Volám sa Ivana Grešlíková, svet som zazrela v malom mestečku Svidník na východe Slovenska, ale vyše 20 rokov som žila v Prešove, kam sa vraciam „domov“.

Študovala som anglický a ukrajinský jazyk a absolvovala som dvojročný kurz arteterapie. Žila a zarábala som si na prežitie, knihy a občasné cesty do zahraničia Prahe, Londýne a Frankfurte.

bio

Na cestách po Mjanmarsku.

Učila som na univerzite, umývala záchody v Hiltone a pracovala s deťmi v bilingválnej škôlke, a čo som si odniesla zo všetkých pracovných pomerov bolo presvedčenie, že chcem v živote pracovať na svojich vlastných snoch a nie finančných víziách niekoho iného.

Ako som menila adresy, kľúče od bytov a v peňaženke sa mi miešali vždy minimálne tri meny, nové krajiny som nespoznávala tak, ako som chcela. V zhone, ktorý som dobrovoľne prijala za štandard, som vedome ignorovala to, po čom som túžila: cestovať a popritom tvoriť.

bio

V záchrannom centre na ostrove Koh Lanta, Thajsko.

Zlom nastal, keď sme prestali s priateľom fajčiť, piť alkohol a začali sme šetriť. Po roku šetriaceho režimu som dala výpoveď v škôlke, kde som v tej dobe pracovala a kúpili sme si jednosmernú letenku do Bangkoku.

Som na cestách takmer štyri roky, navštívila cca 30 krajín, cestujem po svete minimalisticky, s jedným 10 kg batohom a to je všetko, čo mám.

Spolu s priateľom Giannim sme autormi cestovateľského blogu Nomad is Beautiful, ktorý je v angličtine a kde okrem praktických rád, mini sprievodcov, fotoesejí a krátkych videí nájdete i články o tom, ako cestovať zodpovedne a prečo podporovať ekoturistiku.

bio

Super vlhký dažďový prales v Borneu, Malajzia.

Prečo tento blog a pre koho je určený?

1. Za posledných pár mesiacov som dostala emaily od študentov a mladých ľudí, ktorí hľadajú spôsob ako cestovať na dlhšiu dobu a nevedia kde začať, ako si našetriť alebo kam sa vlastne majú vydať. Blog je teda aj pre nich.

2. Zabúdam slovensky. S priateľom hovoríme anglicky, s rodinou ukrajinsky, keď sa zabudnem, tak zablábolám niečo po taliansky, čítam české texty a denne počúvam ázijské jazyky. Ak teda nájdeš v mojich článkoch divné novotvary a vo vetách bude chýbať správna interpunkcia, prepáč mi to a ber to ako súčasť tohto blogu.

3. Na tomto blogu nájdeš okrem príbehov z ciest hlavne praktické informácie o tom ako, kedy, kde a za koľko vyraziť do sveta a ako cestovať zodpovedne a ohľaduplne k prírode a iným kultúram.

Vďaka, že si sa zastavil-a a budem rada, ak dáš o sebe vedieť a podelíš sa o cestovné zážitky alebo budeš potrebovať poradiť.

S láskou a túlavými topánkami na nohách zdraví

Ivana

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

One Response

  1. Lucia Eliášova

    Teším sa že som natrafila na váš-tvoj blog…práve vo chvíli ked mi presne dochadza že hektická práca, ktorú mám ma baví a ubíja zároveň 🙂 ako malá som chcela byť kvetinárka..úplne som na to aj zabudla..nikdy som si nepísala svoje vydavky ale vždy som vedela šetrit a práve teraz prestavam šetrit..bola som hodinu v záhradnom centre s pocitom že patrím tam 🙂 rada pomáham ľudom v mojej práci ale už viem kde budem dobijat baterky :):) ten pocit ked vidím kvety 🙂

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.