Už pár rokov nerozbaľujem vianočné darčeky.

Odkedy som na cestách, darujem si na Vianoce skôr večeru, thajskú masáž, importovanú kyslú kapustu z Nemecka (ku šťastiu v Ázii stačí fakt málo), alebo zážitok, ktorý si sami vyberieme. Napríklad 10-dňový kurz meditácie vipassana.

Jedne Vianoce som sa zobudila v taiwanskom hoteli v meste Taichung, otvorila laptop, vygúglila “best vipassana center”, našla oficiálnu stránku vipassana meditácie podľa Goenku, vyplnila formulár, a čakala na potvrdenie, či ma vezmú.

Vzali. O dva mesiace neskôr som letela do Kuala Lumpur, odkiaľ to boli len dve hodiny autobusom do centra Dhamma Malaya.

V tomto článku nájdeš informácie o 10-dňovom vipassane kurze z prvej ruky. Čo znamená, že zážitky opísané v texte sú výhradne subjektívne, a autorka nenesie žiadnu zodpovednosť za to, že program v inom centre bude odlišný, strava lepšia alebo horšia, že ťa ne-osvieti, prípadne že z kurzu ujdeš kvôli veľkým očakávaniam, ktoré sa nemusia naplniť. Ale môžu.

Čo je vipassana meditácia

Vipassana je jedna z najstarších techník meditácie, ktorú znovuobjavil Buddha pred vyše 2500 rokmi. Za to, že sa pôvodná technika zachovala dodnes, sa môžeme poďakovať barmskému učiteľovi Sayagyi U Ba Khin a jeho študentovi Satya Narayan Goenka. Ten pochádzal z indickej rodiny, ale narodil sa a žil v Barme.

Goenka bol biznismen, ktorému sa darilo a nebyť jeho dlhoročnej migrény, ktorú mu nevedeli vyliečiť ani lekári vo Švajčiarsku a USA, zrejme by sa k vipassane nedostal. Na kurz šiel na odporúčanie známych ako jednu z posledných alternatív. Keď však učiteľ počul Goenkov prozaický dôvod jeho záujmu o vipassanu, odmietol ho.

U Ba Khin neakceptoval študentov, ktorí od meditácie čakali zázraky. Goenka svoj zámer neskôr prehodnotil, vzali ho na kurz, migréna zmizla, a Goenka sa stal študentom U Ba Khina na štrnásť rokov. Neskôr vycestoval do Indie, kde začal učiť vipassana meditáciu miestnych bez náboženského a kastového rozdielu.

Vo svete nájdeš nespočetné množstvo centier vipassany a podobných techník. Ak však chceš zažiť tú pravú vipassanu, odporúčam prihlásiť sa do centier, kde sa vyučuje vipassana technika podľa Goenku. V praxi to znamená, že namiesto čítania budhistických učení miestnymi mníchmi, ktorých angličtina nie je vždy najlepšia, budeš počúvať video prednášku Goenku každý večer.

V hodinových videách Goenka vysvetľuje, čo a prečo si robil-a počas meditácií v ten istý deň, a načŕtne ako budeš pracovať s technikou deň nasledujúci. Celé to prepletie s vtipnými a poučnými príhodami a mýtami z Indie.

Nejde teda o klasickú prednášku, ktorá ťa uspí. Goenka ťa uistí v tom, že to, čo sa s tebou deje (vrátane pochybností, ukrutnej bolesti v celom tele a rozpakov), je úplne v poriadku.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

Ako prebieha 10-dňový kurz meditácie vipassana

Tým, že sa na kurz prihlásiš a následne potvrdíš svoju účasť sa zaviažeš, že ostaneš na kurze celých 10 dní. Jasné, nikto ťa nepriviaže o meditačný vankúš, ak budeš chcieť odísť. A že budeš mať chuť ubziknúť, to je takmer isté.

