Tento článok je pre vás, ktorí tušíte čo je to housesitting, len neviete kde začať.
Ak vám chýbajú základné info, pozrite si môj článok Čo je to housesitting a 19 praktických tipov ako sa stať housesitterom.

Housesitting je viac než ubytovanie zadarmo, ako sa tomu dnes robí reklama. Stráženie domu je aj spôsob, ako sa dostať na originálne miesta, byť v kontakte so zvieratami, ale aj nájsť si nových kámošov, ktorí vás zavolajú na housesit znova. Nás zavolali späť zatiaľ všetci majitelia, na niektoré sittingy sme sa vrátili po pol roku, kedy znova potrebovali sitterov. Ako teda na to?  

Ako dostať prvý housesit?

Začnite oficiálnou cestou

Zaregistrujte sa na jednej z oficiálnych stránok. Ja používam TrustedHousesitters.com a je mi s nimi dobre. Každý deň majú veľa nových ponúk a prehľadný design. V tomto článku ich spomeniem často, tipy sa však vzťahujú na akúkoľvek stránku housesititngu. To, kde sa dá zaregistrovať, nájdete tu.

Výhody pre zaregistrovaných členov:

  • Máte oficiálny profil, takže vám majitelia budú viac dôverovať. Na Trusted Housesitters môžete zvýšiť dôveryhodnosť aj medzinárodným výpisom z registra trestov alebo potvrdením adresy vášho bydliska (skúšala som dvakrát, žiadne papiere mi žiaľ od nich na Slovensko neprišli.) Ani jeden majiteľ výpis nechcel, len kópiu pasu emailom po tom, ako sme si potvrdili housesit.
  • Je to “poistka” pre vás, keď majiteľ urobí niečo neakceptovateľné. Napríklad vám “zabudne” spomenúť, že má v byte kamery. O tom v kapitole na čo sa pýtať pri pohovore. Ak vás na to majiteľ neupozorní, môžete podať sťažnosť na stránke, ale aj napísať verejný komentár na profil majiteľa. Ak máte dobrého právnika, ozvite sa mu.
  • Vidíte ponuky s 24 hodinovým predstihom v porovnaní s nezaregistrovanými. 24 hodín je v housesittingu dosť kľúčová doba. O tom prečo píšem nižšie.
  • Vidíte, koľko záujemcov už majiteľovi napísalo.
ako dostať prvý housesit

Pri pohľade na ten bazén, nie je sa čo diviť, že ponuka má už 12-15 uchadzačov.

  • Ako nezaregistrovaní vidíte len dátum, miesto, o aké zvieratká sa budete starať, ale nebudete vidieť o housesite prakticky žiadne info. Ak sa budete chcieť preklikať, vybehne vám okno aby ste sa stali členmi.
ako dostať prvý housesit

Ponuky do Španielska ako ich vidia nezaregistrovaní.

  • Majiteľa môžu priamo na stránke kontaktovať len zaregistrovaní členovia.
  • Ak ste ale členmi, detailný popis ponuky vyzerá takto:
    ako dostať prvý housesit

    Môžu aj rodiny s deťmi a máte auto k dispozícii. No nezober to!

  • S Trusted Housesitters máte k dispozícii 24 hodinovú veterinárnu linku pomoci.
  • Trusted Housesitters má aj mobilnú appku. Po uložení housesittov, o ktoré budete mať záujem a nastavení filtra v akej krajine chcete housesittovať by vám mala prísť notifikácia akonáhle nejaký majiteľ hodí na web oznam, že hľadá sitterov, tzv. real time alerts. Je to novinka. Ešte to len testujem, dám update s info ako a či to funguje. Napíšte v komentári, ak máte s týmto skúsenosť niekto.

Nevýhody:
Niekomu sa môže zdať ročný poplatok $119 USD veľa, ale ak plánujete housesittovať viac než pár dní v roku, tak sa vám to mnohonásobne vráti. Ja som v roku 2017 strávila 7 mesiacov house sittigovania v 4 rôznych krajinách a keď som si vypočítala, koľko by som dala za priemerný hotel v daných krajinách (Turecko, Belgicko, Francúzsko, Vietnam), tak mi vyšlo, že som ušetrila za 7 mesiacov vyše 7500 eur. Ako hovoríme u nás na východe – “neplano”.

