Tiež sa potešíš, ak počas návštevy v novej krajine prebieha špeciálna oslava? V tomto článku nájdeš zoznam festivalov vo svete, od tradičných historických, hudobných po nábožensko-bizarné slávnosti po celom svete. Nechaj sa inšpirovať tipmi od slovenských cestovateľov!
FESTIVALY a TRADIČNÉ OSLAVY VO SVETE
JANUÁR
VIANOCE, ĽVIV, UKRAJINA / každoročne 6.1.
Ak túžiš po tradičných Vianociach s koledami, fantastickým jedlom s 12 chodmi a minimálnou komerciou, mesto Ľviv na západe Ukrajiny ťa milo prekvapí. Výnimočnými vianočnými trhmi v centre mesta, spevom koledníkov na námestiach, v uliciach, alebo aj v električke! Pridaj sa a neodmietaj pozvanie a večeru u miestnych. Je to kulinárska i kultúrna rarita s rituálmi, do ktorých ťa domáci radi zasvätia. Za mňa jedny z naj spomienok na Ukrajinu.
Článok o tom, čo má spoločné Ukrajina, ukradnuté čižmy, Čína a slovenský pas.
ČÍNSKY NOVÝ ROK, ČÍNA / 25.1.2020
Tip od Pavla Dvořáka, vynikajúceho experta na Čínu. Nájdeš ho na Facebooku a Instagrame.
Štvrtého februára sa v Číne začínajú Sviatky Jari. U nás ich poznáme pod názvom Čínsky nový rok. Pokiaľ chcete zažiť tradičné oslavy Čínskeho roku, vyhnite sa mestám. So zákazom ohňostrojov sa tam tradičné oslavy postupne vytrácajú.
Navyše, sviatok jari je sviatkom rodiny. Všetci sú doma za spoločným stolom, na ulici je mŕtvo. Ak sa ale vyberiete na vidiek, nielen že oslavy sú hlučné, živé a dlhé, ale určite s vás niekto ujme a pozve vás k sebe domov. Lebo Číňania nenechajú ľudí na nový rok samých.
Viac o Čínskom Novom roku si prečítaj v Pavlovom kompletnom sprievodcovi Čínskym Novým rokom.
FEBRUÁR
MAHA SHIVARATRI, KÁTHMANDU, NEPÁL / 21.2.2020
Tip od Joža Orgonáša, mužskej polovičky blogu Cestujeme spolu. Mrkni na ich romantický Instagram a Facebook.
Hinduistický sviatok je nocou najvyššieho boha Shiva, kedy sa hinduisti postia a večer navštevujú posvätné chrámy. Najmagickejším miestom na pozorovanie festivalu je chrám Pashupatinath, kde stretnete stovky svätých mužov (Sadhu).
Obnažení a odetí iba v popole sedia neďaleko chrámu, kde im ľudia prinášajú obety: marihuanu a hašiš. Svätí muži priamo pred davom fajčia a vzdávajú tak hold najvyššiemu Shivovi. Obľúbeným nápojom tohto dňa je Bhang, zmes orechov, korenín, bylín, extraktu marihuany a mlieka.
Cieľom festivalu je prekonanie temnoty a ľudskej ignorancie. Celodenný festival je nepálskym štátnym sviatkom, ktorý sa v noci mení na nespútanú zábavu.
Viac o cestovaní v Nepále si môžeš prečítať v týchto článkoch Joža a Hanky.
KARNEVAL RIO DE JANEIRO, BRAZÍLIA / 21–26.2.2020
Tip od Katky Géčovej z blogu Čerešne. Nájdeš ich na Facebooku a Instagrame.
Najslávnejší karneval sveta. Rio je hore nohami, spoločenské pravidlá poľavujú, nič pre puritánov. Na vlastnej koži sme zažili karneval v Riu dvakrát a z pretlaku emócii sme sa dostávali ešte dlho potom. Veľkolepá prehliadka samby je sprevádzaná obrovským pozitívnym napätím, chaosom, účastníci sú v úplnom vytržení.
Podarilo sa nám preniknúť priamo do hlavnej súťaže škôl samby. V škole Sao Clemente nás je 4500, zoradení tancujeme sambu ďaleko pred sambodromom, spievajúc postupujeme, a zrazu sme tam! Ohňostroj, svetlá, 70 000 divákov kričí a tancuje s nami. Za polhodinu v sambodrome sme schudli, prišli o hlas, telá doráňané od konštrukcií kostýmov. Ale ten pocit!
Viac o karnevale v Riu od Čerešní v tomto článku.
Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?
