Mestá v Kirgizsku surovo odpudzujú. Taká je pravda. Teda, pokiaľ nie ste fanúšikom architektúry brutalizmu a nevyžívate sa v retro atmosfére krajín bývalého ZSSR.

Už je to síce dobrých 28 rokov, odkedy sa Kirgizsko stalo nezávislým štátom, ak by však z ulíc zmizli značkové autá a pár obchodov s moderným oblečením, prechádzka kirgizskými mestami by vás vrátila do hlbokej minulosti. Hlavne vďaka sochám Lenina. Tých sa Kirgizsko spomedzi ostatných krajín Strednej Ázie zbavuje najťažšie. Respektíve, nezbavuje. Zachovanie sôch Lenina dokonca ochraňuje zákon. Toľko k anti-reklame.

Zato príroda v Kirgizsku! Do krajiny sa cestuje predovšetkým za horami, pastvinami a ľadovcovými jazerami, ku ktorým vedú značené i neznačené cesty plné oviec, jakov, drevených mostov a farebných skál. Toto! Kvôli tomu sa oplatí naplánovať si cestu do Kirgizska minimálne na 2-3 týždne.

Vedzte, že Kirgizsko je obrovská hornatá krajina. Presuny maršrutkami (minidodávky) alebo zdieľanými taxi často trvajú hodiny a hodiny. Aj keď, vybrané časti Kirgizka majú perfektné diaľnice, ktoré postavili Číňania. Prečítaj si viac praktických tipov o doprave v Kirgizsku.

Nevieš, ako si naplánovať cestu do Kirgizska? Tu sú tipy na 3 itineráre na cestu Kirgizskom.

Kam v Kirgizsku bez cestovky

Bokonbayevo, Иссык-Кульская область, Kyrgyzstan

Karakol, Иссык-Кульская область, Kyrgyzstan

Jeti-Ögüz, Иссык-Кульская область, Kyrgyzstan

Skazka Grand Canyon , Иссык-Кульская область, Kyrgyzstan

Issyk-Kul, Иссык-Кульская область, Kyrgyzstan

Beshtash, Джалал-Абадская область, Kyrgyzstan

Talas, Таласская область, Kyrgyzstan

Arslanbob, Джалал-Абадская область, Kyrgyzstan

Toktogul, Джалал-Абадская область, Kyrgyzstan

At-Bashy, Нарынская область, Kyrgyzstan

Rd to Tash Rabat, Нарынская область, Kyrgyzstan

Naryn, Нарынская область, Kyrgyzstan

Sary-Moghol, Ошская область, Kyrgyzstan

Osh, Ош, Kyrgyzstan

Bishkek, Бишкек, Kyrgyzstan

Buďte pri plánovaní cesty do Kirgizska realisti. Vyberte si radšej jednu časť (západ, stred alebo východ) a pochoďte ju poriadne, pokiaľ máte len pár týždňov. Nenáhlite sa, užite si krajinu tempom kirgizských nomádov.

Cestovala som po Kirgizsku päť týždňov a tu je výber miest, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť. S Leninom či bez.

Hlavné mesto Biškek

kam v Kirgizsku

Starý a nový Biškek, ruská baňa a stolný tenis v Dubovom Parku.

Pamätáte si slová z predošlých odstavcov, hej? Mestá e-e. Ale keď už do Biškeka priletíte a budete sa pár dní aklimatizovať než vyrazíte do prírody, tu je pár tipov, čo si pozrieť v hlavnom meste Kirgizska.

Čo vidieť v Biškeku:

  • bazár s jedlom, oblečením.
  • Námestie Ala-Too. Cez pracovné dni zíva prázdnotou, v nedeľu sa naplní rodinami a deťmi so zmrzlinou a balónikmi.
  • Pozrite si Biškek z kolotoča v Parku Panfilova.
  • Dubový park. Dá sa tu posedieť, odpočinúť. Pre pohybu-chtivých – zaplaťte euro na hodinu a prenajmite si od chlapcov v parku ping-pongové rakety. Stoly sú zdarma. Alebo sa prihovorte a zahrajte si s miestnymi. Ja som prehrala tri zápasy.
  • Ruskú “baňu” aka saunu. V Biškeku je populárna baňa Zhyrgal, viď ufovité tvary na fotke. Plavky tu potrebovať nebudete. Ja som saunu v meste pri teplote vzduchu 39C vynechala, ale kamaráti skúsili a vraj je to zážitok.
  • Dobré IPA v známom pube Save the Ales.

