Thajsko je dnes pomaly klasika, vlna ošiaľu z Islandu opadá a Machu Picchu už videl bárskto. Ja nie, a chcem tam, aj keby som sa mala lakťami predierať medzi davmi. Pravdou je, že mnohé donedávna exotické miesta sa stávajú turistickou atrakciou, kde na raňajky servírujú toasty s džemom, lebo tak to majú turisti radi, pritom miestni jedia polievku s rezancami, agentúra vás vezme do dediniek pozrieť sa, ako miestne ženy v krojoch tkajú prestierania, ktoré neskôr predajú hrśtke turistov bažiaciach po autentike.

Nič proti Thajsku, naopak, Bangkok je môj druhý domov. Nič v zlom ani proti gejzírom a poníkom na Islande, ktorých pohladiť si musí byť krása. ALE, ak máte už pár ciest do zahraničia za sebou a hľadáte, kam by ste sa vybrali, aby ste nemuseli narážať do susedov na pláži, prípadne sa vyhnúť turistom počas vašej dovolenky úplne, a pritom chcete zažiť niečo nevšedné, čo vás poteší, zmení, kde sa vám rozbúši srdce, vyjde slza, kopne vás múza, kde si oddýchnete, odpadnete od úžasu…, tak čítajte ďalej.

Bratia z anglicky hovoriacich krajín majú na to pekný výraz “off the beaten track”, čo je miesto, ktoré je izolované od masy, menej známe, teda ideálne na preskúmanie a autentické zážitky. V článku nájdete tipy na takéto miesta od slovenských cestovateľov a blogerov, ktorí vám povedia, prečo sa do danej krajiny oplatí cestovať, odporúčia vám tri konkrétne miesta, a tiež prezradia, koľko asi taký týždeň cestovania v danej krajine, regióne stojí.

15 cestovateľov, 15 miest (plus bonus odo mňa), 4 kontinenty a vyše 50 tipov na konkrétne miesta vo svete, kde je to nádhera! A na to všetko stačí 1 pas.

Začíname pekne podľa abecedy.

Kam cestovať bez turistov

A F R I K A

Zanzibar

Sú na svete „plážové evergreeny“, ktoré nám v mysliach rezonujú ako raj na zemi. Medzi takéto notoricky známe prekrásne pláže patrí aj africký ostrov Zanzibar, sen mnohých cestovateľov. Najprv človeka opantá nádherným bielym pieskom a ešte krajšou tyrkysovou vodou. Neviete sa vynadívať a máte naozaj pocit, že ste v raji. Do toho africká bezstarostnosť, úsmevy a všade znejúce hakuna ma tata, čiže žiaden problém.

Zanzibar je neskutočne pestrý. A to vo všetkom. Pestrý v tvárach ľudí rôznych kultúr, v histórii, v kuchyni s africko-indicko-perzskými črtami, v šatstve miestnych žien, v úsmevoch aj v športových aktivitách a výletoch. Zanzibar je viac ako nádherná plážová destinácia.

Pláž Nungwi
Desať z desiatich domácich vám povie, že najlepšia pláž je Nungwi. Nungwi na severe ostrova ponúka najviac aktivít, barov, reštaurácií, je bez rias, a nie ste ani veľmi obmedzovaní prílivom a odlivom.

Straťte sa v úzkych uličkách mesta Stone Town
Zanzibar patril kedysi dávno Portugalcom a potom asi dvesto rokov pod Ománsky sultanát. Je príjemné prechádzať sa medzi starými domami, bývalými sultánovými palácmi, mešitami a koloniálnymi budovami Stone Town, zájsť do lokálnej reštaurácie na zanzibarskú polievku urodžo alebo sa len tak stratiť v labyrinte úzkych uličiek.

Full moon party
Na pláži Kendwa sa každý mesiac v období splnu koná tzv. full moon party, zvyčajne v sobotu. Vychutnajte si tanec pod palmami a v piesku, so zaujímavými hudobnými hosťami.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania v Zanzibare? 

Víza – 50 USD
Ubytovanie s raňajkami – 7x 30 USD = 210 USD. Sú aj veľmi jednoduché guest housy bez raňajok od 15 EUR/noc, aj luxusné hotely za 200 EUR/noc. Afrika je drahá destinácia, takže je normálne, ak ubytovanie za 30-40 EUR bude iba priemerné a jednoduché.
Jedlo a voda – 30 USD (ak sa stravujete u miestnych), 70 USD (ak sa stravujete na pláži). Ak to teda skombinujete, jedlo a voda na týždeň vás vyjde do 50 USD.
Výlety/aktivity (múzeum, šnorchlovanie) – ca. 30 USD
Taxi / letisko / obojsmerne – 80 USD, miestna doprava – 5 USD
Spolu = 425 USD na týždeň bez letenky

MARTA RAJKOVÁ

Marta je bloguje na portáli MartaRajkova.com. Jej srdcovkou je najmä Stredná Ázia. Sleduj cesty Marty na Facebooku.

Chceš si na cestu zbaliť zaujímavú knihu?

Tu je super zoznam cestovateľských kníh, cestopisov, a príručiek.

 

 

A M E R I K A

Bolívia

Bolívia je extrémne príťažlivá krajina. Jej obrovskou výhodou je pôvodné indiánske etnikum, ktoré tvorí až 50% populácie, vďaka čomu sa dodržiavajú staré andské tradície a obrady.

