Tento článok je pre všetkých, ktorí už o house sittingu počuli (nepočuli? čítajte Čo je to house sitting: 19 tipov ako sa stať house sitterom), no stále hľadajú odvahu a dobrý dôvod začať. Článok mýty o house sittingu je tu na to, aby ste mali možnosť presvedčiť sa o tom, že je to skvelá možnosť ubytovania vo svete, ktorej sa netreba báť, ale ani ju glorifikovať a predstavovať si bezstarostný život pri bazéne s gin-tonicom v ruke. Hoci, aj to sa môže prihodiť a veľmi vám to prajem.

Mám za sebou 20 house sitov v 12 krajinách a toto sú postrehy ako to v skutočnosti funguje.

Pochybovači, váhačí, budúci house sitteri, ideme na to.  

1. Mám ubytko zadarmo

Máš aj nemáš. Toto je najčastejšia ružová predstava ľudí, ktorí chcú ušetriť na cestách. Aj keď za samotné house sity neplatíš, potrebuješ:

*ročné členské (viac o stránkach a cenách v tomto podrobnom článku)

* kúpiť si letenku/lístok do destinácie, kde budeš house sitovať

* cestovné poistenie

* v niektorých prípadoch dlhých house sitov budeš platiť za spotrebovanú vodu/elektrinu/internet. 

Celkom zadara to nebude. 

2. Zarobím si

Dostaneš vilu a bazén k dispozícii a ešte ti za to zaplatia. Mhm. Ako hovoria ďaleko za mlákou – “keep dreaming”. House sitting je forma ubytovania, nie brigády alebo cashu navyše. V krajinách ako Singapur je bežné, že majitelia platia house sitterom denné poplatky (počínajúc $100 USD), ale toto je skôr výnimka. 

3. Vyberiem si z ponuky a zajtra cestujem

mýty o house sittingu

Výhľad z house situ v Turecku.

Proces od momentu, kedy nájdeš na webe house sit, ktorý sa ti zapáči a sadne ti čo sa týka povinností, lokácie… do bodu, kedy ti majiteľ odovzdá kľúče od domu nie je rychlofka. V praxi to funguje tak, že čím dlhší house sit, tým skôr majitelia dajú oznam na webstránku. Napríklad ak ide o 3-mesačný house sit v zime (november-január), tak sa oznam objaví v lete.

Ak sa hľadá sitter len na týždeň, ponuka sa objaví na webe cca 2-3 týždne pred začiatkom sittingu. Áno, existujú “last minute” house sity, ktoré začínajú o 2-3 dni, ale to chce byť veľmi flexibilný s časom, vybavením si dovolenky, kúpením letenky atď. 

Tu sa hodí pripomenúť, že house sitting nie je Airbnb, kde si objednáš ubytko s najlepším výhľadom, zaplatíš, pas do ruky a ideš. Za každým dobrým house sitom je niekoľko hodín komunikácie s majiteľom a trpezlivosť z tvojej strany.   

4. Mám dieťa, mám psa. Mám problém?

Nemáš. Opatrovať dom i zver sa dá aj s ratolesťami. Pokiaľ vieš, že tvoje batoľa, puberťák alebo štvornohý miláčik sa cíti fajn v cudzom prostredí a nezdemoluje ho, smelo do toho. Poznám rodiny, ktoré house sittingujú s viacerými deťmi, a ľudí, ktorí si na sity berú vlastného psíka.

Dnes na vybraných stránkach house sittingu si vieš vyfiltrovať “Family Friendly” house sity, takže majitelia počítajú, že im môže prísť house sitter s rodinkou. Všetko záleží od toho, ako vychované sú deti a psíci, s ktorými do domu ideš. 

Ak máš iný, cestovateľský problém, tieto knižné tipy a články ti možno rozjasnia hlavu: 

5. Ročné poplatky sú drahé

Je to o 1+1. Počítaj so mnou. Ideš na dovolenku do Grécka. Hľadáš ubytko. Priemerná cena Airbnb alebo penziónu v lete ťa nevyjde menej než 30-40 eur. To sa bavíme o samostatnej izbe u niekoho doma. Bez kuchyne. Lepší hotel s bazénom: 2x toľko.

A teraz počítajme spolu. Ak za ročné predplatné najdrahšej stránky house sittingu TrustedHousesitters.com, ktorá má niekoľko tisíc ponúk po celom svete zaplatíš 84 eur (s poistením 107 eur), tak máš prakticky v priebehu dvoch a pol dňa house sittingu v spomínanom Grécku pokrytý ročný poplatok. Ak house sittinguješ viackrát v roku, nie je sa o čom baviť. Ušetríš mraky.

Tip: A ak chceš ušetriť 25% na ročnom členskom, máš odo mňa zľavu v tomto odkaze. 

Ešte k oficiálnej registrácii. Ak sa chceš vyhnúť poplatkom, je iná cesta – nájsť si house sit cez FB skupiny. Lenže tam si nemáš ako overiť majiteľa, ani on teba. Ak sa niečo stane zvieratku, nemáš možnosť volať 24/7 veterinárnu linku, a ak sa stane nejaká nehoda (niečo rozbiješ, zlomíš, poškodíš), tak nemáš ani poistenie. Preto hovorím, choď ofiko cestou, neriskuj. A nešetri. Nie na tomto.

