Kameň-čo?
Chápem. Mestá na Ukrajine, kam nelieta nič z Bratislavy, sú často mimo hlavnú turistickú trasu. Väčšie šťastie na skryté ukrajinské poklady majú tí, čo prebrázdia krajinu vlakom, maršrutkou či na bicykli.
Kamianec-Podiľskyj (alebo Kamenec-Podolský) na západnej Ukrajine miestni poznajú viac než dobre. Jedna z jeho atrakcií je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO, mesto je cez víkend plné poľských i ukrajinských návštevníkov (cez pracovný týždeň však prázdnota). Rozkvet turizmu teší domácich hlavne po tom, čo Kamianec-Podiľskyj nemal v minulosti najlepšiu povesť.
Prečo cestovať do Kamianca-Podiľského?
Ľviv a Kyjiv sú okukané (ale jednoznačne stoja za to). Odesu to čaká. Kamianec-Podiľskyj žije vo vlastnom tempe a pristane mu to. Už na prvý pohľad je vidieť, že tu žili a intenzívne sa pričinili o rast (či deštrukciu) mesta viaceré kultúry. Mesto bolo súčasťou Kyjevskej Rusi, kým ho v 13.storočí nespustošili mongolsko-tatarské vojská.
Neskôr mesto patrilo poľskej šľachte, kým k vláde v roku 1662 neprišli Turci, ktorí sa v meste “zdržali” 27 rokov. Na to si ho vybojovalo späť Poľsko, kým sa o Kamianec-Podiľskyj nepobilo v 18.storočí s Ruskom, ktoré vyhralo. Zbytok poznáte. Mesto bolo súčasťou Ruského impéria a ZSSR až do roku 1991, kedy sa stalo súčasťou nezávislej Ukrajiny.
Okrem týchto národov tu žili Židia i Arménci, ktorí boli s Ukrajincami prví obyvatelia mesta.
Ak sa vám nechce čítať celý článok, pozrite si moje video z naj tipmi čo a kam v Kamianci-Podiľskom:
Čo si pozrieť v meste Kamianec-Podiľskyj?
Rôznorodosť architektúry, kuchyne, vierovyznania – to všetko zažijete v meste s rozlohou ako Malacky či Sabinov.
Riadny kus histórie, príroda a všetky atrakcie sa dajú prejsť aj s deťmi. Za deň môžete teoreticky obísť všetky nižšie uvedené pamiatky. Odporúčam ostať aspoň 1-2 noci, aby ste stihli východ a západ slnka na hrade.
Začnite zámkom. Skoro ráno
“Starý zámok”. Tak volajú miestni hrad, ktorý sa dostal aj do Siedmych divov Ukrajiny a je na zozname UNESCO.
Starý zámok bol postavený v 11.storočí, prešiel rekonštrukciou v 17. storočí. Niektorým častiam by sa zišla kozmetická úprava, inak ale skvelé miesto na výlet a obed prípadne skorú večeru. Na hrade sa varí. Vraj výborne, vraj guláš a vraj ďalšie dobroty. Ja som tam však prišla hneď po otvorení, kedy kuchári len zakladali oheň pod veľkými kotlami na dvore. Ostala som tak na hrade s prázdnym žalúdkom, ale aj s prázdnymi tunelami a vežami s výhľadmi na mesto. Autobusy s turistami prichádzajú až okolo 10-11 ráno.
Objekt sa dá prejsť do 1.5 hodiny. Sprístupnené sú vežičky, malé podzemné väzenie a drevené pavlače popri hradbách. Ak prídete skoro ráno, budete mať šťastie na letiace vzdušné balóny nad hradom. Krása!
Vstupné: 50 UAH (2 €).
Pomník siedmych kultúr
Kde hľadať najkrajší západ slnka v Kamjanci-Podiľskom? Na kopci oproti hradu. Pár metrov od kovového kríža, ktorý uvidíte z mosta smerujúceho z hradu, nájdete pomník na počesť siedmym kultúram. Ide o skromnú kovovú konštrukciu v tvare koruny so siedmymi špicami, kde sú vyryté mená kultúr, ktoré ovplyvnili mesto.
Tip na cestu k pomníku:
Mne trvalo dva dni, kým som prišla na to, ako sa k pomníku dostať. Zdola sa zdá, že sa k nemu dá prejsť priamo z hradu. Je to však optický klam. Najjednoduchšia cesta k pomníku vedie po schodoch dole z mosta k hradu. Prejdete popri reštaurácii, ďalej doprava po jedinom chodníku a doľava na kopec k pomníku.
Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?
12 reportáží zo sveta, 256 strán
STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet
Viac článkov z Ukrajiny:
- Čo robiť v Odese: meste, kde dva dni nestačia
- Mesto Slavutyč: tam, kde sa začína od nuly
- Výlet do Černobyľu. Ticho, ktoré neprekričíš
Videá z Ukrajiny:
- 20 tipov čo si pozrieť a ochutnať v meste Ľviv
- Mesto Charkiv: oplatí sa sem cestovať?
- Výlet do dedinky Vylkovo (delta Dunaja)
- Čo si pozrieť v Kyjeve: tipy na menej turistické miesta
Hlavné námestie
Plán “poďme sa prejsť do centra” bude v Kamianec-Podiľskom jednoduchý. Je to len malé námestíčko s fontánou, lavičkami, radnicou a pár kaviarňami a reštauráciami.
Všetko je čisté, upravené, sezónne vydekorované.
Ak by ste mali zálusk na lokálne ukrajinské suveníry, za radnicou je tržnica, kde si iste vyberiete.
Že to mesto myslí s rozvojom turizmu vážne pochopíte, až budete pred budovou radnice. Medená socha turistu, ktorý mení rokmi farbu. Miestni architekti si dali záležať na detailoch, okolo ktorých sa vytvorili aj tradičné turistické legendy. Jedna z nich hovorí, ak sa dotknete bankoviek, ktoré trčia turistovi v zadnom vrecku, môžete, zázračne zbohatnete.
Dávka kofeínu
Kávičkári, mám pre vás dva tipy. Káva od policajného šéfa (Кава від поліцмейстра) so štýlovým interiérom, 40 druhov kávových nápojov a niečo na zahryznutie. Zastavila som sa tu párkrát, káva môže byť, obsluhe chýbal úsmev. Za výberovou kávou choďte radšej do skromného stánku za radnicou alebo do ich pobočky v Mestskom parku za centrom: Coffee bike. Majú aj cold brew, a to je u mňa známka kvalitného podniku.
Kaňon rieky Smotryč
Cestovať do Kamianca-Podiľského a nezájsť na prechádzku do kaňonu – to akoby ste tu neboli. K rieke vedie pár zostupov po schodoch. Najjednoduchšie sa do kaňonu dostanete
1. Dole po schodoch z mosta, ktorý vedie k zámku
2. Cestou pred tým istým mostom, kedy musíte odbočiť pri Ruskej bráne doľava
3. Po schodoch dole nad Novoplanivskym mostom. Vchod z terasy, ktorá vedie do Mestkého parku, kde je inak aj Alpin lanový park so stromovými preliezačkami.
Z breha na breh sa dá prejsť po mostoch. Niektoré úseky sú zarastené a menej upravované, preto sa budete musieť vrátiť a prejsť na opačný preh cez iný most.
Kostoly
V centre nevynechajte Chrám Sv. Petra a Pavla. Ten bol počas tureckej invázie premenený na mešitu, ku ktorej Turci pristavali minaret. V období ateizmu bol z chrámu sklad a múzeum náboženstiev a ateizmu. Až v roku 1990 bol chrám prinavrátený rímsko-katolíckej cirkvi.
Chrám Alexandra Nevského
Veľkolepý. Odporúčam navštíviť aj keď máte pocit, že ide len o “ďalší kostol” v poradí. Tento pravoslávny chrám je jedno veľké wow.
Arménske ruiny
Smutný príbeh má za sebou Arménsky kostol, ktorého ruiny nájdete neďaleko od hlavného námestia. Nachádza sa vo štvrti, kde v 14.storočí žila arménska komunita.
Architektúra mesta
Múry z 15., zachovalé rodinné domy z 18.storočia, bašty, mosty, veže, brány z 11. až 19.storočí. Údajne v Kamianci-Podiľskom nájdete 200 historických pamiatok. Centrum mesta je (zatiaľ) neporušené modernou architektúrou, a je to cítiť. Budovy sú nádherne zrekonštruované, sem tam natrafíte na graffiti, no nikde vás vizuálne nerušia tagy či posprejované objekty.
Historické centrum má dokonca status štátnej historickej a architektonickej rezervácie. Až budete v kaňone rieky Smotryč, pozrite si zdola veľkolepú stavbu opustených kasární. Veľká škoda, že chátra.
