Chudoba a inakosť sa predáva. Zarába sa z hry na city a na exotiku. Pridajme k tomu väčšie ego privilegovaného Európana, ktorý má na lepšiu dovolenku, a z cesty do cudzej krajiny môže byť turistická katastrofa. Prečo?
Lebo ak si neuvedomíme, že sme v zahraničí len na návšteve, že domorodci sú tí, ktorí majú právo určovať vlastné pravidlá, a že divokej zveri je najlepšie doma, v divočine, tak tým ublížime miestnym, ich kultúre, znehodnotíme ich zvyky, budeme sa podieľať na týraní zvierat a … potvrdíme tým domnienku domácich, ktorí v nás vidia bohatých, a občas i neférových ignorantov.
Tento článok vznikol po tom, ako sa ma niekto opýtal, či mu viem zohnať v Bangkoku prostitútku. Iní tvrdili, že keď sedeli na slonovi, tak nevideli žiadne známky násilia, pár ľúdí zapochybovalo, či cibetky skutočne napchávajú kávovými zrnami, a iní sa ma pýtajú, čo je zlé na selfie s tigrom, alebo či je to OK navštíviť slum.
Turistické atrakcie, ktoré je lepšie vynechať
Zhrnula som turistické atrakcie, ktoré môžu raniť miestnych obyvateľov a zvieratá. Verím, že občas cestovatelia ani nevedia do čoho idú, keď si objednávajú výlet, ktorý následne mnohokrát oľutujú a vracajú sa z dovolenky so slovami “ach, keby sme len vedeli.”
V zásade by pomohlo, keby sa každý cestovateľ predtým, než sa rozhodne pre nejakú atrakciu v zahraničí zamyslel, či:
1. Je to, čo sa chystám vidieť, autentické, alebo vytvorené len pre turistov?
2. Pomôžem tým niekomu?
3. Dozviem sa niečo nové?
HUMAN SAFARI
Názov tejto nešťastnej zábavky hovorí sám za seba. Celé to môže začať nevinnou fotkou domorodých obyvateľov v ich nevšednom tradičnom oblečení. Cestovatelia sa fotkou pochvália na sociálnych sieťach bez bočných úmyslov. Tento raritný úlovok z ciest však často začne lákať na miesto viac zvedavcov, čo je už len krok k tomu, aby sa z miesta stala atrakcia, za ktorú sa dokonca začne platiť.
Viď príklad vysokohorského kmeňa dlhokrkých Karenov na severe Thajska, ktorí dnes pózujú pre turistov, predávajú suveníry, predvádzajú remeslo tkania v nádherných pestrofarebných kostýmoch, a poobede sa väčšina z nich prezlečie do bežného oblečenia.
Na hrane môžu byť aj návštevy domorodého kmeňa Mashco-Piro v Peru, ako píše Washingtom Post v tomto článku.
Atrakcie, kde sú zahrnutí domáci, sa neslávne začali prezývať human zoo alebo human safari preto, lebo sa hrubo porušuje súkromie miestnych, resp. sa ich originálny spôsob života alebo zvyky zneužívajú bez toho, aby z toho domorodci mali aspoň nejaký zisk. Nehovoriac o tom, že podobné zážitky nemajú nič spoločné s autentickým životom miestnych.
Našťastie, nie všetky kmene sa poddajú tlaku finančnej vízie. Napríklad kmeň Kogiov v kolumbijských horách v tom má jasno. Viac v tejto skvelej reportáži kamarátky Magdalény Vaculčiakovej v magazíne Lidé a Země.
Alternatíva
V Thajsku a Vietname máš možnosť navštíviť domorodé vysokohorské kmene s agentúrami, ktoré dbajú na to, aby tvoja návšteva nerušila miestnych, robia sa túry v malých skupinkách, u miestnych sa dá aj prespať. V Thajsku môžeš dôverovať agentúre inchaitrekking.com , vo Vietname je to sapasisters.com.
Prípadne, ak chceš miestnych spoznať naozaj bližšie, odporúčam ostať s nimi dlhšie vrámci nejakého projektu cez Workaway, alebo skús homestay, kurz varenia, street food alebo city tour s miestnym sprievodcom, ktorého nájdeš na stránkach ako I Like Local alebo Visit.org.
