Jedna z vecí, ktoré ma bavia na cestovaní, je relativita. Relativita toho, čo sa nám vo svete páči, s čím sme menej spokojní, čo nám príde exotické, čo trápne. Ešte čarovnejšie je, ak sa tieto veci zmiešajú do jedného zážitku. Vy sa potom neviete zorientovať, či to, čo vidíte, je skutočné, prikrášlené, či niekto stlačil “Enter” a poslal vás do minulosti, prípadne do filmu, kde je všetko “akože”.

trh Bac Ha, Vietnam

“A počuli ste?”

Takto nejak som sa cítila na nedeľnom trhu Bac Ha vo Vietname, ktorý je populárny pre všetkých, ktorí sa vyberú na sever krajiny. Možno príliš populárny.

trh Bac Ha, Vietnam

Prestávka.

Bac Ha je obyčajné mestečko na severe Vietnamu, blízko hraníc s čínskou provinciou Yunnan. Obyčajné v tom zmysle, že sa tu rozhodne nejazdí za pamiatkami ako do mesta Hue, Hanoi, či Saigon, alebo na trekking ako do susednej Sapy alebo Dalatu. Niežeby nebolo v okolí Bac Ha kde trekovať, len s ubytovaním je to horšie, čo odrádza mnohých v tom, aby pobudli dlhšie.

trh Bac Ha, Vietnam

“Unesiete sa?”

Nedeľné vzrúšo v Bac Ha, Vietnam

Bežný ruch ulíc v Bac Ha sa mení na farebnú show v nedeľu ráno, respektíve v noci zo soboty na nedeľu, kedy si miestni z okolitých horských kmeňov zabávajú pri muzike, a nadránom už rozostavujú stoly, vybaľujú zázvor, pluhy, bambus, psy, kroje, zoraďujú vodné byvoly, kone, ktoré prišli predať.

trh Bac Ha, Vietnam

Čerstvý zázvor.

Skoro ráno sa začína na trhu variť, a ak sa tam dostanete pred siedmou, to už budú miestni chlapi raňajkovať teplé polievky z ryžovými rezancami a zapíjať čiernym čajom, kávou, pivom, alebo ryžovou whisky, ktorú inak dostať na trhu.

trh Bac Ha, Vietnam

Raňajky.

Ženy v tradičných krojoch kmeňa Kvetinových Hmongov, ktorí sú najpočetnejšie etnikum Bac Ha, zatiaľ zjednávajú, navzájom sa prekrikujú. Tie mladšie si sem tam poopravia zabalené decko, čo nosia na chrbte, staršie si šuškajú jedna s druhou kým sa ležérne opierajú o múriky. Ostatné posedávajú uprostred trhu na lavičke. Mnohým predavačom ani nevidíte do tváre kvôli mega slnečníku, ktorý držia v ruke.

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

trh Bac Ha, Vietnam

Miestne ženy kmeňa Kvetinových Hmongov.

Na obed si privierate aj vy oči od slnka, a oranžová, červená, fialová, modrá, zelená a žltá na tradičných kostýmov žien sú ešte výraznejšie.

Chceš si na cestu zbaliť zaujímavú knihu?

Tu je super zoznam cestovateľských kníh, cestopisov, a príručiek.

Zážitok, ale za akú cenu?

Bac Ha sa za posledné roky oprávnene dostala do rebríčka top miest, ktoré musíte vidieť vo Vietname. Agentúry v Hanoji, a hlavne v Sape bombardujú s naj ponukami navštíviť nedeľný trh. Málokto už ponúka aj výlety do neďalekých hôr, k vodopádu, alebo do pompézneho kráľovského paláca Hoang Tuong. Nehovoriac o tom, že mnohí z agentúr trh v Bac Ha nikdy nenavštívili.

trh Bac Ha, Vietnam

Časť trhu Bac Ha.