Vipassana je však o sebadisciplíne, preto počítaj s tým, že nejdeš na žiadny relaxačný kurz, kde sa bude ležať na zemi a niekto ťa bude jemným hlasom navigovať, aby si si uvoľnil-a svaly od prstov na nohách po temeno hlavy.

Prvé tri dni sa budeš učiť dýchať. Len to.

V sede sa budeš sústrediť na dych okolo nosných dierok. Na tretí deň, kedy sa telo i myseľ upokojí, ťa spolu s ostatnými naučia kompletnú techniku vipassany. Tá okrem pozorovania vlastného dychu zahŕňa i všímanie si toho, čo cítiš v každej často svojho tela.

Jedna zo základných ideí, ktoré učí vipassana, je Anicca – domnienka, že všetko podlieha zmene a je pominuteľné. Preto vďaka tomu, že budeš sledovať svoj dych a pocity v rôznych častiach tela, si môžeš uvedomiť, že stavy vecí, pocity a situácie sú dočasné.

Je zbytočné chcieť predĺžiť pocit slasti, alebo sa túžiť zbaviť svrbivého pocitu počas meditácie. Sladký pocit komfortu, rovnako ako bičujúce utrpenie raz skončí. A príde ďalší pocit. Silnejší, nečakaný, bolestivejší alebo lahodnejší. Iný. Taký, ktorý chvíľu pobudne, ale po čase znova zmizne.

Prvé tri dni budeš môcť počas meditácie meniť polohy. Po tom, ako začneš na tretí deň používať vipassana techniku, budeš musieť trikrát do dňa na 1-hodinových meditáciách vydržať celý čas bez pohnutia. Toto môže byť jedna z najväčších výziev.

Čo je na vipassane také prísne?

Po vstupe do centra odovzdáš svoj mobil, laptop, fotoaparát, a ďalšiu elektroniku. Taktiež sa po príchode rozlúčiš so zápisníkom, perom, knihou, alebo jóga podložkou.

Vipassana kurzy sa robia v centrách, ktoré sú “odrezané od sveta”, v prírode, kde je pokoj, zeleň, a … hlavne ticho. To má zaručiť ideálne podmienky, v ktorých sa budeš môcť úplne sústrediť na prácu s vlastnou mysľou a na naučenie sa techniky.

Ja som sa spočiatku bála, že sa budem bez knihy nudiť, ale prestávky medzi meditáciami boli tak akurát dlhé na to, aby som si vystrela chrbát, narovnala nohy, šla na krátku prechádzku po centre, alebo (vo väčšine prípadov) odkväcla do postele a spala.

Počas celého kurzu nesmieš hovoriť, dotýkať sa ostatných študentov, ba ani sa im pozrieť do očí. V jedálni sú stoly zorganizované tak, aby si mal pred sebou buď okno s výhľadom alebo chrbát iného študenta.

 10-dňový kurz meditácie vipassanaAký je rozvrh dňa na kurze meditácie vipassana?

4:00 Budíček
4:30-6:30 Skupinová alebo samostatná meditácia
6:30-8:00 Raňajky
8:00-9:00 Skupinová meditácia v hale
9:00-11:00 Skupinová alebo samostatná meditácia
11:00-12:00 Obed (posledné jedlo dňa)
12:00-13:00 Oddych a rozhovory s učiteľom
13:00-14:30 Meditácia v hale alebo na izbe
14:30-15:30 Skupinová meditácia v hale
15:30-17:00 Meditácia v hale alebo na izbe
17:00-18:00 Čajová prestávka (ovocie, čaj)
18:00-19:00 Skupinová meditácia v hale
19:00-20:15 Video prednáška Goenku v hale
20:15-21:00 Skupinová meditácia v hale
21:00-21:30 Otázky v hale
21:30 Rozchod na izby. Zhasínajú sa svetlá

Vyše desať hodín meditácií do dňa. Pokiaľ budeš mať na výber meditovať na izbe alebo v hale, v oboch prípadoch je nutné dodržiavať techniku.