12 reportáží zo sveta, 256 strán
STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet
MAREC
KARNEVAL V GUINEA BISAAU, ZÁPADNÁ AFRIKA / 2–5.3.2020
Tip od Joža Terema. Nájdeš ho na Facebooku, Instagrame alebo jeho skvelej cestovateľskej kaviarni Dobrodruh v Bratislave.
Guinea Bissau je malá rovinatá krajina piesočných saván a riek v Západnej Afrike. Najviac ju preslávil Bissauský karneval, niekoľkodňový kolotoč zábavy, masiek, spevu a vystúpení rôznych škôl samby. Guinea Bissau je bývalá portugalská kolónia, festival môže pripomínať slávny festival v Rio de Janeiro.
Ten v Guinea Bissau má zase nefalšovaný nádych Afriky. Ulice sa každý večer zaplnia desaťtisícami ľuďí, všade znie hudba, tancuje sa. Nezabudnuteľná pestrosť farieb, temperamentu a exotiky.
HOLI, KÁTHAMANDU, NEPÁL / 10.3.2020
Tip od Marty Rajkovej, ktorá sa zamilovala do Nepálu. Nájdeš ju na Facebooku, Instagrame a Youtube.
Holi je pohyblivý hinduistický sviatok farieb a radosti, slávi sa v deň splnu mesiaca Phalgun, čo pripadá na marec. Zažiť ho môžete hlavne v Indii a Nepále. Ja som Holi zažila v Káthmandu, v roku 2016. Od rána z úzkych uličiek vybiehali miestni chlapci a natierali nám líca práškovými farbami.
Voda, krik, smiech a hlasná hudba. Dav mal obrovskú energiu a decibely, navonok pôsobil šialene, no vnútri priateľsky. Holi je sprevádzané aj náboženskými rituálmi, napr. Holika Dahan – pálenie Holiky. Tie sú však menej viditeľné pre turistu.
NYEPI, BALI, INDONÉZIA / 25-26.3.2020
Tip od Michel Struhárovej, jednej z top expertiek na Indonéziu, kde Michel žila. Nájdeš ju na Facebooku a Instagrame.
Deň ticha Nyepi je na Bali novým rokom. Predchádza mu sprievod ogoh-ogoh. Miestni nesú na dedinách veľké sochy symbolizujúce démonov. Tradícia hovorí, že po sprievode by sa mali sochy spáliť, aby vstúpili do nového roka bez zlých síl.
Ticho je počas Nyepi nariadené od 6:00 ráno a trvá 24 hodín. Je zakázané vychádzať, používať oheň, vykonávať akúkoľvek činnosť. V tento deň je dokonca zatvorené aj letisko. Balijci totiž veria, že v tento deň prechádzajú ostrovom démoni a keď uvidia, že na ostrove nikto nežije, pôjdu ďalej a nebudú im znepríjemňovať život.
Prečítaj si viac článkov o Indonézii od Michel.
APRÍL
VEĽKÁ NOC, SAN PEDRO CUTUD, FILIPÍNY / 05-12.4.2020
Tip od cestovateľa, stopára a dnes už majiteľa vydavateľstva Elist, Petra Hofereka. Nájdeš ho aj na Facebooku a blogu Svetobežník Hogy.
Len máločo zviditeľnilo Filipíny ako veľkonočná tradícia ukrižovania v San Pedro Cutud. Na Veľký Piatok po uliciach prechádzajú dobrovoľní trpitelia, napodobňujú utrpenie Ježiša. Niektorí nesú veľký kríž, iní si nechávajú klincami poprepichovať chrbát a následne sa sami bičujú po chrbte.
Pred 15. hodinou sa všetci zídu na vyvýšené miesto, kde na troch krížoch postupne prebieha ukrižovanie. Väčšina dobrovoľníkov sa necháva priklincovať len cez dlane, niektorí si nechajú prebiť aj chodidlá. Každý z nich visí na kríži asi 5 minút. Takto sa za deň vystriedajú desiatky “Ježišov”. Atmosféru dopĺňajú kostýmy pripomínajúce rímskych vojakov a náboženské symboly.
Viac o slávnosti v Petrovom článku Veľkonočné tradície na Filipínach.
MÁJ
OVERLAND, KEMP SLNEČNÉ SKALY pri RAJECKÝCH TEPLICIACH, SLOVENSKO / 28.-31.5.2020
Tip od Zuzky a Martina Remišovcov, ktorí stoja za mega projektom Bronco namiesto hotela. Autori cestopisu Mongolsko a Sibír aka ako zažiť svadobnú cestu na expedícii s 25-ročným Fordom Broncom.
