäso, lúšteniny, chlieb, chlieb, kvas, “adoptovaná” na dva dni u Burul a Talanta.

V turistických mestách Biškek, Oš a Karakol nájdeš veľa reštaurácií pre každý rozpočet, bufetové zariadenia so smiešnymi cenami. Pouličné jedlo (street food) v Kirgizsku nie je populárne. Miestni predávajú na ulici max. varenú kukuricu, v stánkoch nájdeš vyprážané kura, pirôžky plnené mäsom, zemiakmi, tekvicou. V lete na uliciach fičí hlavne osviežujúci sladký kvas.

Kirgizská kuchyňa je extrémne mäsitá, zelenina je skôr príloha, než hlavné jedlo. Ak si vegetarián/vegán, mimo veľkých miest to budeš mať ťažké. V jurtách a homestay v turistických oblastiach varia aj bezmäsité (strukoviny s cestovinami, zeleninové polievky, manty plnené zemiakmi).

Pohostinnosť Kirgizov je povestná. Neexistuje, aby si vošiel do domu Kirgiza a odišiel bez čaju, chleba lipiošky, džemu a uhorkovo-paradajkovým šalátu. Prípadne si ponúknu teplý mäsový vývar. A to aj v prípade, že prídeš len pozdraviť a zdržíš sa 5 minút.

Ochutnaj ojmok, bešbarmak, plov i borsok. Pre odvážnych – skúste kobylie mlieko kymyz. Chutí ako vyúdený riedky kefír. S rovnakými účinkami.

Kam v Kirgizsku

Za kultúrou a históriou: Biškek, Karakol, Oš, Taš Rabat, Talas, Burana, Čolpon Ata
Za prírodou: Sary Mogul, Jazero Song-Kul, Toktogul, Jeti Oguz, Jazero Issyk-Kul, Skazka Kaňon

Podrobný článok kam v Kirgizsku už čoskoro na blogu.

Sim-karta a internet v Kirgizsku

Výborné pokrytie a najväčšiu rýchlosť má Megacom, o niečo slabšie, ale stále dobrý je Beeline.
V čase môjho pobytu (august-september 2018) na uliciach a na letisku rozdávali zdarma sim-karty Beeline, ktoré bolo treba nabiť čiastkou 100 KGS (1.28 €) a máš týždeň neobmedzený Internet. Wi-Fi nájdeš bežne v mnohých kaviarniach, v hosteloch, hoteloch a homestay. V horách je signál nestabilný.

Peniaze v Kirgizsku

V Kirgizsku sa platí miestnou menou – kirgizským somom (KGS), s dolármi a eurami v hotovosti nepochodíš.
Doláre a eurá zmeníš v bankách alebo stánkoch s nádpisom обмен валют (v preklade zmenáreň). Valuty susedných krajín sa v Kirgizsku menia dosť ťažko.

Výber z bankomatu môže byť jednoduchší hlavne v menších mestách bez turistov, kde nenájdeš veľa zmenární. Odporúčam vyberať z oficiálneho bankomatu banky, a to počas jej pracovnej doby. To aby ti mohli vrátiť kartu v prípade, že ti ju mašina nevráti. Mne ju v m. Naryn bankomat zhltol v nedeľu večer, ale podarilo sa mi ju dostať späť hneď v pondelok ráno.

Zaujímavosti a extra tipy pred cestou do Kirgizska

cestovanie do Kirgizska

Čaj kedykoľvek, kdekoľvek. A teplo duše domácich k tomu.

* Ak ťa pozve miestny do domu, nechaj ho usadiť ťa. S najväčšou pravdepodobnosťou ti ukáže miesto za stolom, často v rohu alebo na čele stola, čím ďalej od dverí. Nie preto, že by ťa chceli niekam zastrčiť. Hostitelia ťa chcú ochrániť pred možným “nebezpečenstvom”. Ide o starovekú tradíciu, kedy do jurty mohol vtrhnúť nepriateľ. Dnes je to skôr zvyk, nad ktorým sa Kirgizi nepozastavia a robia ho automaticky.

* O hostinu pre hostí sa v domácnostiach stará nevesta. Ostatné ženy trávia čas s hosťami a radi sa nechajú švagrinou a nevestou obslúžiť.

* Keď sme pri nevestách, jedna z bolestivých tém v Kirgizsku je ala kaču, únos nevesty. Ide o kirgizskú tradíciu, ktorá oficiálne už nie je legálna, čo však netrápi miestnych mužov v menších mestách a na dedinách. Dodnes sa tam unášajú mladé dievčatá, ktoré končia v manželstve s mužom, ktorého ani nepoznajú. Pozri si toto krátke video a dozvieš sa viac. Pýtať sa na to miestnych je citlivá záležitosť. Hlavne na dedinách, kedy je dosť pravdepodobné, že hostiteľka patrí medzi obete únosov.

* Kirgizi veľmi často neďakujú. Neustále im ďakovať je pre nich tak trochu urážka, pretože považujú za úplnú samozrejmosť, že niekomu pomôžu.

* Pri jedle Kirgizi čakajú, až doje posledný a následne spoločne poďakujú a ukončia jedlo slovom “ómiň”, pričom si spojenými dlaňami prejdú po tvári.

* Google Maps v Kirgizsku funguje veľmi slabo. Maps.me sú na tom lepšie, najlepšie je použiť 2GIS.

* V Kirgizsku budeš potrebovať ruštinu. Anglicky sa dohovoríš len v turistických oblastiach. Nepočítaj však s dlhšými konverzáciami. Pomôže Google Translate aplikácia, prípadne mobilná appka El Sozduk (anglicko-kirgizský online slovník). Ja som sa dohovorila v Kirgizsku rusky. Len raz sa mi stalo, vysoko v horách, žeby miestni nevedeli ani anglicky, ani rusky, len kirgizsky a uzbecky. Ruky, nohy a ideš.

* Vodka a prípitky. Buď nepi vôbec, alebo počítaj s divokou jazdou. Kirgizi “dám si len jeden” neuznávajú. Priprav sa tiež na to, že cudzincov si vážia, a pri každej príležitosti ťa nechajú predniesť príhovor. Radi počúvajú prípitky na rodinu, ale hlavne, nech je to od srdca.

Užitočné frázy v Kirgizsku

Aj keď sa na väčšine územia dohovoríš rusky, tu je pár fráz, ktoré Kirgizov potešia, ak ich budú počuť od cudzinca. Jazyk je podobný turečtine.

Dobrý deň > Salam!
-> Assalom aleykum!

Odpovedá sa -> Aleykum Assalam! alebo Salamat!

Ako sa máte? -> Žakšysyngby?

Dobre, ďakujem -> Žakšy, rachmat.

Dovidenia -> Körüškönčö

Ďakujem -> Rachmat

Dobre -> Žakšy

Nerozumiem -> Tüshüngön jokmun

Chutné -> Daamduu

Na zdravie! (pri prípitkoch) -> Den soolugubuz üčün!

Šťastnú cestu, a nech sa máte v Kirgizsku žakšy, žakšy, žakšy!!!

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Ďalšie články na blogu:

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.