V praxi to vyzerá tak, že si vás sprievodca s mini-autobusom vyzdvihne v hoteli v Hanoji alebo Sape, privezú vás na trh, dajú 2-3 hodiny voľna, vy sa prechádzate po trhovisku sami ako chcete, zatúlate sa nevedomky do turistickej časti, kde vás ovalia farebné suveníry a pani, čo núka všetko, čo nepotrebujete, prejdete sa do časti, kde sa vyjednáva cena za byvola, zamotáte sa aj medzi hlúčiky rodín, ktoré postávajú na okraji trhu len tak, sledujete, ako vybrať ten najlepší pluh.

“Takže ktorý je najlepší?”

Divíte sa , aké silné zuby majú miestni keď prežúvajú a pocucávajú bambusové výhonky, pozorujete bitku žien o pár bankoviek. Po pár hodinách vás vezú späť do Hanoja, prípadne pokračujete do Sapy.

trh Bac Ha, Vietnam

Na cucanie. Už len nasekať.

Miestni sú v Bac Ha na turistov zvyknutí. Čo znamená, že sa tu miestni na vás budú menej usmievať v porovnaní s vietnamskými mestami alebo Sapou, kde je za úsmevom často snaha predať vám ubytovanie, náramok, alebo túru. V Bac Ha, ktorá je najväčším trhom v severnom Vietname, však vaše doláre miestni nepotrebujú. Trh slúži ako hlavné miesto, kde nakupujú kmene severnej oblasti, a kam cestujú len kvôli trhu zo susedných dedín.

trh Bac Ha, Vietnam

Zjednáva sa.

Nikto tu nie je zvedavý na teleobjektívy turistov, vášnivých fotografov a cestovateľov, ktorí si predavačov i zákazníkov prišli len vyfotiť. Keď som sa prechádzala pomedzi zeleninu na zemi a zvieratá priviazané v klietkach na motorke, pýtala som sa samu seba, kde asi vznikol nápad priviezť turistov do dediny na trh, a nechať ich len tak sa poflakovať.

trh Bac Ha, Vietnam

Predaný.

Žiadne informácie o trhu, kmeňoch, ktorí tu predávajú, nula upozornení o tom, ako sa na trhu správať. V podstate tým, ako vás vypustia z autobusu a dajú vám voľno ako na školskom výlete, ste súčasťou smiešnej turistickej hry, za ktorú si aj zaplatíte.

trh Bac Ha, Vietnam

Chic. Vietnam štýl.

Mnohí, ktorí nedeľný trh v Bac Ha navštívia, ho komentujú slovami “zoo”, kedy sa my, ľudia z mesta, prídeme pokochať krojmi a kravami na dedinskom trhu. Nie som si tým celkom istá. Pri predstave, ako nás nasáčkovali do mini autobusu, vyložili, nechali sa vkrádať do súkromia miestnych s kamerami, fotoaparátmi, len aby sme ulovili dobrú fotku… potom zase naložili a viezli nás ako dobytok, v tesných podmienkach, na bezpečnostné pásy zabudnite, … kladiem si otázku, či neukazujeme palcom na niečo, čo sme zo seba urobili my sami. Keď už sme pri tej zoo, kto je tu nakoniec zviera?

Urob si radosť s mojou multimediálnou knihou cestopisov U VÁS ZJEM VŠETKO

U vás zjem všetko

trh Bac Ha, Vietnam

“Neboj, teba nepredám.”

Za vstup na trh sa (zatiaľ) neplatí, ale podľa toho, ako masívne turisti zo Sapy a Hanoja do Bac Hy cestujú, je len otázkou času, kedy postavia na ceste pred trhom niekoho z lístkami a kasičkou na vietnamské dongy a americké doláče. Dávam tomu päť rokov. Niektoré organizácie ako Ethos pôsobiaci v Sape dokonca upustili od výletov na nedeľný Bac Ha trh práve kvôli tomu, že sa obávajú vplyvu turizmu na miestnu kultúru.

Ako navštíviť Bac Ha trh vo Vietname?

Ak sa predsa len rozhodnete navštíviť Bac Ha, a vziať to za rozumnejší koniec, tu je pár tipov. Možností, ako sa tam dostať, je viac.