Obdobie španielskej nadvlády tu po sebe zanechalo historické pamiatky s koloniálnou architektúrou, ale aj kresťanstvo, ktoré sa tu mieša so staršou indiánskou kultúrou a vytvára tak unikátny náboženský synkretizmus odzrkadľujúci sa v náboženských rituáloch.

Mestá ako La Paz, Potosí a Sucre sú cestovateľskou lahôdkou a rozhodne stoja za návštevu. Ďalším pozitívom je geografická poloha, pretože okrem najvyššie položeného sladkovodného jazera na svete – Titicaca, tu nájdete aj druhú najrozsiahlejšiu náhornú plošinu na našej planéte –Altiplano.

Tvorí ho územie obklopené krásnymi andskými horami, aktívnymi vulkánmi s množstvom gejzírov, termálnych prameňov, jedinečnou soľnou púšťou Salar de Uyuni ako aj nádhernými lagúnami s červenými plameniakmi.

Vďaka tomu je krajina doslova stvorená pre dobrodruhov, odvážnych cestovateľov, ktorí milujú divokú prírodu, zdolávanie vysokých štítov Ánd a nevadia im pritom drsné podmienky v nadmorských výškach presahujúc 4000 m.n.m.

„El camino de la muerte,“, teda cesta smrti. Nie je to pre slabé žalúdky, keďže v minulosti tu zomrelo okolo 300 ľudí ročne. Cesta začína vysoko v andských horách a postupne klesá až 3600 metrov do pralesnej časti Yungas. Zažijete dobrodružstvo, adrenalín, úchvatné výhľady na krajinu.

Najdlhšie fungujúca baňa na svete v meste Potosí. Uvidíte horu prevŕtanú ako ementál, drsné podmienky baníkov a ich živé rituály.

Trojdňový dňový trip na náhornú plošinu Altiplano, kde objavíte čaro krásnych lagún ako Colorado, ktorá je plná červených plameniakov.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania v Bolívii? 

Jedná sa o najchudobnejší štát Južnej Ameriky, výdavky na cestovanie, stravu, ubytko sú nízke.

Týždeň cestovania v Bolívii stojí približne 200-250 EUR.

ZDENKO SOMOROVSKÝ

Miluje hory, dobrodružstvo, históriu, sprevádzanie a fotografiu. Aktuálne sa venuje písaniu cestopisu o Brazílii, kde žil jeden rok.

Sleduj cesty Zdenka na firsttravelstep.com, Facebooku a Instagrame.

Guatemala

Aktívne sopky, sopečné jazerá, historické mestá, ruiny v Tikal, guatemalské „Plytvice“ v Semuc Champei, horúce pramene, karibská oblasť, veľmi dobrí ľudia. Guatemala nepatrí medzi najväčšie krajiny, ale spolu s Kostarikou je najrozmanitejšia.

Guatemala a Peru sú oblasti kde žije najviac pôvodných obyvateľov ( indiánov) na svete. Okrem toho je to skvelá krajina pre štúdium španielčiny. Týždenný kurz so súkromným učiteľom, stravou, ubytovaním u miestnej rodiny stojí do 150 dolárov.

Jazero Atitlán
Sopečné, oceľovo modré jazero obklopené sopkami a maličkými dedinkami. Nevynechajte skorý ranný trek na „Indian Nose“ odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na východ slnka a sedem sopiek. Malé erupcie sopky Fuego je vidieť každú pol hodinu.

Semuc Champei
Národný párk v centrálnej časti Guatemaly. Kaskádovité jazerá smaragdovej farby umiestnené v guatemalskej džungli. Jazerá pripomínajú Plitvice v Chorvátsku. Na rozdiel od Plitvic, tu sa môžete kúpať.

Ruiny v Tikal
Bájne Májske mesto, alebo New York Majskej civilizácie, ako ho volajú Guatemalčania. Vysoké stavby nachádzajúce sa kúsok od mestečka Flores. Ranná návšteva s východom slnka a prebúdzajúcimi zvieratami stojí za to.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí cestovanie v Guatemale? 

Guatemala je z krajín Strednej Ameriky tá lacnejšia.

Za tri týždne som tu v roku 2014 minul cca 600 EUR.

Ubytovanie v hosteloch, lokálne reštaurácie, veľmi lacný rum, presuny lokálnymi autobusmi tzv. chicken buses.

kam cestovat bez turistov

MARCEL FRONKO

Marcel založil blog El Mundo, kde píše o svojich zážitkoch a o živote cestovateľa.

Miluje dobrodružstvo s batohom na chrbte. Rád cestuje sólo, spoznáva krajinu, ľudí a ich zvyky.

Sleduj cesty Marcela na Facebooku a Instagrame.

Kalifornia

Človek by si myslel, že USA je len o veľkomestách a mrakodrapoch, ale opak je pravdou. Je bežné, že idete po prázdnej ceste, ktorej nevidíte koniec, a okolo nikto a nič. Je tiež typické ocitnúť sa na diaľnici preplnenej autami vo veľkomeste ako LA. Nájdete tu všetko od púšte po zasnežené hory a vodopády.

Santa Barbara
Santa Barbara je americkou riviérou, a tiež sa pýši jedinečnou atmosférou a pohodovým životným štýlom. Vyniká nádhernými plážami, výhľadmi a horami. Klíma je tu ideálna po celý rok, horúčavy nad 30C stupňov zažijete len ojedinele. Bio strava, vinárne, malé pivárničky, klasické autá, surferi a skateri. Mesto nemá ani jeden mrakodrap, a po celom meste sa môžete kochať nádhernými stromami a okrasnou drevinou.

