Čo robiť v Odese: tipy na aktivity, viac i menej okukané miesta, ktoré stoja zato, plus rady, kde sa dobre najesť a ubytovať.
Odesa je ukážkovým príkladom toho, ako sa z “ďalekého mesta kdesi na Ukrajine” stane pre Slovákov jedno z top vyhľadávaných miest.
Dôvod? Lacné, priame lety.
Ak čítaš tento blog pravidelnejšie, vieš, že ti žiadne “mesto na víkend” nebudem odporúčať, a skôr ti poviem “ostaň aspoň týždeň, dva”.
Pri Odese to bude platiť obzvlášť.
Je to jedno veľké ukrajinské prekvapko. Spojenie “bohatá história” nie je v prípade Odesy len fráza, dobré a lacné jedlo je tiež pravdou, a vtipní prívetiví miestni sú veľkým bonusom.
V Odese som sa pôvodne chcela zastaviť len krátko pri prechode z Ukrajiny do Podnesterska, ale ostala som 10 dní a nechcelo sa mi preč. Ulice tu majú vďaka tomu, že je to prístavné mesto s vyše 130 národnosťami, originál atmosféru. Už keď sme pri uliciach – až budeš nimi kráčať v Odese, pozri sa dole. Pôvodné dlažby v meste sú z kameňa zo sopečného kameňa z Neapola.
Architektúra je samé “wow” vďaka talianskym a viedenským architektom, ktorí sa postarali o výstavbu veľkej časti mesta. Ak už máš precestované ukrajinské mestá ako Ľviv, Kyjiv, alebo Černivci či Chust – Odesa je živel, ktorý treba zažiť.
Čo robiť v Odese
Aktivity a miesta v Odese, ktoré nájdeš v článku, sa za 2 dni stihnúť nedajú, ale zato je z čoho vyberať. Nech sa páči.
1. Privstaň si a prebehni si legendárne Potemkinove schody
Ikona Odesy, ktorú musíš nielen vidieť, ale odporúčam si ju aj prejsť pešo hore-dole. Do cca 9. rána sú schody úplne prázdne. Okolo 10 sa tu vyroja turisti z autobusov a otravní típci s opičkou na pleci, s ktorou ti ponúknu vyfotiť sa.
Schodov je 192, aj keď pôvodne ich bolo 200. Niekoľko Potemkinových schodov sa totiž doslova zrovnalo so zemou a dnes ich od prístavu delí rušná cesta.
2. Zaži ranný prístav v Odese
Ak už budeš pri spomínanej ceste, prejdi podchodom a vyber sa do prístavu. Ak sa chceš vyhnúť davom, podobne ako pri schodoch, aj tu je do 9. ráno nádherné ticho. Len ty, čajky, silný morský vietor a … sochy. Pohľadnicovou klasikou je žena námorníka, ktorá so synom v náručí vyzerá manžela.
Pomník bol postavený ako pocta námorníkom, ktorí nemali to šťastie vrátiť sa z ciest, ale i tým, ktorým sa to podarilo. Ak sem prídeš skoro ráno, výhľad na more spoza ramena matky s dieťaťom je fakt emotívny.
O niečo väčšia, a pre mňa menej pochopiteľná je socha “Zlaté dieťa” hneď na začiatku prístavu. Socha, ktorá má symbolizovať nádej, pripomína diela Davida Černého v Prahe. Pritom nič proti Černému, naopak. Len v odeskom prístave vyzerá dosť bizarne.
3. Nenechaj sa opiť v podzemí
Aj keď je v Odese čo pozerať nad zemou, nenechaj si ujsť prehliadku podzemia. Klaustrofobici nemusia mať obavu. Tunely sú dosť široké, dostaneš k tomu navyše helmu a baterku. Do podzemia sa dostaneš len s organizovanou skupinou, resp. cez agentúru.