Nás na izbe nás nikto nekontroloval. Niektorí to poctivo odmeditovali, iní sa na to vykašľali a prali si počas meditácie veci v sprche, prípadne telefonovali manželovi domov. Ako moja suseda cez stenu, ktorá ma učila božskej trpezlivosti.

V nasledovnej časti skúsim odpovedať na najčastejšie otázky, ktoré som dostala od čitateľov i známych, a ktoré ti môžu viac priblížiť 10-dňový kurz meditácie vipassana.

Často kladené otázky

Musím vedieť meditovať?

Nemusíš.
Ak sa registruješ na 10-dňový vipassana kurz pre začiatočníkov, určite tam nebudeš jediný-á, kto neovláda techniku. Osobne som pred vipassanou nevedela o meditácii takmer nič. Mesiac pred kurzom som intenzívnejšie cvičila jógu kvôli tomu, aby som pripravila kĺby na dlhé hodiny v sede, no bolesti v tele som sa aj tak nevyhla. Okrem toho, na kurze dostaneš presné inštrukcie z nahrávok Goenku, rovnako ako od učiteľov, ktorí budú v centre dbať na to, aby si si z kurzu odniesol-la čo najviac.

Čo ak mi počas kurzu nejde meditácia?

Počas celého kurzu budeš pod dozorom učiteľa. Ten bude sedieť na menšom stupienku vpredu. Počas prvých dní si nás raz do dňa zavolala učiteľka (v mužskej učiteľ) k sebe dopredu a po jednom sa nás pýtala ako nám idú jednotlivé kroky techniky. Okrem toho budeš mať príležitosť požiadať o pár minútovú konzultáciu, na ktorú sa je potrebné prihlásiť deň vopred.

Pozn.: Okrem učiteľa budeš mať dovolené hovoriť len s manažérom kurzu, aj to len v urgentnom prípade. Napríklad keď vidíš, že z vedľajších vchodových dverí susedky tečie prúdom voda, lebo zabudla vypnúť kohútik, kým šla večerať, a jej osobne to nemôžeš povedať kvôli zákazu komunikácie medzi študentami. Osobná skúsenosť.

Načo je vipassana dobrá?

Nuž, každý máme iný dôvod, prečo sa na kurz prihlásime. O tom, prečo som sa rozhodla pre vipassanu ja osobne sa dozvieš v pripravovanej knihe. Vo všeobecnosti je však vipassana kurz pre všetkých, ktorí sa chcú pozrieť aj na svoje temnejšie stránky. Budeš mať šancu nahliadnuť, čoho sa bojíš, ako sa s tým popasovať, alebo na čom lipneš, na čo si príliš pyšný. A možno si uvedomíš aj to, že na zemeguli nie si sám. Dialóg s vlastným egom je zaručený.

Okrem toho vipassana výrazne redukuje stres, dodáva energiu, pomáha rozhodnúť sa, zlepšuje spánok, prečisťuje hlavu a nakopne kreatívne myslenie.

Čo si obliecť na meditačný vipassana kurz?

Na kurzoch vipassana podľa Goenku môžeš mať na sebe pohodlné (odporúčam veľmi ľahké a dýchateľné) oblečenie. Môže byť rôznofarebné, nie však priesvitné. Nepovoľujú sa tielka, resp. ak ho máš na sebe, musíš si zakryť ramená šatkou. Nohavice, kraťasy alebo sukňa ti musí v meditačnej polohe zakryť kolená.

V niektorých centrách, ktoré učia vipassanu NIE podľa Goenku, budú vyžadovať, aby si bol celý v bielom. V originál centre to nie je pravidlo. Aj podľa tohto teda rozoznáš, či ide o centrum, kde učia tradičnú vipassanu.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

Kde budem bývať?