Jednodňové výlety z Biškeku: 

Biškek je obkolesený horami, ktoré budete vidieť takmer z každej ulice, je ľahké vybrať sa na 1-dňový výlet. Známi Cynthia a Niko, ktorých som stretla na festivale nomádov, žijú v Biškeku už 6 rokov a spísali tento skvelý zoznam miest, kam sa vybrať z Biškeku do prírody.

Ak sa necítite na to, aby ste trekovali v Kirgizsku sami, kontaktujte Trekking Union, ktorí robia organizované denné i viacdenné treky v Biškeku aj iných regiónoch.

Juho-západ Kirgizska

kam v Kirgizsku

Najväčší Lenin, architektúra Oša, nedeľa v Park Navoi.

Menší ako Biškek, príjemnejší ako Biškek. Mesto Oš na opačnom konci krajiny mnoho turistov vynechá, resp. tam nedojdú kvôli času. Ak plánujete trek v Pamírsko-Alajskom pohorí, Oš bude vhodný východiskový bod.

Čo vidieť v Oši:

  • Klasicky, tržnicu. Jayma bazár starý 2000 rokov je mega obrovský, dlhý niekoľko kilometrov. Podobne ako v Biškeku, aj tu si dávajte pozor na osobné veci a ako vám vydajú peniaze pri nákupe.
  • Sulaiman-Too, posvätná hora, jediná pamiatka UNESCO v Kirgizsku a múzeum.
  • Navoi Park. Hlavne v nedeľu je plný rodín, starší Kirgizi mastia šach, mladí skúšajú šťastie na strelnici.
  • Staré ruské lietadlo za parkom.
  • Najväčšia socha Lenina v Strednej Ázii. Ehm, fakt je obrovský.

Kamaráti Audrey a Dan strávili v Oši viac času, riadne to tam pochodili, prečítajte si tohto detailného sprievodcu.

Tip na 1-dňový výlet z Oša: Mestečko Uzgen. Hoďka z Oša. Uzgen, jedno z najstarších miest Kirgizska, nie je v mnohých cestovateľských bedekroch, ale pokiaľ máte chuť naučiť sa o populárnej červenej ryži, z ktorej robia najlepší plov v Kirgizsku, navštíviť historický komplex s mauzóleom a minaretom, zájsť na ďalší skvelý kirgizský trh, urobte si výlet aj sem.

Samotný Uzgen nie je veľký a bez sprievodcu sa tu môžete nudiť. Skočte do turistického centra a dohodnite si na pár hodín miestneho sprievodcu.

Sary Mogul (Sary-Moghol) a jazero Tulpar

kam v Kirgizsku

Toto. Hneď by som sa vrátila.

Budem sa opakovať z predošlých článkov, ale Sary Mogul je pre mňa najkrajšie miesto v Kirgizsku a hádam aj jedno z najúžasnejších prírodných miest, aké som kedy videla. Dostanete sa sem z Oša zdieľaným taxíkom alebo maršrutkou, ktorú vám pomôžu dohodnúť v kancelárii CBT (Community Based Tourism).

Poznámka: nejde o cestovku per sé. Je to komunita ľudí, ktorá organizuje výlety v regióne pre turistov. Pomáhajú s dopravou, ubytovaním a zážitkovými aktivitami. Mne dali kontakt na taxikára, s ktorým sme sa dohodli na odvoze. Ak neviete rusky, nechajte to na ľudí v CBT.

Ide o ťažšie dostupné miesta z Oša. Diaľnicou je to 3 hodiny do dedinky Sary Mogul, odtiaľ sa ďalej k Yurt Camp Lenin Peak pri Tulpar jazere dostanete taxíkom. Cesty sú bez asfaltu, pripravte sa na to.

Sary Mogul a okolie je východiskovým bodom na výstup na Štít Lenina, čo je vraj jedna z najľahších sedemtisícoviek na svete. Od jurta kempu sa dajú robiť prechádzky aj bez sprievodcu, prípadne sa môžete vybrať chodníkom smerom k Štítu Lenina. Krajina, ktorou budete prechádzať, je neskutočná. Je to akoby sa Mars spojil so Zemou, a na novej planéte roztrúsili pár júrt a stáda oviec a jakov. Ak hľadáte menej turistické, tiché miesto s úžasnou scenériou – Sary Mogul a jazero Tulpar.

Viac článkov o Kirgizsku:

Centrálna časť Kirgizska

Naryn

kam v Kirgizsku

Tam, kde sa nič nedeje, a predsa ste z toho očarení.

Mesto je prakticky koncentrované okolo hlavnej cesty v strede mesta, medzi horami. K videniu tu toho veľa nie je, CBT v centre ponúka zážitkové aktivity (kurz varenia, workshop, kde sa naučíte šiť šyrdak, aj keď mne prišiel málo informatívny, viac som sa naučila u remeselníčky, ktorú som stretla náhodou v inej dedine.)