Sprievodcovia sú Odesiti, čo znamená mega vtipní, a hrdí na svoje mesto. Dozvieš sa, na čo tunely slúžili, pozrieš si reálne aj naaranžované artefakty. Čerešnička predtým, než vylezieš z tunela: ochutnávka miestnej alkoholovej špeciality v temnom bare v podzemí!
Prehliadku si môžeš objednať cez agentúru Tudoy-Sudoy. Trvá cca 2.5 hod, stojí 200 UAH (7.70 eur).
4. Vypočuj si príbehy kriminálnej Odesy
Čítaš dobre. Odesa je prístav. Podobne ako v iných prístavoch sveta (viď Liverpool, Londýn, New York City, Neapol), aj tu kotvili piráti, a sem-tam sa čo-to pašovalo. Už v podzemí sa dozvieš niečo o kriminalite v najväčšom prístave Ukrajiny.
Ak chceš vedieť viac, pozri si Odesu so sprievodcom na prehliadke špecializovanej práve na to, kde, kto, prečo, s kým, za koľko. Ja som dostala tip od majiteľky ubytovania v Odese na skvelú agentúru Tudoy-Sudoy (v preklade Kade-tade). Robia to inak, robia to s vtipom, a hlavne srdcom.
Prehliadka trvá cca 2.5 hod, stojí 150 UAH (5.80 eur).
Urob si darček s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO
5. Múzeum kontrabandy, ktoré môžeš vynechať
Veľmi skromné, má len pár menších miestností. Pozri si to, ak máš času nazvyš. Múzeum má aj sprievodnú prehliadku, ale len v ruštine, slečna navyše rozpráva výklad rýchlikovým tempom. V angličtine sa dá dokúpiť brožúrka s textom. Mňa to tu veľmi nenadchlo.
Pokiaľ máš napozerané detektívky, veľa nového sa nedozvieš. Majú tu inak aj maketu tunelu na ukrajinsko-slovenských hraniciach, ktorý objavili pred niekoľkými rokmi priamo pod colnicou.
Vstupné: 60 UAH (v cene je 30 minútový výklad v ruštine), extra 30 UAH za brožúrku v cudzom jazyku.
Prečítaj si:
- Robíme dobre, ak chceme, aby sa krajiny nemenili?
- Turistické atrakcie: čomu sa vyhnúť, prečo a aké sú alternatívy
- O vápne, dobrých čižmách a slovenskom pase
- Ako sa zbaliť na cesty minimalisticky?
- Čo je to house sitting a 19 praktických tipov ako sa stať house sitterom
6. Pozri si honosnú (a trochu zanedbanú) Pasáž
Na prvý pohľad fantastické. Na sekundu máš pocit, že si v Miláne. Pri detailnejšom preskúmaní zistíš, že fasáda prenádhernej pasáže v Odese sa pomaly rozpadá. A ak si prečítaš recenzie na hotel, ktorý sa tu nachádza, tvoj dojem zo zanedbaného miesta sa len potvrdí.
Pritom hotel bol kedysi honosný a známy svojou eleganciou. Rovnako ako pri svojom vzniku, aj dnes sú na prízemí malé obchodíky a kaviarne.
Tip: írska krčma v úzkej uličke. Hľadaj Fox & Pipe Irish Pub.
7. Pridaj sa k miestnym, čo oddychujú v mestských parkoch
Mapa Odesy neklame. Mesto len tak hmýri zeleňou a upravenými parkmi. Istanbul park, Mestská záhrada, Park Ševčenka, Ďukivská záhrada… Vo väčšine z nich nájdeš stánky s kávou, lavičky, v niektorých i hojdačky pre deti.
Či je ráno, či je večer, parky v Odese a na Ukrajine celkovo, sú plné rodín, dôchodcov a párikov. Istanbul park máš hneď po ruke pri Potemkinových schodoch, cez Park Ševčenka sa dostaneš pešo na pláž.