Ak by ste rozhodli pre Truested Housesitters, mám pre vás 20% zľavu.

Stačí zaregistrovať sa cez tento link.

Facebook skupiny

Fungujú, ale nespoliehala by som sa len na nich. Teda, pokiaľ nežijete v určitom meste/oblasti a robíte jeden sitting za druhým v blízkom okolí. Nevýhodou je, že si nemáte ako overiť majiteľa. Ani on vás. Výhodou je, že sa môžete osobne stretnúť, vidieť byt predtým, než začnete housesittovať a vidieť aj zvieratká.

V skupinách sa objavujú oznamy samotných majiteľov, ale funguje to aj tak, že tam zverejníte oznam s fotkou seba a zvieratka, v krátkosti sa predstavíte, uvediete presné dátumy kedy budete v meste a majitelia sa vám ozvú cez správu. Mne sa ozvalo pár ľudí v Singapure. Niečo takéto:

ako dostať prvý housesit

Na tento oznam reagovali traja majitelia, len nám nesedeli dátumy.

Mrknite na skupiny:

Prípadne zadajte do Facebook vyhľadávača “House sitting in XYZ” podľa toho, kde by ste radi housesittovali. Na prijatie do skupín budete musieť odpovedať na pár kontrolných otázok.

Appky na housesitting

Toto je bomba novinka.
Zatiaľ viem o dvoch, ak máte ďalšie tipy, dajte vedieť.
Pawshake a Petbacker. Tie povoľujú za služby aj účtovať. Nielen za housesitting, ale aj za venčenie, za tzv. “pet boarding”, kedy budete platení za to, že si majitelia u vás “odložia” domáceho miláčika kým budú na služobke alebo dovolenke. Alebo že im zvieratko niekde preveziete (k lekárovi, na strihanie a pod.), tzv. “pet taxi”.

Pochopiteľne, tu je podmienkou, že máte vlastný byt alebo auto a chcete si len zarobiť, nie cestovať a bývať v byte niekoho.

Háčik je v tom, že pri Petbackeri môžete dostať len ponuky v krajine, kde sa nachádzate, keďže aplikácia je prepojená na miestnu sim-kartu, ktorá je podmienkou.

Potvrdzujem, funguje. Kamarátka v Singapure používa len tieto appky a dostáva denne 2-3 ponuky. Ja som si len na skúšku vytvorila profil, vlastne ani som ho ani nedokončila, a do dvoch týždňov, bez referencií, som dostala ponuku venčiť psov v Saigone. Len to som už bola v Hanoji.

Appky fungujú na opačnom princípe ako webky. Na webe si hľadáte housesit vy sami, v appkách sa vám ozve majieteľ po tom, čo si vás vyberie.

Počas troch rokov čo robím housesitting sa mi ani raz nestalo, aby nás majiteľ z Trusted Housesitters kontaktoval ako prvý. Vždy to bolo opačne. Dnes je housesitting populárny. Majiteľom sa ozývajú sitteri sami, nemusia nikoho hľadať.

Malou nevýhodou týchto mobilných aplikácií je, že počet krajín v ktorých fungujú je obmedzený.

Urobte si top profil

Ten by mal obsahovať:

  • Minimálne 5 fotiek. To, že čím viac, tým lepšie, potvrdili aj kamaráti Gabi a Lukáš, ktorí práve vďaka veľa fotkám a detailne vyplnenému profilu dostali svoj prvý housesit v Londýne bez žiadnych predošlých skúseností
  • Krátke video vás so zvieratkami (môže, nemusí byť)
  • Aké jazyky ovládate
  • V ktorých krajinách ste k dispozícii
  • Aké zvieratá ste mali v minulosti, resp. sa starali kamarátom, susedom
  • Ak máte skúsenosť s podávaním injekcie zvieratám alebo prácou v útulku, uveďte ju
  • Skúsenosť so záhradkárstvom
  • Nefajčiari sú obľúbenejší
  • Popíšte koníčky aj to, čo robíte bežne počas house sittingu. Majitelia si potrebujú byť istý, že budete tráviť čas aj v byte-dome, nielen tam chodiť prespať a cez deň výletovať po okolí
  • Spomeňte aké máte skúsenosti s cestovaním
  • Ak máte vlastný web, blog, jednoznačne vložte do profilu