Buď sa tam vyberiete z Hanoja nočným vlakom do mesta Lao Cai
Cesta: 8 hodín
Cena: sedadlo od 150.000 VND (6 eur), posteľ od 380, 000 VND (16 eur.)
Toto sú ceny vietnamských železníc, za vyššie kvalitu vlakov zaplatíte dvakrát toľko.)

Z Lao Cai sa do Bac Ha: autobusom (vlaky do Bac Ha nejazdia)
Odchádzajú len tri spoje do dňa, uistite sa, že stihnete jeden z dvoch ranných autobusov (6.30 alebo 7.30)
Cesta: 2 hodiny
Cena: 60.000 VNG (2.5 eur)

Poznámka: Kúpiť si výlet do Bac Ha z Hanoja je blbosť. Síce vyrazíte z Hanoja skoro ráno, do Bac Ha sa dostanete okolo obeda, kedy je hrozne teplo, na trhu je príliš veľa turistov, niektorí predavači už odišli, a vy budete vyčerpaní z cesty, ktorá je inak dosť kľukatá.

Zo Sapy do Bac Ha
Zo Sapy odchádzajú mini dodávky okolo 7 ráno. V hosteli, kde sa ubytujete si zarezervujte deň dopredu miesto.
Cesta: cca 3 hodiny
Cena: okolo 10 eur (ak si pýtajú viac ako 15 eur, poďakujte sa a kúpte si lístok od niekoho iného).

Ak ste v Sape na motorke, odporúčam vyraziť okolo piatej ráno, aby ste boli v Bac Ha pred tým, ako dorazia autobusy s turistami, čo je medzi 10-11 ráno.

trh Bac Ha, Vietnam

Keď sa nepredáva, debatuje sa.

Ja som do Bac Ha cestovala zo Sapy mini dodávkou, zaplatila som 10 dolárov cash (vo Vietname americký dolár akceptuje väčšina hotelov a turistických operátorov). Plán bol pokračovať ďalej na sever do provincie Ha Giang. Avšak, vodičské schopnosti pána, ktorý nás tam viezol boli natoľko… povedzme adrenalínové, že sme to po ceste z Bac Ha vzdali, vystúpili v Lao Cai, kde sme mali prestávku, a vrátili sa späť do Hanoja po tom, ako sme sa poďakovali vietnamským bohom, že nás nechali prežiť.

Ak cestujete na sever Vietnamu a hľadáte niečo výnimočné okrem Sapy a Bac Ha, preštudujte si tento blog Milana – Severni-Vietnam.cz. SKVELÉ informácie!

Pýtate sa, či by som tam šla znova? Nešla. Teda apoň nie v tom istom čase, keď je na trhu kopec turistov. Inak je ale Bac Ha výnimočné miesto, kde môžete pozorovať ako sa zjednáva (aj keď bez tlmočníka nepochopíte, kto pochodil lepšie), ako sa ešte dnes obliekajú ženy horských kmeňov do prenádherných krojov, aké čisté výrazy majú miestni…

Otázkou ostáva, ako veľmi a prečo potrebujeme podobné trhy navštevovať, ak tam ani nenakupujeme, ani sa o miestnej kultúre od sprievodcu nič nenaučíme. Stojí tých pár fotiek a náš zážitok za tú cenu, že sa miestni cítia ako opičky bez klietky? Sotva.

Baví ťa cestovanie a chceš sa poradiť s ostatnými cestovateľmi, alebo pomôcť tým, ktorí sa chystajú vyraziť do sveta? Pridaj sa do debaty v tomto diskusnom fóre na Facebooku. 

Thajsko bez cestovky

About The Author

Ivana Grešlíková žije v zahraničí od roku 2006. V 2013 sa rozhodla zbaliť si batoh a žiť dlhodobo v Ázii. Jej cestovateľské reportáže zo sveta nájdete na Aktuality.sk, ale i v časopisoch Lidé a Země, či GEO. Je autorkou multimediálnej knihy U vás zjem všetko.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.