DOBROVOĽNÍCTVO V SIROTINCOCH
“Chúďatka malé.” Povzdychne si nejeden z nás po tom, ako uvidí brožúrku na hosteli, ktorá popisuje siroty, o ktoré sa treba postarať. U dievčat sa zaktivizuje materský pud, chlapci budú chcieť dokázať, že aj oni dokážu byť empatickí. Smutnou realitou je však to, že:
1. mnohokrát sirotky nie sú sirotky, ale požičané deti od chudobných rodičov, na ktorých zarábajú sirotince a rodičia detí.
2. ak aj ide o reálne smutné príbehy detí bez mamy a otca, dobrovoľník s nimi strávi max. pár dní alebo týždňov, deti si na ňho zvyknú, a práve vtedy sa dobrovoľník rozhodne presunúť do ďalšej destinácie.
Dieťa je len zmätené, prečo ľudia neustále prichádzajú, a vzápätí odídu. Preto dvakrát zváž “výlet” do sirotinca v rozvojovej krajine.
Alternatíva
Pozor, nie všetky sirotince sú “akože”. Nájdu sa aj férové organizácie. Stačí si dopredu overiť info odkiaľ sú deti, v prípade, že za to zaplatíš, sa pýtaj, na čo presne pôjdu peniaze, čítaj recenzie.
Ak sa riaditeľ centra alebo jeho zamestnanci budú vyhýbať odpovediam na zásadné otázky, nechoď tam. Dobrým znamením je, ak sirotinec prijíma dobrovoľníkov len na dlhšie obdobie, minimálne mesiac.
NÁVŠTEVA VYBRANÝCH SLUMOV
Tzv. slum turizmus má medzi cestovateľmi všelijakú povesť. Jedni sú v rozpakoch z toho, že boli konfrontovaní s chudobou, akú dovtedy nezažili, iným to otvorilo oči. Tebe sa môže stať oboje.
Osobne som bola len v bombajskom Dharavi a bol to jeden z najintenzívnejších zážitkov v Indii.
Veľku zásluhu mal na tom miestny sprievodca Denis, ktorý v slume žije, a ktorý z neho nerobil žiadnu senzáciu. Naopak, snažil sa nám vysvetliť ako a prečo slum vznikol, ako funguje celý mechanizmus výroby produktov, ktoré idú aj na export do Európy. A dal pozor na to, aby sme nefotili tam, kde nemáme.
Problém s návštevou vzniká vtedy, ak ide o slumy, ktoré sa vedome chcú stať závislé na turizme, čo brzdí dospelých v tom, aby si hľadali prácu a dali deti do školy.
Alternatíva
Choď len do slumu, kde je zaručené, že komunita nie je odkázaná na Tvoje vstupné. A snaž sa dostať do kontaktu aj s inými miestnymi, než tými v slume.
To preto, aby si si z krajiny neodniesol len skreslený obraz o miestnych, ako o tom dobre hovorí Chimamanda Ngozi Adichie z Nigérie v tejto TED prezentácii.
SEXTURIZMUS
To, že (aj slovenskí) turisti cestujú na opačný koniec sveta, lebo počuli, čo počuli, je fakt. O lacnom sexe v rozvojových krajinách sa veľmi nehovorí, ale mohlo by sa, lebo často ide o maloleté dievčatá, hlavne v bohom zabudnutých oblastiach, kde sú to často rodičia maloletých, kto ich ponúka turistom.
Môžeš si povedať, že ak im to dovolia rodičia, tak prečo by sme sa do toho mali miešať. Rodičia a mladé dievčatá to však robia preto, lebo je o to záujem.
Ak turisti začnú odmietať ich ponuky, miestni si môžu začať uvedomovať, že je čas na iný zdroj príjmu. Hlavne taký, ktorý nebude dehonestovať maloleté. Dievčatá dnes nevidia veľa možností, čo iné by mohli robiť, treba im preto priniesť nápady ako a kde sa môžu vzdelávať, nie plnú peňaženku.