Calico Ghost Town
Toto malé banícke mestečko duchov vrele odporúčam. Nachádza sa pri meste Yermo, a je skvelou zastávkou po ceste do Las Vegas. V 18. storočí, keď sa striebru darilo, tu žilo cca 1200 ľudí, ktorí sa ropŕchli za inou budúcnosťou po tom, ako striebro padlo. Ak chcete spoznať starú Ameriku ako z westernových filmov, toto je skvelé miesto. Vstup je $8 a niektoré staré budovy sú prerobené na malé obchodíky, ktoré sú udržiavané v originálnom stave.

McWay Falls
Tento vodopád je jeden z najúžasnejších v Kalifornii, a je rovno na pláži. Ak pôjdete po HWY 1 smerom na juh z Big Sur, zastavte sa pri ceste pri Julia Pfeifer Burn Park a prejdite sa na stranu oceánu, kde vás budu čakať nádherné výhľady a tyrkysová voda.

Kam bez turistov Kalifornia

Koľko stojí týždeň cestovania po Kalifornii?

Reálne stačí cca $1000 s ubytkom, jedlom a benzínom. Samozrejme, záleží na tom, koľko človek precestuje za deň a pretankuje, koľko toho zje, a kde si to jedlo kupuje.

kam cestovat bez turistov

HENRIETA STEPANOVSKY

Henrieta žije v USA už 10 rokov, momentálne v Santa Barbare, CA.

Venuje sa spevu a hudbe, rada cestuje a spoznáva krajinu, bycikluje a skateboarduje po Santa Barbare.

Svoje zážitky a fotky zdieľa na facebookovej stránke Potulky po USA.

Kolumbia

Od tyrkysového mora a karibských pláží, cez vyprahlé púštne duny a majestatné Andské cípy až po Amazonský prales. Stratené mesto Ciudad Perdita konkuruje slávnemu Machu Picchu, farebné koloniálne mestečká ako Cartagena či Guatapé zase talianskemu Cinque Terre.

K tomu pridajte originálne grafity zdobiace fasády hlavného mesta a bizardné sochy vystavené na námestiach od slávneho umelca a rodáka Fernanda Botera. Nakoniec to celé zamiešajte v rytme salsy a dostanete neprekonateľný cestovateľský zážitok v jednej jedinej krajine. Kolumbia sa otvorila turizmu len nedávno a stále je tu čo objavovať.

Národný Park Puracé, ktorý sa rýchlo vyšplhal na vrchol rebríčka mojich obľúbených, navštívia v priemere len dvaja zahraniční turisti denne. Svetový fenomén Caño Cristales ešte menej. Preto za autentickými zážitkami, dobrosrdečnými ľuďmi milujúcimi život a za šálkou kvalitnej kávy, jednoznačne odporúčam vybrať sa do Kolumbie.

Kam bez turistov Kolumbia

Koľko stojí týždeň cestovania v Kolumbii?

Strava, doprava a ubytovanie na týždeň – v priemere 350 EUR.

VERONIKA LEŠKOVÁ

Veronika El Mundo je cestovateľka a blogerka. Na konte má cez 30 precestovaných krajín a momentálne pozdravuje z Kolumbie, ktorá sa stala jej dočasným bydliskom.

Sleduj cesty Veroniky na Facebooku a na Instagrame.

Á Z I A

Thajsko bez cestovky

Indický Assam

Do severoindického štátu Assam sa oplatí zavítať minimálne kvôli dvom prvenstvám – ide o najväčší čajový región na svete a majú tam najväčší riečny ostrov sveta. A okrem toho tu žije veľa rôznorodých kmeňov a štát sa vyhlasuje za sekulárny, čo nie je v Indii časté.

Čajové plantáže
Bez čaju by o Assame možno nik nevedel. Čajové kríky vidieť široko-ďaleko na všetky strany. Môžete sa zatúlať pomedzi kríky, kde Indky vo farebných sarí trhajú tie najchutnejšie čajové lístky pre celý svet.

Ostrov Majuli
Na 90 km dlhom a 16 km širokom ostrove na rieke Brahmaputra vyznávajú obyvatelia jedinečnú odnož hinduizmu – nový višnuizmus. Ubytujte sa v ubytovni pri niektorom z miestnych kláštorov – sátier. Sú plné mužov, čo nasledujú guru Sankardevu. Prevažná väčšina nosí dlhé vlasy, tvrdia, že sme všetci ženského rodu. Hudba a spev sprevádzajú ich festivaly, aj každodenné modlitby. A pokojne vám zatancujú aj v súkromí svojich skromných kláštorných izieb. Najzhovorčivejších mníchov som našla v Uttara sátre, najvýznamnejšou sátrou je však Auniati.

Park Chitralekha Udyan
V meste Tezpur je tento park predovšetkým útočiskom pre zamilované dvojice, ale aj pre tých, čo by chceli „ujsť“ pred ruchom Indie. Park má už 110 rokov a jeho nádherné prostredie si môžete vychutnať aj z lodičky.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania po Assame? 

Je to India.
Ubytko sa dá zohnať aj za 5 – 7 EUR (tak som aspoň bývala ja).
Cesty autobusom sú úplne lacné – pár centov, niekedy 1 – 2 EUR za štyri hodiny.
Jedlo je tiež lacné.

Odhadla by som to na týždeň low cost cestovania cca 105 EUR, ak počítam 15 EUR/deň – to bol môj maximálny rozpočet.

MAGDALÉNA VACULČIAKOVÁ

Magdaléna Vaculčiaková je novinárka na voľnej nohe, ktorá žije väčšinu roka v menej rozvinutých krajinách a píše z nich o ľudských právach, rozvoji a globálnych témach.