Nazbierajte si referencie

Vypýtajte si pár riadkov spätnej väzby na vašu prácu a osobnosť od kamarátov, kolegov, šéfa. Aspoň od 4-5 osôb na začiatok.
Ak nemáte žiadnu skúsenosť so strážením zvieratka ale chcete skúsiť housesitting, ponúknite sa kamarátovi, rodine, že im vyvenčíte psa, postrážite mačku na pár hodín alebo cez víkend.
Oni budú mať radosť a vy:
A. Vyskúšate si to, aké je to starať sa o niekoho zviera a aj s ním nocovať v jednom byte
B. Budete mať referenciu
C. Budete mať foto do profilu (čo by nemala byť priorita, samozrejme)

Uveďte aj link na svoj profil na CouchSurfing, Airbnb, Workaway ak máte účet aj tam. Majitelia si tak môžu overiť vašu dôveryhodnosť.

Ako hľadať (a nájsť) dobrý housesit?

Ste zaregistrovaní, máte vypracovaný skvelý profil. Čo ďalej?
Ak máte vyhliadnutú krajinu, kam by ste sa chceli pozrieť a viete aj približné dátumy kedy, na stránke Trusted Housesitters si pozrite ponuky v danom období.

Príklad. Chcete ísť do Španielska. Ak ste flexibilní s časom a je vám jedno, o koho sa budete starať, stačí zadať do vyhľadávača Spain a ukáže vám napríklad takéto ponuky.

ako dostať prvý housesit

Ach, Španielsko!

Dole v pravom rohu uvidíte vždy ikonku zvieratka, o ktoré sa bude treba postarať. Ak pri ponuke nie je žiadna ikonka – znamená, že budete musieť napr. 2 mesiace vyvetrávať vilku a zmieriť sa s takýmito výhľadmi ako na druhej ponuke dole na fotke.

  • Ak môžete len v septembri, chcete sa starať výhradne o psíkov a potrebujete vedieť, či môžete aj s deťmi, dá sa to vyfiltrovať:

ako dostať prvý housesit

Pri výbere ponuky pozerajte na toto:

  • Koľko má ponuka uchádzačov.
    Ak je to viac než 20, ja majiteľom ani nepíšem, lebo väčšinou už majú niekoho vyhliadnutého. Aj keď, Gabku a Lukáša vzali nedávno na housesit do Talianska po tom, ako poslali email majiteľom, ktorí už mali 40 uchádzačov. Je to aj o sympatii a o šťastí. Skúšajte.
  • Kde? (dedina, resp. menej známe miesta nie sú až tak vyhľadávane housesittermi, preto máte väčšiu šancu na úspech, ak máte radi vidiek a prírodu).
  • Zvieratká: ste v pohode starať sa o nich, aj keď je to trebárs 5 mačiek?
  • Dátum: fixný alebo flexi?
  • Na ako dlho? Odporúčam na začiatok kratšie a bližšie. House sitty sú už aj na Slovensku, Čechách, veľa ich je v Anglicku, Francúzsku, o Španielsku ani nehovorím.
    Časové rozpätie je rôzne. Housesitovať môžete aj pár dní, týždeň, mesiac, alebo pol roka.
  • Budete potrebovať auto? Ak áno, bude k dispozícii?
  • Majú na požičanie bicykel, skúter?
  • Je to len pre 1 osobu alebo aj pár, prípadne rodinu s dieťaťom?

Môžem poslať viac žiadostí naraz?

Môžete. Kým vás niekto prijme ako housesittera trvá v priemere dva až sedem dní odkedy sa ozvete majiteľovi. Aj on si musí prejsť všetky profily a vybrať si tých, s ktorými si eventuálne zavolá alebo osobne stretne.

