V tomto článku sa dočítaš, ako sa zbaliť do príručnej batožiny minimalisticky. Zoznam vecí je skôr pre tých, ktorí sa chystajú zbaliť veci do teplých krajín, resp. tam, kde teplota neklesne cca pod 15 C, a ktorí sa nechystajú kempovať.

“A kam cestuješ?”, prvá otázka predavača v nemeckom Frankfurte, kde som si kupovala ruksak na cestovanie.
“Ehhhmm, okolo sveta…” odpovedám, hoci neviem, ako presne opísať, že o týždeň dávam výpoveď, predávam a rozdávam všetko čo mám a potrebujem si zbaliť všetok cestovateľský “majetok” so sebou.
“Aha, tak potom tento!” a už mi podáva z regálu asi 65L ruksak.
“Niečo menšie nemáte?”
“Máme, ale do toho sa na cestu okolo sveta nezbalíš,” snaží sa poradiť predavač.

Z frankfurtského obchodu som v ten deň pred troma rokmi odišla natešená s 32L North Face Surge II ruksakom, ktorý cestuje so mnou dodnes.

Prečo si vybrať ruksak na cestovanie a nie menší kufor? Ľahšie sa s tým beží na autobus a nikomu sa s tým nepľantám pod nohy na letisku.

Ako sa zbaliť na cesty do príručnej batožiny?

Zoznam vecí na cesty je použiteľný na krátkodobé i dlhodobé cestovanie. Je jedno, či cestuješ na dvojtýždňovú dovolenku alebo “nafurt”, s málom sa dá cestovať takmer všade.

ako sa zbaliť na cesty minimalisticky

Aj s touto výbavou sa dá cestovať.

Ešte predtým, než sa pustíš do balenia, odporúčam spýtať sa sámého/samu seba:

* kam cestuješ?
Budeš na dovolenke alebo na cestách iba pri mori, v mestách a v teple, alebo sa chystáš aj do hôr alebo do krajiny, kde teplota výraznejšie klesne?

* budeš na cestách pracovať online?
Ak na cestách potrebuješ so sebou svoju kanceláriu podobne ako ja, budeš sa musieť uskromniť s oblečením ešte viac. Osobne mám vo vaku asi 4 kg elektroniky, čo je skoro polovica toho, čo se sebou nosím, preto ak na cestách nepotrebuješ pracovať, môžeš si napríklad pribaliť viac teplého oblečenia a cestovať aj do chladnejších oblastí.

* si ochotný-á nechať doma svoje “najobľúbenejšie” sandále, kraťasy, tričká a šaty?
Skús sa zbaviť vecí, na ktorých si emocionálne závislý-á, tie, ktoré ti “prinášajú šťastie”… Zbaliť sa minimalisticky znamená nechať doma spolu s vecami aj puto, ktoré sme si sami k veciam vytvorili.

Ak sa ti nechce čítať celý článok, tu je kompletný zoznam vecí, ktoré ťa môžu inšpirovať zbaliť sa na cesty minimalisticky.

Chceš vedieť veci, o ktorých sa nehovorí?

12 reportáží zo sveta, 256 strán

    STIAHNI SI UKÁŽKU ZDARMA

    Pozri si časť prvej kapitoly a začni objavovať svet

BATOŽINA

1x batoh na cesty North Face Surge II 32L
1x bezpečnostný zámok
1x Lowepro Passport Sling
1x nepremokavá taška
1x malá kabelka
1x vákuové vrece EagleCreek
2 x nepremokavý obal na doklady
1x ochranný obal na ruksak

OBLEČENIE

1x bunda s kapucňou
1x tričko s dlhým rukávom
2x tričko s krátkym rukávom
1x tielko
1x sukňa
1x plavky
1x top na jógu
1x dlhé nohavice na trekking
1x kraťasy
1x legíny
1x Buff
2x pár ponožiek
3x spodné prádlo

Pekné a praktické vychytávky na cestovanie vyrobené cestovateľmi

Minimalistický uterák z mikrovlákna

Cestovateľský uterák z mikrovlákna

Klikni na uterák a pozri si viac farieb

Uterák navrhla cestovateľka Miška z blogu Tralismus.sk. Osuška je veľká 120×60 cm, dá sa pekne zrolovať a zviazať gumičkou. Zaberá minimum miesta, a rýchlo schne.