6. Budem priklincovaný-á k zvieratám

mýty o house sittingu

S Ebbie v Mexiku.

Zvieratá, o ktoré sa budeš starať, tiež nie sú s majiteľom nonstop za normálnych okolností. House sitter má voľnosť pohybu. Nie je to najímaný otrok ani babysitter, ktorý sa nemôže pohnúť od dieťaťa. Dopredu sa dohodneš s majiteľom, koľko času je OK nechať zviera samé doma. S mačkami je to dlhšie, so psíkom to môže byť kratšie pokiaľ ho musíš venčiť viackrát do dňa.

Pozor na to, že si z house situ urobíš hotel a budeš behať po pamiatkach alebo preležíš celý deň na pláži. Zvieratká to poznačí. Ak ich dostaneš svojou neprítomnosťou do úzkostných stavov, pred majiteľom to neschováš.

7. Je to nebezpečné

“Neviem, čí je to dom, čo je majiteľ zač..”

Presne tak. Nevieš, a preto je fajn house sitovať cez oficiálnu stránku, aby si prípadné komplikácie mohol-la nahlásiť administrátorom a kde si vieš ako člen prečítať referencie ostatných house sitterov na majiteľa. Čo sa týka ďalších vecí ako vykradnutie bytu, v ktorom budeš sitovať, tak to sa môže stať rovnako ako v tvojom vlastnom byte. Pokiaľ dodržiavaš bezpečnostné opatrenie, ktoré ti nechá majiteľ (zatváranie okien, brány, zapnutie poplašného systému), si v pohode.

Rada nad zlato: nikdy nedávaj na sociálne siete lokáciu, kde house sittinguješ, neukazuj byt, dom majiteľa. Nikdy.

Všetko, čo potrebuješ vedieť o house sittingu na 112 stranách v KOMPLETNÝ SPRIEVODCA HOUSE SITTINGOM

8. House sittinguje sa len v drahých vilách

To by sa páčilo každému. Možno ani nie. Starať sa o mačičku môžeš aj v panelákovej garsónke na sídlisku, v nóbl apartmáne v New Yorku alebo v starom domčeku uprostred ničoho. Mám vyskúšané všetky možnosti, a každá z nich má svoje čaro. Je len na tebe, aký house sit si vyberieš. Ak sa necítiš na intenzívne zalievanie záhrady, tak na vidiecke house sity ani nepozeraj. A naopak. Vybavené.

Extra tip: “Bytové” house sity sú často v Berlíne, NYC, Singapure, Bangkoku, občas sa objavia v Prahe. Vidiecke hľadaj v Španielsku, Francúzsku, Anglicku, Austrálii.

9. House sittingujú len dôchodcovia a batôžkári

mýty o house sittingu

Teddy na prechádzke.

House sittingujem od roku 2015, a zatiaľ som neskĺzla do jednej, ani do druhej kategórie. House sitting je o bývaní vo štvrtiach, miestach, štátoch, kam by si sa inak nedostal-a, alebo si o nich dovtedy ani nevedel-a. Nie je to o tom, že nemáš kde bývať. Je to alternatíva ubytovania ako každá iná, pričom na chvíľu žiješ miestny život a ešte máš k tomu zvieraciu spoločnosť.

10. Musím vedieť perfektne anglicky

Of course not. Ale s majiteľom sa budeš musieť nejako dohovoriť počas prvého rozhovoru, a tiež priamo na mieste, keď ti bude ukazovať dom a dávať presné inštrukcie čo a ako.

Tip: všimni si, v akom jazyku je písaný oznam na stránke.

Ak nájdeš house sit vo Francúzsku vo francúzštine, a v tomto bohémskom jazyku dokážeš povedať jedine croissant, tak na oznam ani neodpovedaj. Väčšina majiteľov hovorí anglicky. A na mieste house sittingu, kdekoľvek sa ocitneš, postačí jeden zo svetových jazykov alebo ten univerzálny. Ruky-nohy. Tu to bude horšie v prípade, keď budeš musieť volať vodára, veterinára a do telefónu vysvetliť čo sa stalo. Tu sú základy angličtiny nevyhnutné.

11. Bez referencií ma nikto nevezme

Vezme, len to chce trpezlivosť a perfektný profil. No a tiež vyšpikovaný prvý email so žiadosťou, ktorú majiteľovi pošleš.

Prečítaj si, ako dostať svoj prvý house sit. Detailné info o tom, ako vyšperkovať do dokonalosti profil i prvú správu majiteľovi, nájdeš v tomto kompletnom sprievodcovi house sittingom. Tam sa okrem iného dočítaš aj praktické rady na čo sa pýtať počas prvého rozhovoru s majiteľom, ako to prebieha pred, počas i po house site, a zopár príbehov z mojich house sitov okolo sveta.

 

Verím, že máš jasnejšiu predstavu o tom, ako v skutočnosti house sitting funguje a naberieš odvahu vyskúšať to. Veľa šťastia!

Máš ďalšie otázky? Sem s nimi do komentára 🙂 

 

Chceš sa pozrieť na staré známe destinácie novými očami?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

Kniha U vás zjem všetko

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.