Preto, ak pošlete email dvom-trom a hneď prvý vám po Skype rozhovore potvrdí do dňa, že vás berie, ale ešte ste si nevolali s ďalšími dvoma, promptne by som im dala vedieť, že už máte potvrdený iný housesit, aby ste ani vy ani oni nestrácali čas.

Ako dlho dopredu treba hľadať housesit?

To záleží len na vašej flexibilite. Na weboch nájdete aj last minute oznamy, aj s viacmesačným predstihom. Podľa slov majiteľov, s ktorými som sa bavila, na 2-4 týždňový housesit zvyknú dávať oznam 3 týždne dopredu. Ak ide o dlhodobé sittingy (3+ mesiacov), vtedy majitelia dajú oznam aj dva mesiace dopredu.

Tip: Počet ponúk sa zvyšuje počas Vianoc, Nového roku, Veľkej noci, štátnych sviatkov a dôležitých festivalov v danej krajine, či počas letných prázdnin. Prečo? Majitelia domov a zvierat sú väčšinou expati, ktorí cestujú domov za rodinami, resp. ich deti majú letné prázdniny a cestujú spolu na dovolenku.

Ako napísať prvú správú majiteľovi

  • Z toho, čo mi prezradili majitelia, u ktorých sme robili housesitting, tak prvá selekcia je vždy o prvom dojme. Pár majiteľov sme sa priamo spýtali, ako sa rozhodujú pri výbere. Odpoveď bola jednoznačná: “prvý dojem”, t.j. správa a fotky.
  • Reagujte rýchle. Kontrolujte ponuky každý deň, aj pár krát do dňa. Čím skôr sa majiteľovi ozvete, tým lepšie. 24 hodín je doba, kedy majiteľom chodí najviac ponúk. Vy chcete byť v prvej päťke uchádzačov.
  • Oslovte majiteľa po mene.
  • Nebuďte veľmi formálni, ale ani žoviálni.
  • Prvá správa by nemala byť veľmi dlhá. Ale ani s dvoma vetami ako “Dobrý deň, budem v meste XY presne v tom čase. Mám záujem.” Takéto správy idú do koša, ako mi povedal známy Dom v Bangkoku, ktorému bežne príde aj 40 správ od záujemcov. “Poriadne si prejdem prvých 4-5 ak sa mi niekto pozdáva, vyberieme 2-3 na Skype rozhovor do 2 dní.”
  • Zamerajte sa na to, prečo chcete housesittovať práve u nich, spomeňte mená zvierat, že by ste sa o nich radi postarali, pretože XYZ.
  • Napíšte, prečo chcete cestovať do ich mesta. Majitelia uprednostňujú sitterov, ktorí sú nablízku. V praxi, ak nájdete housesit na Bali, ale žijete v Banskej Bystrici, a máte cestovať na opačný koniec sveta len kvôli 10 dňovému housesitu, majitelia z toho nebudú nadšení, resp. vás vyradia. Chcú mať istotu, že záujemca strávi v krajine nejaký čas a nepoletí len kvôli nim. Je to aj kvôli tomu, ak sa im na poslednú chvíľu zmenia plány, tak aby ste nemerali cestu zbytočne.
  • Napíšte, ak poznáte oblasť, kam sa chystáte cestovať, alebo ak máte všeobecne skúsenosť s rôznorodými kultúrami. Budú si tak istejší, že nezažije kultúrny šok.

Ako spomína na svoj prvý housesit moja známa Zuzka, “Mne pomohlo to, že som už predtým žila 3 roky v Ázii a tak majiteľka usúdila, že mám skúsenosti s každodenným životom a som zvyknutá na kultúru.” Pochopiteľne, nie je to vždy podmienka.

  • Určite navrhnite Skype video rozhovor, ak se nemôžete stretnúť osobne.
  • Na záver napíšte, že im radi odpoviete na akékoľvek ďalšie otázky, a že ste k dispozícii online od-do alebo celý deň.
ako dostať prvý housesit

Housesitting, to nie je len ňu-ňu s mickami. Belgicko.