Borneo

Borneo je lahôdka pre fajnšmerkov, ktorí cestujú za prírodnými krásami, hlavne kvôli vzácnym zvieratám, ktoré je možné vidieť vo voľnej prírode len na niekoľkých miestach na zemi. Orangutany a dažďový prales, ktorý je tiež domovom stoviek vzácnych druhov vtákov, je lákadlom v dedine Sepilok, ktorú odporúčam navštíviť po ceste z najväčšieho mesta provincie Kota Kinabalu.

Rozhodne si nenechajte ujsť plavbu po rieke Kinabatangan, ktorá pre mňa bola neočakávaným safari. Mala som šťastie a podarilo sa mi vidieť rodinku slonov, krokodíla, orangutany aj nosatú opicu Proboscis typickú pre Borneo. Východiskový bod je z malej dedinky Sukau. Za nádhernými plážami a farebným koralovým útesom sa vydajte z mesta Semporna.

Prvá zastávka je pri ostrove Tetagan, kde žijú tzv. sea gypsies v domoch postavených rovno na vode. Musím uznať, že to, čo dokážu z loďami, je skutočné majstrovstvo. Pri výstupe na vrchol ostrova Bohey Dulang som sa síce zapotila, ale výhľad bol parádny.

Posledná zastávka je ostrov Sibuan, ktorý má len niekoľko metrov štvorcových, a obývajú ich lokálni jednoduchí ľudia, ktorí žijú len z rybolovu.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania po Borneu? 

Posteľ v zdieľanej izbe v Kota Kinabalu: približne 30 MYR (6,40 EUR)
Vstupné do centra na rehabilitáciu orangutanov je 30 MYR (6,40 EUR) a do komplexu Rainforrest Discovery Centre v dažďovom pralese 15 MYR (3,20 EUR).
Jedlo v lokálnych reštauráciách a stánkoch: maximálne 15 MYR (3,20 EUR) za deň.
Plavba po rieke Kinabatangan: s ubytovaním, večerou a raňajkami plavba stála 95 MYR (20 EUR).
Celodenný výlet na korálový útes a pláže zo Semporny s troma zastávkami vyšiel na 130 MYR (27,50 EUR)

Spolu: Ubytovanie v hosteloch, jedlo na nočnom trhu alebo v lokálnych reštauráciách, preprava autobusmi vyšla na týždeň cca 250 EUR (bez leteniek, tie vyšli z Bali 70 EUR).

kam cestovat bez turistov

MICHAELA STRUHÁROVÁ

Slovenskú adresu nahradila jej ázijská základňa v Indonézii. Cestuje s batohom na chrbte, učí sa indonéžštinu, ako freelancer zásobuje weby klientov kvalitným obsahom a o tom všetkom bloguje na www.theonewhowanders.com.

Sleduj cesty Michaely na Facebooku a Instagrame.

Kirgizsko

Kirgizsko je nádherná krajina v Strednej Ázii. Je to krajina, ktorú odporúčam pre všetkých milovníkov hôr, dobrodružstva a sovietskych maršutiek. Ja som sa tam v auguste 2014 vybrala aj preto, aby som videla autentickú nomádsku kultúru. Uvidíte tam aj panenskú prírodu, spoznáte milých ľudí, a môžno sa v taxíku odveziete aj s ovcou.

V Kirgizsku som navštívila viacero miest a z nich odporúčam: Národný park Ala Archa pre hiking, jazero ISSYK-KUL a dedinu Kadji Sai pre nádherné výhľady a množstvo aktivít v okolí.

Tí zdatnejší by nemali vynechať ani hike ku krásnemu a mrazivému jazeru ALA-KUL. Ak túžite po noci v jurte, tak sa to dá zrealizovať pri jazere SONG KUL, aj keď táto možnosť je dosť turistická.

Vo vysokých nadmorských výškach si doprajte dosť vody a oddychu. Myslím si, že Kirgizsko bude stáť za to.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí cestovanie v Kirgizsku?

Výdavky na deň sú niekde medzi 20 – 30 EUR. Všetko závisí od toho, ako veľmi ste šikovní pri hľadaní ubytovania a koľko zážitkových aktivít chcete robiť. Ak sa vám nechce cestovať maršutkami (miestne autobusy), tak si prenajmite auto, pretože výdavky nie sú veľmi vysoké.

kam cestovat bez turistov

SILVIA PÚCHOVSKÁ

Autorka blogu Unboxing traveller a freelance marketérka v Studio Inbound, ktorá obľubuje nezávislosť na mieste, cestovanie a surfing.

Sleduj nomádske cesty Silvie na Facebooku a Instagrame.

Ladakh

Chladná púšť.

Z poslednej cesty nás oboch dokonale okúzlil Ladakh (pozri si video). Geograficky sa jedná o sever Indie, no vplyvom tibetského budhizmu vymaľovaný do unikátnych konotácií. Nedostupné územie arídnych dolín zakliesnené medzi nebetyčným Karakorámom a Himalájami nás pohltilo natoľko, že sme tam strávili dva mesiace. Aj práve pre ťažšiu dostupnosť si región stále drží tisícročné tradície, ľudia sú skromní a neobvykle priami. Doslova zrastení so zemou! Dokonale obrobené terasovité políčka s jačmeňom, vodnicou či hrachom tvoria stále základ stravy, yak a jeho kríženec “dzo” sú najčastejšie domáce zvieratá.