Tričko, s ktorým sa dohovoríte

Tričko, s ktorým sa dohovoríš

Klikni na tričko a pozri si aj dámsku verziu

Kamaráti z Travel Bible vyrobili takéto vtipné tričko z organickej bavlny, ktoré ti pomôže hlavne v juhovýchodnej Ázii, ale aj inde vo svete, kde nebudeš ovládať miestny jazyk. Pozri si viac info o tričku tu.

OBUV

1x Teva trekingové sandále
1x bežecké topánky VIVOBAREFOOT – fantastickéééé

KOZMETIKA

1x 100ml kokosový olej (max. 100 ml)
1x tigrí balzam
1x Mooncup
1x zubná kefka
1x zubná pasta (max. 100ml)

ELEKTRONIKA

MacBook Air 13“ + nabíjačka
Obal na laptop
Myš
1x Kindle Paperwhite
Nikon 5100 +nabíjačka
Nikon 18-55mm f/3.5-5.6
Dve baterky
2x 32GB Flash pamäťové karty
USB 2GB
iPhone 5S + slúchátka + nabíjačka
Powerbanka

DOKLADY

Pas
Očkovací preukaz
OP
2x banková karta
Pasové fotky ak sa chystáš na dlhšie

INÉ DROBNOSTI

Gaffa páska, hrebeň, malé zrkadlo, pinzeta, klieštiky, náušnice.

Ak žiješ na Slovensku alebo v Čechách, spomínané položky alebo podobné modely nájdeš aj v týchto predajniach a e-shopoch:

www.trekland.sk
www.OutdoorZone.SK
outdoorguide.sk
www.sport-outdoor.sk
www.sportrysy.sk
www.hudysport.sk
www.outdoorsportshop.sk
a jeden z mojich najobľúbenejších v ČR: www.rockpoint.cz

Aký batoh si vybrať na cesty?

Pohodlný, cca 30-40L, ideálne nepremokavý.
Ak sa chystáš na dlhšie cesty a budeš mať so sebou aj elektroniku, výber ruksaku je jeden z kľúčových krokov prípravy na cesty.

Ja cestujem s čiernym North Face Surge II, 32L a samostatným nepremokavým obalom k tomu. Dnes by som si ho nevybrala kvôli tomu, že popruhy na tomto modele majú dosť tvrdú výstuž, čo vadí, keď trekujem v tielku a vybrala by som si tiež vak, ktorý sa otvára po celom obvode, aby som nemusela loviť na dne batohu, ak potrebujem niečo zospodu.

Inak ale slúži perfektne, má veľa vreciek a priestor na laptop, bočné vrecko, kde môžeš strčiť tenisky alebo fľašu s vodou a zipsy, ktoré sa zapínajú z oboch strán.

Tip: pri výbere ruksaku na cesty si ho skúšaj na tričko alebo tielko, nie ako ja na teplú jesennú bundu, kedy som si neuvedomila, že ma popruhy budú tlačiť. Ideálne tiež je, ak si batoh skúšaš plný. Vtedy si môžeš lepšie otestovať výstuž vzadu na chrbte, popruhy aj pásové zapínanie, ktoré ti na cestách odľahčí chrbát.

Skúsení kamaráti tiež odporúčajú značky Osprey a Tortuga. Sú z kvalitných materiálov, majú dosť vreciek, priestor na laptop a niektoré ich modely majú zipsy po celom obvode. Perfektné.

ako sa zbaliť na cesty minimalisticky

Ruksak, tašky, vrecúška a obal.