Video rozhovor s majiteľom

Na čo sa pýtať:

1. Potvrďte si dátum, či je to na stránke správne
2. Na začiatku sa pýtajte na zvieratká, nie na to, či majú Wi-fi.

Toto by vás malo zaujímať:

  • Akú starostlivosť počas dňa-v noci zviera potrebuje, či má nejaké špeciálne návyky
  • Koľkokrát a kde budete venčiť psíka. Ako vychádza s inými psami? Púšťajú ho z vodítka?
  • Odkiaľ a ako dlho ho majú? Ak je z útulku, pýtajte sa, ako reaguje na cudzie osoby. To sa samozrejme treba pýtať aj u zvierat ktoré nie sú z útulku. Tiež či už ostali niekedy s niekým sami doma a ako to zvládli.
  • Je zviera zaočkované?
  • Kde spí? Nám sa stalo, že nám majitelia oznámili, že pes spí v posteli s nimi (a teda bude aj s nami) až po tom, ako sme potvrdili housesit. Psa som si veru k sebe nepustila, ale aby ste sa vyhli podobným prekvapeniam, všetko, čo by vám potencionálne mohlo vadiť, si overte dopredu. Neberte to tak, že vám niekto dáva zadarmo ubytovanie, tak musíte byť ticho a brať všetko. V žiadnom prípade. Vy na seba idete zobrať zodpovednosť za zvieratá a ich dom/byt. Majitelia potrebujú občas konkrétne otázky, inak niektoré veci zamlčia, len aby vás neodradili.

3. Kde budete bývať?

  • V akej je dom/byt štvrti?
  • Ako ďaleko je to do centra/mesta?
  • Ako ďaleko sú najbližšie obchody, trhy, reštaurácie?
  • Dá sa tam fungovať bez auta?
  • Má byt/dom alarm?
  • Kde budete spať? Ak si Skajpujete, tak vám to zrejme ukážu. Ak nie, požiadajte o fotky na konci rozhovoru. Toho sa tiež netreba hanbiť. Je to 50/50. Niekde spíte v hosťovskej, v menších bytoch v spálni majiteľov.

4. Čo budete mať v dome na starosti?

  • Budú potrebovať polievať kvety, záhradu, obrať ovocie? My sme mali na starosti v Portugalsku vyše 120 olivovníkov. Síce to po nás nevyžadovali, ale prekvapili sme ich tým, že sme im pomohli štiepiť stromy (YouTube vás naučí všetko).
  • Máte vyberať aj poštu?
  • Kto platí mesačné účty za elektrinu a vodu? Je možné, že ak ste na housesite dlhšie, môžu od vás pýtať zaplatiť výdavky za elektrinu alebo internet. Alebo aspoň časť. Mne sa to stalo len raz.

5. Kamery. Sú v byte? Ak áno, kde?

Ja som o kamerách na housesittingu veľmi nerozmýšľala až kým som nepočula prípady mojich známych v Singapure, ktoré našli zapnutú pohybujúcu sa kameru zamontovanú niekde v dekorácii v obývačke. Druhá kámoška musela odbehnúť z našej večere lebo majiteľ videl na kamere, že nenakŕmila mačky o 21.00 podľa rozvrhu.

To je už skôr úlet ako normálne. Tieto housesity neboli cez oficiálnu stránku, len cez známych, takže sťažovať sa veľmi neposťažujete nikomu. Čo v takomto prípade? Ak vám o tom majiteľ nepovedal a vy kameru nájdete zapnutú, okamžite sa mu ozvite.

Máte dve možnosti: zbaliť sa a odísť, s tým, že kontaktujete niekoho, na koho vám dal číslo v prípade núdze. Alebo mu poviete, že kamery vypínate, lebo to hrubo porušuje vaše súkromie.

Tieto kamerové traumy sa však vyskytujú u veľmi zámožných majiteľov, a zdá sa, že skôr v krajinách, kde sa kontroluje všetko a všetci. Ako spomínaný Singapur.