8. Prejdi sa na pláž
Vykúpať sa v Odese asi nebude hlavný dôvod, prečo sem cestovať. Ak si bol/a v Taliansku, Španielsku, Malajzii, či Thajsku, pláže v Odese ťa sklamú. Nie sú najčistejšie, ale na prechádzku, hoc i v zime, sú fajn. Najbližšie k centru je pláž Lanžeron a Arkádia.
9. Pozri si večernú a víkendovú Derybasivskú ulicu
Pre všetkých kávičkárov, čo bažia po (predraženej) káve a shopping maniaci – ulica Derybasivská v centre mesta vám ponúkne, čo hľadáte. Svetové značky oblečenia, luxusnejšie kaviarne. Hlavne počas víkendov a večer sa tu nevyhnete pouličným predavačom, ktorí vám ponúknu opičku alebo holubicu na plece či na hlavu. Odesa nemá hlavné námestie, no má Derybasivsku.
Je to najdrahšia ulica v Odese, ktorá križuje s Katerynskou ul., čo je zase najdlhšia ulica v meste. Začína blízko schodov Potemkina, kde to inak žije od večera až do skorého rána. A končí na autobusovej stanici a tržnici.
Urob si darček s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO
10. Daj si (pozor na peňaženku) chalvu a údené na Prymorskom rynku
Nie si hipster, nemusíš kávu? Tak potom sem sa, na tržnicu v Odese! Každý miestny ťa v dobrom upozorní, aby si sa dával/a väčší pozor na tašku, kabelku a peňaženku. Majú pravdu. Tak, ako na každom veľkom trhu, kde sa premelie veľa ľudí v tesnejšom priestore, pozapínaj si, čo máš, a užívaj si sušené a čerstvé ovocie, oriešky, salámy, slaninu, syry, či chalvu.
Väčšinou sú predavači veľmi milí, a ponúknu ti ochutnať (pozdravujem pani Oľu, ktorá ma nakŕmila domácim údeným), ale stane sa, že na teba vyštekne predavač, čo vstal ráno z postele ľavou nohou. Každopádne, nenechaj si to ujsť a neboj sa i vyjednávať.
11. Nájdi čo najbizarnejšiu sochu
Zmysel pre humor Odesy sa odrazil nielen vo vtipnej sebareflexii miestnych, ale aj v umení. Priprav sa na nezvyčajný Pomník Stevovi Jobsovi, Pomník pomaranču, čo má príbeh, a vyvrcholí to sochou Dartha Vadera, ktorý bol kedysi sochou… ehm… Lenina. Už rozumieš, prečo sa v Odese postavilo najprv divadlo a až potom väzenie? Sranda, vtip a zábava k mestu patria ako nič iné.
12. Nakukni do nádvorí v Odese
Tie v Odese nehľadaj na mape. Stačí nakuknúť do ktorejkoľvek otvorenej brány. Ak si prenajmeš izbu cez Airbnb, je dosť pravdepodobné, že to budeš mať aj s dvorčekom, mačkami a zaparkovanou starou Volgou, či žiguli. Mnohé dvory už začínajú zamykať kvôli zvedavým turistom, ale aj kvôli bezpečnosti.
13. Hoď sa do gala a pozri si operu
Ak máš so sebou niečo na seba do divadla, skoč na operu. Už samotný exteriér opery v Odese je neskutočný. Ja som interiér videla len na fotkách, keďže som mala so sebou len trekové topánky a rifle.
Ak sa ti bude zdať, že budova odeskej opery pripomína budovu národného divadla v Bratislave – nejde o náhodu. Za oboma stavbami sú viedenskí architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer.
Tip: za divadlom je nevšedná maketa bývalého múzea námorníctva, kedysi English Club. Je určená pre nevidiacich, so všetkými detailmi budovy.
14. Pozri si zničený street art
Toto stálo viac za to vidieť pred rokmi, keď stena nebola presprejovaná tagmi. Ešte stále môžeš pod nimi vidieť scény z bežného života Odesy, ako sa v meste žilo kedysi. Miesto, podobne ako iné pamiatky v Odese, je zanedbané, choďte sem len cez deň. v Google Mape to nájdeš ako Karantynnyy Uzviz.