Overland – festival autonomádov je každoročné stretnutie cestovateľov na kolesách a nadšencov pre tento druh spoznávania sveta. V krásnom kempe pri Rajeckých Tepliciach sa stretávajú originálne vozidlá, ktoré si ich majitelia vyskladali podľa svojich predstáv, ale aj autá, ktoré už na prvý pohľad kričia „som kuriozita“.
Môžeš sa tešiť na víkend plný cestovateľských filmov a prezentácií, užitočných workshopov, ale aj totálne uletených súťaží. Naučili sme sa už opraviť, ale aj vykradnúť Ladu, založiť oheň, vyrobiť si pitnú vodu, či vytiahnuť zapadnuté auto bez navijaka.
Akcia je hlavne o zábave a spolupatričnosti. Návštevníci sa stávajú súčasťou veľkej cestovateľskej rodiny, ktorá si navzájom pomáha, vymieňa skúsenosti a tipy, či už doma alebo v ďalekých krajinách.
Viac detailov o festivale Overland nájdeš na ich oficiálnom webe, aktualizácie na ich Facebooku.
BRAGA ROMANA, PORTUGALSKO / 20–24.5.2020
Tip od Zdenka Somorovského z blogu The First Step Travel, milovníka Portugalska a Brazílie. Nájdeš ho na Facebooku a Instagrame.
V meste Braga sa posledné 4 roky koná prekrásny antický festival Braga Romana. Občania oslavujú viac ako 2000 ročnú históriu založenia mesta Rimanmi z roku 15 po Kr. Celé mesto chodí v rímskej tunike, aj čašníci v podnikoch, legionári v plnej zbroji pochodujú ulicami, vedľa nich Germáni brúsia meče.
Hrá sa divadlo, deti tancujú a učia sa o rímskom spôsobe života. Pripravujú sa tradičné rímske pokrmy, recitujú sa antické básne, učí sa rímska filozofia a latinčina. Večer sa konajú náboženské procesie, ohňové šou, gladiátorské súboje. Tu je krátke video zo slávnosti na inšpiráciu.
SILK AND SPICES, UZBEKISTAN / 30–31.5.2020
Tip od Tomáša Kubuša z blogu Street Food Hunters, ktorý ochutnáva svet na trhoch i na uliciach. Nájdeš ho na Facebooku a Instagrame.
Orientálna, uzbecká Buchara (kam už môžeme od februára bez víz) v sebe každoročne v máji ukrýva málo známy, no unikátny festival „Silk and Spices“ (Hodváb a koreniny). Čo viac vyjadruje dušu Hodvábnej cesty ako tieto dve komodity?
Počas troch dní sa mesto zabáva, vystupujú tu umelci v tradičných krojoch, ochutnáva sa najlepší plov sveta, námestie Ljabi Chauz zdobia stánky s bucharskými nožmi, hodvábom, koreninami a inými lokálnymi výrobkami a celá Buchara dostáva prímes ešte väčšej exotiky vďaka tancu a hudbe.
Ak ťa zaujíma jedlo Uzbekistana, pozri si Tomášov článok Uzbekistan. Čo ochutnať?
JÚN
ČÍNSKY FESTIVAL DRAČÍCH LODÍ, ČÍNA / 25.6.2020
Tip od cestovateľa a fotografa Aleša Tvrdého z blogu Photo and Traveling. Nájdeš ho na Facebooku a Instagrame.
Tradícia pretekov dračích lodí je staršia ako náš letopočet. Väčšie, ale aj menšie lode, muži i ženy, dospelí alebo študenti si môžu zmerať svoje sily. Väčšie lode majú na palube aj bubeníka, ktorý udáva tempo lode. Zároveň tak aj motivuje svoj pádlujúci tím k lepšiemu výkonu.
Na stovkách metrov dlhej dráhy sa počas niekoľkých dní rozhodne, ktoré posádky sú najlepšie a budú reprezentovať svoju krajinu aj na medzinárodných pretekoch.
GLASTONBURY FESTIVAL, ANGLICKO / 24–28.6.2020
Tip od Petra Kincela z blogu Cestuj po svete, ktorý miluje Filipíny a Taiwan, kde momentálne žije. Nájdeš ho na Facebooku a Instagrame.
Jeden z najznámejších hudobných festivalov na svete, kde počas piatich dní vystupujú najväčšie hudobné mená aj mladé neznáme kapely na desiatkach pódií. Všetko je doplnené nespočetnými atrakciami, tematickými dedinkami, sochami a umeleckými inštaláciami.