Naryn je zastávkou z Biškeka k známemu jazeru Song Köl. S dopravou a ubytovaním pri jazere vám radi pomôžu v CBT.

Taš-Rabat

kam v Kirgizsku

Karavansaraj v Taš-Rabate zvonku i zvnútra.

Ak budete v Kirgizsku autom, tak si z Narynu “odskočte” do Taš-Rabatu. Cesta trvá cca 2 hodiny, nechodí tam (zatiaľ) žiadny autobus.  Staroveký kavaransaraj je unikátne pútnické miesto v Kirgizsku, o ktorom budete počuť nespočetné legendy. Napríklad ak sa pokúsite spočítať miestnosti, vraj sa číslo zakaždým mení. Raz je ich 39, inokedy 41. Skúste. Mágia.

At-Baši

kam v Kirgizsku

Trh so živými zvieratami v At-Baši.

Pokiaľ máte silnejšie žalúdky a zaujíma vás, ako prebieha predaj a nákup dobytka v Kirgizsku, môžete tak urobiť na nedeľnom bazáre v At-Baši (alebo neďaleko m.Karakol na juhovýchode). Nejde o žiadnu turistickú atrakciu. Nevidela som tam žiadneho zahraničného návštevníka, ani veľa žien. Preto odporúčam ísť tam s miestnymi z Naryna alebo sa dohodnite na návšteve s ľuďmi z CBT Naryn. Najlepšie je ísť skoro ráno, do 8-9 hodiny.

Toktogul

kam v Kirgizsku

Studený a čistý Toktogul.

Toktogul je síce známa ako najväčšia hydroelektráreň v krajine, ak by ste ale mali chuť sa vykúpať, dá sa to v jazere s rovnakým názvom asi pol hodinu z mesta. Odporúčam zdržať sa aj dva dni a vyraziť do okolitých hôr, ktoré sú menej známe medzi turistami. Viď tip nižšie. Po ceste k jazeru Toktogul neprehliadnite starý cintorín, kde hrobky splývajú s oranžovou púštnou krajinou.

Al-Köl

kam v Kirgizsku

Al-Köl na kirgizskej mape nenájdete.

Jedno z miest, kde je viac než pravdepodobné, že nestretnete ani nohu, je vysokohorské jazero Al-Köl. Trek z východiskového bodu (40 minút autom z Toktogulu) trvá cca 5.5 hodín tam aj späť. Cesta nie je značená, vybrať sa tam treba len so sprievodcom z guesthousu v Toktogule. Odporúčam skúsených sprievodcov z guesthousu Kagan.

Arslanbob

kam v Kirgizsku

Orechy, orechy, viac orechov.

Najväčší les vlašského orecha na svete? Vitajte v Arslanbobe! Lesy sú v súkromnom vlastníctve miestnych, dá sa nimi však prejsť, keďže nie sú oplotené. Okrem vône listov vlašákov a kravičiek sa do Arlanbobu chodia cestovatelia pozrieť aj na dva vodopády, prípadne do mini-pidi dielničky, kde sa vyrába olej z vlašského orecha. Alebo na pochúťku lisovaných plátov z jabĺk. Kirgizská zdravá žuvačka.

Ubytovanie nájdete cez CBT, alebo kontaktujte priamo fantastického Ibragima a jeho rodinu (v CBT sú registrovaní ako guesthouse číslo 6). Ibragim hovorí plynule nemecky, trochu anglicky:

Ibragim Karimjanov
CBT – Guesthouse 6, Arslanbob
tel: +996 777 733056
email: ibragimhouse6-k@mail.ru

Severo-západ Kirgizska

Talas

kam v Kirgizsku

Legendárneho hrdinu Manasa cítiť najviac v m. Talas.

Tu veľa turistov nepáchne. Ale zato historici a miestni tu putujú aby navštívili múzeum národného hrdinu Manasa. Múzeum je skromné, prehliadky sú len v ruštine a kirgizštine. Za múzeom sa dá vyšľapať na horu s výhľadom na krajinu. Pokiaľ máte cestu okolo alebo vás zaujíma história Kirgizska, je fajn sa tu zastaviť. Inak ale mesto nenadchne.

Kirov

kam v Kirgizsku

Dúha z piesku a Lenin, čo stráži modré jazierka.

Málo vám bolo Lenina v Biškeku a Oši? Čo tak 5 metrová busta Lenina, ktorá stráži vodnú nádrž pri hranici z Kazachstanom? Sama by som sa sem zrejme nevybrala. Ale pred 10 rokmi sa mi snívala dedina s názvom Kirov. Ono, ako som neskôr zistila, Kirovy sú dva. Jeden v Kirgizsku, s Leninom, a druhý na Sibíri. Skúsila som ten kirgizský.

