Mesto Charkiv nepatrí medzi cestovateľskú TOP 5 Ukrajiny. Ale mohlo by. Bývalá metropola turistov nikdy nepotrebovala. Dodnes profituje z priemyslu a obchodu. Navyše, ak si Charkiv pamätáte zo školských čias ako šedivé priemyselné mesto, hrnúť sa sem asi nebudete. Dnes však mesto zažíva v komunite cestovateľov mierny boom. Niektorí sa sem vyberú za architektúrou socialistického realizmu, iní zase počuli o Charkove ako o novodobom východoeurópskom hube digitálnych nomádov.
Čo môžete čakať od mesta Charkiv? Pozrite si toto video:
Mesto Charkiv: prečo sem cestovať ?
1. Lebo Charkiv je iný
Od Charkova som nečakala nič, a o to viac prekvapil. Tak ozajstne. Šla som tam pripravená na pretlak betónu a kovu. A odišla som s pocitom, že je to jedno modernizujúce sa mesto.
Čisté, upravené ulice, parky, moderný systém vstupu do metra. To všetko sú maličkosti, ktoré dokazujú, že Charkiv to má namierené na západ, aj keď je geograficky na opačnom konci.
Atmosféra, kde cítite, ako vám na krk dýcha minulosť, a pred očami pučí skleneno-blyštiaca sa budúcnosť.
Charkiv sa nedá prirovnať k žiadnemu mestu na Ukrajine. Budovy na hlavnom bulvári môžu námatkovo pripomenúť Kyjiv, ale to je všetko. Mesto na sever od Kyjeva treba zažiť in persona.
2. Charkivský konštruktivizmus
Ak sa v meste zrodí samostatný architektonický štýl, je zrejmé, že v ňom nepostavili obyčajné “domčeky”.
Tzv. charkivský konštruktivizmus, ktorý zažil najlepšie časy v 1920-1930-ych rokoch je jednou z dominánt mesta. Prečo tá veľkoleposť stavieb v Charkove?
Charkiv bol v rokoch 1919-1934 hlavné mesto vtedajšej USSR. Keďže mestu v tom čase chýbali reprezentačné budovy, začalo sa vo veľkom stavať. Mnoho budov z tohto obdobia tu stojí dodnes.
Tipy na architektonické pamiatky v Charkove
DERŽPROM
Štátna budova priemyslu, ktorá patrila medzi najvyššie komplexy mrakodrapov vo svete. Do momentu, kedy postavili Empire State Building. Dnes sa dá v Deržprome ísť aj na prehliadku dovnútra. Ja som šťastie nemala, múzeum bolo v ten deň zatvorené.
Ďalšie zaujímavé budovy:
Budova Centrálnej Pošty vedľa hlavnej železničnej stanice
Cirkus (show môžete vynechať)
Štátne Divadlo Opery a Baletu
3. Retro metro
Takmer každá stanica v Charkove je architektonický skvost. Nechajte sa prekvapiť a naskočte do metra len tak, naslepo a nechajte si na to aspoň hodinu. Odporúčam stanice Sportyvna, Kyivska, Akademika Pavlova, Botanicnyj Sad.
Podzemie Charkova je plné tunelov a bunkrov. Pred dvoma rokmi sa hovorilo o sprístupnení podzemia pre turistov. Situácia v januári 2020 vyzera s podzemím takto.
Prečítaj si viac článkov z Ukrajiny:
- Čo robiť v Odese: meste, kde dva dni nestačia
- Mesto Slavutyč: tam, kde sa začína od nuly
- Kamianec-Podiľskyj: čo si pozrieť v meste siedmych kultúr
- Výlet do Černobyľu. Ticho, ktoré neprekričíš
4. Tech-špička
Toto bolo pre mňa jedno z milých prekvapení. Charkiv patrí s Kyjevom medzi IT špičku na Ukrajine. Preto nečudo, že sem prúdi viac a viac digitálnych nomádov a ľudí, ktorí začali či plánujú založiť si vlastný start-up.