To závisí od centra. Môžeš mať samostatnú bunku – skromnú izba s posteľou, matracom, posteľným prádlom, možno i sieťou proti komárom a vlastnou kúpeľňou. V Dhamma Malaya centre v Malajzii sme mali len tzv. “bucket shower”, čo v praxi vyzerá tak, že v kúpeľni máš sprchovací kút bez sprchy s vodovodným kohútikom, odkiaľ si napustíš vodu do cisterny, z ktorej budeš naberať vodu väčšou naberačkou alebo menším vedierkom.

Voda nie je horúca, a ani ti to v tropických horúčavách nebude chýbať. Cisterna bude aj tvoja práčka. A že si budeš prať často, to si buď istý-á, hlavne ak sa vyberieš na kurz do trópov. Keď už sme pri tej klíme, nezabudni si so sebou kvalitný repelent.

 10-dňový kurz meditácie vipassana

Izba, bunky ženskej časti, areál a jedáleň

V iných centrách môžeš byť ubytovaný-á v spoločných izbách s ostatnými mužmi alebo ženami (pohlavia sú oddelené) a spoločnou kúpeľňou (tiež samostatná pre ženy a mužov). Ja som si vybrala Dhamma Malaya centrum v Malajzii aj kvôli tomu, že sme boli na izbách sami. Čo som ocenila hlavne počas meditácií na izbe, kde som mala totálny pokoj. Teda, ak si suseda práve neprala v cisterne rovno cez stenu.

Čo budem jesť?

Miestnu kuchyňu.
Zo zásady je strava na vipassane vegetariánska. Ak si robíš kurz v Ázii, je pravdepodobné, že 90% jedál bude vegánskych, keďže v Ázii sa mlieko a syry veľmi v miestnej kuchyni nepoužívajú. Maximálne nájdeš v ryži nejaké vajce.

V Dhamma Malaya sme mali na raňajky aj teplé jedlo. Mojou obľúbenou bola ryžová polievka z varenou mrkvou a hrianka s roztopeným arašidovým maslom. Na obed o 11 to bola väčšinou ryža alebo ryžové cestoviny s dusenou zeleninou a ovocie. Poobede sme mali čaj o piatej a ovocie. To bolo všetko. Tí, ktorí boli na kurze viac než prvýkrát, mohli mať o piatej len vodu s citrónom a zázvorom.

Známi, ktorí absolvovali kurz v iných centrách v Ázii, si jedlo pochvaľovali. Dokonca mali aj teplú večeru, nielen ovocie. Preto je to veľmi individuálne.

Meditujú muži a ženy spolu?

Áno. V Dhamma Malaya centre nás bolo v spoločnej hale okolo 110 študentov. Naľavo sedeli muži, napravo ženy. Nebola medzi nami žiadna stena, akákoľvek komunikácia bola však zakázaná. Do haly sme vchádzali samostatnými dverami. Rovnako sme boli v priebehu desiatich dní oddelení aj počas jedla.

Bungalowy boli oddelené zeleňou a chodníkom, s mužmi sme sa prakticky okrem spoločných meditácií v hale nevideli.

 10-dňový kurz meditácie vipassana

Meditačná hala v Dhamma Malaya centre. Foto: dhamma.org

Môžem ísť na vipassana kurz s kamarátkou alebo frajerom?

Môžeš, ale neodporúčam. Hlavne ak obaja idete na vipassanu prvýkrát. Ak sa chceš sústrediť na techniku na 100% a nemyslieť na to, ako to cíti tvoj milý alebo kamarátka, choď na kurz sám-a. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že si odnesieš z kurzu viac.

Ja som si odsedela na meditačnom vankúši 10 dní v Malajzii, Gianni 10 dní v thajskom Chantaburi, a neľutujeme to. Riziko toho, že pôjdeš na vipassanu s niekým je to, že ak uvidíš, že to ten druhý vzdal, bude sa ti ťažšie sústrediť na prácu dýchania a zlepšovania techniky.