Počas krátkeho vegetačného obdobia si miestni vedia dopestovať väčšinu potrebného na prežitie tuhej zimy, keď teploty nezriedka klesnú pod mínus tridsať. Krajina ešte viacej stíchne, z komínov stúpajú úzke prúžky dymu a pre miestnych nastáva čas na meditáciu a rozprávky. Jediným spojením s okolitým svetom sa vtedy stáva skromné letisko v Lehu, nakoľko dopravná tepna zo Srinigaru je ťažko prejazdná aj pre armádne vozidlá.

Samotný pobyt kdekoľvek v oblasti je unikátny, no ak by sme mali odporúčanie zúžiť na tri body, tak by to bola cesta z kráľovského mesta Leh korytom rieky Indus na jazero Tso Moriri, prejazd sedlom Khardung La cez Deskit až k hraniciam s Pakistanom a stráviť aspoň minútu nad dedinou v skalnom kláštore Shergole, kúsok od Mulbekhu.

Na každé z týchto miest sa je možné dostať komerčnou cestou, ako aj po vlastnej ose. Druhé riešenie odporúčame, no ani v prvom prípade sa nedá pomýliť. Kto má rád unikátnu atmosféru, živý budhizmus a nedotknutú prírodu tak si tu určite príde na svoje!

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí cestovanie v Ladakhu? 

Ťažko povedať, lebo sme pracovali veľa ako dobrovoľníci a spali občas vonku. Navyše, mali sme vlastnú prepravu na motorkách, takže to boli dosť odlišné výdavky oproti tomu, koľko tam míňajú turisti.

Zhruba: ubytko plus strava: môžeš sa dostať na 7 EUR/deň pre 2 osoby. Teda my sme sa dostali.

kam cestovat vez turistov

MUŠKA & OŤA aka MARUSHKA

Prešovsko – trenčianske duo skoro cestovateľov a prieskumníkov bočných, často slepých uličiek.

Sleduj cesty Mušky a Oťa na blogu Marushka.sk, Facebooku a YouTube.

E U R Ó P A

Azory

Azory ležia tak trochu „od ruky” – v oceáne niekde po ceste z Portugalska do Ameriky. Nie je to teda žiadna plážová exotika. Deväť sopečných ostrovov je rajom pre milovníkov prírody, turistiky, či horúcich prameňov. Vlastne je to taká „tropickejšia” verzia Islandu. Vďaka celoročne miernej klíme môžete Azory navštíviť kedykoľvek. Najdostupnejším je najväčší ostrov São Miguel. Kopce sú tu obscénne zelené, cesty lemujú hortenzie, môžete tu sledovať veľryby, surfovať, či natrhať si čajové listy priamo z plantáže. Azory ponúkajú množstvo zážitkov a našťastie ešte netrpia masovým turizmom – zatiaľ.

Kráterové jazerá – divokejšie Lagoa do Fogo obklopené nedotknutou prírodou alebo uhladenejšie dvojjazero Sete Cidades.
Horúce kúpele pod holým nebom v údolí Furnas, odporúčam Poça da Dona Beija. Ak máte skôr chuť okúpať sa pod vodopádom, možné je aj to – v Caldeira Velha.
Dobytok je neoddeliteľnou súčasťou krajiny. Navštívte
rodinnú mliečnu farmu neďaleko Porto Formoso, kde vás Gena a João naučia dojiť kravy.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania na Azoroch? 

Ubytovanie (najvýhodnejšie nájdete na Airbnb) a prenájom auta vás na týždeň vyjde cca 400 EUR pre 2 osoby.

Letenky sa dajú zohnať pod 200 EUR (s Ryanairom cez Londýn).

kam cestovat bez turistov

MONIKA KUKUVKOVÁ

Monika zavesila kariéru na klinec, aby videla svet. Je sezónny expat, sezónny cestovateľ a celoročný lovec zážitkov.

Väčšinou sa vyskytuje na severe.

Sleduj Monikine cesty na Instagrame a na jej blogu One and 1000 worlds.

Gruzínsko

Gruzínsko predstavuje pre cestovateľov exotiku, a čo je výhodou, pomerne blízku, relatívne bezpečnú a cenovo dostupnú. Leží na pomedzí Európy a Ázie, Východu a Západu a presne tento pocit aj máte. Krajina je doslova prešpikovaná prírodnými krásami. Vysoké pohoria, nedotknuté horské oblasti a turistické chodníky, ktorými počas sezóny prejde len zopár nadšencov sú hlavnými lákadlami tohto odľahlého kúta sveta.

Tusheti – oblasť leží na severovýchode krajiny a právom sa označuje za najkrajšiu časť Gruzínska. Dostať sa sem chce najmä kus odvahy. Jediná prístupová trasa sem totiž vedie po Tusheti highway, ktorú BBC vyhlásilo za jednu z najnebezpečnejších ciest sveta.

Signaghi – historické mestečko s dlhoročnou vinárskou tradíciou. Ochutnala som tu najlepšie odrody vín, ktoré sa vyrábajú tradičným gruzínskym spôsobom a teda kvasia v hlinených amforách v zemi.

Chodník od vrchu Mtatsminda po pevnosť Narikala – Hlavné mesto Tbilisi je predovšetkým o výhľadoch a práve preto sa oplatí absolvovať túto hodinovú prechádzku a vychutnať si hlavné mesto Gruzínska ako na dlani.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania v Gruzínsku? 