V regióne funguje okolo 450 IT firiem s vyše 25,000 zamestancami. Charkiv sa môže pochváliť niekoľkými držiteľmi Nobelovej ceny za medicínu, ekonomiku a fyziku.
Rozrastajúca sa komunita digitálnych nomádov, nové co-workingy a združenia, ktoré sa vehementne snažia o rozvoj digitalizácie v krajine, lepšiu edukáciu a pomoc absolventom vysokých škôl – toto je len zlomok toho, čím žije Charkiv dnes.
Viac k téme progresívneho Charkova:
Why & How Ukraine’s Kharkiv Is Emerging As A Smart City Hub
Kharkiv: Ukraine’s IT outsourcing hub
5. Zábava, z ktorej sa točí hlava
Zábavný park Maxima Gorkého nie je obyčajný park s hojdačkami. Jedine že by ste mali vyššie nároky a 130 ha park by sa vám málil.
Pôvodne malo územie slúžiť ako stromový park na jazdu na koni. Postupne sa park rozširoval, ako i možnosti, ako sa tu zabaviť.
Dnes sa tu nachádza deväť rôznych častí pre deti, rodiny, športovcov, nadšencov adrenalínu, retro park, francúzsky park a lanovka z roku 1971, ktorá funguje dodnes.
Jedna jazda trvá 18 minút, jednosmerný lístok stojí 40 UAH a v “balíčku” máte riadnu dávku adrenalínu.
Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?
12 reportáží zo sveta, 256 strán
STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet
6. Múzeum pre každého
Ak si chcete z Charkova odniesť čo najviac, nechajte si pár hodín denne na múzeá a galérie. Či vás zaujíma história, biológia, gender záležitosti, technológia, železnice, námorníctvo, sex, moderné umenie – tu nájdete múzeum čohokoľevek. Nie vždy najlepšej kvality, ale tie najväčšie stoja za to.
Ktoré múzea v Charkove navštíviť:
Múzeum archeológie a etnografie (vyše 200 000 exponátov)
Historické múzeum
Štátne prírodovedecké múzeum
Múzeum softwaru a technológie (menšie, možno stojí zato. Počas mojej návštevy bolo zatvorené)
Múzeum histórie železníc
Sex múzeum (moje dojmy: vo videu z Charkova)
7. Les v meste
Aj keď je v meste dosť parkov na oddych, Saržyn jar je miesto, kde si oddýchnete, napijete sa vody z minerálnych prameňov, vykúpete (teplota vody je vraj celoročne 10C). A ak ste s deťmi, v objekte je obrovské ihrisko. Rovnako ako náradia pre športovcov.
Najjednoduchšie sa sem dostanete lanovkou z parku Gorkého a potom 7 minút pešo cez les. Pozrite si video a budet mať lepšiu predstavu.
Koľko dní potrebujete na Charkiv?
Z vlastnej skúsenosti môžem poradiť, aby ste si vyhradili minimálne 4 dni. Charkiv je veľkomesto. A aj keď vám so vzdialenosťami pomôže metro, jednotlivé objekty či parky si v mnohých prípadoch vyžadujú minimálne dve hodiny času.
Ak toho chcete vidieť viac a nenaháňať sa za pamiatkami 15 hodín denne, ostaňte dlhšie ako tri celé dni.
Čo som nestihla a možno by stálo za to
Tzv. Barabaška alebo Barabašova tržnica – najväčšia vo východnej Európe, 14.najväčšia vo svete.
Galéria AVEC
Zrkadlová fontána
Ako sa dostanete do Charkova?
Zo Slovenska (zatiaľ) priama linka neexistuje. Z Viedne i Budapešti áno, s Wizzair.
Ak už budete alebo ste na Ukrajine, do Charkova sa dostane pohodlne vlakom z Kyjeva. Denným spojom za 5, nočným za 7-8 hodín.
Leave a Reply