Vychytávky na balenie sa na cesty minimalisticky

Čo pomôže pri cestovaní minimalisticky sú tzv. “packing cubes”, ktoré slúžia na organizovanie vecí v batožine. Ideálne je mať aspoň dva takéto obaly. Do jedného si zroluješ čisté oblečenie, do druhého špinavé, poprípade vrchné a spodné oblečenie.

Vákuové vrece

Alternatívou k baliacim kockám je vákuové vrece, do ktorého vložíš oblečenie, celý obal zroluješ, čím ho zároveň vákuovo utesníš. Ja používam vákuové vrece Eagle Creek, lebo mám v batohu zbalenú ešte ďalšiu tašku s foťákom a káblami, ktorá by sa inak k hranatému obalu “packing cubes” nezmestila. S vákuovým vrecom len dobré skúsenosti už 4 roky.

Denná taška alebo foto taška

Ak vieš, že na cestách budeš veľa fotiť alebo robiť videá, extra taška sa ti zíde. Určite nebudeš so sebou chcieť vláčiť do mesta, do hôr alebo na prechádzku veľký vak, s ktorým cestuješ.

Veľmi som si obľúbila tašku Lowepro Passport Sling, ktorá má špeciálne vrecká na fotoaparát, objektív, SD karty, baterky a ďalší extra priestor, do ktorého sa zmestia doklady, peňaženka, ale aj bunda, a z vonkajšej strany to má aj vrecko na fľašu. Taška sa nosí cez plece s nastaviteľným popruhom, celá sa dá zväčšiť pomocou vonkajšieho zipsu. Jediná nevýhoda je, že ju nemôžeš nosiť ako ruksak, čo je pohodlnejšie ak trekuješ.

Ak sa budeš pohybovať viac na kopcoch alebo v džungli, značky REI a Outlander majú veľmi dobrý výber ľahkých denných batohov.

Ja so sebou nosím ešte obyčajnú bavlnenú tašku, do ktorej si balím laptop a káble, ak sa potrebujem presunúť pracovať do kaviarne alebo nakúpiť na trh. Týmto ušetrím aj plastové sáčky, ktorými by ma inak miestni zavalili.

Malá taštička

Poslúži, ak ideš na večeru alebo na prechádzku a nepotrebuješ so sebou foťák, fľašu a iné veľké veci, ale len telefón, peňaženku a kľúče. To všetko sa síce u chlapcov dá napratať do vreciek na nohaviciach/ kraťasoch, dievčatá to do šiat alebo sukne strčia ťažko.

Nepremokavá taška

Zíde sa na výlety loďou, do kajaku alebo keď leje a potrebuješ sa niekam dostať bez toho, aby si si namočil-a pas, telefón a foťák. Je to zároveň jedna z vecí, ktorú zoženieš takmer všade v juhovýchodnej Ázii na turistických miestach alebo si ju môžeš len požičať od sprievodcov alebo agentúry, ktorá ti kajak prenajme.

Malá peňaženka na všetky meny

Záleží na ako dlho sa chystáš do sveta, ale ak plánuješ navštíviť viac krajín s rôznymi menami, odporúčam pribaliť si menšiu peňaženku alebo zapínateľné vrecúško, kde si budeš odkladať mince a papierové peniaze, ktoré si v danej krajine neminul.

ako sa zbaliť na cesty minimalisticky

Zázračné rolovanie s vákuovým vrecom.

Aké oblečenie si zbaliť na cesty

Až keď som si balila pred troma rokmi svoj nomádsky šatník do ruksaku, tak som zistila, koľko vecí som predtým nenosila a nepotrebovala. Skús si rozložiť VŠETKY VECI čo máš na posteľ a uvidíš, koľko z nich si na sebe nemal-a minimálne pol roka.