To, že sexturizmus je len malý krok od obchodu s ľuďmi, dokazuje aj pripravovaný film Bena Randalla Sisters For Sale. Ja mám zimomriavky zakaždým, keď si pozriem trailer filmu.
Alternatíva
Žeby sex s plnoletou, ideálne nie za peniaze?
TIGRIE CENTRÁ
Selfie s tigrom je veľká vec a robia ju paradoxne ľudia, ktorí milujú zvieratá… a ktorí zatvárajú oči pred realitou. Ak niekomu príde normálne, že sa šelma ležiaca na betóne s reťazami na predných končatinách ani nepohne, zatiaľ čo si on urobí fotku, tak niekto vynechal hodinu biológie, kde sa hovorilo o tom, že tigre sú šelmy, ktoré patria do voľnej prírody.
Väznené tigre sa často kŕmia lacným kuracím alebo iným spracovaným mäsom, ktoré ich nielenže nezasýti, ale mäso bez kostí spôsobuje tigrom deformáciu lebky, nehovoriac o tom, že sa im nedostávajú potrebné živiny, o ktoré by sa inak postarali sami v prírode.
Ak si počul o tom, že tigrom v tzv. Tiger Temple alebo Tiger Kingdom podávajú sedatíva, aby v pokoji preležali celý svoj “pracovný deň”, tak máš správnu informáciu. Ako inak by sa k nim mohli pritúliť turisti?
Nelegálne držané tigre v Ázii inokedy končia na tanieroch a vo fľašiach tigrieho vína v luxusných reštauráciách. Viac v tomto članku New York Times.
Alternatíva
Potrebujeme ju vôbec? Nie je lepšie nechať tigrov žiť si v divočine? Prípadne vybrať sa na safari, kde budeš rád, keď sa tiger veľmi nepriblíži.
JAZDA NA SLONOVI
Nejazdiť, nejazdiť, nejazdiť. Ani raz. Prečítaj si detailné informácie prečo nejazdiť na slonovi.
Alternatíva
Návšteva záchranného centra, safari so zodpovednou agentúrou, ktorej záleží na tom, aby turisti nezasahovali do prirodzeného prostredia zvierat.
HADIA FARMA
Podobne ako pri tigroch, turisti majú pocit, že pokorili nebezpečné zviera. Málokomu z odvážlivcov napadne, že na to, aby v hadích farmách uchránili návštevníkov pred nehodou počas toho, ako si zavesia plaza na krk, hadom musia vytrhať zuby, upchať alebo ihlou prepichnúť kanáliky, kade prúdi jed. Vyhni sa aj hadej show, kedy medzi sebou zápasia hady do krvi, len aby “pobavili” turistov.
Alternatíva
Vyber sa do džungle a skús, či budeš mať odvahu zavesiť si na krk hada, ktorý sa ti prešmykne pod nohami.
KROKODÍLIA FARMA
Desiatky krokodílov v stiesnených priestoroch, mnohé z nich s ranami a infekciami, ktoré vznikli po bitkách medzi sebou. Krokodílie farmy existujú hlavne kvôli mäsu a koži, ako napríklad v Kambodži, kde je krokodíl bežne v menu turistických reštaurácií. To, že miestni podnikavci pozývajú dovolenkárov pozrieť si krokodílov naživo, je len finančný bonus.
Ak prestaneme mať záujem o návštevy, nehovoriac o výrobkoch z krokodílej kože alebo steaky, zmiznú aj tieto nezmyslené farmy.
Alternatíva
Výlet do divočiny so skúseným sprievodcom, ktorý vie, kde sa krokodíly zdržiavajú, a kde ich môžeš pozorovať z bezpečnej vzdialenosti.
KÁVA Z HOVIEN CIBETIEK
Čítaš dobre. Káva z hovien. Okrem toho, že nechutí nijako špeciálne (bohužiaľ, ochutnala som ju pred tým, ako som vedela čo je za jej výrobou), s kofeínom piješ aj slzy cibetiek. Tie sú uväznené v malých klietkach, často bez poriadneho dna, takže zvieratá sa pohybujú len po kovových tyčiach. Síce ich majitelia občas vypustia na noc von, aby si nazbierali zrná z kávovníkov, cibetky však prekrmujú v klietkach aj nezrelými zrnami.