Bolí to?

Bolí. Ak nie si zvyknutý-á na meditačné polohy, sedieť desať hodín denne v lotuse alebo inej meditačnej polohe nie je sranda. Ale – vipassana technika je práve o tom, že sa učíš pozorovať bolesť a všetky fyzické vnemy, ktoré sa s tebou počas meditácie dejú. A nielen pozorovať.

Učíš sa ich prijať s tým, že si uvedomíš, že tieto vnemy sú len dočasné. Mne osobne pomohlo, že som si po prvom dni, kedy som mala pocit, že mi moje členky ani nepatria, lebo boli vkuse stŕpnuté, podložila kolená dvoma extra vankúšmi, čo dosť pomohlo.

Čo ak budem chcieť ostať, ale fyzicky to bude náročné?

Ak ťa bude bolieť chrbát, môžeš požiadať o drevené operadlo, ktoré ti odľahčí chrbticu, prípadne ti dajú menšiu stoličku.

Potrebujem vedieť anglicky?

Ak si vyberieš kurz vipassany v zahraničí, tak áno. Bez jazyka techniku nepochopíš. V niektorých centrách ponúkajú simultánny preklad video prednášok Goenku do nemčiny, ruštiny a španielčiny, závisí to ale od veľkosti centra. Ostatné inštrukcie v angličtine počas dňa sú však bez prekladu.

Môžem sa na vipassane modliť, cvičiť jógu a tai-chi?

Nemal-a by si. Vipassana je pre krešťanov, moslimov, neveriacich. Pre všetkých.
Počas 10 dní však pravidlá kurzu vyžadujú, aby si sa plne sústredil-a len na techniku vipassany. To, že budeš pokračovať vo svojich vlastných rituáloch, modlitbách a cvičeniach po tom, ako opustíš centrum, je v poriadku.

Viem, že počas kurzu v Malajzii niektoré dievčatá cvičili na izbe jógu, aj keď sme to mali zakázané. Čomu veľmi nerozumiem. Aký má zmysel prísť na kurz učiť sa niečo nové, ak sa neviem odpútať od toho starého?

Ako budem vedieť koľko je hodín?

Ak si kontroluješ čas len na mobile, ktorý odovzdáš na recepcii, prines si na kurz budík. V niektorých centrách ti budík požičajú (potvrdzujem z vlastnej skúsenosti). Inak sa budeš orientovať podľa gongu, ktorý počuť v areáli centra, aj na izbách. Ten oznámi začiatok meditácie vždy 10 minút pred začiatkom, a keď sa meditácia začína.

Vždy budeš mať čas presunúť sa z izby alebo dvora do haly. Rovnako gongom sa ukončí každá meditácia.
Gong ťa zobudí aj štvrtej ráno.

Koľko sa platí za kurz?

Toľko, koľko dáš.
Vipassana kurz je založený na dobrovoľných príspevkoch. Nikto, kto sa podieľa na organizácii, ani učitelia, ani asistenti, za to nedostávajú žiadnu odmenu. Jedlo, ktoré ti v centre dajú, bude kúpené z príspevkoch študentov, ktorí boli na kurze pred tebou.

Tvoj dobrovoľný príspevok bude použitý na spotrebu vody, elektriny a jedlo pre študentov, ktorí prídu po tebe. Príspevok odovzdáš až po ukončení kurzu. Ak sa rozhodneš z kurzu odísť skôr, centrum od teba nevezme z princípu žiadne peniaze.

Takto to funguje v originál centrách vipassany. Ak sa stretneš s tým, že od teba budú pýtať napr. 5 eur/deň, ako to robia v Thajsku neďaleko mesta Chiang Mai, tak vedz, že nejde o originál centrum, hoci aj tam učia techniku vipassany.

Goenka ešte počas svojho života rázne určil pravidlo, že sa za kurz neplatí. To aby sa ho mohli zúčastniť aj finančne slabší.