Na festival si nezabudnite gumáky. Glastonbury takmer každý rok zastihne lejak, tancovanie v blate na obľúbenú skupinu v čižmách je neodmysliteľnou súčasťou podujatia.
JÚL
NAADAM, MONGOLSKO / 11–15.7.2020
Tip od Martina Navrátila z portálu Travelistan – cestovateľa, ktorého nájdete tam, kde je zvýšená hladina adrenalínu. Inak na Facebooku a Instagrame.
Naadam je najväčší mongolský národný sviatok, ktorý môžeš zažiť na rozľahlých pláňach alebo hlavnom štadióne v Ulanbátare. Účastníci súperia v troch disciplínach: zápasenie, lukostreľba a konské preteky. V 90-tych rokoch bola pridaná nová disciplína, tzv. kostičky (ankle bone shooting).
Disciplíny sú sprevádzané spevom, tancom, herectvom, či určitou dávkou predvádzania sa. Jedným z najpopulárnejších okamihov Naadamu sú preteky 5-ročných koní. Džokejmi sú deti vo veku 5-13 rokov. V Mongolsku sa deti učia jazdiť na koni už v útlom veku. Ak sa zapoja aj do pretekov, reprezentujú tradíciu a hrdosť celej rodiny.
Viac fotiek a info o Naadam festivale v tomto článku.
KVIRIKOBA, GRUZÍNSKO / 28.7.2020
Tip od Jozefa Antalu, experta na Kaukaz (Trekking in the Caucasus). Nájdeš ho na Facebooku.
Svani sú kaukazské etnikum, vzdialene príbuzné Gruzíncom. Ich najvýznamnejší sviatok je Kvirikoba. Koná pri kostole Sv. Kvirika v Hornom Svaneti. Svani sa tu schádzajú aby si zaistili božskú priazeň a stretli príbuzných. Kostol je známy ako úložisko tzv. “Šalianovej ikony”.
Táto 1000-rokov stará, legendami opradená ikona je najposvätnejším náboženským predmetom v Svaneti. Prísahou na ňu sa urovnávali krvavé spory medzi miestnymi klanmi a tiež slúžila ako “detektor lži” v prípade vážnych zločinov. Ikona je po väčšinu roka zamknutá v múzeu a len v tejto jediný deň je odhalená verejnosti.
Viac o regióne Svaneti si môžete prečítať v tomto článku.
AUGUST
LET IT ROLL, MILOVICE, ČESKO / 30.7–1.8.2020
Tip od Lenky Lukáčovej, cestovateľky a lifestyle blogerky. Nájdeš ju na stránke Lenka Says, Facebooku a Instagrame.
Let it Roll je najväčší drum and bassový festival na svete, ktorý navštevujú desaťtisíce tancachtivých ľudí z takmer 50 krajín. Tento rok na ňom uvidíte aj High Contrast-a či Noisiu, AMC-ho či The Upbeats. Ďalšou špecialitou festivalu je jeho poloha.
Koná sa v bývalom výcvikovom priestore v obci Milovice neďaleko Prahy, ktorý vznikol za Rakúsko-Uhorska, pričom bol využívaný až do roku 1991. V jeho okolí sa tiež nachádzajú rôzne pamätihodnosti spojené s históriou letiska.
SEPTEMBER
FEAST OF SAN GENNARO, NEW YORK CITY, USA / 17-27.9.2020
Tip od Tonyho Dúbravca, ktorý bloguje aj o cestovaní, má vlastnú talkshow “10ka” a podcast Afterwork. Nájdeš ho aj na Facebooku a Instagrame.
Keď som bol pred pár rokmi v New Yorku, nepredpokladal som, že budem mať to šťastie, že práve v tých dňoch sa bude v časti Manhattanu, Little Italy konať jeden z najobľúbenejších newyorských pouličných festivalov – Slávnosť sv. Gennara. Je to 11-dňový festival, ktorý zaplaví ulice celej mestskej štvrte skvelým talianskym jedlom, vínom a hudbou.
Pochopiteľne, nechýbajú ani cirkevné obrady oslavujúce Sv. Gennara, patróna mesta Neapol. Určite nezabudnite ochutnať talianske klobásy, calzone, pizzu alebo domáce cestoviny. No a nie je nič lepšie, ako to zakončiť pravým espressom alebo kvalitným červeným vínom.
Kto sa chystá do NYC, tu je Tonyho článok New York: 7 vecí, ktoré musíte zažiť.