Ak sa balíš na cestu a vieš, že sa vrátiš po výlete domov, máš to jednoduchšie. Nemusíš veľmi zvažovať, čo si vziať a čoho sa vzdať. Ja som si musela vybrať pár tričiek, ktoré som si nechala na cesty a darovať na charitu všetky rifle, bundy, svetre a šaty a kúpiť si niečo viac praktické.

Osobne si nepotrpím na značky oblečenia a rýchloschnúce materiály. Ale to len preto, lebo neprespávam často v stanoch a netrekujem veľmi vysoko. Všetko záleží od aktivít a miest, ktoré navštíviš.

Vrchné časti oblečenia na cesty

Postačia tri, maximálne štyri tričká alebo tielka s krátkym a jedno tričko s dlhým rukávom.
Na chladnejšie večery alebo trekingy do hôr sa určite zíde fleecová bunda, najlepšie s kapucňou.
Ak cestuješ do teplých krajín, postačí ti jedna bunda (napríklad aj tá fleecová) a ľahká pláštenka proti dažďu. Dievčatám sa zíde tunika alebo blúzka s dlhým rukávom.

Spodné časti oblečenia na cesty

Najlepší vynález pre minimalistických cestovateľov: odopínateľné nohavice, z ktorých môžeš mať do 30 sekúnd kraťasy. Najväčie zlyhanie návrhárov outdoorového oblečenia: modely týchto nohavíc pre dievčatá vyzerajú ako po staršom bratovi. Značky ExOfficio, Meru a North Face sa snažili a majú zopár pekných ženských modelov.

Alternatíva: zbaliť si dlhé nohavice a kraťasy zvlášť. Zaberie to ale viac miesta, preto si vyber ľahký a rýchloschnúci materiál.

Chlapcom stačia jedny odopínateľné nohavice a k tomu ešte jedny náhradné nohavice.
Keď sa pýtaš, kde sú rifle, tak nie sú. Je to taká cestovateľská dilema, či si ich zbaliť alebo nie. Veľkou nevýhodou totiž je, že zaberajú hrozne veľa miesta, dlho schnú a v juhoázijských teplotách je v nich hic.

Pre dievčatá: okrem vecí na turistiku postačia jedny šaty, sukňa a možno jedny ľahké nohavice navyše. Ak cvičíš jógu, tak kraťasy navyše alebo legíny, ktoré v horách poslúžia ako pyžamo. Výborné značky na oblečenie na cestovanie a jógu: Prana, ExOfficio, Inner Fire.

Spodné prádlo

Už som stretla cestovateľov, ktorí cestovali so 14 kusmi spodného prádla na dvojtýždňovú dovolenku. A potom takých, ktorí si zbalia tri kusy a vystačia si, lebo si to perú sami. Ak sa chystáš cestovať minimalisticky, prežiješ s pár kusmi, mydlom a vodou. Dva kusy vrchného spodného prádla pre dievčatá úplne postačia.

Šatka

Veľká šatka alebo sárong je na cestách veľká záchrana. Okrem toho, že ochráni pred vetrom alebo silnou klimatizáciou, sa z nej dajú urobiť šaty, prikrývka hlavy, prestieradlo, tienidlo, záves, prikrývka, deka, taška… A veľmi poslúži v krajinách, kde sa budeš potrebovať zakryť pri vstupe do chrámov alebo iných kultúrnych pamiatok (v Indonézii platí aj pre mužov).

Buff

Ďalšia skvelá vychytávka na cesty pre minimalistov. Táto bezšvová šatka z polyesterového mikrovlákna je nielen ľahká, ale aj multifunkčná. Využiješ ju ako šál, čelenku, gumičku na vlasy, potítko (v prípade tenšieho modelu), a dobre sa s tým čistí fotoobjektív.

Aké topánky si zbaliť na cesty?