Je vipassana sekta?

Nie je.
Vipassana nepatrí pod žiadnu skupinu, sektu, nenasledujete žiadneho guru, nikto ťa neuvedie do tranzu, neuvidíš žiarivú energiu. Tiež som dlho odkladala kurz práve kvôli tomu, že som mala obavy, aby to nebolo celé o tom, že sa budeme v centre tváriť akí sme spirituálni, a ak nebudem robiť, čo mi povedia, tak bude zle.

Nič také ťa na vipassane nečaká. Jediné, čo niektorých na kurze odrádzalo, boli mantry, ktoré Goenka spieval z reproduktorov vždy 15 minút pred koncom meditácie. Ty spievať mantry nemusíš. Mne jeho spev nevadil, naopak. Vždy potešil, lebo som vedela, že o chvíľu bude koniec a môžem sa pohnúť. A najesť. To platilo hlavne po dvojhodinovej rannej meditácii, kedy sa jedlo po 19 hodinách.

Môžem sa naučiť vipassana meditáciu od kamaráta alebo z videí?

To nejde.
Celou pointou 10-dňového kurzu je to, že budeš v tichosti a bez rozptýlení 10 hodín denne, čo ti zaručene pomôže osvojiť si techniku hlbšie a rýchlejšie. Toľko času by si si zrejme v “bežnom živote” popri práci a škole nenašiel.

10-dňový kurz meditácie vipassana

Frankfurt, 2013.

Čo ak budem chcieť z kurzu odísť?

Zbalíš sa a odídeš. Predtým to však prekonzultuješ s manažérom/kou a učiteľom. Meditačný vankúš na tvojom mieste, ktoré ti mimochodom bude pridelené prvý deň, a kde budeš sedieť až do konca, odoberú, ostane tam prázdne miesto. To bude pre ostatných znamenie, že sa na kurz nevrátiš. V Dhamma Malaya centre ostalo takto ku koncu kurzu asi päť prázdnych miest v ženskej časti.

Ako sa prihlásiť na 10-dňový kurz meditácie vipassana?

Poď na stránku dhamma.org. Tu nájdeš zoznam centier po celom svete, ktoré učia vipassana meditáciu podľa Goenku, ale aj neoficiálne centrá. Čo ti pomôže rozhodnúť sa kam ísť. Pozri si dátumy kurzov, skontroluj, aby bol kurz v angličtine, resp. v jazyku, ktorému rozumieš, vyplň prihlášku a počkaj si na ich odpoveď.

V niektorých centrách ti dva týždne pred začiatkom kurzu pošlú e-mail, ktorý budeš musieť potvrdiť. Inak tvoje miesto prepadne a dajú ho náhradníkovi.

Kurz vipassany trvá ideálne 10 dní. Dá sa prihlásiť aj na jednodňový alebo trojdňový kurz, prípadne na 20 alebo 40 dňový kurz. V prípade dlhších kurzov budeš musieť mať za sebou minimálne päť 10-dňových kurzov a dva roky pravidelnej meditácie.

Sú kurzy vipassana aj na Slovensku?

Sú. Aktuálne info nájdeš na Facebook stránke Meditace vipassana Česko a Slovensko.

Ak sa ti zdá technika príliš prísna, ale chcel-a by si skúsiť meditáciu v kláštore a naučiť sa o budhizme, inšpiruj sa týmto článkom Marty Rajkovej z blogu o jej 10-dňovom pobyte v nepálskom kláštore, prípadne si pozri jej video o 7-dňovom pobyte v tme. Pobyt v tme absolvovala aj kamarátka Michel Struhárová. Prečítaj si jej článok Nechala som sa zatvoriť na 72 hodín do tmy. Aké to bolo?.

Čo po skončení kurzu vipassana?