Ubytovanie v hosteli  v meste alebo guesthouse na horách vychádza akolo 70 EUR/týždeň, strava okolo 100 EUR/týždeň, cestovanie po krajine 30 EUR/týždeň, spolu teda vyjde týždeň okolo 200 EUR.

kam cestovat bez turistov

SIMONA SLOVÁKOVÁ

S batohom na chrbte na potulkách svetom, ju lákajú predovšetkým nepoznané krajiny a dobrodružstvo. Je ako chameleón a po krátkom čase sa zabýva snáď všade. V rušných uliciach Bangkoku, či na nekonečných plážach v Kambodži. Sleduj cesty Simony Slovákovej na blogu www.tulajmesa.sk , Facebooku alebo Instagrame.

Irán

Krajina plná teroristov, moslimských fanatikov, ktorí majú jediný sen a to zničiť Ameriku. Presne toto si o Iráne myslia mnohí ľudia, ktorí krajinu nikdy nenavštívili. Častokrát títo ľudia ani nevedia, kde presne sa Irán nachádza a mýlia si ho s Irakom. Je mi to úprimne ľúto a preto som sa rozhodol práve o Iráne napísať, ako ho vidím ja. V Iráne som strávil 2 mesiace, počas ktorých som precestoval vyše 5000 kilometrov. Cestoval som prevažne stopom, takže som bol v neustálom kontakte s miestnymi.

Irán je kolískou civilizácie a preto tu nájdete pamiatky staré tisícky rokov. Určite sa oplatí navštíviť ruiny mesta Perzepolis, prejsť sa uličkami Yazdu, navštíviť trezor národnej banky v Teheráne, kde nájdete tie najúžasnejšie klenoty sveta, alebo si len tak sadnúť na námestí Nakš-e džahán v Isfaháne a kochať sa.

Medzi takmer neznáme miesta, ktoré si ma ale získali patrí napríklad ostrov Kešm, či soľné hory pri dedinke Jashak popretkávané jaskyňami. V Iráne nájdete najhorúcejšie miesto sveta na vyprahlej púšti Dasht-e Loot, ale aj krásne lesy na pobreží Kaspického mora.

Čo ma ale na Iráne úplne naviac fascinovalo sú samotní ľudia. Tí sú veľmi srdeční a vítajú cudzincov s otvorenou náručou. Neraz sa mi v obchode stalo, že predavač nechcel odo mňa peniaze, ale priložil ruku na srdce a dal mi tovar ako dar. Veľmi sa tešil, že som prišiel navštíviť jeho krajinu. Okrem toho ma miestni pravidelne pozývali, ci už k sebe domov, alebo aspoň sa pridať k nim počas pikniku. Iránci sú skvelí aj v tom, že keď vedia aspoň trošku po anglicky pribehnú k vám a snažia sa vám pomôcť, ak pomoc potrebujete. Radi vás povodia po okolí a porozprávajú vám históriu mesta a nič za to nechcú.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí cestovanie po Iráne? 

V Iráne sa mi darilo cestovať len za 50 EUR / mesiac. Ale odvtedy ceny narástli a tiež nepredpokladám, že bežný turista chce cestovať tak, ako som cestoval ja. Ceny jedla a dopravy sú stále výrazne nižšie, ako na Slovensku. Akurát ceny ubytovania a atrakcií môžu vašu peňaženku zaťažiť podobne, ako keby ste cestovali po Slovensku.

PETER HOFEREK

Peter Hoferek je dobrodružný cestovateľ, bláznivý stopár. Zo zdvihnutým prstom a minimálnymi nákladmi navštívil vyše 50 krajín. Je autorom knihy Okolo sveta s palcom hore, v ktorej sa podelil o svoje skúsenosti s nízkonákladovým cestovaním.
V máji 2017 založil vydavateľstvo Elist, ktorému sa momentálne venuje na 100%.

Sleduj cesty Petra alias Hogyho na jeho blogu hogy.sk a na Facebooku.

Izrael

Chceš sa ráno zobudiť na púšti pri mori, poobede si pozrieť historické centrum a večer sa už pozerať na najvyšší vrchol krajiny? Pozrieť si jaskyne a potom pri západe slnka variť pri mori a v pokoji sledovať nespočetné množstvo rybárov? Čo tak v priebehu týždňa zažiť prírodnú a náboženskú rôznorodosť v tak malej krajine, kde si schopný za deň prejsť z jej najsevernejšieho miesta na to najjužnejšie?

Ein Avdat (Negevská púšť)
Ein Avdat je národný park smerom na juh od Be’er Sheva-y. Ponúka množstvo kratších aj dlhších trekov. Určite navštív samotný kaňon, v ktorom voda z prameňov vytvára 8 metrov hlboký „bazén“. Odporúčam prísť k inštitútu Ben Gurion na západ slnka. Park bude pravdepodobne už zavretý, prázdny a môžeš prespať na kopci s výhľadom na púšť. Sú tam aj sociálne zariadenia a vedľa vojenské kasárne, takže sa budeš cítiť bezpečne. Ráno vyraz ku kaňonu hneď po otvorení, aby si sa vyhol mase turistov.

Jeruzalem
Ak mám napísať len jedno miesto v Jeruzaleme, tak je to určite jeho staré mesto obklopené hradbami, ktoré v sebe schováva mnoho kostolov, chrámov mešít a legendárny západný múr. Stačí sa túlať a užívať atmosféru úzkych uličiek. Slnko spolu s  pieskovou farbou vytvára krásne svetlo, takže si aj fotografi prídu na svoje. Bohužiaľ staré mesto je už dosť turistické, takže počítajte s veľkým počtom ľudí, najmä pri západnom múre.