V Ázii miestni robia výstupy na sopky aj v žabkách, a na Borneu som už videla šľapať do kopca nosičov so stovkami vajec a plechoviek od piva v gumených cvičkách. Do takého minimalizmu ísť nemusíš. Ak sa chystáš na pláž, tak si vezmi žabky alebo sandále, ktoré nebude vadiť keď sa namočia, no a potom stačí ešte jeden pár topánok, s ktorými sa ti pohodlne chodí po meste, ale budú slúžiť aj na ľahšie výstupy na kopce.

Topánky sú okrem elektroniky a ruksaku asi jedna z mála vecí, na ktorej značke mne osobne záleží, keďže veľa času trávim chodením po mestách a na výlety do prírody. Z tých pár značiek, čo som nosila, je super do mesta i do lesa KEEN. Jeden pár sandálov som nosila osem rokov, kým sa nerozpadli a vymenila som ich zo zvedavosti za TEVA, čo som dosť oľutovala. Sú ťažšie ako KEEN-ky a nevyhovuje mi gumené vnútro podrážky.

Ak na cestách športuješ, pribaľ si pár pohodlných tenisiek.

Pokiaľ sa chystáš kempovať, odporúčam knihu Petra Hofereka Okolo sveta s palcom hore, kde nájdeš tipy, čo si so sebou brať a čo určite nechať doma.

Akú elektroniku si zbaliť na cesty? 

Laptop

Čím ľahší, tým lepší. Používam MacBook Air 13“, na ktorom sa dobre píše a editujú fotky. Horšie je to s editovaním videí, na to je tento model dosť pomalý.

Fotoaparát

Veľmi individuálne. Ak nepotrebujete na cestách robiť profesionálne fotky, postačíte si aj s mobilom. Ja som vystriedala od roku 2012 Nikon 5100, vyskúšala som si 3 mesiace fotiť s Fuji XT-1 (veľmi kvalitné foto),a aktuálne používam Canon EOS M50.
K tomu 2x 32GB, 1×64 GB Flash SD pamäťové karty, tri baterky, nabíjačka a mikrofón na videá.

Telefón

Na cestách používam telefón skoro ako počítač. V autobusoch, vo vlakoch a autách počas dlhších ciest na ňom píšem, odpovedám na súrne emaily, updatujem sociálne siete, tiež mi telefón slúži ako mapa a fotoaparát (fotky z mobilu používam na Instagram a Facebook.)

Keďže sa v jednotlivých krajinách zdržiavam dlhšie (1-5 mesiacov), kupujem si vždy novú sim-kartu s výhodným 3G plánom, pričom sa vždy uistím, aby som ju mohla využiť aj ako hotspot (v Thajsku niektorí operátori túto službu nemajú). Cestujem s iPhone 6S.

ako sa zbaliť na cesty minimalisticky

Kancelária.

Powerbanka

Skvelá vec na dlhé cesty alebo výlety mimo civilizáciu.

Kindle Paperwhite

Tvoja knižnica na cestách. Zabaví ťa počas dlhých ciest, na pláži, na letisku, alebo sa z Kindle môžeš vzdelávať. Viem, čo je to mať sentiment ku klasickým knihám, vôni papieru a pocit, keď otočíš papierovú stránku knihy.

Čím viac nostalgie za hmotnými vecami si však so sebou povezieš na cesty, tým menej priestoru a času budeš mať na vnímanie nových vecí okolo.

Pevné disky

Na cestách sa fotiek a videí nahromadí celkom dosť. Ak fotíš RAW a nie JPG, tak budeš potrebovať viac miesta na uloženie dát. Ja cestujem s piatimi diskami WD My Passport Ultra, keďže sa toho s RAW súbormi a videami nazbiera.

Ak cestuješ vo dvojici, odporúčam urobiť kópiu disku, ktorú bude mať v batohu tvoj parťák a ty na výmenu nos jeho/jej kópiu pevného disku. V prípade, že by jedného z vás okradli, ten druhý bude mať kópiu všetkých dát.