Objekt s Leninom je strážený, pri fotení nás s kamarátkou vyhnali preč, ale ten pohľad… Kamenný výraz kamennej tváre v pozadí modrej vody…

Kirov bol inak kedysi populárne rekreačné miesto pre Kirgizov. Dodnes tám chátrajú rezorty pred vysušeným jazerom, z ktorého sa vytvorila impresívna pieskovo-kamenná dúha.

Beš-Taš

kam v Kirgizsku

Priesmyk Beš-Taš.

Do Beš-Tašu sa len tak na prechádzku nechodí. Cez Beš-Taš (v preklade z kirgizštiny “päť kameňov”) sa prechádza priesmykom na koni alebo pešo, ak máte 6 až 8 dní. Trasa v Národnom parku Beš-Taš nie je značená, budete potrebovať sprievodcu. Ide sa z Talasu do Toktogulu, prespáva sa v stanoch. Ja som sa tu zastavila len na jeden deň, stálo to za to len preto, že sme mali s kamarátkou auto.

Východ Kirgizska

Issyk-Kul

kam v Kirgizsku

Dovolenka pri kirgizskom “mori”.

“To je to jazero, kam chodia Rusi na dovolenku.” Toto budete o Issyk-Kule počuť často. Je to pravda len čiastočne. Severná strana jazera je ozaj populárna medzi ruskými turistami, juh je ale iný, prekrásny a dá sa tu vidieť a zažiť veľa, hlavne ak cestujete za prírodou a dobrým jedlom.

Skazka Kaňon

kam v Kirgizsku

Naživo ešte krajšie výhľady.

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden baník na dôchodku, ktorému sa prírodný úkaz kaňonu zapáčil natoľko, že ho pomenoval “Skazka” (v preklade z ruštiny ‘rozprávka’). Baník sem spočiatku priviedol miestnych turistov, neskôr sa o mieste dozvedeli aj zahraniční cestovatelia a bolo po tajomstve. Kaňon je úžasný, dá sa pekne prejsť po úzkych chodníkoch. Pozor na suché a daždivé obdobie, kĺže sa.

Jeti Ögüz

kam v Kirgizsku

Doliny, rieky, lesy, vodopády a betónové hrdzavé mementá minulosti.

Jeti-Öguz mi prišiel spočiatku ako oblbovák pre turistov. Jurta kemp s karaoke pódiom, fľaše, čo sa povaľujú okolo júrt, miestni unavení z turistov… Ale potom som sa vzdialila z hlavnej cesty a užila si menej vychodené chodníky. Dostanete sa sem z m.Karakol maršrutkou #355, potom už len taxíkom k rezortu Jeti-Öguz Kurort, odkiaľ sa vyberiete po chodníku stále za nosom.

Krajina je diametrálne odlišná od tej na juhozápade. Je zelenšia, s listnatými aj ihličnatými stromami, nepôsobí vyprahnuto ako Sary Mogul. Jazdí sa sem aj kvôli červeným skalám pomenovaným Sedem býkov a Zlomené srdce. Viac o Jeti-Öguz v tomto anglickom článku.

Karakol

kam v Kirgizsku

Dominantná modrá, pravoslávny chrám a festival na námestí.

Malé mestečko s jednou z najlepších kuchýň v Kirgizsku. Dobrá oddychovka pred/po treku do okolitých hôr. Odporúčam ísť na walking tour s miestnym sprievodcom, zastavte sa v CBT kancelárii v centre pre viac detailov.

Kyzyl-Tuu

kam v Kirgizsku

Najlepšie miesto, kde sa naučíte o jurtách.

Zastrčená dedinka neďaleko mesta Bokonbaevo. Jazdí sa sem len kvôli jednému. Jurty. Kyzyl-Tuu zásobuje jurtami celé Kirgizsko. Vy môžete byť pri tom. A dokonca si jurtu aj postaviť. Ak ste do júrt blázni ako ja, tak Kyzyl-Tuu musí byť na zozname.

 

Toľko k tipom kam v Kirgizsku. Keď už nič iné, mestá v Kirgizsku vás namotivujú na to, aby ste ostali v prírode čo najdlhšie a v betónových uliciach sa zdržali len nakrátko.

Šťastnú cestu, nech sa dobre trekuje, zaspáva v dolinách a kráča starými bazármi v Kirgizsku!

 

Viac článkov o Kirgizsku nájdete na týchto portáloch: 

caravanistan.com

uncorneredmarket.com

goatsontheroad.com

travelistan.sk

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.