Ďalšie dôležité otázky:

  • Funguje Wi-fi? Je zdarma?
  • Budú vyžadovať, aby ste tam boli po celú dobu, alebo si môžete odskočiť na deň-dva na výlet? To len v prípade, že máte na starosti mačky, rybky, alebo čiste dom/byt.
  • Môžete si zavolať návštevu? Tu si musíte byť 100% istí, že sa za svojich kamarátov môžete zaručiť.
  • Budú chcieť po vás aj zálohu? To pre prípad, že niečo rozbijete alebo si budú musieť kupovať urgentne letenku späť z dovolenky, lebo budete musieť z naliehavých príčin odísť.
  • Vypýtajte si fotky z bytu a fotky zvierat
  • Majú chyžnú? Záhradníka? Ako často prídu?
  • Ak ste fajčiari, pýtajte sa, kde je dovolené fajčiť.

Rada nad zlato: pýtajte sa na lekárničku. Pre zvieratá aj pre seba. Stať sa môže čokoľvek od uštipnutia osou, kliešť, rozbité koleno…

Môžem robiť housesitting aj s dieťaťom?

Samozrejme. Hlavne stráženie domu na vidieku, kde je veľa voľného priestoru na hranie vonku. Niektoré domy, ktoré budete strážiť, budú mať aj detský kútik a menšie ihrisko priamo na záhrade.

Reálne zvážte už aj podľa fotiek na stránke či sa nebudete v byte tlačiť, či je tam veľa vecí, poličiek. Ak je to ateliér alebo apartmán s drahými vecami, budete sa tam cítiť OK, ak je malý-á len batoľa? Ja mám v drahých bytoch sama “bobky” z toho, že niečo zvalím. Drahé sošky a vázy dávam do kumbálu, kým tam majitelia nie sú. Pre istotu.

Pýtať či nepýtať peniaze za housesitting?

Ak vám majitelia dajú k dispozícii byt, dom, bazén, kuchyňu, a bude to na nádhernom mieste – nie je to dosť? Ak to robíte zadarmo, zvyšuje to šance, že vás zoberú. Ak však ide o krátkodobé sittingy alebo len venčenie psíkov, tak si účtovať môžete, hlavne cez spomínané appky.

Čo ak nemám rád zvieratá alebo mám na nich alergiu?

Sú ponuky aj bez zvieratiek, len ich je menej. Treba skúšať viac destinácií a byť flexibilný. Každý mesiac sa nájdu zaujímavé ponuky.

ako dostať prvý housesit

Keď nie sú žiadne zvieratá na stráženie, ostáva len sledovať kedy dozreje hrozno. Accolay, Francúzsko.

Poistenie

Trusted Housesitters, a zrejme ani iné stránky nenesú zodpovednosť za to, že niečo poškodíte alebo sa niečo stane. Nehodu by malo pokryť majiteľovo poistenie nehnuteľnosti.

Prvá noc housesittingu

Pripravte sa na to, že psík môže zavíjať, ležať pod dverami, mačky sa môžu schovať na celý deň alebo aj nejesť. Nepanikárte. Nasilu sa k nim nepribližujte.  Nechajte zvieratká zvyknúť si na vás.

Referencie po skončení housesittingu

Ak si nájdete housesitting cez oficiálnu stránku, majiteľ nie je povinný vám automaticky napísať spätnú väzbu. Je to na ňom. My však vždy predtým ako odídeme, poprosíme majiteľa o referenciu na stránke. A vždy sa nám to podarilo. Majitelia vedia, ako veľmi záleží na ich hodnotení pre vaše ďalšie housesittingy.

Spätnú väzbu, ktorá je inak verejná, dávate majiteľovi aj vy. Môžete zhrnúť aká bola komunikácia, či majiteľ pripravil dosť info, ako ste sa cítili v dome/byte. Aká bola vaša skúsenosť so zvieratkami.

Ak vám majiteľ nenapíše spätnú väzbu sám do troch dní po ukončení housesittingu, pripomeňte sa mu jemne správou.

 

To by mohlo byť všetko, drahí. Ak ste nenašli v článku čo ste hľadali, dajte vedieť v komentároch.

Ak máte vlastnú skúsenosť a extra tipy ako dostať prvý housesit, sem s nimi.

 

Dajte do toho všetko a skúšajte. Nesmúťte, keď to nevyjde po prvých pokusoch. Nám trvalo asi pár mesiacov, kým sme dostali ten prvý.

Držím palce!

STAŇ SA SKVELÝM HOUSE SITTEROM

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.