1. TY
Spoznáš sám/sama seba
Zastaviť sa a vnímať svoje telo, jeho zmeny, znovuobjaviť svoje nadanie, pretriediť si hromadu myšlienok a priznať si svoje strachy: to všetko sa dá len ak si na to vyhradíme čas. Čas, ktorý často chceme vrátitiť späť, zastaviť, popohnať, ale len zriedkakedy vnímame, čo sa s nami vlastne deje.
Ja som si uvedomila ako veľmi som ovplyvnená spoločnosťou, ktorá ma vyformovala, až keď som sa od nej vzdialila.
Cestovanie je jeden z najúčinnejších spôsobov, ako si urobiť jasno v živote. Nie je to o úteku, ale o vzdialení a priblížení sa. Cestovanie pomôže, ak chceme veci pochopiť a prehodnodiť, nie pred nimi utiecť.
Na cestách sa dozvieš, aký máš vzťah k iným kultúram (nákup u Číňanov v rodnom meste sa nepočíta), konečne sa dokopeš k tomu, aby si rozprával-a cudzím jazykom (byť hanblivým sa veru vo svete neoplatí) a objavíš aj svoje nové paranoje (sledovaním dokumentárnych filmov o plavbe okolo sveta nezistíš, či máš morskú chorobu).
Plus, prestaneš sa brať vážne.
2. ONI
Uvidíš svet svojimi vlastnými očami, nie cez televízne správy.
Nemám telku a ani ju nechcem. Tomu, čo nám dnes média prezentujú neverím, hoci na druhej strane oceňujem prácu žurnalistov, ktorí píšu o tom, čomu rozumejú.
Z toho mála čo som videla s radosťou môžem konštatovať, že svet je veselší a dosť odlišný od toho, čo nám o ňom v škole povedali. Alebo nepovedali.
Na cestách žasneš nad exotickými rituálmi, zvláštnymi zvykmi a prapodivnými kombináciami jedla na tanieri, ale zároveň je super uvedomiť si, aký sme si všetci podobní. Smejeme sa možno na iných vtipoch a dovolíme si plakať a kričať na verejnosti s rôznou intenzitou, ale dôvod našich emócií je ten istý.
3. OPRÁŠIŠ A ZLEPŠÍŠ SI VEDOMOSTI Z GEOGRAFIE
Mapy a zmysel pre orientáciu sa ti zídu viac než kedykoľvek.
Neviem, ako si bol-a na tom s geografiou ty, ale ja celkom dobre. Aspoň dovtedy, kým som nezačala plánovať výlety a hľadať na mape Borneo a Barmu.
Cestovaním si jednoznačne oprášiš školskú geografiu a k tomu budeš mať i aktuálizáciu o novovzniknutých krajinách a zmene názvov miest a krajín.
4. “DO YOU SPEAK ENGLISH?”
Zdokonalíš sa v tých jazykoch, ktoré ovladáš a naučíš sa nové.
Chválabohu, dnes sa s cudzími jazykmi začína už v škôlke, aj keď sa to v niektorých prípadoch preháňa a jazykovky začínajú s výukou 10 mesačných bábetiek.
Na cestách sa angličtina zíde, hoci v niektorých krajinách treba byť pripravený na to, že pomôžu viac ruky, nohy a vreckový slovník. Vždy je fajn, ak sa naučíš pár základných fráz ako “ďakujem”, “dobrý deň”, “áno” a “nie”. Vyšší “level”: otázka “koľko to stojí?” a číslovky.
Ak máš možnosť žiť v niektorej krajine mesiac a viac, využi to na maximum. Snaž sa tráviť čo najviac času s miestnymi, deťmi, zapisuj si krátke frázy a zasmej sa sám-sama na sebe, keď ťa budú opravovať alebo ti nebudú rozumieť.
5. KÚPIŤ ČI NEKÚPIŤ?
Zistíš, že si mesačne vystačíš s polovičkou (ak nie menej) z toho, čo si zvykol-la míňať doteraz.
Za jedno caffè latte v Európe máš hodinovú masáž v Thajsku. Za jeden večer pri pive (ehm, pivách) si môžeš kúpiť letenku v akcii z Bornea na Filipíny. Za nákup nových topánok zaplatíš mesašný nájom v Juhovýchodnej Ázii, no a za auto, ktoré veľmi nepotrebuješ, možeš cestovať po svete minimálne rok.
Či preháňam? Nie. Od momentu, kedy som začala šetriť na cestovanie, ale i teraz, na cestách, kupujem len to, bez čoho by som naozaj nemohla existovať. Vrátane arašidovo-kokosových smoothies!
6. VZŤAHY
Ak cestuješ s partnerom, cesty váš vzťah buďto utužia, alebo ho ukončia.
Ak si vo vzťahu s partnerom a obidvaja pracujete päť dní v týždni, vidíte sa len večer a cez víkendy, z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa dvaja veľmi nepoznajú.