Tie prejdú ich tráviacim traktom, zvieratá to vykadia, sfermentované zrná sa očistia, opražia, pomelú, a predávajú za stovky eur po celom svete. Depresia a agresia uväznených cibetiek je na dennom poriadku. Podrobnejšie píšem o cibetkovej káve v tomto článku na Aktuality.sk.
Alternatíva
Káva, ktorú nikto nevykakal. Chutí lepšie, a nezaplatíš za ňu zbytočný majland. Alebo – nájdi farmára, ktorý zbiera trus cibetiek v divokej prírode. Je ich menej ako komerčných kávovych farmárov kávy Kopi Luwak a nájdeš ich hlavne v Indonézii.
VYSTÚPENIE OPÍC
Opice na bicykli, v kostýmoch, opice, čo tancujú, hrajú na klavíri… Rýchlo sa učia, sú smiešne (tak si to aspoň predstavujú ich majitelia) a prilákajú hlavne rodiny s deťmi. Rovnako ako u slonov, ktoré sa dajú vytrénovať, aby hrali futbal či kreslili, aj opice v zajatí musia podstúpiť drsný tréning. Keď nevystupujú, tak sú zväčša priviazané o reťaz v stiesnených podmienkach. To už smiešne dúfam nikomu nepríde.
Alternatíva
Choď na trekovanie do džungle so sprievodcom alebo navštív záchranné centrum, kde opatrujú orangutany, ktoré neskôr pustia späť do voľnej prírody.
KOHÚTIE ZÁPASY
Stále populárne, i keď nelegálne, kohútie zápasy lákajú aj turistov. Na Filipínach a v Indonézii Ti tento zážitok ponúkne nejedna agentúra. Aj keď ide o tradičnú show miestnych, ktorí na kohútov stávkujú a kde sa kohúty bijú dovtedy, kým jeden z nich sa nezvalí do vlastnej krvi, Ty ako turista to nemusíš podporovať.
Je lepšie nechať domácich robiť si niektoré svoje vystúpenia a rituály bez očí západných turistov. Inak sa z kultúrnej tradície stane atrakcia, kvôli ktorej zbytočne zomrú ďalšie tisíce kohútov ročne.
Alternatíva
Ak si nikdy nevidel (mŕtvu) hydinu, na slovenskom vidieku je jej dosť.
BYČIE ZÁPASY
Ďalší z prípadov, kedy ide o tradíciu, ktorej sa my ako cestovatelia nemusíme zúčastniť. Vedel-a si, že býkom pred zápasom vtierajú do očí petroleum, aby videli rozmazane, zrežú im rohy, čo spôsobí, že býci sú dezorientovaní, a tiež im dávajú na chrbty vrecia s pieskom, aby sa zvieratá vyčerpali a toreádor to mal v súboji ľahšie? Viac si prečítaj v tomto článku.
Darmo, že korida patrí k Španielsku. Faktom je, že dnes už aj domáci začínajú protestovať a žiadajú o zastavenie tejto krutej show. Podporme ich v tom a nezúčastňujme sa zápasu ani zo zvedavosti. Zober si, že ročne sa kvôli tejto show zabije štvrť milióna zvierat. Stojí to za to?
Alternatíva
Pohľad na riečne byvoly v juhovýchodnej Ázii, Indii, Číne alebo krajinách Stredomoria nebude bolieť nikoho.
PLÁVANIE S DELFÍNMI A VEĽRYBÍMI ŽRALOKMI
Viac a viac ľudí prestáva chodiť na delfínie show a volia namiesto toho plávanie s cicavcami vo voľnej prírode. Ani to nemusí byť neškodné, ako by sa zdalo. Populárna atrakcia, kedy plávaš vedľa delfína či veľrybieho žraloka sa prezentuje ako animal-friendly, pravdou však je, že divožijúce delfíny a žraloky sa dnes často privolávajú k turistom umelo, pomocou jedla alebo zvukov. Týmto sa značne naruší ich migračný proces, kedy sa zvieratá presúvajú inde za potravou.