OKTÓBER
VEGETARIÁNSKY FESTIVAL, PHUKET, THAJSKO / 16.–25.10.2020
Nedaj sa zmiasť názvom festivalu. Na thajskom ostrove sa neoslavuje zdravou výživou. Ide o festival, ktorý tu zachovala čínska komunita.
Priprav sa na scény, kedy si muži prepichujú časti tela rôznymi predmetmi, prechádzajú po žeravom uhlí a vrcholom je výstup po rebríku s ostrými stupienkami. Fotky z festivalu vyzerajú dosť desivo, pre odvážnych – pozrite si reportáž z roku 2018.
Praktické tipy pred cestou do Thajska nájdeš v mojom e-booku THAJSKO BEZ CESTOVKY.
NOVEMBER
HALLOWEEN, WHITBY, ANGLICKO / 30.10. – 1.11.2020
Tip od Simony a Lukáša z awesometravelsome.co.uk. Nájdeš ich na Instagrame a Facebooku.
Netradičné oslavy Halloweena? Čo tak v mestečku Whitby na severe Anglicka, kde si na svoje prídu milovníci duchárskych príbehov a Drakulu? Každoročne sa tu koná udalosť “Illuminated Abbey”, ktorá je nezabudnuteľným zážitkom pre fanúšikov histórie, ale aj grófa Drakulu.
Opátstvo Whitby Abbey zo 7.storočia je podľa legendy miestom, ktoré inšpirovalo Brama Stokera k napísaniu knihy, a kde sa Drakula prvýkrát vylodil na ostrovoch. Pár dní pred Halloweenom je opátstvo vysvietené ako z rozprávky, koná sa tu sprievodný program a krátke divadelné predstavenia Drakulu.
Viac info si prečítaj v článku Simony a Lukáša Drakulovské Whitby.
DEV DEEPAWALI, VARANASI, INDIA / 29.11.2020
Festival Svetiel a Bohov. To je vôňa spálených sviečok, vonných tyčiniek, jasné farby jemného piesku, z ktorého ženy so zenovým pokojom skladajú prenádherné mandaly na brehu rieky Ganga.
Na schodoch ghatov horí takmer milión sviečok – pocta rieke Gange a bohom, ktorí podľa legendy schádzajú umyť sa v nej práve v tento deň. Festival končí rituálom Ganga aarti na jednom pódiu a … rokovým koncertom o pár desiatok metrov ďalej.
Prečítaj si
praktické info o ceste do Indie,
ako zvládnuť kultúrne šoky v Indii alebo
YI PENG a LOY KRTAHONG, CHIANG MAI, THAJSKO / 31.10-1.11.2020
Dva z najkrajších festivalov v Thajsku. Najlepšie je ich zažiť na severe, v m. Chiang Mai. Ide o jedny z najdôležitejších osláv v krajine. Počas Yi Pengu sa do neba vypúšťajú lampióny z ryžového papiera s prianím za silné zdravie a hojnosť. Počas osláv Loy Krathongu zase miestni púšťajú po rieke košík z banánových listov a farebnými kvetmi a vonnými tyčinkami.
DECEMBER
Netradične farebný Silvester, Akureyri, Island / 31.12.2020
Tip od Hanky Orgonášovej, ženskej polovičky dua Cestujeme spolu. Nájdeš ju na Instagrame a Facebooku.
Kde stráviť najkrajší Silvester s úžasným ohňostrojom? New York, Sydney, Paríž? Máme pre vás tip na miesto, ktoré by vás na 99% nenapadlo – mestečko Akureyri na severe Islandu. S iba 17 tisíc obyvateľmi je to štvrté najväčšie mesto Islandu, v ktorom sa odohráva neskutočné farebné divadlo.
V strede mestečka je na kopci kostol, z ktorého máte úžasný 360° výhľad na celé mesto, avšak… Na Islande predávajú ohňostroje dobrovoľní záchranári, pre ktorých je predaj pyrotechniky jedným z ich hlavných príjmov, vďaka ktorému potom môžu pomáhať ľuďom.
Islanďania to vedia a často sa stane, že celá jedna výplata (!) ide práve na podporu záchranárov cez nákup ohňostrojov. Na Silvestra potom začne nebeské divadlo už o 23:45 a končí pol hodinu po polnoci – my sme zostali s otvorenou sánkou nad tými farbami, ktorými hýrilo islandské nebo.
Pozri si viac článkov o Islande na blogu Hanky a Joža.
My sme navštívili Damba festival na severe Ghany. Dagombovia oslavujú tancom a bubnami svoje etnikum a náčelníka. Tancovali sme aj my simingy (belošky) a náčelník nás odmenil mincami, ktoré potom putujú bubeníkom.