Ruská brána
Nie je brána ako brána. Tá Ruská chránila mesto prostredníctvom hydraulickej techniky. Odtiaľ vypúšťali do kaňonu rieky vodu, a jej zvýšená úroveň tak zabránila vstupu nepriateľa.
Parky
Či prídete v páre, sólo, s kočíkom, v Kamianci si zelene užijete dosýta. Mestký park, Botanická záhrada, Alpin aprk, Dendropark, Námestie tanku, park Hunsʹki Krynytsi. Všetky sú ľahko prístupné, čisté.
Vidiek v centre
Ak by ste chceli nachvíľu nakuknúť, ako vyzerá život v Kamianci-Podiľskom mimo kávičkárko-zámkovej zóny, spusťte sa dole popri Ruskej bráne. Nájdete tu ulicu s rodinnými domčekami, drevenými plotami a magnóliami, čo zakrývajú modré rámy okien.
Ja som mala pocit, že som sa preniesla do dediny za mestom. Ak budete dobre hľadať, nájdete “bar” aka kontajner, kde dostať zmrzku, pirôžky a pivo. A k tomu pokec s miestnymi zvedavými tetuškami.
Autobusová stanica a tržnica
Tržnicu pred stanicou neprehliadnete. Okrem čerstvého ovocia, zeleniny a sušeného ovocia tu skoro ráno zoženiete aj čerstvo upečené pečivo nasladko, naslano. Ak sa vám neujde, pred cestou sa ľahko môžete zásobiť v malých stánkoch s občerstvením.
Nechajte si pred odjazdom autobusu aspoň pár minút, aby ste stihli nakuknúť do budovy autobusovej stanice. Architektúru ľvovskej ši odeskej stanice nečakajte, skôr ide o prekvapenie kontrastu, čo sa skrýva za sklenenými oknami navonok modernej stanice.
Doprava v meste Kamianec-Podiľskyj
Mesto prejdete bez problémov po svojich. Ak by ste žili mimo centra, alebo sa potrebovali dostať s väčšou batožinou na stanicu, premáva tam maršrutka. Jedna jazda: 6 UAH (0.20 eur).
Ako sa dostať do mesta Kamianec-Podiľskyj?
Vlakom alebo autobusom. Z Ľvova sem chodí priamy autobus alebo maršrutka, cesta trvá 8-9 hodín. Vlakom tu budete za 6-7 hodín s prestupom v Chmeľnyckom. Spoje nechodia veľmi často, bude to chcieť trochu plánovania.
Kde sa ubytovať a najesť?
V centre aj mimo nájdete dosť hotelov a hostelov. Ja som bola síce 40 minút pešo z centra, ale v peknej tichej štvrti v novootvorenom hosteli za 250 UAH (8 eur). Z Bookingu im zmizol profil, skúste zavolať alebo prísť rovno osobne.
Miesto sa volá Mini-hotel MR HOSTEL.
Kontakt: +380 67 381 7353.
Adresa: ul. Ševčenka 91, Kamianec-Podiľskyj, 32300, Ukrajina.
Ćo sa týka jedla, v centre sú podniky otvorené od skorého rána. Môžete si dať raňajky po ceste na hrad alebo obed či večeru po ceste späť. Na teplé ukrajinské a gruzínske jedlá a skvelé víno odporúčam malú reštiku-bistro “Achma” hneď v centre mesta.
Denný výlet z Kamianec-Podiľského do Bakoty-Kolodijivka
Ak by ste obišli Kamianec-Podiľskyj z každej strany a zunuje sa vám pohľad na hrad, môžete si urobiť denný výlet do Bakoty-Kolodijivky. Je to umelo vytvorená priehradá, na území ktorej bolo kedysi 25 dedín. Tie boli vrámci projektu výstavby hydroelektrárne na rieke Dnester zatopené.
Okrem toho na brehu jazera nájdete jaskynný monastier, ktorý dodnes slúži ako pútnické miesto mnohých Ukrajincov. Povráva sa, že miestni sem merajú cestu aj vtedy, ak sa im nedarí počať dieťa. Mne sa tam podarilo stratiť. Tu je o tom aj video.
Ak zvažujete kam cestovať po Ukrajine a hľadáte menej známe miesta, Kamianec-Podiľskyj bude dobrá voľba. Cez týždeň je v meste minimum turistov a v tak malom meste je toho k videniu viac než dosť.
Šťastnú cestu!
Ak máte chuť sledovať moje aktuálne cesty, pridávam ich sem: Facebook a Instagram.
Leave a Reply