Taktiež, aj obyčajné pohladenie delfína môže byť pre zviera stresujúce, keďže ich to vyrušuje pri kŕmení mláďat alebo počas oddychu. Nehovoriac o tom, že výletné lode, ktoré ponúkajú kontakt s delfínmi, do zvierat neraz narazia loďou.
Alternatíva
Čo keby sme sa na delfíny pozreli z pevniny alebo to nechali na náhodu, bez toho, aby sme si objednali špeciálny výlet, ktorý “zaručuje” kontakt s delfínmi a žralokmi? Delfíny sú prirodzení akrobati. Ak chcú, predvedú ti unikátnu show, ako napríklad v tomto videu BBC.
Čomu sa ešte vyhnúť na dovolenke
1. Suveníry vyrobené z ohrozených zvierat
Sošky, prívesky, bižutéria zo slonoviny, panciera korytnačky, koralov, alebo vlnené šály z ohrozenej tibetskej antilopy chiru. Toto všetko a viac podporuje nelegálny obchod s výrobkami zo zvierat, ktorý máš možnosť zastaviť svojou voľbou nekupovať ich. Viac o podobných suveníroch nájdeš na tejto stránke.
2. Fotenie detí v kostýmoch
Na prvý pohľad rozkošné, ak sa však obzrieš okolo, je dosť pravdepodobné, že pár metrov od detí bude stáť dospelák, ktorý sa uisťuje, že si deti za fotku vypýtajú od turistov peniaze. Nie je ťažké domyslieť si, kam tvoje drobné poputujú. Na vzdelanie, lepšie jedlo než chipsy, malinovka a instantná polievka (videla som na vlastné oči, čím mama kŕmila deti, ktoré pózovali turistom), to nebude.
Deti si tak ľahko urobia predstavu, že toho do života okrem farebného kostýmu a rúžu na perách veľa nepotrebujú.
3. Fotenie domácich za každú cenu
Ak sa dá, vždy sa opýtaj, či si miestneho môžeš vyfotiť. Taktiež zváž, či sú okolnosti vhodné na to, aby si stlačil spúšť. Gianni spísal na našom anglickom blogu pár tipov, ako fotografovať ľudí na cestách bez toho, aby sme im zasahovali do súkromia.
4. Pocit, že musíme zachrániť svet
To, že sa máme relatívne lepšie ako deti a miestni v rozvojových krajinách ešte neznamená, že k nim musíme citíť ľútosť alebo sa správať povýšenecky. Súcit je vítaný. Ale nemali by sme si ho pliesť s potrebou dokazovať, že máme na to, aby sme miestnych doslova vykúpili z ich biedy, prípadne ich zavalili ľútosťou, ktorá nepomôže nikomu.
Ak chceš pomocť, inšpiruj sa týmito článkami:
15 slovenských a českých cestovateľov pomáha miestnym vo svete
Veľké kvapky alebo komu prispieť na skvelú vec
Why and How to Help Locals When Traveling
Podrobné rady čomu sa vyhnúť v konkrétnych krajinách vo svete nájdeš na Responsible Travel.
Verím, že Ti článok pomohol rozhodnúť sa či atrakcie, ktoré znejú lákavo, ozaj stoja za to.
Ak máš ďalšie tipy, čomu sa vyhnúť na dovolenke, alebo s ktorou turistickou atrakciou si mal-a opačnú skúsenosť, daj vedieť dole v komentároch.
A ak máš pocit, že o týchto tipoch by mali vedieť aj kámoši a známi, ktorí sa chystajú na dovolenku, budem vďačná za každé zdieľanie. Domáci aj zvieratá taktiež.
Chystáš sa do Ázie? Prečítaj si:
- Thajsko bez cestovky
- Čo robiť v Bangkoku? Tipy a praktické informácie
- Cestovanie vlakom v Mjanmarsku
- Urban Vietnam
- Čo potrebuješ vedieť pred cestou do Vietnamu?
- Cestovanie na Filipíny: všetko, čo potrebuješ vedieť
- Najlepšie cestovateľské knihy zo Slovenska i spoza mláky
- Ako sa zbaliť na cesty minimalisticky?
Leave a Reply