Rosh Hanikra
Na hranici s Libanonom sa nachádza pre mňa jedno z najkrajších miest v Izraeli – jaskyne Rosh Hanikra. Jaskyne staré tisíce rokov denno-denne čelia burácajúcim vlnám, ktoré ich ešte stále formujú. Kedysi tam bol vybudovaný železničný tunel, ktorý spájal tieto dve krajiny. Dnes je už zamurovaný a z Izraelskej strany je vybudované malé kino, kde si môžete pozrieť film o týchto jaskyniach. Okrem toho ponúka táto oblasť aj krásne výhľady a promenádu.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania v Izraeli? 

Auto: 140 EUR (700 dolárov záloha)
Benzín: cca 170 EUR (je drahší ako na Slovensku)
Ubytko: pod holým nebom
Vstupy do parkov a jedlo: je to dosť individuálne. My sme si varili na variči, ale týždeň vás vyjde na 100-150 EUR maximálne.

Celý výlet: do 300 EUR na osobu ak ste dvaja

kam cestovat bez turistov

ROMAN MÁLIK

Príležitostný cestovateľ a fotograf zo srdca Európy – Slovenska. Cestovanie poháňa dopredu fotografiu a záľuba k foteniu chuť vidieť ďalšie (ne)zvyčajné miesta v (ne)zvyčajný čas. Dokonalé Perpetuum mobile. Sleduj Romanove cesty na jeho blogu www.romanmalik.com, na Facebooku a Instagrame.

Svalbard

Svalbard je súostrovie na polceste medzi Nórskou pevninou a Severným pólom, ktoré je zároveň je jedným z najodľahlejších a najdrsnejších regiónov našej planéty. Nie sú tu žiadne stromy ani značené turistické trasy, žije tu viac ľadových medveďov než obyvateľov – a krása ľadovcov a dramatických pohorí ti vyrazí dych.

Svalbard sa počas posledných desaťročí preorientoval z ťažby uhlia na turizmus, a víta čoraz viac návštevníkov. Ak máš rád unikátne miesta a si zodpovedný cestovateľ, ktorý má rešpekt pred prírodou a miestnymi pravidlami, toto môže byť to pravé pre teba – nezabudni však na dôkladnú prípravu: počas polárnej noci je na Svalbarde neustále tma a počas leta zasa len denné svetlo, a mimo osídlení je kvôli ľadovým medveďom nutné nosiť so sebou pušku.

Medzi populárne výlety patrí cesta do ruského mesta duchov Pyramiden alebo do Barentsburgu – na obe miesta sa dostaneš loďou a so zastávkou pri niektorom z ľadovcov. Ak sa chces presúvať len po pevnine, odporúčam túru na Sarkofagen a ďalšie vrchy v okolí Longyerbyenu, či túru z Longyearbyenu do Barentsburgu ktorá trvá v závislosti od tempa a podmienok 1 až 3 dni. Počas všetkých výletov mimo organizovaných skupín je nutné mať so sebou pušku a signálnu pištol.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania po Svalbarde?

Týždenné výdavky: minimálne 250 EUR v závislosti od komfortu a zahrnutých výletov.

kam cestovat bez turistov

DIA TAKÁCSOVÁ

Dia Takácsová je fotografka a blogerka, ktorú fascinuje svet a jeho rôznorodosť, a tak hľadá príbehy na často neobvyklých miestach. Jej diela sa objavili na stránkach ako iGNANT, Freunde von Freunden, Red Bull Adventure a iné. Viac od Dii nájdeš na jej blogu a webovej stránke www.diatakacsova.com. Sleduj cesty Dii Takácsovej na Facebooku a Instagrame.

Transsibírska magistrála

Transsibírska magistrála je sen nielen všetkých milovníkov vlakov, ale aj cestovateľov, ktorý radi prekonávajú veľké vzdialenosti. Viete si predstaviť, že by ste išli cez 9 000 kilometrov v pohodlí vlaku a videli obrovský kus krajiny? Niekto si myslí, že cesta vlakom to je len to klasické ttt ttt a vidí milión briez po ceste. Samotnú trasu som prešiel 8 krát a stále ma to baví. Ak hľadáte niečo výnimočné, transsibírska magistrála je stále TOP zážitok.

Ak by som mal vybrať tri miesta, ktoré treba vidieť okrem Moskvy tak jednoznačne Irkutsk, ktoré patrí k najkrajším mestám na Sibíri. Netreba zabudnúť na Bajkal, ktoré je najhlbšie a najstaršie sladkovodné jazero na svete a je od Irkutska cca 70 kilometrov. A tretím mestom je Jekaterinburg na predhorí Uralu, ktoré je spojené nielen s československými legionármi, ale aj miesto, kde zabili posledného ruského cára.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí lístok a kde si ho môžete kúpiť?

Dnes cena lístka sa pohybuje na trase Moskva – Vladivostok cca 150 EUR. A kde si ho rezervujete? Je to veľmi jednoduché. Na oficiálnej stránke ruských železníc sa zaregistrujete a kúpiš si lístok cez internet. Pozrite si nielen číslo vlaku, ale vyberte si aj konkrétne miesto. Pozrieť si môžete aj to, cez ktoré mestá vlak pôjde, kde bude stáť a ako dlho.