Nechcem zveličovať, ale už nič nebude ako predtým.
Aspoň pre mňa boli 10 dní v centre zlomové, a aj keď nemeditujem odvtedy pravidelne, určité myšlienky z kurzu vo mne rezonujú dodnes, a pomáhajú mi zvládnuť stresové situácie, i držať sa viac pri zemi.

Vipassana pôjde tak hlboko, ako jej dovolíš. Ak postavíš medzi seba a techniku hlavu, si masochista. Ak na kurz pôjdeš bez očakávaní, otvorený a so zvedavosťou naučiť sa pracovať so svojou mysľou a emóciami, môžeš byť milo prekvapený, čo s tebou urobí jednoduchý nádych a výdych a ako málo stačí ku šťastiu. Teda, okrem tej importovanej kyslej kapusty.

Čo ty? Máš skúsenosť s vipassanou alebo podobným meditačným kurzom? Daj vedieť dole v komentári.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

4 Responses

  1. Soňa

    Absolvovala som 10 dňový kurz v Poľsku (po asi 8-ročnom presviedčaní mojej spoločníčky) o čom by som rada napísala blog, a tak si pozerám skúsenosti a blogy iných aby som sa neopakovala. Pravdou je, že každý má z kurzu iné “naj”. To, čo bolo preňho najhoršie alebo najlepšie. Ja som kurz znášala veľmi zle a dovolím si tvrdiť že napriek desiatkam výpovedí – nielen tvojej ale aj množstva mojich kamarátov aj celkom neznámych ľudí čo to absolvovali, ja doteraz nevidím nejaké zmeny v mojom živote. Meditujem ale len 2.mesiac takže tomu dávam šancu.. keep trying.

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Ahoj Soňa, vďaka za reakciu, i za to, že sa delíš so zážitkom. V tom, aký má na človeka kurz efekt, hraje veľa faktorov. Jeden z nich sú očakávania, s ktorými tam ideme. V tom je často ten zádrheľ, ako kurz vnímame počas i po. Nespomínaš to v komentári, ale veľmi veľa zohráva v samotnom kurze i fakt, či je organizavaný autorizovaným vipassana centrom alebo nie. Autorizované sú viac profi, majú skúsených odborníkov aj striktnejšie pravidlá, ktoré v konečnom dôsledku urobia človeku službu než škodu. Nie som žiadny odborník na meditáciu, ale výsledok sa v akejkoľvek technike zdokonľovania, športe či inej aktivite, ktorej sa učíme od nuly, dostaví až po čase, po tvrdej práci, ktorá by však nemala vysilovať 🙂 Držím ti palce!

      Reply
  2. Blažej

    Ahoj,super článok,zapisal som sa na kurz do Indie,ale moja angličtina neni najlepšia,preto mám trochu obavy či budem rozumieť inštrukcie.
    Prednášky som pocuval v češtine,prvé 3dni su mi jasné,chcel by som ta poprosiť či by si mi v skratke nenapisala postup na ďalšie dni,a či vieš koľko priemerne darujú studenti,diky moc

    Reply
    • Ivana Grešlíková

      Ahoj Blažej, neviem, či už nie je neskoro odpovedať, možno si už kurz absolvoval… Ak nie, tak k angličtine len toľko napíšem, že je dosť podstatná, lebo inštrukcie a večerné prednášky sú práve v tomto jazyku. Neviem, na akej úrovni máš angličtinu, ale držím palce, nech si z vipassany odnesieš čo najviac.
      Po treťom dni pokračuje harmonogram rovnako ako predošlé dni (viď rozvrh dňa vyššie). Len s tým, že už budeš meditovať technikou, ktorú ťa naučia na 3.deň a budú požadovať, aby si sa počas niektorých meditácií nepohol. Na to bude dobrá technika vipassany, ktorá veľmi pomôže.
      Čo sa týka poplatku, je dobrovoľný, nerobia sa rozdiely pre pracujúcich a študentov. Daruješ toľko, koľko môžeš 🙂
      Všetko dobré!

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.