Alebo na seba nemajú čas. Na cestách sa s partnerom nielen zobúdzaš a zaspávaš, ale i rozhoduješ, kam a ako sa vydať na cestu ďalej, kde sa najesť a čo budete robiť poobede. Dá sa z toho zblázniť, ale aj veľa naučiť.
Tip: vymedz si jeden deň v týždni len a len pre seba. Prechádzky, beh, kniha, alebo hocičo, čo ti pomôže sústrediť sa na seba ti dodá energiu. A vzťahu taktiež.
Cestuješ alebo sa chystáš na “sólo” cestu? Príležitostí, kde môžeš stretnúť niekoho, kto sa s tebou bude rád túlať lesom, mestom, púšťou alebo popíjať tuhý čierny čaj z pouličného stánku, bude viac než dosť.
A záleží iba na tebe, ako veľmi si dovolíš otvoriť srdce na cestách a ako si sa vyrovnal-a s predošlým rozchodom. Zase raz: cestovanie traumatické stigmy nezakryje, ale pomôže ich pochopiť, zmieriť sa s nimi a ak chceme, tak aj vyliečiť.
7. NIE JE VŠETKO ČIERNO-BIELE
Na život sa začneš dívať z úplne inej perspektívy.
To, že uvidíš a spoznáš viac kultúr znamená, že dostaneš možnosť pozorovať iné spôsoby myslenia, iné sposôby riešenia problémov. A uvidíš aj iné druhy problémov.
Cestovanie ma učí byť tolerantnejšia. Budem sa opakovať, ale to, ako vnímame svet vo svojom vlastnom svete, je často hra myšlienok spoločnosti, v ktorej žijeme. Čierno-bielych myšlienok.
8. RUTINA UBÍJA
Nové miesta, nové zvyky, nové myšlienky
Tá istá trasa do školy, do práce, z obchodu … Tie isté seriály, koncerty a kaviarne… To všetko nám síce dáva pocit bezpečia, ale po nejakom času nás môže urobiť apatickými. Často i nevrlými, nešťastnými alebo aj namyslenými, lebo máme pocit, že vieme všetko, čo potrebujeme.
Rutina v nas zabíja niečo, čo v nás cestovanie prebúdza: zvedavosť. A tá nám pomáha objavovať a zdolať kadečo.
9. DEGUSTAČNÁ REVOLÚCIA
Ochutnáš, čo si ešte neochutnal-a
Všetky tie nové dobroty a podivné konzistencie, chute a vône posúvajú cestovanie do inej dimenzie. A zase raz, oplatí sa byť zvedavý-á. No, občas i nevyplatí, ale aspoň budeš vedieť, čo ti nerobí dobre a viackrát si to nedáš, alebo sa naučíš rozoznať stánok, kde varia z čerstvejších surovín.
10. SÁM ZA SEBA
Sloboda rozhodnutia.
Kedy si mal-a naposledy pocit, že sa rozhoduješ len na základe toho, ako si to predstavuješ TY? Kedy si nemusel-a myslieť na to, či ti to šéf dovolí, či sa to niekomu hodí a či s tým budú súhlasiť aj ostatní?
Cestovanie nie je o sebeckosti, ale o slobode a pocítiš to hlavne na slobode svojich rozhodnutí.
Chystáš sa na cesty alebo už cestuješ? Čo je pre teba najsilnešou motiváciou pri spoznávaní nových krajín? Budem rada, ak mi to napíšeš do komentárov.
krásne napísané s múdrosťou a pokorou…. Mám 50 a na veľké cestovateľské zážitky si už netrúfam, ale teším sa, že podobnú životnú filozofiu ako vy Ivanka, si osvojilo jedno z mojich detí. Rozmýšľam, keby som bola mladá a nemala deti idem do toho 🙂 Držím palce
Vďaka za komentár, Majka. S vekom na cestách je to veľmi relatívne. Poznám cestovateľov, ktorí sa blížia k 60 a žijú na cestách po tom, ako im vyrástli deti. Pre inšpiráciu napr. http://www.gypsynester.com/, http://www.travelpast50.com/, tí cestujú v pároch, alebo Barbara Weibel z http://holeinthedonut.com/, ktorá cestuje sólo.
Ktohovie, možno vás jedno z detí, ktoré spomínate, vezme na potulky so sebou, to môže byť tiež veľmi pekný zážitok 🙂
Ďakujem ešte raz a srdečne zdravím!
Velmi pekny clanok & krasne fotky! 🙂 Milujem ten pocit, ked pridem na nove miesto a spoznavam miestnych ludi, ich zvyky, zivotny styl, miestnu architekturu, kulturu, jedlo… Je toho neskutocne vela, co mi cestovanie dalo a dava. Ako sa hovori, ked raz zacnes cestovat, uz nevies prestat 🙂 Tak stastnu cestu vsetkym!
Ahoj Kristínka, ďakujem za čítanie i milé slová! Súhlasím, ak raz človek začne, nadchne sa cestovaním nadlho 🙂 Aj tebe veľa cestovných zážitkov prajem a hádam sa na tých cestách uvidíme 🙂