A by niekto príliš neveril oficiálnej stránke, lístok si môže kúpiť aj na hlavnej stanici v Bratislave. Neponúkajú tam však všetky vlaky. Cena lístka sa pohybuje v závislosti od čísla vlaku, teda čím nižšie číslo vlaku, tým drahší lístok. Čím vyššie číslo, tým lacnejší lístok. Treba si položiť otázku, aký komfort potrebujete napríklad pri ceste, ktorá bude trvať 6 dní. Dnes je však ruský rubeľ veľmi nízky, a preto aj komfort je oveľa dostupnejší.

Ak by ste hľadali kompletné informácie o celej transsibírskej magistrále, všetky podrobné info nájdete na stránke www.travelistan.sk, kde si môžeš stiahnuť ebook zdarma.

kam cestovat bez turistov

MARTIN NAVRÁTIL

Martin Navrátil prešiel po svete 160 krajín, je spoluzakladateľ cestovateľského portálu Travelistan, ktorý ponúka nielen blog a inšpiráciu pre cestovateľov, ale najmä rady, informácie a konzultácie pre jednotlivé destinácie. Travelistan svoje cestovateľské zážitky nielen žije, ale o nich aj píše a hovorí. Sleduj cesty Travelistanu na Facebooku.

Ukrajina

Susedia. To je podľa mňa hlavný dôvod, prečo by sme tam mali cestovať. Teda, okrem toho, že hneď pár hodín za slovensko-ukrajinskou hranicou nájdete skvelé trasy na treking, v malých mestách zažijete nefalšovanú postsovietsku atmosféru a v tých väčších mestách je dosť pravdopodobné, že žasnete nad vyspelosťou krajiny.

Nehovoriac o tom, že ak vás Ukrajinec pozve na kávu, spoznáte, čo je to slovanská pohostinnosť a pojem relativity. Káva tu totiž neznamená šálka, lyžička, cukor. Tu pred návštevou na kávu aspoň dve hodiny nejedzte. Podáva sa sladké, slané, a aj víno, či ostré, a po pár hodinách sa z kávy stane obed alebo večera. Uznávam, som zaujatá, už som o tom písala, ale to nič nemení na tom, že Ukrajina je aj napriek tomu jedna z destinácií, kam sa zo Slovenska necestuje (víkendový trip na nákupy sa nepočíta), a mohlo by sa viac.

Koločava
Z tejto dediny v Karpatách môžete začať trek do hôr, navštíviť pastierov oviec, alebo miestny trh. Ubytovať sa dá v originálnom guest house, kde vynikajúco varia.

Ľviv
Ak bohémska atmosféra, tak vo Ľvove. Ak najlepšia káva, tak v tom istom meste. Ak dobré hudobné, filmové a knižné festivaly, tak viete, kde hľadať. Odporúčam navštíviť kultúrne centrum Dzyga, dopriať si niečo dobré v čokoládovni na námestí, a vyjsť v nej hore na strechu, no a tiež sa vybrať do Arménskej katedrály v centre mesta. Ešte jedna srdcovka: Stryjská tržnica na rohu ulice Ivana Franka.

Nyžnij Bystryj
Ak si chcete oddýchnuť po hektickom Kyjeve, prípadne byť viac v kontakte s miestnymi a zažiť ukrajinský vidiek, toto je dobré miesto. Ubytovať sa dá u rodiny, ktorá ponúka pár izieb pre cestovateľov. Z dediny sa dá urobiť prechádzka do okolitých obcí, alebo hore na kopce.

kam cestovat bez turistov

Koľko stojí týždeň cestovania po Ukrajine?

Ubytovanie a jedlo v horách: 144 EUR
Doprava: 180 EUR (z toho 100 EUR išlo na auto, ktoré sme si prenajali, ostatné boli vlaky, a mestská doprava v Kyjeve a Ľvove)
Miestny sprievodca na 4 dni: 100 EUR. Dá sa aj bez neho, by sme ale nemali kontakty na miesta, kam sme sa chceli pozrieť (pastieri, včelár…). A hlavne, sprievodca bol aj šofér, bez neho by sme sa nepohli.
Jedlo v mestách na 5 dní: okolo 70 EUR na 2 osoby

Spolu: 494 EUR pre 2 osoby na týždeň

Boli ste v niektorej z krajín? Páčilo sa, nepáčilo? Prečo? A kam by ste poradili cestovať vy, aby sme sa vyhli turistom? 

Dajte vedieť v komentároch.

Baví ťa cestovanie a chceš sa poradiť s ostatnými cestovateľmi, alebo pomôcť tým, ktorí sa chystajú vyraziť do sveta? Pridaj sa do debaty v tomto diskusnom fóre na Facebooku.

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

10 Responses

  1. Denisa

    Ďakujem za skvelú inšpiráciu, výborný článok, presne niečo takéto sme hľadali !!
    Veľa šťastia na cestách 🙂

    Reply
  2. Arnold

    Precestoval som vyše 100 krajín ,nie vždy po luxusnuyh hoteloch a často autami,vami uvádzané ceny stačia tak na jeden deň,pri všetkej skromnosti v dvojici

    Reply
  3. Marcel Fronko

    Super článok a som rád, že aj ja som mohol priespieť. Každá destinácia určite stojí za návštevu 🙂

    Reply
  4. hogy

    Vďaka za veľmi inšpiratívny článok, z krajín, kde som nebol ma zaujali Guatemala a Bolívia. Snáď sa mi v najbližších dvoch rokoch podarí sa tam dostať. Aj ten Ladakh je isto zaujímavý.

    A ďakujem, že som dostal možnosť napísať niečo o Iráne.
    Určite by som ešte odporúčal navštíviť aj západnú Čínu. 🙂

    Veľa štastia na cestách a teším sa a ďalšiu spoluprácu.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.