USB kľúč

Veľmi sa zíde, ak potrebuješ vytlačiť cestovný dokument v kaviarni alebo na hoteli.

Aké dokumenty si zbaliť na cesty? 

Platný pas a fotokópiu strany s platnými vízami a tvojou fotkou
Víza (ak je treba)
Očkovací preukaz
Pasové fotky
Poistenie
(Ak cestuješ s komerčným poistením a máš k tomu kartičku, vezmi si ju so sebou. Ak si sa poistil-a online, stačí, ak si dohodu o poistení uložíš v počítači, na Dropbox a prepošleš si ho na svoj email.

TIP: Urob si zo všetkých dokumentov a platných víz fotky a ulož si ich na mobile do albumu “Cestovné dokumenty”. Rovnako ako u poistenia, prepošli si tieto kópie na svoj email a dôveryhodnej osobe doma.

Akú kozmetiku si zbaliť na cesty?

Veľmi jednoduché: čím menej, tým lepšie. Takmer všetko, čo budeš na cestách potrebovať, si môžeš kúpiť na mieste: šampón, zubnú pastu, opaľovací krém… Nezabudni, že do batohu, ktorý pôjde s tebou na palubu lietadla, toho aj tak veľa nedáš. Plus – musíš si ustrážiť veľkosť balenia (objem jednej fľaše je max. 100ml a do lietadla ťa pustia s max. 10x100ml). Do príručnej batožiny si môžeš zbaliť malé klieštiky na nechty, a niektoré letecké spoločnosti aj s malými nožnicami na nechty.

Jediná vec, ktorú ja osobne kupujem a nosím všade so sebou z kozmetiky je kokosový olej a tigrí balzam, ktorý si kupujem v Ázii, ale dá sa zohnať aj na Slovensku a iných európskych mestách, v lekárňach a niektorých bio obchodoch alebo cestovateľských potrebách. Je super na poštípanie hmyzom, funguje aj ako repelent, proti bolesti hlavy a na stuhnuté svaly.

Tip pre dámy: ak chcete ušetriť svoje telo i planétu Zem, vrelo doporučujem na cesty Mooncup. Viac sa dočítate tu.

Aké lieky si zbaliť na cesty

Pokiaľ neberieš doktorom predpísané lieky, na cesty stačí paralen, ibalgin, lieky proti morskej chorobe ak plánuješ výlety na lodi a čierne uhlie na žalúdočné problémy. Lieky zoženieš aj na cestách, ale mám skúsenosť, že tie, ktoré som kúpila v juhovýchodnej Ázii, nezaberajú rovnako.

Pokiaľ cestuješ do rozvojových krajín a vieš, že budeš v odľahlých oblastiach bez pitnej vody, pribaľ si filter na vodu alebo tablety na čistenie vody.

No a leukoplast.

Thajsko bez cestovky

Iné potrebné drobnosti

  • 2x platné platobné karty (dve preto, ak by si jednu stratil-a alebo ti ju “zožral” bankomat a potreboval-a si súrne hotovosť
  • peňaženka
  • 2x pero a zápisník (ideálne menší a s mäkkým obalom)
  • pár náušníc pre dobrý pocit a pripomenutie si ženskosti, na ktorú sa na cestách občas zabúda tým, že máš často na sebe trekingové oblečenie. Drahé zlaté retiazky, prívesky, prstene a náramky nechaj doma
  • 2-3 spínacie špendlíky keby niečo
  • Gaffa lepiacu pásku, čo zlepí aj nemožné

Výhody minimalistického cestovania

  • ľahkosť bytia a zbavenie sa závislosti na materiálnych veciach
  • ušetríš na poplatkoch za batožinu
  • stihneš bez problémov dobehnúť na vlak a autobus (s kufrom to ide akosi ťažšie)
  • nebude ti vadiť, že hľadáš ubytovanie v novom meste aj hodinu s vakom na chrbte
  • budeš sa menej báť o svoje veci, keďže ich budeš mať menej a takmer vždy pri sebe

Nevýhody minimalistického cestovania

  • Cestovanie len do teplých krajín. Ale! S kvalitným tenkým termoprádlom sa dá všetko. Prečítaj si v tomto článku, ako to dokázali Erin & Simon z blogu Neverending Voyage.