15. Kulykovo pole
Hneď vedľa hlavnej železničnej stanice. Smutné pamätné miesto tragédie z roku 2014, kedy počas protestov v Dome odborov zahynulo vyše 40 ľudí. Miesto je veľmi ťaživé, nejde sa o žiadnu atrakciu. Ber to na vedomie a rešpektuj miestnych, ktorí tam dodnes chodia vzdať poctu známym a rodine.
Bezpečnosť v Odese
To, čo teraz napíšem, bude veľký paradox. Odesa bola pre mňa jedno z najkrajších i najnebezpečnejších miest na Ukrajine. Cestovala som sólo, dohovorím sa, ale i napriek tomu som mala pocit, že aj cez deň boli v uliciach typy ľudí, ktorých by som po zotmení stretnúť nechcela. Je to tu rušnejšie ako v iných mestách, Odesa je povestná vreckovými zlodejmi, a i keď som si tu intuitívne dávala pozor na veci, z Odesy som bola “paf”, v dobrom.
Doprava v Odese
Odesu veľmi jednoducho prejdeš pešo, dokonca až na pláž. Ako v každom ukrajinskom meste, aj tu fungujú maršrutky, kde jedna jazda stojí 7 UAH (0.27 eur). Jediný háčik bude vedieť azbuku, resp. zistiť si, ktorá maršrutka, alebo miestny autobus ťa privezie, kam potrebuješ.
Tiež si daj aspoň jednu jazdu električkou, kde ešte dodnes fungujú sprievodkyne, ktoré majú zázračný talent zaregistrovať každého nového pasažiera.
Tip od čitateľa: stiahni si praktickú appku EasyWay, pomocou ktorej si vieš pozrieť spoje MHD.
Ako sa dostaneš do Odesy
Letecky s Wizzair. Bratislava – Odesa. Letenky s pár mesačným predstihom: 15 eur jednosmerná.
Vlakom z Kyjeva, Ľvova a ďalších miest Ukrajiny. Počas víkendu, Vianoc, Veľkej noci a školských prázdnin odporúčam rezervovať aj 3 dni dopredu. Dá sa aj online na webe Ukrajinských železníc.
Orientačná cena Kyjev – Odesa: 15 eur (13 hodinová cesta. Za rýchliky si priplatíš cca 5-10 eur).
Kde sa dá dobre najesť v Odese
Miestne špeciality v bufetovom štýle nájdeš v Puzatej Chate na Derybasivskej ulici. Priestory sú ale dosť anonymné a výber nič-moc v porovnaní s pobočkami v Kyjeve a vo Ľvove. Skús skôr bufetovú reštiku Čornoslyv alebo UtochKino. Všetky sú v centre.
Ubytovanie v Odese
Odesa bola zatiaľ najlacnejšie mesto na Ukrajine čo sa týka ubytovania. Je to aj tým, že som tam bola v novembri, mimo hlavnej sezóny, kedy sa cena za lôžko v hosteli pohybovala od 5 do 7 eur. Tieto miesta som vyskúšala a môžem len odporúčať.
Esther House: Perfektný čistý hostel 2 minúty pešo od schodov Potemkina. Blízko k pamiatkam, potravinám, vybavená kuchynka, veľké spoločenské priestory, a veľmi milý personál.
Hostel51: Ak máš radšej menšie hostely, tak hneď oproti Esther House je malý hostelík, super čistý, kde sú izby len pre 4 osoby.
No a pokiaľ si potrpíš na súkromie, tak poradím túto garsónku blízko centra. Perfektné miesto, ticho, veľmi pohodlné bývanie. 25 eur/noc.
Šťastnú cestu a uži si Odesu!
Urob si darček s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO
Na týchto profiloch môžeš sledovať moje aktuálne cesty:
Facebook: viac príbehov
Instagram: viac fotiek
Leave a Reply