Čo si nebaliť na cesty?

Sú veci, bez ktorých sa na cestách určite zaobídeš bez ohľadu na to, ako veľmi si na ne zvyknutý-á.
Toto sú podľa mňa úplné zbytočnosti, ktoré zaberú v batožine veľa miesta, nevyužiješ ich, a mnohé z nich sa dajú požičať alebo kúpiť v hosteloch, na hoteloch alebo supermarketoch v zahraničí.

  • fén na vlasy
  • dáždnik
  • kniha-y (vrátane sprievodcov)
  • extra tri páry topánok
  • veľké balenia kozmetiky
  • drahé šperky
  • hrubú osušku
    Viem, že mnohí s týmto nebudete súhlasiť. Ale za tri roky som potrebovala vlastný uterák len dvakrát: na vipassana meditačnom pobyte a počas Couchsurfingu na Taiwane. Inak som mala uterák v cene ubytovania. V najhoršom prípade, ak som sa ubytovala na jednom mieste dlhšie, ako napríklad v thajskom Chiang Mai, tak som si uterák kúpila a potom ho tam nechala u majiteľky, lebo som vedela, že sa o pol roka vrátim. Dnes sa dajú zohnať rýchloschnúce ľahké uteráky, len som sa k nim zatiaľ nedostala.

Extra tipy na minimalistické cestovanie

  • do lietadla si obleč najťažšie oblečenie a obuj najťažšie topánky
  • cestuj s bundami, ktoré majú vrecká a využi ich: do lietadla sa dá do nich zbaliť zázračne veľa vecí: napr. Kindle, ponožky, šatka, alebo suveníry, ktoré si kúpil-a na poslednú chvíľu. Inak, ak ich nakúpiš v duty-free zóne na letisku, na palubu ťa pustia s igelitkou z duty-free obchodu bez problémov, nemusíš si  kúpené veci tlačiť do aj tak plného ruksaku
  • roluj, roluj, roluj pri balení
  • umývadlo, vaňa a sprchový kút sú tvoji kámoši. Stačí ti mydlo alebo aj šampón a o pár minút máš vyprané. V krajinách ako Thajsko, Bali, Kambodža, Vietnam a Malajzia je to jednoduché: tam ti za 50 centov vyperú jednu veľkú igelitku oblečenia ak donesieš vlastný prášok, za 1 euro to máš čisté s ich práškom a za 2.5 eura ti to aj vyžehlia.
  • dôležité: je jedno, do akej krajiny cestuješ, pribaľ si bezpečnostný zámok prípadne oceľové lanko, s ktorým si ruksak poistíš vo vlakoch a na hoteloch

Tak, a to je všetko, priatelia. Aj s týmto málom sa dá cestovať a užiť si svet.

Aké sú tvoje skúsenosti s balením sa na cesty? Balíš si len to nevyhnutné, alebo na dovolenke polovicu vecí na sebe nemáš ani raz? Ak cestuješ aj ty minimalisticky, aké sú tvoje top vychytávky? Budem rada, ak napíšeš o svojej skúsenosti do komentárov.

Poznámka: Odkazy v tomto článku sú afiliáty. V praxi to znamená, že ak sa rozhodneš niektorú z odporúčaných vecí na cesty kúpiť, dostanem z toho malú províziu bez toho, aby si za produkt zaplatil niečo navyše.

Baví ťa cestovanie a chceš sa poradiť s ostatnými cestovateľmi, alebo pomôcť tým, ktorí sa chystajú vyraziť do sveta? Pridaj sa do debaty v tomto diskusnom fóre na Facebooku.